Jump to content



Assetto Corsa Physics + Tires + Temps.


Recommended Posts

5 minutes ago, GoMaR said:

και επειδη δεν εχω καταλαβει γρι απο οτι λετε, θα κανω μια ερωτηση προς ολους.

Τι ειναι ιδανικο για το παιχνιδι ; Να εχουμε ιδανικες πιεσεις  η να φυσαμε ξεφυσαμε το λαστιχο μεχρι να πιασει πιο καλες θερμοκρασιες ;

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος και να βάζω το χέρι μου στην φωτιά το καλύτερο είναι ο συνδυασμός των δύο... Πολύ (ακραίες) χαμηλές πιέσεις θα έχουν ως αποτέλεσμα μεγάλες παραμορφώσεις  (που νομίζω είναι υπεύθυνες για την αύξηση της θερμοκρασίας) στο λάστιχο με συνέπεια να είναι πιο δύσκολο οδηγικά αν και θα έχει (νομίζω) περισσότερη πρόσφυση σαν λάστιχο... Με πολύ υψηλές πιέσεις μειώνεται η πρόσφυση λόγω πτώσης των θερμοκρασιών αλλά το στρίψιμο γίνεται πιο ακριβές με την λογική ότι αφού στρίψεις η συμπεριφορά του ελαστικού δεν αλλάζει σημαντικά...

 

Και πάλι λέω για αποφυγή παρεξηγήσεων ότι δεν είμαι 100% σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

 

Bαζω τον οδηγο για το τι δειχνει το app

AC 1.12 Tyre App

 

Spoiler

 

Tyre conditions are more important than ever to Assetto Corsa since the recent 1.5 update, complemented by the 1.12 update. It also contains a helpful GUI app displaying accurate information you probably need to really understand what is going on with your car:

tyre_app

Unfortunately there is no (easily accessible) documentation about it, so I’ll try to summarize how it works.

 

The elements displayed are:

(1) Core temperature: Since version 1.3 each tyre has separate core and surface temperatures.

(2) Surface temperatures: The surface heats up and cools down faster compared to the core, additionally the model contains three values for IMO (inner, middle outer).

(3) Current pressure: The temperature of the tyres also influences the pressure, which again influences and the shape and behavior of a tyre.

(4) A color code for the current grip resulting of the precise temperature of the contact patch.

(5) Wear indicator: Dependent how and how long you drive, the tyre’s durability decreases.

(6) Tyre compound code: A short form of your current tyres. Usually you may choose between SM (Semlislicks) and ST (Street) on road cars, and e.g. S (soft), M (medium) or H (hard) for race cars slicks, but there are a lot other types. This is very important as your target values regarding temperatures and pressure will vary across the compounds.

(7) New in 1.12: Colored tyre pressure. Like the color code for the heat you now have green for good pressures. Blue = too low, Orange/Red = too hot.

#1 Wait, what app?

When you sit in your car, ready to go, move the mouse cursor to the right until the sidebar shows up:

tyreapp_app

Find the tyre symbol and click it, then the tyre app will appear on the screen. Drag it somewhere it doesn’t decrease your vision but you can easily spot it. Once it has a good position and size, click the pin so it can’t be accidentially dragged around and the opacity activates.

#2 Pressure

Although the colors are the most obvious things to see, I advice to take care of the tyres pressures first. Compounds, even cars and axis have different “optimal” pressures. If you are only a few psi away from that sweet spot, you will notably lose grip.

Quick entry: In the setup screen, you see and adjust the “cold” pressures. That means your tyres are as cold as the ambient temperature. Once you drove them for a few minutes, they will be “hot”, which vastly increases the pressures. Now you can watch the color in the app and judge if you need to modify the cold pressures.

Although I have the opinion that you shouldn’t touch the setup when starting out with AC or simracing (instead focus on basics and consistency before), tyre pressures might be the exception. Dependent on the default setup they can make a huge difference in laptimes, but also decide if the car is well handling or not. This is especially true for the street cars. Kunos uses the factory settings for their default cars, and those are optimized for fuel consumption and safety in the first place – and comparably low forces. For a race track visit – even as beginner – you can decrease the pressues by 4 or 5 psi without a doubt.

