Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Μακάρι να έχεις δίκιο. Πλάκα πλάκα Thuban έχω και δεν τον στέφτηκα ως παράδειγμα :hehe:

 

 

Yanni, δεν φαίνεται να υπάρχει άλλος τρόπος για να ανεβάσουν πυρήνες σε μια πλατφόρμα που λένε πως θα υποστηρίζουν για χρόνια .

 

Και δεν νομίζω να τους παίρνει να αλλάξουν πλατφόρμα στην αγορά των server. Η πλατφόρμα για 1P και 2P με το FABRIC επάνω για απευθειας διασύνδεση των CPU , έχει την ευκολία στην κατασκευή αλλά έχει και την ιδιοτροπία της δεσμευσης σε αυτό τον τρόπο (ποσοτικό - ποιοτικό) διασύνδεσης των CCX, Dies, CPU .

Το ίδιο και για τον τρόπο που δυνδέονται τα I/O στο εκάστοτε DIE του εκάστοτε CPU ....

 

AMD-EPYC-7000-Series-Socket-to-Socket-In

 

AMD-EPYC-7000-Series-IO-Subsystem.jpg

 

Πιστεύω πως θα τους κοστίσει περισσότερο να δομήσουν νέα πλατφόρμα από το μηδέν παρά να προσθέσουν 2 cores και λίγη L3 Cache ... :)

Κόστος σε σχεδιασμό, κόστος στην ευκολία του upgrade που και αυτό φέρνει χρήμα ...

 

Για αυτό θεωρώ σχεδόν σίγουρη την εμφάνιση CCX με 6-core ή και παραπάνω,

ενώ πιστεύω πως θα φέρουν και FABRIC 2.0 με προς τα πίσω συμβατότητα σε πλατφόρμες, όπως πχ. την εποχή των AM2/AM2+  με την ταχύτητα του Hypertransport (1.0/2.0/3.0/3.1)

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος AlexanderK έγραψε:

unavailable

 

 

To κατέβασαν και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. 

 

Θα το ξανακοιτάξω. Ο τύπος είχε βάλει ολόκληρη ανάλυση της TR4 και της 2066 πλατφόρμας και είχε κάνει ένα built με 8 SAMSUNG 960 pro πάνω σε TR4 .

Απίστευτα νούμερα , αλλά το καναλι έπεσε και δεν ξέρω τον λόγο. 

 

Στο mini review αυτό αναφέρονται και εδώ. 

Κατέβασε το βίντεο, γιατί λέει θα περιμένει τους επίσημους οδηγούς για Bootlable Raid με NVME  και θα το ξαναπαρουσιάσει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

 

Για να έχεις μια τάξη μεγέθους !!

 

Παράθεση

RAID driver got delayed so had to pull the video for now. Will be back online once I'm allowed to post it

 

Παράθεση

Damn....was/is a cool video! 27GB throughput is awesome! RAMDisk level of performance. Went full mentally insane on both CPU and Storage today! Love it!

I didn't see what the QD1 4k read/writes looked like. Would show how much this would help at an OS level as small read writes are where performance can increase the most.

Παράθεση

ssd raid is much better on amd than on intel

lol wut.

Intel want their customers to pay for every tiny little feature.

oh more FUD about the CPU raid key thing. christ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2017 at 1:46 AM, Eddie said:

δεν γνωρίζω , ούτε έχω threadripper για να δοκιμάσω πολλούς m2 ταυτοχρονα ωστε να δω αν κόβει ο ενας απο τον άλλον όταν δουλεύουν ολοι μαζί, οποτε θα περιμένουμε μέχρι 25 του μήνα για να δούμε . Ολο και κάποιος θα κάνει review

 

oky8fPY.jpg

 

απο τη φώτο πάντως που δείχνει ξεχωριστα τους τρεις m2  απο το χ399 , θέλω να πιστεύω ότι δεν θα περιορίζονται απο το chipset

 

 

εχουμε κανα νεοτερο παιδες?

 

On 9/28/2017 at 12:31 PM, yanni said:

ωπ! τωρα το ειδα!

καλοοο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

θενκς Eddie ;)

τουμπανεϊσον καταστασεις προβλεπονται...

 

Αυτή την στιγμή η TR4 πλατφόρμα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά σε θέματα πληρότητας, ποσότητας και ισχύος . 

Λίγο οι τιμές των μητρικών τα χαλάνε αλλά νομίζω θα στρώσουν .... 

 

Την στιγμή που στην 2066 για raid nvme πας μόνο σε intel λύσεις με VROC , εδώ παίζεις με ότι θες, όπου θες όσο θες ....

 

mobile01-5caa7506ef51a5445ad7a17c2183ec7

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καιρος ηταν να υποφερει λιγο και η intel :)

λογω ασχετοσυνης, μια ερωτηση εχω

με τους optane σε raid , φιλος εδω μεσα πετυχε σε 4Κ αρχεια εκπληκτικες ταχυτητες

θα δουμε κατι αντιστοιχο και σε amd?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αν χρησιμοποιηθούν ίδια drives λογικά και στην TR4 πλατφόρμα θα δούμε ίδιες επιδόσεις.

 

Για να χρησιμοποιηθεί το  VROC, δεν θέλει αποκλειστικά intel nvme ?

