Jump to content



SE2717H vs U2414H


Recommended Posts

Κάτοχος δύο U2414Η λέω να μεταφέρω αυτήν του σπιτιού στο γραφείο και στο σπίτι όπου τελείται και η ιερουργία του gaming να εγκαταστήσω μια SE2717H. Οι λόγοι είναι από τη μία η επιθυμία για μεγαλύτερη οθόνη (όχι ανάλυση) από την άλλη η τιμή σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικά της SE2717H. Η χρήση θα είναι gaming, ταινίες, σειρές, browsing.

 

Πέραν της ανάλυσης που παραμένει σταθερή και του μεγέθους που είναι προφανώς υπέρ της 27αρας, τι λέτε, θα κάνω υποβάθμιση στην ποιότητα απεικόνισης; Αυτό το ρωτάω επειδή η U είναι η ακριβή σειρά της DELL ενώ η SE η entry. Για άλλο μονιτορ δεν κοιτάω, αν δεν αξίζει να παρω αυτό, θα μείνω ως έχω.

 

Θενκς ιν αντβανς.

Link to comment
Share on other sites

27άρα 1080p έχεις δει από κοντά; Να την παρατηρήσεις όμως, να παίξεις μαζί της;

Εμένα το ppi μου φαίνεται πολύ μικρό. Όχι μόνο επειδή έχω καλομάθει στα 1440p, αλλά και πριν τη μετάβαση.

 

Αφού παίζεις που παίζεις, κάνε στον εαυτό σου τη χάρη να ανέβεις ανάλυση να δεις το φως το αληθινό :p

Αυτά που λες για U και DE είναι λεπτομέρειες. Αν θες να κάνεις τη διαφορά και να αξίζει τον κόπο η αλλαγή, πάρε 1440p.

Τα φράγκα που θέλει είναι διπλάσια από αυτήν που έδειξες, αλλά από την άλλη δε βιάζεσαι να την πάρεις εδώ και τώρα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καλό που έχουν τα διλήμματα με τις αναλύσεις είναι ότι μπορείς να πας να χαζέψεις λίγη ώρα κάποια 27άρα με την 1080 ανάλυση να δεις πώς σου φαίνεται το μέγεθος, αγνοώντας ποιότητες κλπ. Εντάξει ας μην είναι και το μεγαλύτερο σκουπίδι η οθόνη της δοκιμής.
Υποβάθμιση στην ποιότητα απεικόνισης, ιδιαιτέρως αν είσαι ευχαριστημένος με την υπάρχουσα οθόνη, φυσικά και κάνεις. Το κλειδί είναι αν αυτό συνιστά και υποβάθμιση στην συνολική ικανοποίηση κι αν ναι σε ποιο βαθμό.
Ένα δευτερεύον κριτήριο που ως τέτοιο δεν θα πρέπει να θολώσει την κρίση σου αλλά μην το αγνοείς κι εντελώς είναι ο χρονικός ορίζοντας τυχόν νέας οθόνης. Αν δλδ πρόκειται να την κρατήσεις π.χ. 4 χρόνια είσαι βέβαιος ότι σε 2 χρόνια από σήμερα θα σου φαίνεται ΟΚ το 1080 στις 27 και το χαμηλότερο ppi;

Να σου κάνω τώρα τρολλιές και να ευχηθώ καλορίζικη; :p Εναλλακτικά αγοράζεις λαμπαδίτσα τζάμπο, παπουτσάκια Μούγερ και σου φεύγει η κάψα για πασχαλιάτικες αγορές. Επίσης πληρώνεις ΕΦΚΑ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Και ΕΦΚΑ πλήρωσα και λαμπάδα πήρα. :)  Με βάζετε σε σκέψεις όμως... Απλά η U2414H δεν θα πουληθεί, θα αξιοποιηθει οπότε ανά πάσα στιγμή μπορεί να γυρίσει στη θέση της. Πάντως όσο βλέπω καλύτερα τη βάση της SE ψιλοξενερώνω. Μου φαίνεται ίδια με την S2316H που επίσης έχω και δεν έχει καμία σχέση με της U. Τεσπα, δεν θα κάνω βιαστική κίνηση.