A little bit more advanced: You can also use the pressure to increase or decrease tyre heating. Go a bit below optimal pressure, and your tyres will heat up slightly better. The oppositve for higher pressures. The heating realation for sure is not over-exaggerated, but it is there. Find a good compromise for the given situation. In AC the pressure part is more important, so if you find your tyres too cold and are below optimum pressure, go for the latter and set it in a way the app gives your a blue-green color for pressure.

Also don’t be afraid to do all of this asymetrically. Many tracks won’t tax the inner tyres as much. The same for front and rear axis: Mix different pressures in the setup screen so your data is fine during the driving.

#3 Temperature

This is pretty easy to spot. Contact patch is green, you are fine. Blue: Too cold. Orange/Red: Too hot. For orientation, Aristotelis posted some numbers:

tyreapp_aristemps

Be very careful when starting with cold tyres, any car is very, very different and dull then. Tyres also need several laps until they settle down to something stable regarding temperatures, don’t judge too quickly.

You will also notice that the core temperature is something more stable, while the surface temperature is changing very quickly – for example a tyre can overheat during one long corner. Don’t worry too much, it’s impossible to always hit perfect temperatures – but make sure you don’t go too long in cold or hot conditions.

What can be done to heat or cool tyres? Well, there are many tricks, but only few are easy. The most effective way on GT tyres is to choose the correct compound. Softs are happy very early, but tend to overheat. Use them when the ambient temperature is low enough and/or when you can’t get Mediums warm, and so on. Don’t hesitate to use Medium or even Hards, the difference in their performance is not that big.

Also make sure you don’t overheat tyres with sliding or locking brakes. Try not to overdrive very hot tyres, steer as smooth and little as possible.

#4 Hands on example: pressure adjustment

Let’s have a basic tutorial how to utilize the pressure app in order to get things working out better. For this I picked the Special Event “Back to the Future”, so we can have comparable settings with one click.

backtothefuture

For this sequence, I picked some kind of “comfort” pace. Smooth driving that doesn’t really aim at the fastest lap, but allows me to drive consistently so we can see the results without having too much interferance of slips, spins and mistakes. This is basically the pace we would pick up in a race when it is more important find a rythm and to finish without mistakes.

 

Let’s start with the default setup:

 

example_default

 

When your Nismo dealer hands out the keys to your new GT-R, you can expect the tyres to have 30psi on all 4 wheels. If you instantly jump to Silverstone-international now, you will notice this isn’t perfect. Laptimes are between 1:12.578 and 1:13.037.

Remarkable is the front left wheel has way too much pressure due to all those high speed right handers. The rear left is stone cold, but has a bright and green 36 psi. Let’s just try to have this pressure on all 4 wheels by putting -4 psi to the FL and -1 psi to FR/RL:

 

example_default2

 

Now we have asymetrical pressures at the beginning, but within 2 laps they are on spot on all around. I was quite faster now, but even more important: Confidence and consistency improved as well. Laptimes are between 1:12.239 and 1:12.534 now, only 0.295s difference between best and worst (compared to 0.459s with the default setup).

That should be all for the moment! Not as hard, mh? But please keep in mind this is highly dependent on car, track, ambient temperatures, tyre compound and driving style. Those pressures are now probably not bad for a fast lap, but also not perfect: They will change with risks taken, sharper and more aggressive driving and the use of Traction Control.

Well, if you want to go slightly beyond basics: We still have a really cold rear left tyre. 62° core isn’t exactly the 80-90° what a Semislick wants to have. Remember that low pressures heat up tyres slightly more? In the screenshots we can see that both 35 and 36psi are bright green. Maybe we can improve the setup by dropping the pressure below 35psi in order to get some temperature in exchange:

 

example_default3

 

Yep, it worked. I even scored my best lap with 1:12.203 in this setup, but: You can also see that the front pressures are 37 psi, unlike the result before. Before we jump to the conclusion that the raised temperature in the rear is directly giving me a faster lap, I’d rather think it just felt better and more predictable so my comfort pace was higher. I’m not a machine and confidence in the car is a huge factor to the actual speed. But that doesn’t make the setup tweaks less important, right?

