Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

25 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Όχι ότι ο Ζάχος έχει ανάγκη από συνήγορο υπεράσπισης (το κάνω καθαρά για λόγους επαγγελματικής διαστροφής/i can't help myself), αλλά.... seriously;

 

Χωρίς να θέλω να μειώσω τα συνηγορο-υπερασπιστικά σου skillz, αλλά έχοντας μέτρο σύγκρισης τώρα, αν είχα ποτέ πρόβλημα και χρειαζόμουν συνήγορο, θα ήθελα κάποιον σαν τον NikosD. Τα πας καλά στο λογικό μέρος, αλλά υστερείς λίγο στο δραματικό, ενώ ο NikosD το χειρίζεται πιο αριστοτεχνικά.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Jaco έγραψε:

 

Χωρίς να θέλω να μειώσω τα συνηγορο-υπερασπιστικά σου skillz, αλλά έχοντας μέτρο σύγκρισης τώρα, αν είχα ποτέ πρόβλημα και χρειαζόμουν συνήγορο, θα ήθελα κάποιον σαν τον NikosD. Τα πας καλά στο λογικό μέρος, αλλά υστερείς λίγο στο δραματικό, ενώ ο NikosD το χειρίζεται πιο αριστοτεχνικά.

Ένσταση (με κόκκινο σβέρκο και λύνοντας τον κόμπο της γραβάτας)!!!!!!!!!!!!:hehe:..

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, μέσα στη θερινή ραστώνη διασκεδάζω πάντα λίγο drama, οπότε οι νέοι Threadripper ήρθαν πάνω στην ώρα. :D Είμαι σίγουρος ότι δεν θα το παρακάνετε, ε; :T:

 

5 hours ago, NikosD said:

Με βάση ποια χαρακτηριστικά είναι μπροστά η Intel ;

Το μόνο που έχει η Intel είναι πάρα πολλά λεφτά, άπειρα λεφτά και όνομα - brand name.

 

Στην ουσία τώρα, για να μην εθελοτυφλούμε κι εμείς που τους προτιμάμε, οι νέοι επεξεργαστές της AMD υστερούν σε δύο πράγματα.

 

α. Σε workloads που δεν αξιοποιούν πολλούς πυρήνες δεν είναι το ίδιο ελκυστικοί. Καλώς ή κακώς, υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που τρέχουν τέτοιες δουλειές.

β. Η διαθεσιμότητά τους σε επώνυμα συστήματα, που προορίζονται για επαγγελματική χρήση και συνοδεύονται από μακροχρόνια εγγύηση είναι ακόμη συγκριτικά περιορισμένη. Ακόμη και να θέλεις οπωσδήποτε AMD, σε κάποια segments είναι δύσκολο να βρεις αυτό που ψάχνεις.

 

Η εταιρεία είναι σε πολύ καλό δρόμο και φαίνεται να αξιοποιεί πολύ σωστά το momentum στο κομμάτι των CPU. Εκεί και στο κομμάτι των semi-custom x86 φαίνεται ότι θα οδηγεί τις εξελίξεις για το επόμενο διάστημα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο Bulldozer απέδειξε ότι ένας επεξεργαστής πολλών πυρήνων μπορεί να χάνει από έναν λιγότερων πυρήνων, όπως ο Pentium 4 είχε αποδείξει ότι ένας υψηλής συχνότητας μπορεί να χάνει από έναν χαμηλότερης συχνότητας. Ούτε ο αριθμός των πυρήνων εξασφαλίζει κάτι, ούτε η συχνότητα.

 

Από εκεί και πέρα είναι μια ωραία περίοδος όσον αφορά τον τομέα των επεξεργαστών, ίσως από τις καλύτερες που έχουμε ζήσει, που υπάρχει τεράστια ποικιλία επεξεργαστών για κάθε χρήστη. Δεν υποχρεώνεσαι να αγοράσεις κάτι κατώτερο λόγω προτίμησης στην Α εταιρία, ούτε να ξηλωθείς για κάτι που να είναι ουσιαστικά και όχι απλά οριακά ταχύτερο, επειδή υπάρχει μόνο η πρόταση της Β εταιρίας στην αγορά. Είτε είναι να δώσει 40€, είτε 200€, είτε 500€, είτε 1000€, είτε 1500€, είτε 2000€, θα βρεις αυτό ακριβώς που θέλεις.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Υπάρχουν δύο συγκρίσεις.

Η μια είναι  βάσει χαρακτηριστικών και η άλλη βάσει τιμής.

