Jump to content



Aπροσδιόριστο πρόβλημα Hardware


Recommended Posts

 Aν και το έχω δοκιμάσει, θα το ξανατσεκάρω να δώ πώς τρέχουν εκεί. Το πρόβλημα στο safe mode, είναι ότι δεν μπορώ να τρέξω κάποιο παιχνίδι χρησιμοποιώντας την κάρτα γραφικών, οπότε δεν νομίζω να βρώ κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και αυτό. Nα σημειώσω, ότι όταν εγκαθιστώ Adobe Flash Player, σταματάνε τα aw snap στο Chrome, και απλά κρασάρει χωρίς κάποια ειδοποίηση. Στο παρασκήνιο φαίνεται όμως ότι τρέχει, εν αντιθέση με τα παιχνίδια που σταματάνε εντελώς. Eπίσης, το σύστημα είναι αρκετά unstable, γι'αυτό πιστεύω ότι είναι δύσκολη η διάγνωση. Μπορεί να μήν πετάξει BSOD για εύλογο διάστημα και μετά να ξαναρχίσει το ίδιο τροπάριο, χωρίς να έχει γίνει κάποια αλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα απο drivers φίλε Rory. Συγκεκριμένα μετά απο clean install:

  • Έχω αφήσει τα Windows να τραβήξουν μόνα τους, τους drivers.
  • Έχω βάλει απ'ευθείας, τους τελευταίους drivers των parts απο τον κατασκευαστή για κάθε part.
  • Έχω βάλει τους τελευταίους drivers που υπάρχουν στην σελίδα της motherboard
  • Έχω βάλει παλαιότερους drivers και έχω αφήσει τα Windows να κάνουν update πάνω σε αυτούς
  • Έχω δανειστεί εξωτερικό οπτικό μέσο και έχω περάσει τους drivers απο το cd της μητρικής
  • Και τέλος, έχω αφήσει τον τεχνικό να κάνει αυτός format, και λογικά για τα χρήματα που πήρε δοκίμασε και αυτός τους παραπάνω τρόπους.:hehe:
Link to comment
Share on other sites

 Kαλησπέρα και πάλι παιδιά! Μου πρότεινε ένας χρήστης απο γειτονικό forum, να δοκιμάσω την παρακάτω διαδικασία page faul in non-page area.

 To δοκίμασα, και μετά το πρώτο restart έφαγα το παρακάτω bsod. Mετά απο λίγο ακολούθησε και κρασάρισμα στον οδηγό γραφικών. 

 

 Πραγματικά, με έχει κουράσει τρελά το μηχάνημα.

6.PNG.a53d280d45e220fbed9685f982310f5c.PNG

Link to comment
Share on other sites

Με τον επεξεργαστή δοκίμασες να κάνεις τίποτα; Να μπεις στο BIOS να απενεργοποιήσεις turbo ή τυχόν επιλογές για virtualization, να κατεβάσεις συχνότητα λειτουργίας - αν γίνεται - να του δόσεις λίγο ρεύμα παραπάνω - πάντα εντός ασφαλών ορίων. Είναι το μόνο κομμάτι hardware που δεν έχεις αλλάξει. Το μόνο κομμάτι hardware που είναι πάντα κοινό. Και όπως αναφέρθηκε και πριν, τα BSODs σου είναι all over the place.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω την 2η mobo που αγόρασα για το σύστημα ( http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-H110M-S2PV-rev-10#sp ), νομίζω δεν μπορώ να πειράξω κάτι απο τα παραπάνω στο bios. Όταν λες all over the place; Είναι απο διάφορα parts;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι στα προηγούμενα screenshots που είχες ανεβάσει, σου έβγαζε και διαφορετικό σφάλμα. Τώρα το παραπάνω νομίζω σημαίνει αστάθεια στα σύστημα.

 

http://download.gigabyte.ru/manual/mb_manual_ga-h110m-s2pv(ddr3)_e.pdf

σελίδα 20 και κάτω

Δες αν μπορείς να περιορίσεις τον επεξεργαστή |(CPU ratio ίσως?)

Δες αν μπορείς να ορίσεις την μνήμη όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Απενεργοποίησε το Turbo.

σελ 31

Απενεργοποίησε VT-d και Internal Graphics αν δεν το έχεις κάνει ήδη

 

Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με το BIOS ή αν οι επιλογές εκεί είναι περισσότερο για την περίπτωση που διαθέτεις κάποιον ξεκλείδωτο Intel, κάνε το εξής απλό. Στα Windows παίξε ανάμεσα σε performance mode και power saver στις επιλογές power Options και δες αν υπάρχει διαφορά στην συχνότητα των προβλημάτων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά! Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει, παρ'όλο που πείραξα τις ρυθμίσεις στο BIOS της μητρικής, όπως μου πρότεινε ο φίλος στο προηγούμενο ποστ. Δεδομένου ότι δεν νομίζω ότι θα καταφέρω άκρη μόνος μου, θα ήθελα να ζητήσω από όποιον έχει την καλή διάθεση, ή να πάω με το σύστημά μου στον χώρο του, ή να έλθει αυτός στον δικό μου, ώστε να τσεκάρουμε το σύστημα μαζί. Εννοείται ότι δεν θα γίνει αμισθί η όλη εξυπηρέτηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kain9951

 

Φίλε βλέπω σε έχει πιάσει απόγνωση αλλά έχω να σου προτείνω ένα πράγμα το οποίο δεν χρειάζεται βιαστικές κινήσεις.