I picked this example because I believe both track and car is available without DLC. If I’m mistaken please let me know so I can find a different example. Also the track is too technical, we’d need something easier.

——

Tyres need love and attention – they connect your car to the road!

Even if you aren’t that much into numbers and setups, you should try to dive into the temps and pressures. It is absolutely worth it and might even change how enjoyable a car is. Your Abarth 500 Assetto Corse is oversteering way too much? Maybe your rears don’t get heat and therefore lack both, temperature and pressure. Add 4 psi and try again.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν καταλαβαίνω σωστά:

 

" (4) A color code for the current grip resulting of the precise temperature of the contact patch. "

δηλ. το χρώμα στο λάστιχο δεν δείχνει τη θερμοκρασία αλλά το grip!

 

" In AC the pressure part is more important, so if you find your tyres too cold and are below optimum pressure, go for the latter and set it in a way the app gives your a blue-green color for pressure. "

δηλ. ποιο σημαντικό είναι να πρασινίζει το χρώμα της πίεσης παρά του grip των ελαστικών

 

Σύμφωνα με το παράδειγμα:

example_default2.jpg

" Maybe we can improve the setup by dropping the pressure below 35psi in order to get some temperature in exchange: "

example_default3.jpg

 

πρώτα κοιτάμε να "πρασινίσουμε" τις ενδείξεις των πιέσεων (7) και μετά αν γίνεται να πρασινίσουμε και την ένδειξη του grip (4) χωρίς να χαλάσουμε την πρώτη ρύθμιση... :amen:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Άρα, αν καταλαβαίνω σωστά:

 

" (4) A color code for the current grip resulting of the precise temperature of the contact patch. "

δηλ. το χρώμα στο λάστιχο δεν δείχνει τη θερμοκρασία αλλά το grip!

 

" In AC the pressure part is more important, so if you find your tyres too cold and are below optimum pressure, go for the latter and set it in a way the app gives your a blue-green color for pressure. "

δηλ. ποιο σημαντικό είναι να πρασινίζει το χρώμα της πίεσης παρά του grip των ελαστικών

 

Σύμφωνα με το παράδειγμα:

example_default2.jpg

" Maybe we can improve the setup by dropping the pressure below 35psi in order to get some temperature in exchange: "

example_default3.jpg

 

πρώτα κοιτάμε να "πρασινίσουμε" τις ενδείξεις των πιέσεων (7) και μετά αν γίνεται να πρασινίσουμε και την ένδειξη του grip (4) χωρίς να χαλάσουμε την πρώτη ρύθμιση... :amen:

 

 

Το Grip ειναι θεμα της θερμοκρασιας

(4) A color code for the current grip resulting of the precise temperature of the contact patch.

Πρωτα κοιτας θερμοκρασια και μετα ολα τα αλλα, ετσι τουλαχιστον γινεται κανονικα τωρα στο assetto αλλα δουλευουν αλλα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Άρη, το πράσινο στο λάστιχο δείχνει την περιοχή που έχει το λάστιχο το βελτιστο γκριπ λόγω θερμοκρασιών.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις και τον απόλυτα γρήγορο χρόνο μιας και εξαρτάται από την πίεση που επιτυγχάνεται αλλά και τις ιδιαιτερότητες τις πίστας αλλά και του οδηγού.
Πχ ο Ιάσονας που οδηγεί υποστροφικα, στρίβει πριν το apex θέλει άλλες θερμοκρασίες από πχ τον Θοδωρή που αρέσκεται σε πιο υπερστροφικο στυλ.
Άλλες ρυθμίσεις σε monza εντελώς άλλες σε mugello.


Άρα δοκιμάζουμε και αλλάζουμε ένα ένα μέχρι τον βέλτιστο απόλυτο χρόνο παντού ή σε αγώνα και σταθερή συμπεριφορά.
Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


τωρα στο assetto αλλα δουλευουν αλλα οχι.


Για πες...θα έχει ενδιαφέρον...


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αααα περιμένω και ένα συγγνώμη.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ζηταει αυτος που δεν ξερει τι λεει οχι αυτος που εχει δικιο. 

Αυτο που δειχνει ο wolves σε βγαζει τελειως ακυρο αλλο αν δεν το εχεις καταλαβει εσυ.

