Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

13 minutes ago, adpanos said:

Στα reviews βλέπουμε και κάτι τέτοια βέβαια. 

Πώς να τους πάρει κανείς στα σοβαρά ...

 

 

u6BevAJyZ8O5IhQjnBx891O7lMZqYXt5EiuGWDFgCfY.jpg

Σε αυτόν που το κάνει αυτό σε review απλά δεν ανοίγεις ξανά τη σελίδα για να διαβάσεις οτιδήποτε.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Οι Γερμανοί φαίνεται να προτιμούνε 1950Χ από 1920Χ. Λίγα κομμάτια, αλλά σαφέστατα ο 1950Χ πουλάει πολύ καλύτερα.

https://www.mindfactory.de/Hardware/Prozessoren+(CPU)/AMD+Desktop/Sockel+TR4.html

 

Τα 800€ πάντως για 12c/24t δεν φαίνονται άσχημα καθόλου. Και με μια μικρή μείωση τον βλέπω σε λίγο στα 730-750€.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Στα reviews βλέπουμε και κάτι τέτοια βέβαια. 

Πώς να τους πάρει κανείς στα σοβαρά ...

 

 

u6BevAJyZ8O5IhQjnBx891O7lMZqYXt5EiuGWDFgCfY.jpg

Γιατί παραπονιέσαι Πάνο;

Κανόνικά θα έπρεπε η κόκκινη μπάρα να έχει το πάχος ενός Ι (γιώτα κεφαλαίο) και η μπλε να πιάνει όλο το πλάτος της οθόνης! Αφού ο i9 7900X τον συντρίβει τον 1950X στο συγκεκριμένο παιχνίδι!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, adpanos said:

u6BevAJyZ8O5IhQjnBx891O7lMZqYXt5EiuGWDFgCfY.jpg

Εντάξει, για να είμαστε δίκαιοι έκαναν ακριβώς την ίδια ηλιθιότητα και ανάποδα στο ίδιο "ρηβιού" και ευτυχώς μετά το συνολικό κράξιμο τα διόρθωσαν όλα (http://www.techradar.com/reviews/amd-ryzen-threadripper-1950x). Δεν ήταν κάποια περίτεχνη συνωμοσία κατά της AMD. 

 

Ενδεικτικά:

Quote

Mx9fYWabrzMzgFWwbMWjAU-650-80.jpg

Το πραγματικό ζήτημα είναι ότι όλο και συχνότερα τα ηλεκτρονικά μέσα επενδύουν πολύ περισσότερο στην ταχύτητα ανάρτησης και πολύ λιγότερο στην ποιότητα του περιεχομένου τους. Κάτι τέτοια γραφήματα απλώς είναι ένα από τα συμπτώματα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Theo24 έγραψε:

To σχόλιο νομίζω απευθύνεται τόσο στους αγοραστές AMD και στους αγοραστές Intel αυτής της κατηγορίας.

Μπορεί να είναι απαξιωτικό (και είναι) αλλά νομίζω ότι κρύβει κάποια αλήθεια.

Αγορά 16-πύρηνου ή ακόμη και 18-πύρηνου επεξεργαστή μόνο και μόνο για gaming μόνο σαν σοφή δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. 

Οταν στα 550 ευρω σου εχει 8c με αυτες τις επιδωσεις και σε πολυ ανωτερη πλατφορμα εσυ δωσε 400 για να παρεις 4c.

Αυτη η καραμελα με το vfm δεν εχει κανενα αντικρισμα γιατι και τα δυο ειναι υποκειμενικα. 

Ξερεις οχι ποσα λεφτα βγαζει ο αλλος και θελει να διαθεσει; οχι

Ξερεις τι θεωρει ο καθενας value; ουτε

Αρα το συμπερασμα σου και ολων αυτων που λενε για vfm ειναι ακυρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Οταν στα 550 ευρω σου εχει 8c με αυτες τις επιδωσεις και σε πολυ ανωτερη πλατφορμα εσυ δωσε 400 για να παρεις 4c.

1) Από 300€+ έχει 8c→ r7 1700(x) με ίδιες επιδόσεις (αν μιλάτε για τα games).

2) Επίσης 4C (λογικά στον 7700k αναφέρεσαι) έχει 320€ συν mb-ram 250€ πάμε στα 570€ (πες 600€) όσο ο reaper :whistling:

 

Το 1 είναι γι 'αυτόν που δεν το ενδιαφέρει μόνο το gaming, ενώ το 2 γι'αυτόν που θέλει να πάρει το μέγιστο δυνατόν

από τα παιχνίδια, για ανάλυση 2Κ και πάνω και με το 1600(x) την ίδια δουλειά κάνεις (μιλώντας για το τώρα).

