Jump to content



NATEC NKZ-0448 RHINO 3.5'' USB 3.0 SATA ENCLOSURE


Recommended Posts

Προσθέτω μία επιπλέον μέτρηση:

 

22614 αρχεία συνολικού μεγέθους 77,23 GB (εκανα backup όλο μου το My Documents) γράφτηκαν σε 17 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα

 

δηλαδή 79083 ΜΒ : 1045 = 75.67 MB/sec το οποίο βρίσκω πολύ καλό (είναι αμέτρητα τα μικρά αρχεία)

Link to comment
Share on other sites

Μονο οι μηχανικοι δισκοι θετουν το οριο πλέον

 

Και ενα docking station

http://www.ebay.com/itm/3-Bay-USB-3-0-to-SATA-Hard-Drive-Docking-Station-for-2-5-3-5inch-HDD-with-HUB-/321199887716?hash=item4ac9015564:g:-zEAAMXQILVSJW3h

 

Ειχα βρει και παλιοτερα με 5 θεσεις

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GriGaS said:

...αντιμετωπίζω εδώ και καιρό το θέμα του τι να κάνω με τους 3.5άρηδες δίσκους που έχω...

 

Εγώ είμαι της φιλοσοφίας, όποτε χρειάζομαι 2ο δίσκο, απλά να πουλάω τον παλιό και να παίρνω νέο μεγαλύτερης χωρητικότητας.

+ Λιγότεροι δίσκοι -> λιγότερος απαιτούμενος χώρος/ενέργεια/σάτα πορτς/usb θηκες, ευκολότερη πρόσβαση σε όλα τα αρχεία.....

+ "Ανανέωση" εγγύησης

- Δεν πολυδουλεύει αν έχεις 10χ3ΤΒ δίσκους πχ, μιας και δεν έχει βγει 30αρης :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Μέχρι τι χωρητότητα δίσκων παίρνει η θήκη? Μέχρι 3ΤΒ να υποθέσω?

Επιβεβαιωμένα από εμένα ναι, 3ΤΒ. Στα σχόλια του eshop λένε και για παραπάνω, αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη.

 

πριν 10 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

Εγώ είμαι της φιλοσοφίας, όποτε χρειάζομαι 2ο δίσκο, απλά να πουλάω τον παλιό και να παίρνω νέο μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Εγώ πάλι προτιμώ να έχω τουλάχιστον 2, ώστε άμα σκάσει ο ένας να μην κλαίω τα πάντα (και να έχω τα critical data σε τουλάχιστον 3 μεριές)

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κακο με αυτον την θηκη ειναι οτι εχει το chip asmedia 1153 που ειναι usb 3 σε  sata2 controller.

Επισης δεν υποστηριζει uasp.

Αντιθετα μια ενερμαχ που ειχα παρει απο crazy sundays, εχει το chip 1153e που ειναι usb3 se sata 3 controller και υποστηριζει uasp (μηδενικο cpu usage και πιο γρηγορο)

 

επισης  βρηκα ασυμβατοτητα με δισκους της hitachi sata 2 (7κ1000.c) οπου το 1153 δεν τους βλεπει ενω το 1153ε τους βλεπει κανονικα.

Το chip 1153 ειναι του  2011 και ειναι τραγικο μια εταιρεια να το βαζει στις συσκευες της, το ετος 2017.

Link to comment
Share on other sites

Too late m8! άργησες να το πεις… τώρα το πήραμε… η θήκη που αρχικά ήθελα (Fantec DB-ALU3e-6G) είναι τώρα στα 38€ και δεν ψήθηκα…. Και αυτός ήταν ο μόνος λόγος που την αγόρασα.

 

p.s. μου έκανε εντύπωση πόσο χοντρό είναι το καλώδιο που είχε μαζί, το αρνητικό είναι ότι παραείναι μικρό 60cm… srsly? Οπότε τώρα θέλω και καλώδιο 1.5m, 1.8m με μέγιστο τα 2m.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS

 

2 πλαστικά τα οποία ανάθεμα εάν κατάλαβα τι κάνουν 

Μπαίνουν στο πλάι του σκληρού στις τρύπες που έχει για βίδες ώστε να μπει συρταρωτά μέσα στην θήκη, εσωτερικά στο πλάι έχει 2 «ράγες» στην κάθε πλευρά αν παρατηρήσεις.

 

Η Τρίτη βίδα είναι extra? Δεν είδα να χρειάζεται πουθενά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

Μπαίνουν στο πλάι του σκληρού στις τρύπες που έχει για βίδες ώστε να μπει συρταρωτά μέσα στην θήκη, εσωτερικά στο πλάι έχει 2 «ράγες» στην κάθε πλευρά αν παρατηρήσεις.

thanks! μεσα στη βιασυνη μου ουτε που πηγε το μυαλό μου...

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

Η Τρίτη βίδα είναι extra? Δεν είδα να χρειάζεται πουθενά.

ναι, ούτε εγώ είδα να χρησιμοποιείται κάπου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, επανέρχομαι με μια ερώτηση, ο σκληρός όταν μείνει με κλειστό το pc για κάποιες ώρες σταματάει τελείως να κάνει θόρυβο?

 

Χρησιμοποιώ την θήκη και τον σκληρό για να κάνω backup μετά αφού τελειώσω τον αποσυνδέω, στον προηγούμενο Seagate μετά από λίγο αφού έκλεινα το pc σταμάταγε πλήρως, τώρα όμως ακούγετε ένας θόρυβος, νομίζω είναι ο δίσκος που γυρίζει (δεν κάνει το χαρακτηριστικό –γκρου γκρου- που κάνει η βελόνα όταν διαβάζει/γράφει), πρέπει να πλησιάσω το αυτί μου πολύ κοντά για να το ακούσω, επίσης η θήκη διατηρείτε ζεστή οπότε νομίζω ότι λειτούργει (συγκεκριμένα γυρίζει) αλλά δεν ξέρω αν είναι θέμα της θήκης ή του σκληρού που έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Aπό θερμοκρασίες πως πήγε ;
Παράδειγμα καλοκαιρι αρχες Ιουνη βραδυ μεσανυχτα στο δωματιο χωρις κλιματιστικο μετά απο μεταφορά αρχειου καπου 420 GB με 450 GB απο το computer στο δισκο στο NATEC.
Οκ ή σε αλλες μερες της ανοιξης ή καλοκαιριου αλλα μεσανυχτα βραδυ στο δωματιο χωρις κλιματιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.