Στην πρώτη η ιντελ είναι μπροστά

Στη δεύτερη η amd

Όπως επίσης τι να το κάνω να έχω πολλούς πυρήνες αν είναι ψόφιοι με το να έχω λίγους και δυνατούς.

 

Εξαρτάται πως θες να το δεις.

Εγώ τόσα χρόνια ιντελ, πήρα amd πρόσφατα και θα ξανα πάρω γιατί γλυκό κοιτάζω τον 2950χ

 

Παλιωσε ο 1700χ :p

 

Χαρακτηριστικά ?

 

32 πυρήνες η AMD , 18 η Intel.  Σε συνολικό performance δηλαδή η AMD είναι μπροστά. Πολύ μπροστά αυτή την στιγμή.

Καλύτερη χρήση του SMT η AMD .

64 PCI-E LANES η AMD σε όλα τα HDET , 40 η INTEL μόνο στα μεγάλα . Αρα η AMD είναι μπροστά.

MULTI NVME SUPPORT  με οποινδήποτε NVME για RAID ελεύθερο η AMD,  MULTI NVME SUPPORT η INTEL μέσω ενός KEY (κάπου 100€ κόστος) και raid μόνο με INTEL NVMEs ...

Performance /Watt . Καλά , εδώ γελάμε .... Υπάρχει το χάος.

Τιμές.... Δεν το συζητάμε καν αυτό τον τομέα.

 

Τα chip να τα μετράτε με PERFORMANCE / WATT . Αυτό είναι το καλύτερο μέτρο σύγκρισης αν δεν θέλετε να βάλετε στην συνάρτηση το κόστος.

Μην κοιτάτε ούτε συχνότητες, ούτε πυρήνες. Performance/watt και άγιος ο θεός.

Μετά κοιτάξτε και την τιμή σαν καταναλωτές.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, yanni said:

Από εκεί και πέρα είναι μια ωραία περίοδος όσον αφορά τον τομέα των επεξεργαστών, ίσως από τις καλύτερες που έχουμε ζήσει, που υπάρχει τεράστια ποικιλία επεξεργαστών για κάθε χρήστη. Δεν υποχρεώνεσαι να αγοράσεις κάτι κατώτερο λόγω προτίμησης στην Α εταιρία, ούτε να ξηλωθείς για κάτι ουσιαστικά ταχύτερο επειδή υπάρχει μόνο η πρόταση της Β εταιρίας στην αγορά.

Η μια οπτική είναι αυτή. Η δική μου είναι πιό πεσιμιστική... Υπάρχει προσφορά πόρων σε κάποιους τομείς, όπως βασικά ο τεράστιος πλέον αριθμός των πυρήνων, που διαφημίζεται και αποτελεί αντικείμενο οπαδικών διαξιφισμών, που καλλιεργούνται και υποδαυλίζονται και από τις δύο εταιρείες είναι η αλήθεια, και που παρασύρουν μεγάλο ποσοστό αγοραστικού κοινού σε άκριτες και αχρείαστες αγορές απλά για το γούστο του benchmarking, αλλά χωρίς κανένα εμφανές κέρδος στην πραγματική καθημερινή του χρήση. 

 

Το ερώτημα παραμένει. Ποιός ενδιαφέρεται πραγματικά για αυτά τα θηρία-επεξεργαστές που έρχονται; Μιλάμε για δυσθεώρητα νούμερα, που πριν κάποια χρόνια αποτελούσαν sci-fi φαντασίωση για τους περισσότερους. Αφορούν σε ελάχιστους χρήστες, πραγματικά και σε περιπτώσεις που το budget είναι το δευτερεύον πρόβλημα. Πρωτεύον είναι η αξιοπιστία και το να βγαίνει η δουλειά σωστά, γρήγορα και χωρίς λόξιγκες. Πόσοι είναι αυτοί οι χρήστες; Ελάχιστοι. Αυτό προσπαθώ να πω. Μιλάμε για τσιπάκια, που παρότι είναι προσιτότατα για αυτά που προσφέρουν, είναι ουσιαστικά άχρηστα για την μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών. Για αυτό είμαι απαισιόδοξος. Θα ακολουθήσει ένα μικρό χάος στα επόμενα χρόνια, που θα έχει θύματα πάλι τους μέσους χρήστες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Όχι ότι ο Ζάχος έχει ανάγκη από συνήγορο υπεράσπισης (το κάνω καθαρά για λόγους επαγγελματικής διαστροφής/i can't help myself), αλλά.... seriously; Τη λες στον Ζάχο;

Και επανέρχεσαι, κιόλας, με δεύτερη ανάρτηση;

Εξήγησέ μας τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνουμε.