Τι λεω εγω σε τοσα ποστ; οτι δεν υπαρχει ιδανικη πιεση αλλα ιδανικη θερμοκρασια. 

Η ιδανικη θερμοκρασια λειτουργιας του ελαστικου ειναι ιδια δεν αλλαζει ουτε απο πιστα σε πιστα ουτε απο οδηγο σε οδηγο αυτο που αλλαζει ειναι η πιεση. 

Η πιεση θα ειναι διαφορετικη αναλογα την πιστα και τον οδηγο.

 

Αυτο που θελω να μου πεις ειναι πως γινεται λοιπον καποιος που εχει ρυθμισει τα λαστιχα για μεγιστο grip και σωστη αποδοση γενικα να βγαζει τους ιδιους γυρους και χρονους με εναν που δεν εχει κανει τπτ απο αυτα. 

 

Μην μου πεις γτ εχει τις σωστες πιεσεις γτ θα βαλω τα γελια χτες

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, rapid_fast said:

Σε ένα φόρουμ, θα υπάρχουν πάντα τα τρόλ..

Τα τρόλ με τον αυθεντικό ορισμό.. Αυτοί που δεν έχουν γνώση, αλλά υποστηρίζουν το λάθος, επειδή κάποιος της κλίκας τους έχει την δική του λάθος γνώμη

@fatalara κάνεις αυτό ακριβώς αυτή τη στιγμή. Έλεος, υπάρχει και ιδανική πίεση και ιδανική θερμοκρασία, το καθένα έχει το ρόλο του απλά το ένα επηρεάζει και το άλλο.

tyre-pressure.jpg

Σε κάποιους συνδυασμούς πίστας/αυτοκινήτου/ελαστικού, δεν μπορούμε να τα φέρουμε όλα στα πράσινα χωρίς να πάμε σαν το Βέγγο, τι να κάνουμε? Εσύ λες οτι είναι καλύτερο να μαγουλιάζει το λάστιχο για να μην είσαι 10 βαθμούς κάτω από την ιδανική θερμοκρασία. Έλεος πάλι και συγνώμη για το ύφος κιόλας.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε φίλε, ανέβασα 3 ποστς του Αριστοτέλη , ο Παναγιώτης που έχει φαγωθεί να αποδείξει ότι κάτι είναι λάθος ( που μπορεί να είναι γενικά αλλά δεν το αποδεικνύουμε έτσι ), διαβάζει κάτι λάθος, το επισημαίνω , με λέει τρολλ, το γράφει και στο επίσημο, του το λέω, το καταλαβαίνει και λέει my fault κι εκεί πάνω που η συζήτηση πάει μπροστά , έρχεται ο προφανώς εμπαθής με το πρόσωπο μου φαταλαρα και λέει ότι είμαι άσχετος και ότι καλά τα έλεγε ...μην έχοντας καταλάβει χριστο...

Κούραση πραγματικά...

Κώστα wolves μια βοήθεια ρε συ με gif από τη συλλογή σου, κάτι σε facepalm.


Α βρήκα κάτι καλό

064ffa356be2b7d1201369ebf10f01f1.jpg
Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Άσε ρε φίλε, ανέβασα 3 ποστς του Αριστοτέλη , ο Παναγιώτης που έχει φαγωθεί να αποδείξει ότι κάτι είναι λάθος ( που μπορεί να είναι γενικά αλλά δεν το αποδεικνύουμε έτσι ), διαβάζει κάτι λάθος, το επισημαίνω , με λέει τρολλ, το γράφει και στο επίσημο, του το λέω, το καταλαβαίνει και λέει my fault κι εκεί πάνω που η συζήτηση πάει μπροστά , έρχεται ο προφανώς εμπαθής με το πρόσωπο μου φαταλαρα και λέει ότι είμαι άσχετος και ότι καλά τα έλεγε ...μην έχοντας καταλάβει χριστο...

Κούραση πραγματικά...

Κώστα wolves μια βοήθεια ρε συ με gif από τη συλλογή σου, κάτι σε facepalm.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ποιός είπε εσένα τρολ?

Αυτό κατάλαβες? οτι είπα εσένα τρόλ?