Link to comment
Share on other sites

Για boot. Αλλιώς μια χαρά παίζει και με τα υπόλοιπα drives. Δεν το δοκίμασα εγω, απ' ότι διαβάζω στα φόρα που το έχουν κάνει άλλοι.

Δε νομίζω πως ρωτάει αυτό ο φίλος βέβαια.

Ας βγει ο driver και θα δούμε τι μπορεί να κάνει και το RAID. Προσωπικά δε  θα έβαζα ποτέ 8 drives για RAID0 σε BOOT drive εκτός αν ήθελα να έχω χαμηλότερες επιδόσεις στο λειτουργικό απ' ότι ένα drive.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Προσωπικά δε  θα έβαζα ποτέ 8 drives για RAID0 σε BOOT drive εκτός αν ήθελα να έχω χαμηλότερες επιδόσεις στο λειτουργικό απ' ότι ένα drive.

 ???

 

Link to comment
Share on other sites

Drives όπως ο 960PRO ή 960EVO όταν γίνονται RAID0 χάνουν σε επιδόσεις στα 4Κ που είναι αυτό που σε ενδιαφέρει στο λειτουργικό. Στις εγγραφές 4Κ κερδίζουν γιατί ενεργοποιείται από τον controller το write back cache αλλιώς κι εκεί όπως στις αναγνώσεις θα πήγαιναν χειρότερα. Αυτό έχει να κάνει κυρίως με τις μνήμες που χρησιμοποιούνται. Αυτό άλλαξε στους optane. Τι να τα κάνεις στο λειτουργικό σου τα 28GB/Sec σε sequential αναγνώσεις (δεν πάει μονο στην AMD αυτό αλλά γενικά) από τη στιγμή που στο drive του λειτουργικού τίποτα δεν διαβάζεται σειριακα;

Αυτός ο der8aouer ή όπως το λένε απλά ήθελε να δείξει τι κάνει η πλατφόρμα και καλά έκανε γιατί τα 28GB/s είναι μεγάλο νούμερο για home storage αλλά σε σπιτική χρήση και ειδικά σε drive λειτουργικού απλά δεν έχει αντίκρισμα πουθενά. 

Χαίρομαι που υπάρχει η δυνατότητα και αυτό μας δείχνει κιόλας προς τα που οδεύουμε και πως κάνουν μεγάλα άλματα στις δυνατότητες ενός υπολογιστή στο σπίτι αλλά ο ενθουσιασμός που υπάρχει για τα 28GB/s επιδοσεων δεν θα έχει καμία πρακτική αξία στο τέλος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

σωστα. αλλα, αν καταλαβα καλα απο τα προηγουμενα ποστακια, με την αναμενομενη αναβαθμιση της amd, για να περιμενουμε ταχυτητες optane σε 4Κ αρχεια, αυτο θα μπορει να το κανει ο treadripper μονο με οπταν ή/και κατι μελλοντικο αντιστοιχο με latency κοντα στα 9 οπως οι οπταν? ή μηπως ουτε και αυτο?

τοτε γιατι ολη αυτη η βαβουρα περι raid 0 και αναμενομενης αναβαθμισης? μονο για μεγαλα αρχεια οπως βιντεο κλπ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

σωστα. αλλα, αν καταλαβα καλα απο τα προηγουμενα ποστακια, με την αναμενομενη αναβαθμιση της amd, για να περιμενουμε ταχυτητες optane σε 4Κ αρχεια, αυτο θα μπορει να το κανει ο treadripper μονο με οπταν ή/και κατι μελλοντικο αντιστοιχο με latency κοντα στα 9 οπως οι οπταν? ή μηπως ουτε και αυτο?

τοτε γιατι ολη αυτη η βαβουρα περι raid 0 και αναμενομενης αναβαθμισης? μονο για μεγαλα αρχεια οπως βιντεο κλπ?

Δες λίγο τη σύγκριση optane/flash όπως τη σύγκριση flash/hdd.

Απλοϊκά: είναι λίγο πιο γρήγοροι σε iops με χαμηλό queue depth (δηλαδή τυχαίες αναζητήσεις) αλλά είναι και αρκετά μικρότεροι σε αποθηκευτικό χώρο.

 

Από τη συζήτηση κράτα ότι έχουμε δύο καινοτομίες:

1. Με τους optane έχουμε ακόμη μία βαθμίδα ταχύτητας/μεγέθους στον άξονα:

Cache --- RAM --- Optane --- SSD --- HDD

2. Με τα περισσότερα PCIe lanes (ειδικά στους Threadripper αλλά και σε άλλες πλατφόρμες) έχουμε περισσότερη ευελιξία για γρήγορες συστοιχίες δίσκων.

 

Το πώς θα αξιοποιηθούν εξαρτάται από τις τεχνικές απαιτήσεις της εκάστοτε εφαρμογής...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τους optane 900p πάντως σήμερα με τις τελευταιες πληροφορίες τους περιμένουμε 27/10 αλλά με την καθυστερηση που ειχαν οι p4800x που τους περιμένουμε απο το μαρτιο και ακομα δεν υπαρχουν πουθενα ίσως πάρει μια αναβολή. Πάντως το οτι η ιντελ πρώτα παει σε consumer , μαλλον σημαινει οτι δεν πετυχαν τους στοχους που περιμενανε κυριως μάλλον οσον αφορα το endurance  για τις επαγγελματικες αγορες αλλα εμας ως consumers δεν μας ενδιαφερει

 

dp0ary59l7XHXcNs.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.