Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

20180827_143122.thumb.jpg.b3be343240837abd5645d3a10d08251f.jpg

 

20180827_145144.thumb.jpg.207b9d0dacfb15922a1c5951455208b9.jpg

 

 

Ζάχο, καλορίζικο. Μ' αρέσει το total Black. Αν δεν σου κάνει κόπο, ποιοι είναι οι μπροστινοί ανεμιστήρες;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DEADLAZARUS said:

Ζάχο, καλορίζικο. Μ' αρέσει το total Black. Αν δεν σου κάνει κόπο, ποιοι είναι οι μπροστινοί ανεμιστήρες;

 

αν δεν βλέπω λάθος
σαν στοκ fractal μου μοιάζει το logo(του κουτιού λογικά)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

To κουτί είναι το Define R6 και είναι οι εργοστασιακοί που έρχονται με το κουτί. Δεν ξέρω ακριβώς μοντέλο. Λογικά είναι αυτοί που αναφέρει εδώ:

 

http://www.fractal-design.com/home/product/cases/define-series/define-r6-gunmetal

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

To κουτί είναι το Define R6 και είναι οι εργοστασιακοί που έρχονται με το κουτί. Δεν ξέρω ακριβώς μοντέλο. Λογικά είναι αυτοί που αναφέρει εδώ:

 

Fractal Design

 

 

 

 

Κανένα φρου-φρου rgb θα δούμε? Χαχαχαχαχαχα. Καλορίζικο Ζάχο.!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2018 at 10:12 ΜΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Λίγα λόγια μέχρι τώρα (λειτουργικό έχει μπει ένα πρόχειρο. Αύριο θα μπει το κανονικό).

Ντροπή σε AMD και Intel. Υποτίθεται τα δύο chipset (X299 και X399) είναι για productivity/workstation κατάσταση και ούτε ένας από τους δύο δεν έχει επίσημα drivers για Windows Server. Η απόλυτη γελοιότητα.

Το σύστημα σε γενικές γραμμές στήθηκε χωρίς θέματα. Η μητρική δεν είχε το τελευταίο BIOS (Asus Zenith Extreme) και ο υπολογιστής φυσικά δεν άνοιξε. Μπήκε όμως με το BIOS Flashback το τελευταίο και ξεκίνησε κανονικά. Αύριο θα ξεκινήσω παραμετροποίηση.  Επίσης δεν είχα κανένα θέμα με τις μνήμες. Τις είδε όλες το σύστημα, αλλά για την ώρα τις τρέχει στα 2133. Δεν έχω πειράξει κάτι ακόμα.

Πολύ ωραία η ψύξη της Enermax για το TR4, στήθηκε χωρίς κανένα απολύτως ευτράπελο. Η μόνη ένσταση μου έχει να κάνει με το μήκος του καλωδίου της αντλίας το οποίο ήταν περίπου 15 εκατοστά (πολύ μικρό) και δεν έφτασε να κουμπώσει ακριβώς επάνω στην υποδοχή που είχε η μητρική για αντλία ΑΙΟ. Από εκεί και πέρα τους ανεμιστήρες τους δουλεύω στο τέρμα γιατί το μηχάνημα θα μπει σε server room οπότε δεν με ενδιαφέρει και πολυ ο θόρυβος. Απ'όσο είδα για την ώρα οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή ήταν χαμηλά (γύρω στους 32-33 βαθμούς, με θερμοκρασία χώρου στους 24) αλλά αυτό ήταν στο BIOS.

Έτρεξα μόνο ένα πρόχειρο Cinebench 15 με στοκ σκορ στα 4.5Κ περίπου (4515).

Αυτά για την ώρα, αύριο θα πειράξω λίγο BIOS κτλ και θα αναφέρω περισσότερα.

 

 

Το σκορ φαίνεται μικρό. Απ' όσο έχω προλάβει να δω μεγάλο ρόλο παίζει η μνήμη. Όσο ανεβαίνει τόσο ανεβαίνει και το σκορ.

 

Σε μια προσομοίωση με epyc που είχαν κάνει ο epyc με 8 κανάλια έπιανε πάνω από 6000 σκορ με τα 4 κανάλια να παίζουν στα 4000-5000 ανάλογα τον χρονισμό της μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Στη δουλειά με τον 1950χ πιάνει 3100 περίπου..

 

Ναι υπάρχει bottleneck λόγω μνήμης, σιγά μην έδινε Hedt η AMD με 8 καναλια και αδυναμίας του scheduler  των windows να διαχειριστούν το chip. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, GoMaR said:

τωρα μαλιστα ! :D

για πες....παει κιαλλο η οχι;

ειναι σταθερος εκει; 
Τι αλλαξες απο ρυθμισεις;

 

 

Δε νομίζω.

Δεν ξέρω.

Έκανα load το 4G profile που είχε η Asus, έβαλα τις μνήμες σε στο XMP και μετά χαμήλωσα το χρονισμό στα 3000ΜΗz και τέλος έδωσα στο CPU 1.35 ρεύμα.

 

Κι ένα για σένα:

 

vray2.thumb.JPG.632bbce50cebf57ff7eba9939dc96100.JPG

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.