Εγώ προτείνω όπως πρότεινες και εσύ σε εμένα, να διαβάσεις πιο καλά τι έγραψα και που πηγαίνει η αναφορά μου στα τρόλ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε εσένα τρολ?
Αυτό κατάλαβες? οτι είπα εσένα τρόλ?
Εγώ προτείνω όπως πρότεινες και εσύ σε εμένα, να διαβάσεις πιο καλά τι έγραψα και που πηγαίνει η αναφορά μου στα τρόλ...


Όσες φορές και να διαβάσω το #84 , το ίδιο συμπέρασμα βγάζω.
Λόγω γραπτού λόγου γίνονται λάθη. Αν κάνω λάθος my fault.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Lylankor έγραψε:

@fatalara κάνεις αυτό ακριβώς αυτή τη στιγμή. Έλεος, υπάρχει και ιδανική πίεση και ιδανική θερμοκρασία, το καθένα έχει το ρόλο του απλά το ένα επηρεάζει και το άλλο.

tyre-pressure.jpg

Σε κάποιους συνδυασμούς πίστας/αυτοκινήτου/ελαστικού, δεν μπορούμε να τα φέρουμε όλα στα πράσινα χωρίς να πάμε σαν το Βέγγο, τι να κάνουμε? Εσύ λες οτι είναι καλύτερο να μαγουλιάζει το λάστιχο για να μην είσαι 10 βαθμούς κάτω από την ιδανική θερμοκρασία. Έλεος πάλι και συγνώμη για το ύφος κιόλας.

Δεν υπάρχει αυτό που λές όπως το λες... Τα λάστιχα ανεβάζουν θερμοκρασία κατά την κίνηση τους.

Αν δεν ανεβάζουν τη σωστή θερμοκρασία, σημαίνει έχουμε λάθος γόμα, ή λάθος διάσταση ελαστικού.

Ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου μας ορίζει τις πιέσεις λειτουργίας σύμφωνα με το ελαστικό πρώτης τοποθέτησης και τα βάρη που ενδεχόμενα να βάλουμε στο όχημα μας.

Την ίδια στιγμή μας δίνει εναλλακτικές με άλλες ζάντες και άλλες διαστάσεις απο ελαστικά.

Απο εκεί και πέρα όμως, η τεχνολογία προχωράει, υπάρχουν εναλλακτικοί προμηθευτές ελαστικών, κλπ κλπ κλπ..

Σε τέτοια περίπτωση, συμβουλευόμαστε τον πίνακα του κατασκευαστή του ελαστικού, και όχι του κατασκευαστή του αυτοκινήτου.

Η εικόνα που παρουσιάζεις είναι σωστή. Και ισχύει σύμφωνα με τον κατασκευαστή του ελαστικού.

Για παράδειγμα, η πιρέλι στο 225/45/17 δίνει πίεση λειτουργίας 33, ενώ η μισελέν στο αντίστοιχο ελαστικό της δίνει 29.

Ο κατασκευαστής του οχήματος δίνει 31..

Ποιό θεωρούμε σωστό λοιπόν?

 

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος tasosmich έγραψε:

Χωρίς να είμαι σίγουρος και να βάζω το χέρι μου στην φωτιά το καλύτερο είναι ο συνδυασμός των δύο... Πολύ (ακραίες) χαμηλές πιέσεις θα έχουν ως αποτέλεσμα μεγάλες παραμορφώσεις  (που νομίζω είναι υπεύθυνες για την αύξηση της θερμοκρασίας) στο λάστιχο με συνέπεια να είναι πιο δύσκολο οδηγικά αν και θα έχει (νομίζω) περισσότερη πρόσφυση σαν λάστιχο... Με πολύ υψηλές πιέσεις μειώνεται η πρόσφυση λόγω πτώσης των θερμοκρασιών αλλά το στρίψιμο γίνεται πιο ακριβές με την λογική ότι αφού στρίψεις η συμπεριφορά του ελαστικού δεν αλλάζει σημαντικά...

 

Και πάλι λέω για αποφυγή παρεξηγήσεων ότι δεν είμαι 100% σίγουρος...

