Jump to content



GPU Mining ,ερωτήσεις για όποιον έχει όρεξη να απαντήσει;


Recommended Posts

Για αρχή θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. (Ναι,διάβασα αλλά είμαι ακόμα πολύ newbie,για αυτό καλύτερα να ρωτήσω)

Με διάφορους οδηγούς έκανα wallet και τα έχω έτοιμα,έβαλα ήδη την κάρτα γραφικών μου 270X Windoforce 3X OC ,με λίγο κλοκάρισμα προς τα πάνω να κάνει Mining με NiceHash Miner,Προς στιγμή τα καλύτερα αποτελέσματα τα παίρνω από τους αλγόρυθμους Pascal και x11GOST.

Το θέμα μου πιο είναι;

Τώρα εγώ που έχω πατήσει το Mining (για newbies) ώστε να μάθω σιγά σιγά, τι παίζετε και πως, έχω κάποια αποτελέσματα 1,5$ την ημέρα όπως γράφει κάτω το σύστημα τα οποία τα βλέπω και στο "my stats".
Τι coin βγάζω τώρα εγώ ;

Επίσης αξίζει απλά επειδή τον καίω τον υπολογιστή έτσι και αλλίως 24/7 να βάλω μια GTX970 για Mining ? 
Πάλι θα πρέπει να έχω αυτό το nicehash ή χάνω και από εδω αποδόσεις;

Καλύτερο θα ήταν να κάνω κάτι πιο συγκεκριμένο στην εξόριξη Mining ?

Ορίστε και μια φώτο από το Nicehash (dos command)

https://s16.postimg.org/70bv7lq11/image.jpg

 

ΥΓ.: Ο λόγος που τα ρωτάω όλα αυτά είναι καθαρά για να μάθω λίγο περί Mining να βγάλω έστω 10€ που λέει ο λόγος ,να το δουλέψω δηλαδή λίγο περισσότερο, δεν είναι για να στήσω επιχείριση και να ζω από αυτό.

Για αυτό όποιος έχει όρεξη ας απαντήσει ,και τον ευχαριστώ ήδη πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω, αλλά καις περισσότερο ρεύμα από οτιδήποτε καταφέρεις να βγάλεις :D

 

Για bitcoin δεν κάνεις τίποτα, θέλει dedicated ASIC και πάρα πολλά τέτοια για να βγάλεις μια τρίχα ( υπάρχουνε φάρμες γεμάτες Antminer S9 ).

 

Το Ethereum γίνεται αν έχεις πολύ φθηνό ρεύμα και πολλές κάρτες γραφικών Radeon 470/480 να κάνεις κάτι, αλλά Ελλάδα γενικότερα δεν θα βγάλεις γιατί το ρεύμα μας είναι στο Θεό ( και ούτε έχεις φαντάζομαι 100 συστήματα με 6-8 Radeon το καθένα :D )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Ισλανδία που το ρεύμα είναι σχεδόν τζάμπα λόγω γεωθερμίας ή στην Νορβηγία που έχει πολλά υδροηλεκτρικά, κάτι μπορεί να κάνει κανείς.

Εδώ σε λίγο θα με το ρεύμα θα πάθουμε μεγάλη νίλα γιατί εδώ είναι Βαλκάνια, δεν είναι παίξε γέλασε.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, billpeppas said:

Θα σε στεναχωρήσω, αλλά καις περισσότερο ρεύμα από οτιδήποτε καταφέρεις να βγάλεις :D

 

Για bitcoin δεν κάνεις τίποτα, θέλει dedicated ASIC και πάρα πολλά τέτοια για να βγάλεις μια τρίχα ( υπάρχουνε φάρμες γεμάτες Antminer S9 ).

 

Το Ethereum γίνεται αν έχεις πολύ φθηνό ρεύμα και πολλές κάρτες γραφικών Radeon 470/480 να κάνεις κάτι, αλλά Ελλάδα γενικότερα δεν θα βγάλεις γιατί το ρεύμα μας είναι στο Θεό ( και ούτε έχεις φαντάζομαι 100 συστήματα με 6-8 Radeon το καθένα :D )

 

22 hours ago, p55 said:

Στην Ισλανδία που το ρεύμα είναι σχεδόν τζάμπα λόγω γεωθερμίας ή στην Νορβηγία που έχει πολλά υδροηλεκτρικά, κάτι μπορεί να κάνει κανείς.

Εδώ σε λίγο θα με το ρεύμα θα πάθουμε μεγάλη νίλα γιατί εδώ είναι Βαλκάνια, δεν είναι παίξε γέλασε.

Καταρχίν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και επουδενή δεν με έχετε στεναχωρήσει.

Ο λογαριασμός ΔΕΗ περιμένω να δώ πως θα έρθει με βάση την μικρή 270Χ που καίω,όλα είναι υπό-έλεγχο,και ακόμα κατόπιν εκ'μάθησης.

