Jump to content



Aπροσδιόριστο πρόβλημα Hardware


Recommended Posts

Kαλησπέρα φίλε! Δεν βρήκα αυτή την δυνατότητα στο BIOS. Ενδεχομένως, να την ονοματίζει διαφορετικά την επιλογή (παραθέτω εικόνες απο το BIOS). Με απενεργοποιημένη την iGPU συνεχίζει  να εμφανίζει το πρόβλημα.

 

 

IMG_20170709_201523327.jpg

IMG_20170709_201545377.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και πάλι παιδιά! Επειδή δυστυχώς, δεν έχω καταφέρει ακόμα να βγάλω άκρη με το PC, και επειδή θα αρχίσω να δουλεύω σε ένα project από την επόμενη εβδομάδα, οπου το 7ετίας ταπεινό λαπτοπάκι μου δεν θα την παλέψει, όποιο μέλος έχει parts για σύστημα 1151, θα ήταν ευπρόσδεκτο να περάσει απο τον χώρο μου, να κεράσω καφεδάκι, να τσεκάρουμε το PC, και εννοείται όχι αμησθί! 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχεις ήδη κάνει δοκιμή με άλλη μνήμη αλλά πριν κανά χρόνο είχα παρόμοια περίεργη αστάθεια σε ένα fx6300 του οποίου όλα τα parts περνούσαν διαγνωστικά κτλ. Τελικά έφταιγε μία ram για όλα. Επανερχόμενος στο ότι έχεις ήδη δοκιμάσει με άλλη ram, κάνω τη σκέψη ότι μπορεί είτε η δεύτερη μνήμη με την οποία δοκίμασες να ήθελε κάποιες manual ρυθμίσεις στο bios από timings κτλ, είτε να ήταν ασύμβατη γενικότερα με το συγκεκριμένο συνδυασμό cpu/mb είτε να είναι ο memory controller, ο οποίος βέβαια είναι ενσωματωμένος στον επεξεργαστή άρα ίσως είναι αυτός το πρόβλημα τελικά. Σπάνιο μεν αλλά ίσως πρέπει να εξεταστεί περισσότερο ως πιθανότητα το να φταίει ο cpu.

 

Επίσης όλοι όσοι έχουμε ασχοληθεί με το άθλημα του overclocking, κάνουμε το λάθος να νομίζουμε ότι όποιο hardware περνάει επιτυχώς τα διάφορα benchmark και stress test, είναι και 100% λειτουργικό γενικότερα.

 

Στις δικές μου τουλάχιστον εμπειρίες, οι συνήθεις ύποπτοι οι οποίοι περνάνε τα stress test αλλά δεν είναι καθόλου αθώοι για αστάθεια, είναι με την σειρά: RAM, Motherboard, PSU, HDD/SSD και τελευταίος βέβαια ο CPU.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Καλημέρα παιδιά,

  

 Επειδή το πρόβλημα δεν διορθώθηκε, υπάρχει κάποιος από Αθήνα, με σύστημα αυτής της γενιάς (1151) να το τσεκάρουμε, 

ή τουλάχιστον να του ¨νοικιάσω" κάποια parts, ώστε να τεστάρω μόνος μου το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.