Α, και μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Αν συγκρίνω έναν 6c/12t-4c/8t-8c/16t intel με τον αντίστοιχο της amd, φυσικά και παίζει ρόλο η συχνότητα. Το ότι ο ένας πιάνει 5 και ο άλλος 4, μου είναι αδιάφορο. Δώσε βάση στο 6c/12t, 8/c16t κ.ο.κ. Ίδιος αριθμός πυρήνων, ίδιος αριθμός νημάτων.

Εδώ συγκρίνουμε έναν 18c μ' έναν 32c. Τι περίμενες αλήθεια; Στο θέμα της τιμής, είσαι σωστός. Πρόβλημα της intel αυτό και καιρός να το διορθώσει, γιατί δεν τη βλέπω καλά.

Και για να γίνω πιο σαφής: δεν χρειάζεται η amd, η οποία έχει φέρει εκπληκτικούς cpus τον τελυταίο χρόνο στην αγορά, αυτόκλητους υπερασπιστές. Προφανώς, δεν ανέχεσαι οιαδήποτε μομφή/σχόλιο/νύξη για την αγαπημένη σου εταιρία και δυναμιτίζεις το κλίμα στην πρώτη ευκαιρία. 

 

Δεν πάει έτσι ....

Γιατί ο ένας  επεξεργαστής ιδιας ποσότητας πυρήνων με τον άλλο, μπορεί να έχει και 100watt διαφορά στην κατανάλωση αλλά και στο μέγεθος του chip και άρα να παίζει σε άλλη κατηγορία performance/watt ή άλλη κατηγορία κόστους = τιμής .....

 

Αν δηλαδή σήμερα είχες έναν 2990X στα 32cores και έναν ARM με 60 cores με ίδιο TDP πως θα τους συνέκρινες ? Με τους πυρήνες ή με την απόδοση προς κατανάλωση ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, adpanos said:

 

Δεν πάει έτσι ....

Γιατί ο ένας  επεξεργαστής ίδιων πυρήνων με τον άλλο, μπορεί να έχει και 100watt διαφορά στην κατανάλωση αλλά και στο μέγεθος του chip και άρα να παίζει σε άλλη κατηγορία performance/watt ή άλλη κατηγορία κόστους = τιμής .....

 

To Performance/watt είναι σημαντικός παράγοντας στην κατηγορία επεξεργαστών για την οποία συζητάμε; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

 

To Performance/watt είναι σημαντικός παράγοντας στην κατηγορία επεξεργαστών για την οποία συζητάμε; 

 

Φυσικά και είναι.

Βασικά σε αυτή την κατηγορία είναι σημαντικότερος από το απλό desktop, γιατί μιλάμε για μικρομεσαίες εταιρίες  που θα επενδύσουν σε μια ποσότητα τέτοιων συστημάτων και οι καταναλώσεις παίζουν ρόλο.

Εγώ που έχω ένα PC για ένα 3ωρο την ημέρα ανοικτό στο σπίτι και που παίζει στο 10% του χρόνου που είναι ανοικτό σε full load, δεν ενδιαφέρομαι για την κατανάλωση ή δεν φανταζει για εμένα τόσο υψηλή.

Για μια εταιρία με αρκετά τέτοια συστήματα που δουλεύουν 24/7 και διαρκώς σε load, είναι βασικός παράγοντας.

 

Αν θυμάμαι καλά ο 7980XE κλοκαρισμένος τραβάει μόνος του μια 700αριά Watt ... και πάλι στα βαριά workloads δεν θα πιάνει τον 2990Χ που θα καταναλώνει κάτω από τα μισά .... και όλα αυτά χωρίς extreme ψύκτρες, χωρίς φόβο να κρασάρει κ.λ.π.

 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, adpanos said:

Αν θυμάμαι καλά ο 7980XE κλοκαρισμένος τραβάει μόνος του μια 700αριά Watt ... και πάλι στα βαριά workloads δεν θα πιάνει τον 2990Χ που θα καταναλώνει κάτω από τα μισά .... και όλα αυτά χωρίς extreme ψύκτρες, χωρίς φόβο να κρασάρει κ.λ.π.

 

Ο 7980ΧΕ δεν είναι η απάντηση της Intel στον 2990Χ. Όταν έρθει η απάντηση, θα ξαναμιλήσουμε για όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

 

Ο 7980ΧΕ δεν είναι η απάντηση της Intel στον 2990Χ. Όταν έρθει η απάντηση, θα ξαναμιλήσουμε για όλα αυτά. 