Αμφότερες οι περιπτώσεις όπου έχουμε χαμηλές πιέσεις ή υψηλές πιέσεις στα ελαστικά, μας αφαιρούν απο το ελαστικό ποσοστό επαφής με το έδαφος.

Αυτό ισχύει φυσικά μόνο για τα ελαστικά γενικής χρήσης.

Τα ελαστικά για ράλλυ σε χώμα, λειτουργούν σε πιέσεις 41-43-ακομα και 50..

Η κατασκευή τους είναι τέτοια που το επιτρέπει, η αν θές καλύτερα το επιβάλλει..

Αντίστοιχα, υπάρχουν ελαστικά για αγώνες, τα οποία όταν είναι κρύα έχεις 16 και 18, και όταν ζεσταθεί πηγαίνει η πίεση στο 26...

Τα Toyo σεμι που φορούσα εγώ στο δικό μου είχαν 22 πίεση κρύα.... 

31 μου δίνει το αμάξι μου.. Εννοείται οτι η μικρή εμπειρία μου με αυτά τα άθλια λάστιχα λέει πως με 31 πίεση δεν πήγαινα ούτε στο περίπτερο....

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το αν υπάρχει το συνδυασμός πίστας/αυτοκινήτου/γόμας που να επηρεάζει την ισοροπία φυσικά και υπάρχει, γι'αυτό στη Ρωσσία F1 βγάζαν τόσους γύρους με ultrasoft ενώ σε άλλες πίστες τα καίνε σε 3. Όταν είσαι περιορισμένος σε μια μόνο γόμα δεν θα ταιριάξει παντού, δε ξέρω αν το hypercar ελαστικό που έχουν στο AC είναι και ίδιο, σαν γόμα, για όλα τα supercars.

 

Οι διαφορετικές πιέσεις έχουν να κάνουν και με το πόσο παραμορφώσιμο είναι το κάθε ελαστικό, αλλά και τη συμπεριφορά του σε διαφορετικές παραμορφώσεις, ιδανικά θα έπρεπε οι πιέσεις που λέει η μισελεν ή η πιρελι να έχουν και μια ένδειξη βάρους. Ο κατασκευαστής τα 31 τα λέει για το ελαστικό με το οποίο βγήκε από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

 


Όσες φορές και να διαβάσω το #84 , το ίδιο συμπέρασμα βγάζω.
Λόγω γραπτού λόγου γίνονται λάθη. Αν κάνω λάθος my fault.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Θα κάνω μια άλλη πρόταση..

Βάλε έναν τρίτο, άσχετο, να διαβάσει τι έγραψα..

Να μας πεί αυτός τι καταλαβαίνει..

γιατί εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα σε σχολίαζα με τέτοιο χαρακτηρισμό..

Μάλιστα έχω τονίσει οτι μου αρέσει να μιλάω και να διαλογίζομαι με ανθρώπους..

Και απο όσο βλέπεις μιλάμε συνέχεια..

Τα τρόλ δεν γουστάρω.. και φυσικά δεν μιλάω..

Αλλα εδώ μιλάω..

Γιατί εδώ είμαστε μια παρέα όλοι και περνάμε καλα..

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lylankor έγραψε:

Αν μιλάμε για το αν υπάρχει το συνδυασμός πίστας/αυτοκινήτου/γόμας που να επηρεάζει την ισοροπία φυσικά και υπάρχει, γι'αυτό στη Ρωσσία F1 βγάζαν τόσους γύρους με ultrasoft ενώ σε άλλες πίστες τα καίνε σε 3. Όταν είσαι περιορισμένος σε μια μόνο γόμα δεν θα ταιριάξει παντού, δε ξέρω αν το hypercar ελαστικό που έχουν στο AC είναι και ίδιο, σαν γόμα, για όλα τα supercars.

 

Οι διαφορετικές πιέσεις έχουν να κάνουν και με το πόσο παραμορφώσιμο είναι το κάθε ελαστικό, αλλά και τη συμπεριφορά του σε διαφορετικές παραμορφώσεις, ιδανικά θα έπρεπε οι πιέσεις που λέει η μισελεν ή η πιρελι να έχουν και μια ένδειξή βάρους. Ο κατασκευαστής τα 31 τα λέει για το ελαστικό με το οποίο βγήκε από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο.