 

  • Ξήλωσε τα πάντα από το κουτί
  • Βάλε την μητρική πάνω στο κουτί της.
  • Κούμπωσε ΜΟΝΟ CPU, RAM, GPU, PSU και έναν μόνο SSD
  • Βεβαιώσου ότι έχει βάλει όλες τις τροφοδοσίες σωστά (πολλοί ξεχνάνε την τροφοδοσία του CPU "πάνω αριστερά στην mobo")
  • RESET BIOS to it's defaults  και τι μνήμες σε XMP ΤΙΠΟΤΑ OVERCLOCKED!!
  • Ξεκίνα το OS και ξεκίνα με χαραλές λειτουργίες browsing,  opening/closing apps.

Έτσι θα βρεις σιγά σιγά τι χτυπάει

 

Έγινε επεξεργασία από env0y
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kain9951 έγραψε:

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά! Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει, παρ'όλο που πείραξα τις ρυθμίσεις στο BIOS της μητρικής, όπως μου πρότεινε ο φίλος στο προηγούμενο ποστ. Δεδομένου ότι δεν νομίζω ότι θα καταφέρω άκρη μόνος μου, θα ήθελα να ζητήσω από όποιον έχει την καλή διάθεση, ή να πάω με το σύστημά μου στον χώρο του, ή να έλθει αυτός στον δικό μου, ώστε να τσεκάρουμε το σύστημα μαζί. Εννοείται ότι δεν θα γίνει αμισθί η όλη εξυπηρέτηση!

έχεις pm

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν αντέχεις να κάνεις άλλον ένα πειραματισμό δοκίμασε να βάλεις τα Windows 7. Μήπως για οποιοδήποτε λόγο φταίνε τα ίδια τα win10 ή το μέσο εγκατάστασης. Επίσης στη θέση σου θα ξεκίναγα με ένα linux live-cd και θα το δούλευα έτσι  να δω αν κάνει τα ίδια πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να είναι τροφοδοτικό... Το έχω ξαναδεί το έργο... Δανείσου ένα από φίλο σου και δοκίμασε... Καλά ο άλλος το έριξε στα windows... Έλεος...

Έγινε επεξεργασία από mordred
Link to comment
Share on other sites

 Φίλε mordred, έχω δοκιμάσει και μόνος μου ένα τροφοδοτικό σφραγισμένο, που μου είχε δώσει ο 2ος τεχνικός που το πήγα, και ενδεχομένως να είχε δοκιμάσει ο ίδιος και το δικό του στο σύστημά μου ( δεν μπορώ να επιβεβαιώσω μιας και δεν ήμουν μπροστά). Το σφραγισμένο πάντως που μου έδωσε ήταν το παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/11542676/Inter-Tech-SL-700-Plus.html.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος mordred έγραψε:

Πολύ πιθανό να είναι τροφοδοτικό... Το έχω ξαναδεί το έργο... Δανείσου ένα από φίλο σου και δοκίμασε... Καλά ο άλλος το έριξε στα windows... Έλεος...

Αρχικά, μπορείς να εκφραστείς πιο όμορφα. Κανείς δε μας λέει να μην διαφωνούμε με κάτι. Μπορούμε να το κάνουμε με καλύτερο τρόπο :) 

 

 Κανείς επίσης δεν αποκλείει αυτό το θέμα, και το λέει σαν ύστατη λύση ο φίλος παραπάνω.

 Ουκ ολίγα κουλά έχουμε δει με τα Win10. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος kain9951 έγραψε:

Το σφραγισμένο πάντως που μου έδωσε ήταν το παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/11542676/Inter-Tech-SL-700-Plus.html.

Καλύτερα να κάνεις την δοκιμή με πιο αξιόπιστο τροφοδοτικό (αν είναι θέμα τροφοδοτικού),

επίσης με το linux live-cd που προτάθηκε αν υπάρχει θέμα με το λειτουργικό ή το hardware θα μπορέσεις

να αποκλείσεις "ένα από τα δυο".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κι εγω μετα απο τοσες δοκιμες, θα ξεκινουσα τις απιθανες πιθανοτητες...!!! 

 

1 βαλε ενα Linux Live cd και δουλεψε το μηχανημα σου, ωστε να αποκλεισεις εντελως το θεμα Software. 

 

2 στο επομενο βημα, κανε αυτο που σου προτεινε ο envoy πιο πανω.  Βγαλε το συστημα εντελως ΕΚΤΟΣ ΚΟΥΤΙΟΥ και βαλε τα απολυτως απαραιτητα (μητρικη- επεξεργαστη- 1 στικακι μνημης-  1 δισκο) και δουλεψε τον  με την ενσωματωμενη iGpu.  μετα βαζεις και την εξωτερικη. 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2017 at 1:23 AM, kain9951 said:

 Φίλε mordred, έχω δοκιμάσει και μόνος μου ένα τροφοδοτικό σφραγισμένο, που μου είχε δώσει ο 2ος τεχνικός που το πήγα, και ενδεχομένως να είχε δοκιμάσει ο ίδιος και το δικό του στο σύστημά μου ( δεν μπορώ να επιβεβαιώσω μιας και δεν ήμουν μπροστά). Το σφραγισμένο πάντως που μου έδωσε ήταν το παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/11542676/Inter-Tech-SL-700-Plus.html.

Δοκίμασε με ένα ποιοτικό τροφοδοτικό και που θα καλήπτει τις απαιτήσεις σε watt. 

 

Δευτερη λύση όπως είπε ο cabdik όλα έξω από το κουτί και ένα καλό τροφοδοτικό μονο μητρική cpu μνήμες hdd και gpu. Για αρχή ξεκίνα χωρίς gpu για να περιορίσεις το ρεύμα που θα τραβάει...

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από mordred
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.