 

Από την άλλη ο συνδυασμος gtx 1080 και 1080p μου δίνει την αίσθηση του future proof και με την πιθανότητα έλευσης διαδόχου, δύσκολο να πέσουν λεφτά σε κάρτες και τέτοια για τα επόμενα 3-4 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα βγω σιγουρα εκτος θεματος μιας και το ξεκαθαριζεις, αλλα.....

 

Ειναι κριμα η 1080 να "κοπει" στα 1080p. Ειναι μια καρτα που εχει πνευμονια για 1440p επομενως θα το εβαζα σαν προτεραιοτητα αν ειχα gtx1080. Εγω καποτε μπηκα σοβαρα στο τρυπακι να παρω την u2515h μιας και καθομαι και αρκετα κοντα στην οθονη, οποτε και οι 25 ιντσες ειναι μια χαρα, αλλα δεν το εκανα γιατι βαρεθηκα τις αλλαγες μετα απο τοσες που εκανα τον τελευταιο 1,5 χρονο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 32αρα 1080p και δεν εχω κανένα πρόβλημα ,βεβαία ειναι σε αποσταση ενός μέτρου σχεδον (για αυτο και 32") ,οπότε θεωρώ ειναι και θέμα χρήσης και αναγκων το αποδεκτό ppi

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε πειραζει το μικροτερο ppi (ποση αποσταση εχεις απο την οθονη?) η se2717h ειναι καλυτερη οθονη, και ως προς την ποιοτητα εικονας και όσον αφορα features οπως 75Hz και freesync. Μπορεις να περιμενεις και για την s2718h να δεις τι λεει βεβαια, και την αντιστοιχη 24", οι οποιες υποστηριζουν και το λεγομενο "dell HDR". Αναμενουμε reviews.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απόσταση περίπου 50cm. Το freesync δεν με αφορά καθώς δεν σκοπεύω να ξανααποκτήσω amd κάρτα, για τα 75Hz δεν θα έλεγα καθόλου όχι βέβαια. Για να μην την παραγγείλω με κρατάει η ψεύτικη βάση και η πιθανότητα της αρκετής υποβάθμισης στην εικόνα, καθώς δύσκολα πείθομαι ότι η dell έβγαλε σε entry level σειρά καλύτερο ποιοτικά μονιτορ από την U.

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2017 at 7:09 ΜΜ, το μέλος Trexx έγραψε:

Απόσταση περίπου 50cm. Το freesync δεν με αφορά καθώς δεν σκοπεύω να ξανααποκτήσω amd κάρτα, για τα 75Hz δεν θα έλεγα καθόλου όχι βέβαια. Για να μην την παραγγείλω με κρατάει η ψεύτικη βάση και η πιθανότητα της αρκετής υποβάθμισης στην εικόνα, καθώς δύσκολα πείθομαι ότι η dell έβγαλε σε entry level σειρά καλύτερο ποιοτικά μονιτορ από την U.

Mην ξεχνας οτι η u2414h ειναι πλεον οθονη 4 χρονων, ενω η se δεν εχει κλεισει χρονο. Δες και τις μετρησεις σε reviews.

 

https://www.overclockers.ru/lab/58872_4/Dolgozhdannoe_obnovlenie_obzor_i_testirovanie_monitora_Dell_U2414H.html

https://prohardver.hu/teszt/dell_se2717h_az_elso_freesync_dell_monitor/meresek_es_kalibralas.html

 

Oι 50 ποντοι ειναι οριακα λιγοι παντως. Εγω απο 60 ποντους και μετα νιωθω ανετα στην 27αρα μου. 

Γιατι ποτε ξανα amd gpu? Το freesync ειναι feature που αξιζει να κανεις συμβιβασμους.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω σε άλλη ερώτηση, μια και δε με έχει απασχολήσει το 1080 σε 27". Κι εγώ νομίζω ότι εάν πήγαινα σε 27", θα προτιμούσα QHD.

Αντίθετα, θα απέφευγα να ξαναπάρω 25" QHD (έχω ήδη την U2515 και πολύ ευχαριστημένος) γιατί με τόσο μεγάλο ppi χρειάζεται scaling, επομένως χάνεις λίγο από το πλεονέκτημα της ανάλυσης και είναι και δύσκολο να την ταιριάξεις με οθόνες με λιγότερα ppi, εάν θέλεις στο μέλλον να ξαναέχεις δύο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.