 

οσο παίζει με μονολιθικά απάντηση δεν θα μπορέσει να υπάρξει. Εκτός κι αν θέλει να αυτοκτονήσει πουλώντας με ζημία τρελή.

 

Η Ιντελ το μόνο που μπορεί να κάνει προς το παρόν, είναι να μπουστάρει τα ρολόγια στα CPU με λίγους πυρήνες, ποντάρωντας στο GAMING και σε Adobe τύπου σουίτες.

 

Νομίζω πως είναι οφθαλμοφανές το πως πάει η αγορά.

Μέχρι την έλευση των 7nm  και 10nm, που αν η AMD καταφέρει να ανεβάσει χρονισμούς η Intel για να απαντήσει θα πρέπει να αλλάξει εξολοκλήρου αρχιτεκτονική.

Η TSMC πάντως ετοιμάζει τους πρώτους EPYC για αρχές του 2019 στα 7nm .

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναδοκιμάσω και τρίτη φορά να το πω αλλιώς.

 

Όταν η Intel έχει ταχύτερο ρολόι, βγαίνουν όλοι στο στυλ:

 

"Ουάου, φοβερή αρχιτεκτονική η Intel είναι η καλυτερότερη εταιρεία στους επεξεργαστές, κοιτάξτε τι κάνει το R&D, είναι μπροστά στην τεχνολογία κτλ κτλ" και δώστου benchmarks και εφαρμογές του προηγούμενου αιώνα που τρέχουν σε δύο πυρήνες να παίζει και με όλα τα turbo και να θερίζει.

 

Όταν η AMD χωράει 12C - 32C στο high-end desktop, για να παίζεις παιχνίδια, μαζί με streaming να δείχνεις και στους φίλους σου πόσο παικταράς είσαι, μαζί με encoding ταινιών, μαζί με ότι άλλο κατεβάσει το μυαλό σου ή εναλλακτικά για τους επαγγελματίες μια rock stable πλατφόρμα με ονειρεμένη επεκτασιμότητα μέσω PCIe και ασύλληπτη ταχύτητα για την τιμή, με αυξημένα ρολόγια και χαμηλή αερόψυκτη κατανάλωση ειδικά / perf σε τιμή "το αφεντικό τρελάθηκε"

...

ε τότε αφού ο επεξεργαστής είναι της AMD είναι απλά Τρίτη και σιγά τα benchmarks και έχει βάλει κόλλα στους πυρήνες και ωχού τι τον έβγαλε αυτό τον επεξεργαστή τώρα και δεν τον χρειαζόμαστε και οι 8 πυρήνες πολλοί είναι.

 

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ

 

ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΣΑΣ.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ

Επειδή οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, λέμε και ξαναλέμε μπράβο στην amd για όσα έκανε στην αγορά επεξεργαστών, χωρίς, όμως, να φτάνουμε στο άλλο άκρο υποστηρίζοντας οτι τα κάνει όλα τέλεια και ότι η intel πάει για φαλιμέντο, θα σταθώ στην παράθεση που κάνω και ελπίζω να τηρήσεις τα γραφόμενά σου.

ΚΑΛΗΝΎΧΤΑ ΚΙ ΑΠΌ ΕΜΆΣ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος acct έγραψε:

Μετά τους καλημεράκηδες, ώρες είναι να γεμίσουμε και καληνυχτάκηδες... :rofl:

 

I love this thread, αρκεί να μην το χοντρύνετε περισσότερο. Καληνύχτα κι από μένα! :T:

Πού να γεμίσουμε και με αυτοφωράκηδες:p.

Άλλος λέει καληνύχτα κι άλλος πάει μέσα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι έννοιες του "καλημεράκια" και του "καληνυχτάκια" είναι πολύ συγκεκριμένες και δεν έχουν καμία σχέση με εμένα.

Για να εξηγούμαστε δηλαδή...

Το "ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ" για όσους δεν κατάλαβαν ή έκαναν ότι δεν καταλαβαίνουν, αμέσως μετά από το κείμενό που προηγήθηκε, σημαίνει ότι είτε είστε βαθιά νυχτωμένοι είτε είστε βαθιά κολλημένοι, δεν θέλετε να δείτε ή δεν βλέπετε κάποια πολύ βασικά πράγματα, οπότε...καληνύχτα

Καληνυχτάκηδες και καλημεράκηδες μπορεί να είστε εσείς, εγώ δεν το συνηθίζω ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Αυτά και τέλος το off topic από εμένα.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.