Jump to content



Aπροσδιόριστο πρόβλημα Hardware


Recommended Posts

Δύσκολο να του έχει κάτσει πρόβλημα με δύο τροφοδοτικά. Ακόμα και αν το δεύτερο και σφραγισμένο δεν θεωρείται πολύ ποιοτικό. Δεδομένου ότι τα προβλήματα του συμβαίνουν και σε καταστάσεις που δεν στρεσάρει το σύστημα, λίγο χλωμό να είναι αδυναμία τροφοδοτικού να παρέχει την απαιτούμενη ισχύ. Γενικά εγώ επιμένω για επεξεργαστή. Είναι το μόνο hardware που δεν άλλαξε σε όλες του τις δοκιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Κατ'αρχας καλη δυναμη φιλε μου και υπομονη.

Διαβασα ολο το θεμα και παρατηρησα οτι τα μονα 2 πραγματα που δεν εχεις κανει ακομα αλλα αποτελουν "κινηση ματ"

ειναι 1. να τρεξεις λινουξ το οποιο σου αποκλειει η επιβεβαιωνει με την μια αν το προβλημα ειναι software η hardware based.

και 2. αλλο cpu το οποιο εχει προταθει τοσες φορες. Για μενα καν'τα με αυτη την σειρα. Μην απελπιζεσαι και παρτα ενα-ενα.

 

Καλη συνεχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτάθηκε (από τα πολλά) να κάνει, να αλλάξει σκληρό και να βάλει win 7 και χρησιμοποιώντας τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή,  μένοντας έτσι για κάποιες μέρες. Αν και με αυτή την δοκιμή βγάλει τα γνωστά προβλήματα και πάλι θα αποκλείσουμε τα windows. Ας κάνει αυτό ο φίλος πρώτα και βλέπουμε τα υπόλοιπα στη συνέχεια ένα ένα.

 

Επίσης φίλε μου kain γράψε αν έχεις άλλες συσκευές πάνω στην μητρική π.χ. κάποια pci κάρτα ήχου και τι περιφερειακά έχεις συνδεδεμένα μόνιμα ή μη όπως εξωτερικούς σκληρούς, φλασάκια κλπ

 

Τα έχεις πάνω σε ups? σε πολύμπριζο? Τι άλλο έχεις πάνω σε πολύμριζο? Μήπως είναι φορτωμένο το δωμάτιο ή χώρος που έχεις το μηχάνημα με συσκευές?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά, και ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο που κάνετε και απαντάτε! Στο σύστημα, απο εξωτερικές συσκευές, υπάρχουν μόνο mouse, keyboard. Ούτε optical drive ούτε hdd και μόνο ο SSD. Θα περάσω το ΣΚ που θα έχω χρόνο linux σε usb flash, για να τα τρέξω, αποκλειστικά με τα απαραίτητα parts (cpu,mobo,ram,psu). Πάντως, αφού το πρόβλημα υπήρχε από την αρχή ( προ αγοράς gpu), είχα κάνει δοκιμή με Windows 7, τα οποία ήταν λιγο πιο stable ,μεν αλλά παρουσιάζαν και αυτά ανάλογα προβλήματα. Πάνω στην μητρική είναι συνδεδεμένο μόνο το ηχιάκι αυτήν, το οποίο όμως δεν δημιουργεί πρόβλημα, μιας και αυτή είναι η 2η μητρική που έχω για το σύστημα.

 Επίσης, από θέμα CPU, μου φαίνεται παράλογο να "σκίζει" σε όλα τα stress test, ακόμα και πολλών ωρών, με aida, prime,ipdt, και να κρεμάει σε idle με 1 παράθυρο στον chrome.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kain9951 said:

 Επίσης, από θέμα CPU, μου φαίνεται παράλογο να "σκίζει" σε όλα τα stress test, ακόμα και πολλών ωρών, με aida, prime,ipdt, και να κρεμάει σε idle με 1 παράθυρο στον chrome.

Μπορεί όλα αυτά τα προγράμματα να κάνουν τεστ που δεν εμφανίζουν το πρόβλημα.

 

Ψιλό άσχετη περίπτωση, αλλά πριν 12+ χρόνια είχα μια μητρική για Athlon XP (ναι αρχαιότητα) me Nvidia 420D αν θυμάμαι καλά. Η μητρική έβγαζε benchmarks και προγράμματα σταθερότητας για ώρες. Την άφηνα το βράδυ και το πρωί συνέχιζε να τρέχει. Και εκεί που ήσουν αραχτός στο desktop ξεκίναγε διαδικασία restart. Όχι απότομη ή μπλε οθόνη. Έβγαζε κουτάκι και έλεγε ότι το σύστημα θα επανεκιννήσει. Και format και καθαρά windows, δεν. την έκανα RMA και ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παγώματα εμφανίζονται όταν το λειτουργείς με τα γραφικά του επεξεργαστή;

τα έχεις απενεργοποιήσει / έχεις βάλει εξτρά κάρτα γραφικών;

 

Δώσε στο bios (αν εχει επιλογή) iGPU voltage offset +50mV. Eπίσης δώσε λίγη παραπάνω τάση στον επεξεργαστή.

Δες και την κάρτα δικτύου σου, το ενα blue screen την αναφέρει.

Έγινε επεξεργασία από anonymous-root
Link to comment
Share on other sites

 Δοκίμασα linux από live-usb και είχα παρόμοια θέματα ( κάποια crashes στον browser και σε κάποιες λειτουργίες τους).

Παραθέτω μια εικόνα από το bios, σχετικά με τα volts cpu,memory,psu.