 

Αν ο άλλος είναι επαγγελματίας(μπορεί και όχι) θέλει να κάνει rendering... ή παράλληλα κι άλλες διεργασίες,

παίζει, streamαρει κτλ. και τα έχει θα πάει στον reaper ή στους γιώτα9 :bleh:

 

Δεν είναι μόνο τα 550€ του reaper (που θα είναι λίγο παραπάνω) θα χρειαστείς μητρικούλα περίπου 300€+

και μνημούλες (νομίζω με το samsung τσιπάκι) quad channel περίπου 300-350€ (για 32gb).

Τα συν εδώ, έχεις ανώτερη πλατφόρμα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

1) Από 300€+ έχει 8c→ r7 1700(x) με ίδιες επιδόσεις (αν μιλάτε για τα games).

2) Επίσης 4C (λογικά στον 7700k αναφέρεσαι) έχει 320€ συν mb-ram 250€ πάμε στα 570€ (πες 600€) όσο ο reaper :whistling:

 

Το 1 είναι γι 'αυτόν που δεν το ενδιαφέρει μόνο το gaming, ενώ το 2 γι'αυτόν που θέλει να πάρει το μέγιστο δυνατόν

από τα παιχνίδια, για ανάλυση 2Κ και πάνω και με το 1600(x) την ίδια δουλειά κάνεις (μιλώντας για το τώρα).

 

Αν ο άλλος είναι επαγγελματίας(μπορεί και όχι) θέλει να κάνει rendering... ή παράλληλα κι άλλες διεργασίες,

παίζει, streamαρει κτλ. και τα έχει θα πάει στον reaper ή στους γιώτα9 :bleh:

 

Δεν είναι μόνο τα 550€ του reaper (που θα είναι λίγο παραπάνω) θα χρειαστείς μητρικούλα περίπου 300€+

και μνημούλες (νομίζω με το samsung τσιπάκι) quad channel περίπου 300-350€ (για 32gb).

Τα συν εδώ, έχεις ανώτερη πλατφόρμα.

Ναι δεν εχει 150 ευρω εχει 200 διαφορα So what? 

Παιδια δεν εχουμε ολοι την ιδια τσεπη... οταν σου λεει ο αλλος εγω θα παρω αυτο σημαινει οτι εχει τα λεφτα για να το παρει...

300+ Ευρω μητρικη? Και? Bring it on. Λες και αν παιρναμε 7700κ θα διναμε λιγοτερα...

350 οι μνημες? Γιατι ποσο λες ειχαν αυτες που εχω πανω τωρα σε αυτο το χρεπι?

Αντι να δωσουμε 950 ευρω για 7700k θα δωσουμε 1100-1200 δηλαδη 250 ευρω παραπανω και κατι εγινε.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Ναι δεν 150 ευρω εχει 200 διαφορα So what? 

Παιδια δεν εχουμε ολοι την ιδια τσεπη... οταν σου λεει ο αλλος εγω θα παρω αυτο σημαινει οτι τα λεφτα για να το παρει...

300+ Ευρω μητρικη? Και? Bring it on. Λες και αν παιρναμε 7700κ θα διναμε λιγοτερα...

350 οι μνημες? Γιατι ποσο λες ειχαν αυτες που εχω πανω τωρα σε αυτο το χρεπι?

Αντι να δωσουμε 950 ευρω για 7700k θα δωσουμε 1100-1200 δηλαδη 250 ευρω παραπανω και κατι εγινε.

Αν μιλάμε για σένα πάω πάσο, κουμάντο στην τσέπη σου κάνεις εσύ για τα παραπάνω που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Αν μιλάμε για σένα πάω πάσο, κουμάντο στην τσέπη σου κάνεις εσύ για τα παραπάνω που γράφεις.

Οχι δεν ειναι μονο για μενα. Αν παρω αυριο 7700κ με αυτα που θελω εγω να βαλω πανω θα μου κοστισει απο 950-1000 ευρω, καποιος που θα εχει ηδη μνημες θα γλιτωσει μια 200αρα π.χ αλλος μπορει να βαλει μητρικη με 180 ευρω αντι για 400 που θα παρω και γλιτωνει και απο εκει... μπορεις να βγαλεις ενα σωρο κομπο με διαφορετικες τιμες αρα το vfm παει περιπατο. 

