Jump to content



Τα εργαλεία που αγόρασα και το μετάνιωσα


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 2 months later...

κολλητηρι απο τα λιντλ..καηκε η αντισταση και δεν βγαινει διοτι ειναι συγκολλημενη...οποτε παει για πεταμα και κραταω μονο το καλωδιο που ειναι καλο.

μαλιστα, τα περισσοτερα μου εργαλεια ειναι απο τα λιντλ και ειναι η πρωτη φορα που χαλαει εργαλειο απο εκει...

Έγινε επεξεργασία από dragontech
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dragontech έγραψε:

κολλητηρι απο τα λιντλ..καηκε η αντισταση και δεν βγαινει διοτι ειναι συγκολλημενη...οποτε παει για πεταμα και κραταω μονο το καλωδιο που ειναι καλο.

μαλιστα, τα περισσοτερα μου εργαλεια ειναι απο τα λιντλ και ειναι η πρωτη φορα που χαλαει εργαλειο απο εκει...

Μήπως έχει εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2017 at 11:38 AM, karmen1983 said:

Το πρώτο είναι το κολωνάτο δράπανο που έχω της εταιρίας Einhell Με αριθμό μοντέλου BT-BD 501

Πέρα από τον τζόγο που έχει στο τσοκ έχει και τσοκ με κέφια!!!

Μόλις ζοριστεί πέφτει. κατά καιρούς έχω εφαρμόσει διάφορες μεθόδους, από ματσολιές μέχρι ζέσταμα του τσοκ και πάγωμα της κολώνας αλλά συνεχίζει και έχει απόψεις άλλες.Τέλος, τις γωνίες του Lidl. Είναι ένα set powerfix 3 γωνιών

 

f2efc40d2bd9e8962c08d45319c7997d94609d71

 

Ο λόγος ότι δεν ειναι 90αρες οι γωνίες (φτιαχνει αλλα απαιτεί να εχεις καλή γωνια) και ο άλλος ότι η εσωτερική αρίθμηση είναι σε ίντσες. Η εξωτερική επίσης δεν ξεκινάει από την άκρη αλλά από την πατούρα.

επ ευκαιριας που ηρθε στην επιφανεια παλι το ποστ σου Αγαπη !

για το προβλημα του τσοκ υπαρχει λυση δοκιμασμενη > κιμωλια! τριβεις το στελεχος (Μ2,3,...) με κιμωλια και το προβλημα ...πααει ! χεχε

για τις γωνιες του λιντλ ειμαι της ιδιας αποψης και παρ οτι της εφερα σε 'λογαριασμο' παραμενουν σε αχρηστια ή για ψιλοδουλειες....

δεν ειμαι δυσαρεστημενος γενικα απ οτι εχω αγορασει απο εκει ,αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που ακομα κι αν εκμεταλλευτεις την δυνατοτητα αλλαγων ,αντιλαμβανεσαι

οτι δεν ετυχε απλα να ειναι καποιο ελλατωματικο ,αλλα ολη η παρτιδα ειναι σκουπιδια....

επισης νομιζω οτι εχουν 'διορθωσει' την βλακεια της αριθμησης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν καιρο -δεν θυμαμαι ποσο- ειχα βρεθει στο μεγαλο κινεζομαγαζο στην Πέτρου Ράλλη απεναντι απο την sinter. Εκει ειχα δει μακριά τρυπανια ξυλου 8, 10 και 12mm

Δεν ειχα, η τιμη ηταν χωμα και λεω παρτα καπου θα χρειαστουν.

Τα πηρα, σημερα τα χρειάστηκα. Δεν αξιζουν ουτε ενα λεπτο. Και δεν υπερβαλω. Δεν τρυπανε ουτε χαρτοπετσετα. Ανεβαζα στροφες στο δραπανο, εσπρωχνα και το μονο που μπηκε μεσα στο ξυλο ειναι η μυτη μπροστα. Το αποτελεσμα νευρα και να πρεπει αυριο να παω να αγορασω ενα 10αρι να κανω δουλεια.

 

20190315_193632.jpg20190315_193642.jpg20190315_193648.jpg

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν τις 2 ακμες κοπης στην εισοδο -ΑΝ αξιζει τον χρονο σου τροχισε τα (αν παρεις καποιο 'μαρκας' αντεγραψε τις γωνιες/φαλτσα)

παντως ειναι κριμα που οι κινεζοι παιρνουν 1η υλη σιδερο το μορφοποιουν σε τρυπανι και ...το αφηνουν στη μεση!

για το μονο που θ αξιζει μετα ειναι να το αφησεις να σκουριασει και να το φυτεψεις στη γλαστρα με τον βασιλικο!

 

ψαχνεις για Brad Point Drill Bit

Έγινε επεξεργασία από makio
Link to comment
Share on other sites

μαλλον ημουν λακωνικος!

απλα ετσι σου βγαζει (google/φωτο) αυτου του τυπου ξυλοτρυπανα για να βρεις την καταλληλη διαμορφωση που μπορει να ταιριαζει στο τρυπανι

υπαρχουν πολλες επιλογες και ....μαλλον το βλεπω στον βασιλικο που λεγαμε! :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αρχίζω και εκνευρίζομαι με τα Bulle. Το κρουστικό το έχω πάει ήδη δύο φορές για αλλαγή δύο σετ μπαταριών. Την πρώτη το πήγα μόλις το έβγαλα απ' το κουτί, ενώ τις δεύτερες τις άλλαξα μερικούς μήνες μετά. Έχει ελάχιστη χρήση και το μαρτυρά και η φωτό. 

IMG_20190407_212918.jpg

Τώρα χάλασε και ο φακός, τον έχω δέκα μήνες και ζήτημα είναι αν έχει δουλέψει συνολικά πέντε ώρες. 

IMG_20190407_213001.jpg

Όλα τα λεφτά η σημείωση, μην τον γυρνάτε μη χαλάσει. :p

IMG_20190407_214315.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αρχίζω και εκνευρίζομαι με τα Bulle. Το κρουστικό το έχω πάει ήδη δύο φορές για αλλαγή δύο σετ μπαταριών. Την πρώτη το πήγα μόλις το έβγαλα απ' το κουτί, ενώ τις δεύτερες τις άλλαξα μερικούς μήνες μετά. Έχει ελάχιστη χρήση και το μαρτυρά και η φωτό. 

είναι αν έχει δουλέψει συνολικά πέντε ώρες. 

Όλα τα λεφτά η σημείωση, μην τον γυρνάτε μη χαλάσει. :p

 

 

Δεν ξέρω γιατί, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, δεν την "πήγα" ποτέ σαν εταιρεία. Ίσως επειδή είναι brand name της Unimac! 

Link to comment
Share on other sites

Το 18αρι Bosch ηλεκτρικό δραπανοκατσαβιδο. Χειρότερη ποιότητα κατασκευής δε νομίζω πως έχω δει. Η χρήση που του έχει γίνει είναι απειροελάχιστη και πλέον κάθε φορά που το χρησιμοποιώ μυρίζει καμένο. Δεν το έχω ζορισει ποτέ. Δεν έχω τρυπήσει κάτι. Μόνο βίδες. Και όμως πλέον δεν κάνει για τίποτα. Θα το πετάξω και θα πάρω κάτι άλλο. Το άλλο Bosch βέβαια που πήρα βγήκε άψογο. Τι να πω. Ίσως βγήκε φόλα η παρτίδα;

Υποτίθεται το πήρα για καλό. Σχεδόν 500€ έκανε όταν το πήρα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.