 

Αν μπορείτε να μου πείτε 2-3 πράγματα για αυτά που ρώτησα όμως ,θα σας ήμουν ευνόμων . :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/6/2017 at 9:43 PM, PetranEVO said:



Επίσης αξίζει απλά επειδή τον καίω τον υπολογιστή έτσι και αλλίως 24/7 να βάλω μια GTX970 για Mining ? 
Πάλι θα πρέπει να έχω αυτό το nicehash ή χάνω και από εδω αποδόσεις;
 

Μπορεις να βαλεις ταυτοχρονα επανω την 970 και να κανει mining και αυτη. Αρκει το τροφοδοτικο σου να την σηκωνει.

Δες παρακατω , τις εχω βαλει και εγω αναμεικτες.

2017-06-22.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι 13 ευρω την ημερα περιπου.

Αυτο που βλεπεις (Nicehash) , δειχνει οτι τρεχει απο ενα αλγοριθμο σε καθε Device και τι σου αποδιδει καθε μερα (κατα μεσο ορο).

Δηλαδη

Ο AMD FX-8370  σου δινει 0,73 Euro/Day

GTX 1080 δινει 5.24

GTX 1070 δινει 4.03

Radeon 7970 δινει 3,17

 

Επειδη ολα τα παραπανω , τα εχω παρει μεταχειρισμενα και εκει που δουλευει το PC δεν πληρωνω ρευμα (αρα εχω καθαρο κερδος) , η αποσβεση μου γινεται μεσα σε 3 - 4 μηνες , αναλογα και την τιμη του Bitcoin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα να καταλαβω..το bitcoin ειναι ενα νομισμα που υπαρχει ισοτιμια και σε αυτο ;

Πως αλλαζει η ισοτιμια ;  Γτ βλεπω πως εχεις μαζεψει 10BC που αντιστοιχουν σε 24Ε περιπου.Σωστα ;
Αποσβεση εννοεις απο το κοστος των  καρτων;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοω την αποσβεση ολου του υπολογιστη.

 

Με λιγα λογια (ισχυει για ολα τα ψηφιακα νομισμα , bitcoin , ethereum , litecoin κλπ)

Το Bitcoin ειναι ενα νομισμα και υπαρχει ισοτιμια για αυτο.

Επειδη ειναι ψηφιακο νομισμα , δεν εχει φυσικη υποσταση (χαρτονομισματα δηλαδη).

Οταν δημιουργηθηκε , αποφασιστηκε οτι το μεγιστο οριο που μπορουν να κυκλοφορησουν ειναι 21εκατομυρια BTC (για να υπαρχει ελενχος)

Πως το δημιουργεις τωρα το ψηφιακο νομισμα? Βαζεις τον υπολογιστη ( επεξεργαστη , καρτα γραφικων, η αλλες μηχανες (Asic miners) ) να λυσει αλγοριθμους. Μολις λυσεις τον αλγοριθμο κερδιζεις/δημιουργεις ενα νομισμα. Καθως καθε χρονο οι υπολογιστες γινονται ποιο γρηγοροι και μπορουν να λυνουν ποιο ευκολα τον αλγοριθμο , αυτος αλλαζει δυσκολια ετσι ωστε να υπαρχει μια σχετικα σταθερη παραγωγη των νομισματων.

Η ισοτιμια τωρα καθοριζετε απο διαφορους παραγοντες και ισχυει οτι ισχυει για τις ισοτιμιες των κανονικων νομισματων οπως διαμορφωνετε στα χρηματιστηρια.

Ετσι υπαρχουν χρηματιστηρια για εικονικα νομισματα.

Αυτο που καθοριζει την τιμη ειναι, η προσφορα και η ζητηση ( αγοραζεις φτηνα , πουλας ακριβα και βγαζεις κερδος) , ο βαθμος δυσκολιας για να παραχθει το νομισμα και το σημαντικοτερο ο βαθμος αποδοχης απο την αγορα. To BTC που ειναι το ποιο παλιο και εχει την μεγαλυτερη διεισδυση στην αγορα, εχει φυσικα και την ψηλοτερη τιμη.

 

Τι κανει τωρα το Nicehash και αλλα αντιστοιχα προγραμματα,

"Νοικιαζεις" την επεξεργαστικη δυναμη του υπολογιστη σου για να λυθουν διαφοροι αλγοριθμοι (καθε ψηφιακο νομισμα χρησιμοποιει διαφορετικο αλγοριθμο) , και σε πληρωνει σε Bitcoin. Ειναι το ποιο απλο για αρχαριους. (Και σου κραταει μια προμηθεια 2-4%)

24 minutes ago, GoMaR said:


  Γτ βλεπω πως εχεις μαζεψει 10BC που αντιστοιχουν σε 24Ε περιπου.Σωστα ;

Επειδη η πληρωμη γινετε καθε Τριτη, αυτο ειναι το ποσο που εχω μαζεψει απο 20 του μηνος και ειναι 10,16mBTC δηλαδη 0,01016 BTC. Με ισοτιμια τωρα 1BTC= 2360 euro μας κανει 0,01016 BTC= 24 ευρω περιπου.

Φυσικα μπορεις να κρατησεις τα bitcoin και να κανεις εξαργυρωση σε ευρω σε καποιο ανταλλακτηριο οταν ανεβει η τιμη του οποτε και το κερδος θα ειναι μεγαλυτερο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.