Τα ούλτρα σόφτ για την ρωσσία, μπορεί να είναι τα σούπερ χάρντ για την ιμολα..

Σε προτρέπω να διαβάσεις τον οδηγό των ελαστικών της πιρέλλι.

Η γόμα ούλτρα σοφτ, δεν είναι η ίδια σε κάθε αγώνα, ούτε η χάρντ, ούτε η μιντιουμ.

Το ξαναλεω, η γόμα που είναι χαρακτηρισμένη σαν ούλτρα σόφτ στην ρωσσία, μπορεί να είναι η ίδια ακριβώς γόμα με το λάστιχο που χαρακτηρίζουν ούλτρα χαρντ στην Ιμολα..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, rapid_fast said:

Τα ούλτρα σόφτ για την ρωσσία, μπορεί να είναι τα σούπερ χάρντ για την ιμολα..

Σε προτρέπω να διαβάσεις τον οδηγό των ελαστικών της πιρέλλι.

Η γόμα ούλτρα σοφτ, δεν είναι η ίδια σε κάθε αγώνα, ούτε η χάρντ, ούτε η μιντιουμ.

Το ξαναλεω, η γόμα που είναι χαρακτηρισμένη σαν ούλτρα σόφτ στην ρωσσία, μπορεί να είναι η ίδια ακριβώς γόμα με το λάστιχο που χαρακτηρίζουν ούλτρα χαρντ στην Ιμολα..

Νομίζω, ειδικά τώρα που είναι μόνο ένας κατασκευαστής ελαστικών απλά έχουν αυτά τα 5, purple (ultrasoft), red (supersoft), yellow (soft), white (medium), orange (hard), και φέρνουν 3 σε κάθε αγώνα ανάλογα με το ποιά ταιριάζουν στη πίστα.

 

Η Πιρέλι για το ultrasoft πχ λέει: This is a brand new tyre for this year, designed as low working range compound for use on tight and twisty circuits that place an emphasis on mechanical grip. Ενώ για το σκληρό: The toughest tyre in Pirelli’s range is designed for the circuits that put the highest energy loadings through the tyres, with fast corners or abrasive surfaces, and are often characterised by high ambient temperatures.

 

Υπάρχει διαφορά από πίστα σε πίστα... σε περισσότερα από ένα επίπεδα (όχι μόνο τη θερμοκρασία περιβάλλοντος). Ένα λάστιχο που λειτουργεί σε καλές θερμοκρασίες κάπου δεν θα λειτουργεί το ίδιο παντού. Πέρα από το πόσο γρήγορα φαγώνεται. Αν ο Ιάσονας πχ βάλει 35 βαθμούς στην Ίμολα θα είμαστε όλοι ευτυχισμένοι... @GoMaR, άντε. :p

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Lylankor έγραψε:

@fatalara κάνεις αυτό ακριβώς αυτή τη στιγμή. Έλεος, υπάρχει και ιδανική πίεση και ιδανική θερμοκρασία, το καθένα έχει το ρόλο του απλά το ένα επηρεάζει και το άλλο.

tyre-pressure.jpg

Σε κάποιους συνδυασμούς πίστας/αυτοκινήτου/ελαστικού, δεν μπορούμε να τα φέρουμε όλα στα πράσινα χωρίς να πάμε σαν το Βέγγο, τι να κάνουμε? Εσύ λες οτι είναι καλύτερο να μαγουλιάζει το λάστιχο για να μην είσαι 10 βαθμούς κάτω από την ιδανική θερμοκρασία. Έλεος πάλι και συγνώμη για το ύφος κιόλας.

Αυτο ειναι κατι που καταλαβες εσυ, δεν εχω πει πουθενα οτι πρεπει να μαγουλιασουμε τα λαστιχα απλα για να εχουμε σωστη θερμοκρασια... μιλαω για νορμαλ καταστασεις.