Επισης μην κολας μονο στο οτι μιλαμε για amd, και ιντελ να ηταν με αυτη τη διαφορα τιμης παλι σε extreme θα πηγαινα.

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Οχι δεν ειναι μονο για μενα. Αν παρω αυριο 7700κ με αυτα που θελω εγω να βαλω πανω θα μου κοστισει απο 950-1000 ευρω, καποιος που θα εχει ηδη μνημες θα γλιτωσει μια 200αρα π.χ αλλος μπορει να βαλει μητρικη με 180 ευρω αντι για 400 που θα παρω και γλιτωνει και απο εκει... μπορεις να βγαλεις ενα σωρο κομπο με διαφορετικες τιμες αρα το vfm παει περιπατο. 

Επισης μην κολας μονο στο οτι μιλαμε για amd, και ιντελ να ηταν με αυτη τη διαφορα τιμης παλι σε extreme θα πηγαινα.

Καλέ μου άνθρωπε ότι γράφεις παραπάνω/κάτω για σένα δεν τα γράφεις?:bleh:

Για μένα θα πάρω αυτήν την μητρική... μου γράφεις για τσέπες...

Παράθεση

Παιδια δεν εχουμε ολοι την ιδια τσεπη... οταν σου λεει ο αλλος εγω θα παρω αυτο σημαινει οτι εχει τα λεφτα για να το παρει...

Παράθεση

Επισης μην κολας μονο στο οτι μιλαμε για amd, και ιντελ να ηταν με αυτη τη διαφορα τιμης παλι σε extreme θα πηγαινα.

Είπαμε (εμείς) την άποψη μας, θελέις το top, τα έχεις→ προχωράς .

 

Σε thread με γενικό θέμα για τους ripper είμαστε και γράφουμε τις απόψεις μας και κάνουμε την πρόταση μας όταν κάποιος ρωτάει γενικά.

Για τους συνδυασμούς παραπάνω, τις τιμές που γράφεις λες να μην τις γνωρίζω ;)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Καλέ μου άνθρωπε ότι γράφεις παραπάνω/κάτω για σένα δεν τα γράφεις?:bleh:

Για μένα θα πάρω αυτήν την μητρική... μου γράφεις για τσέπες...

Είπαμε (εμείς) την άποψη μας, θελέις το top, τα έχεις→ προχωράς .

 

Σε thread με γενικό θέμα για τους ripper είμαστε και γράφουμε τις απόψεις μας και κάνουμε την πρόταση μας όταν κάποιος ρωτάει γενικά.

Για τους συνδυασμούς παραπάνω, τις τιμές που γράφεις λες να μην τις γνωρίζω ;)

 

Προσωπικα εκνευριζομαι αφανταστα οταν λεει καποιος τον αλλο ηλιθιο, οποιος και να ειναι αυτος, επειδη βαση της δικης του τσεπης θεωρει οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Αυτες οι αποψεις δεν μας ενδιαφερουν και τις θεωρω υβριστικες.

 

Δεν το λεω για σενα αλλα για το αλλο παιδι στο ποστ πριν ξεκινησουμε να μιλαμε μαζι.

Link to comment
Share on other sites

**ναι θεωρουμε (κ γω μεσα) πεταμενα λεφτα καθως δε θα δει αυτος ο καποιος διαφορα ειτε δωσει 1000€ ειτε 3000€ για να παιζει παιχνιδια. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Ασχετα με το μεγεθος της τσεπης, η εννοια VFM ως προς ενα συγκεκριμενο αντικειμενο μελετης (πχ. παιχνιδια, μοντελινγκ κλπ) ειναι αντικειμενικη και οχι υποκειμενικη.

Υποκειμενικη ειναι η επιλογη του καποιου να παρει 4ις ΧΕΟΝ για να παιζει CS:GO. Και προφανως δεν ειναι καθολου κατακριτεα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Υποκειμενικη ειναι η επιλογη του καποιου να παρει 4ις ΧΕΟΝ για να παιζει CS:GO. Και προφανως δεν ειναι καθολου κατακριτεα...

Αυτο ακυρωνει ολα τα αλλα που ειπες

αλλα εστω οτι εχεις δικιο, που δεν συμφωνω, ειναι αλλο να λες δεν θα δεις διαφορα με τον μικροτερο cpu που ειναι και πληροφορια που ταιριαζει σε ενα θεμα οπως αυτο και αλλο να λες το αλλο "λιγοτερο σοφο" δλδ ηλιθιο για την επιλογη του. 