IMG_20170708_121302997.jpg

Έγινε επεξεργασία από kain9951
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα ρεύματα του i5, αλλά μάλλον το 1.16 είναι εντάξει. Το 1.21 στις μνήμες μου φαίνεται χαμηλό, εκτός και αν στην Intel πλατφόρμα οι μνήμες παίζουν με τόσο χαμηλό ρεύμα. Άκυρο αυτό για την μνήμη μιας και χρησιμοποιείς DDR4.

Ας πει κάποιος σχετικός με την πλατφόρμα.

 

Βρες φτηνό/δανικό επεξεργαστή για δοκιμή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Άρα θέμα λειτουργικού δεν είναι. Πάει αυτό.

Ούτε και drivers είναι.

Άρα είναι hardware.

 

Θα ξανα αρχίσεις τις δοκιμές. 

 

Όμως πήρες άλλη μητρική και έκανε τα ίδια. Άρα ούτε μητρική είναι.

 

Ερώτηση 1: Γράφεις ότι ο 2ος τεχνικός δοκίμασε δικά του part. Ποια δοκίμασε? Για πόσο διάστημα τα δοκίμασε?

Ερώτηση 2: Ποιο τροφοδοτικό σου έδωσε να δοκιμάσεις και ποια μνήμη?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος pasjohn έγραψε:

Ερώτηση 2: Ποιο τροφοδοτικό σου έδωσε να δοκιμάσεις και ποια μνήμη?

On 7/4/2017 at 1:23 ΠΜ, το μέλος kain9951 έγραψε:

 Φίλε mordred, έχω δοκιμάσει και μόνος μου ένα τροφοδοτικό σφραγισμένο, που μου είχε δώσει ο 2ος τεχνικός που το πήγα, και ενδεχομένως να είχε δοκιμάσει ο ίδιος και το δικό του στο σύστημά μου ( δεν μπορώ να επιβεβαιώσω μιας και δεν ήμουν μπροστά). Το σφραγισμένο πάντως που μου έδωσε ήταν το παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/11542676/Inter-Tech-SL-700-Plus.html.

Το τροφοδοτικό είναι αυτό. Το έγραψε. Μνήμη λογικά κάποια "του κιλού" (οπως και το τροφοδοτικό ). Αν ήξερε όμως ότι είναι λειτουργικές, τότε ούτε αυτό θα είναι το θέμα. Αν δεν είναι ούτε CPU τι στην ευχή φταίει, οι ανεμιστήρες; :p 

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν προβλήματα σε έναν υπολογιστή, πόσον μάλλον σαν αυτό δεν προτείνω ποτέ δοκιμή με τροφοδοτικό του κιλού. Να πάει σε στον τεχνικό να δοκιμάσει ένα της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Η RAM που μου δάνεισε, ήταν ένα στικάκι Corsair Vengeance 8gb (είχε 4x8gb στο PC του), επομένως δεν είναι θέμα Ram. Τον επεξεργαστή μου είπε ότι τον είχε εύλογο διάστημα στο PC του και δεν του εμφάνισε κάποιο πρόβλημα σε οτιδήποτε και να δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικός τι τεχνικός είναι; Γιατί να πιστέψω ότι τον είχε στο PC του; (στην προκειμένη γιατί να πιστέψεις). Σου έδειξε κάτι που να το αποδεικνύει; Το είδες με τα μάτια σου; Ποιο είναι το εύλογο διάστημα; 

Συγγνώμη που είμαι δύσπιστος, όμως με τη συμπεριφορά του PC σου, και με τα πάντα τεσταρισμένα, κάποιο λάκκο έχει η φάβα, δε νομίζεις; 

Μένει να βάλεις ένα αξιόπιστο τροφοδοτικό για να τεστάρεις εκ νέου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα φίλε! Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι ενέργειες έκανε ο παραπάνω τεχνικός, και φυσικά είμαι δύσπιστος σχετικά με τον άν έγιναν αυτές οι ενέργειες, ή απλά πέρασε κάποια stress test ο υπολογιστής, δεν φάνηκε κάποιο πρόβλημα ( γιατί όντως, οποιοδήποτε μετροπρόγραμμα τρέχει απροβλημάτιστα και χωρίς bsod ή επανεκκινήσεις). Αν δεν έδινε σωστά ρεύμα το τροφοδοτικό, δεν θα κλάταρε όταν έτρεχε κάποιο μετροπρόγραμμα για 10-15 ώρες; Τις δοκιμές αυτές τις έκανα και με το 2ο που μου έδωσε ο τεχνικός. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι απαραίτητο να κλατάρει. Να δημιουργεί προβλήματα όμως όποτε του καπνίσει αυτό ναι μπορεί. Το 2ο τροφοδοτικό είπαμε ρε φίλε είναι της πλάκας. Άρα για μένα το τροφοδοτικό δεν έχει βγει από την εξίσωση.

 

Αυτά που έχουν βγει από την εξίσωση είναι:

λειτουργικό

drivers

μητρική

μνήμη

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2017 at 2:32 ΠΜ, το μέλος anonymous-root έγραψε:

Τα παγώματα εμφανίζονται όταν το λειτουργείς με τα γραφικά του επεξεργαστή;

τα έχεις απενεργοποιήσει / έχεις βάλει εξτρά κάρτα γραφικών;

 

Δώσε στο bios (αν εχει επιλογή) iGPU voltage offset +50mV. Eπίσης δώσε λίγη παραπάνω τάση στον επεξεργαστή.

Δες και την κάρτα δικτύου σου, το ενα blue screen την αναφέρει.

 

Τα δοκίμασες αυτά; 

Με απενεργοποιημένη την κάρτα γραφικών του επεξεργαστή στο κάνει πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.