Ο Rapid που θα κανει του tweak του και θα βρει τη σωστη ρυθμιση στα λαστιχα μπορεις να μου πεις γτ θα βγαλει τους ιδιους γυρους με καποιον θα τα εχει κρυα η παρα πολυ ζεστα και επρεπε να τα παρει στο χερι μετα απο 10 γυρους? Μπορεις να μου πεις πως γινεται να μπαινουμε ολοι πχ με κρυα σε αγωνα με σταθερο grip και να γινονται ταχυτεροι γυροι στο τελος με κρυα λαστιχα 20+ γυρων?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Lylankor έγραψε:

Νομίζω, ειδικά τώρα που είναι μόνο ένας κατασκευαστής ελαστικών απλά έχουν αυτά τα 5, purple (ultrasoft), red (supersoft), yellow (soft), white (medium), orange (hard), και φέρνουν 3 σε κάθε αγώνα ανάλογα με το ποιά ταιριάζουν στη πίστα.

 

Η Πιρέλι για το ultrasoft πχ λέει: This is a brand new tyre for this year, designed as low working range compound for use on tight and twisty circuits that place an emphasis on mechanical grip. Ενώ για το σκληρό: The toughest tyre in Pirelli’s range is designed for the circuits that put the highest energy loadings through the tyres, with fast corners or abrasive surfaces, and are often characterised by high ambient temperatures.

 

Υπάρχει διαφορά από πίστα σε πίστα... σε περισσότερα από ένα επίπεδα. Ένα λάστιχο που λειτουργεί σε καλές θερμοκρασίες κάπου δεν θα λειτουργεί το ίδιο παντού. Πέρα από το πόσο γρήγορα φαγώνεται. Αν ο Ιάσονας πχ βάλει 35 βαθμούς στην Ίμολα θα είμαστε όλοι ευτυχισμένοι... @GoMaR, άντε. :p

Ναι φυσικά και ναι..

Απλά στην πραγματικότητα κανένας δεν γνωρίζει ποιά είναι η σύσταση της κάθε γόμας.

Στις δοκιμές εξέλιξης που έγιναν, (και θα γίνουν ξανα) η πιρέλλι δίνει λάστιχα χωρίς καμία αναγνώριση σε όλους και κάνουν τις δοκιμές και συλλέγουν τα δεδομένα.

Κυριολεκτικά, εμείς δεν θα μάθουμε ποτέ ποια είναι η γόμα και τι αντιπαραβολή υπάρχει.

Τα σκληρά σαφώς και είναι τα ελαστικά που αντέχουν τα μεγαλύτερα φορτία, τα μαλακά σαφώς και είναι αυτά που αντέχουν περισσότερα φορτία..

Αλλα, σκληρά μόνο στην γόμα (για χαμηλότερες θερμοκρασίες, η σκληρά σαν δομή σκελετού)?

Καταλαβαίνεις τι λέω έτσι?

Στο σότσι τα ελαστικά έχουν επλεχτεί εδώ και 3 εβδομάδες.. Αν είχε κρύο τι θα έβαζαν άλλο απο αυτό που έτρεξαν?

Αν είχε πιο πολύ ζέστη?

Αυτό είναι κάτι που δεν θα μάθουμε..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, fatalara said:

Αυτο ειναι κατι που καταλαβες εσυ, δεν εχω πει πουθενα οτι πρεπει να μαγουλιασουμε τα λαστιχα απλα για να εχουμε σωστη θερμοκρασια... μιλαω για νορμαλ καταστασεις.

Ο Rapid που θα κανει του tweak του και θα βρει τη σωστη ρυθμιση στα λαστιχα μπορεις να μου πεις γτ θα βγαλει τους ιδιους γυρους με καποιον θα τα εχει κρυα η παρα πολυ ζεστα και επρεπε να τα παρει στο χερι μετα απο 10 γυρους? Μπορεις να μου πεις πως γινεται να μπαινουμε ολοι πχ με κρυα σε αγωνα με σταθερο grip και να γινονται ταχυτεροι γυροι στο τελος με κρυα λαστιχα 20+ γυρων?

Το πόσο μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία κατεβάζοντας ή ανεβάζοντας τη πίεση, χωρίς να χάσεις πολύ grip λόγω λάθος πίεσης νομίζω είναι αρκετά περιορισμένο. Να είναι +/-5 βαθμούς στο AC, ενώ έπρεπε να είναι +/-8? Μπορεί, ξέρω γω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.