Link to comment
Share on other sites

O καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του και αγοράζει ό,τι γουστάρει.

Με συγχωρείτε εαν αυτό που είπα ακούστηκε υποτιμητικό ή όπως αλλιώς.

Δε μίλησα για κανέναν προσωπικά, απλά είπα ότι η μεγάλη πλειοψηφία αγοραστών Threadripper και i9 δεν χρειάζονται αυτά τα θηρία στην καθημερινότητά τους.

Εγώ π.χ. τα χρειάζομαι για συγκεκριμένες δουλειές. Αλλά αυτό δεν με κάνει καλύτερο από εκείνους που δεν τα χρειάζονται.

Μην το παίρνετε προσωπικά. Οι αγοραστικές μας επιλογές δεν χαρακτηρίζουν το χαρακτήρα μας, ούτε μας στιγματίζουν.

Κι εγώ θα έπαιρνα Ferrari αν είχα τα λεφτά παρόλο που θα την κυκλοφορούσα στους άθλιους ελληνικούς δρόμους. Αλλά δε με νοιάζει η χρηστικότητα. Ούτε και θα ένιωθα άσχημα γι΄αυτό.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, fatalara said:

Αυτο ακυρωνει ολα τα αλλα που ειπες

αλλα εστω οτι εχεις δικιο, που δεν συμφωνω, ειναι αλλο να λες δεν θα δεις διαφορα με τον μικροτερο cpu που ειναι και πληροφορια που ταιριαζει σε ενα θεμα οπως αυτο και αλλο να λες το αλλο "λιγοτερο σοφο" δλδ ηλιθιο για την επιλογη του. 

Ε πως το ακυρωνει!!??

VFM ειναι πχ ο 1800Χ αν καποιος παιζει μονο παιχνιδια. Αν παει να παρει 1950Χ, θα παρει 0% παραπανω αποδοση και θα δωσει τα διπλασια κ παραπανω χρηματα. Ασχετα με το αν γουσταρει, η αγορα του ειναι ακυρη (και ηλιθια αν προτιμας) καθως πληρωνει δυσαναλογα πολυ χωρις να παιρνει τιποτα πισω.

 

Οι gamers (κ γω μεσα ξανα) θεωρουμε VFM την οικονομικοτερη πλατφορμα που δινει 80-90% την αποδοση (ανα αναλυση) μιας πλατφορμας που κοστιζει 1,5-2 φορες περισσοτερο.

Αυτο ειναι αντικειμενικο κριτιριο και βασιζεται σε νουμερα.

 

Οπως και να χει γιατι συνεχεια ξεφευγουμε του θεματος:

Ο Threadripper ειναι ο overall βασιλιας. Η τιμη του προκαλει ακομα κ τους χρηστες που πραγματικα ΔΕΝ τον χρειαζονται, καθως ειναι σε απολυτη κλιμακα με τους υπολοιπους ryzen.

Προσωπικα δε θα αγόραζα καποιον απο τη σειρα αυτη, ακομα κ αν ειχα τα χρηματα για τη μεγαλη πλατφορμα, καθως αυτη απαιτει αρκετα χρηματα για να εξοπλιστει αξιοπρεπως, δεν υπαρχει ΙΤΧ μητρικη (κ καλα κανει καθως δε βγηκε για πιτσιρικαδες η πλατφορμα ή SFF τυπους σα κ εμενα) και επι του παροντος δε μου χρειαζονται τοσο οι επιπλεον πυρηνες. Ο 1800Χ (δλδ ο 1700) ειναι η απολυτη επιλογη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GFFermari said:

Οπως και να χει γιατι συνεχεια ξεφευγουμε του θεματος:

:T:

 

Δεν είναι ανάγκη στο τέλος της συζήτησης να συφωνούμε όλοι. Κακώς επιμένετε να προσπαθείτε να εντοπίσετε ασυνέπειες που να υπονομεύουν την προσωπική προτίμηση του συνομιλητή σας.

 

Μπορείτε να διαφωνείτε ελεύθερα. Απλώς παρακαλώ να λείπουν οι χαρακτηρισμοί. Δεν είναι κρίμα να ανεβαίνει κι άλλο η θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

Ηρθανε και καποιες μητρικες

tr4

 

 

 

Μητρικές στα 200-250€ θέλουμε και ας μην έχουν rgb τσιτσιμπλικια....

Έτσι μόνο θα μπορούμε να δούμε Tripper σε κορυφαία συστήματα, έστω και τον μικρό 1900χ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.