Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

Τι βάζουμε για ψύξη ρε παίδες; δεν βρίσκω τίποτα καλό. Ήθελα να παρω την H150 αλλά δεν δείχνει να είναι συμβατή.

Πάντως αυτό το πράγμα, το να έχει βγει το σοκετ τόσο καιρό και να μην έχει υποστήριξη είναι τραγικό. Όχι για την AMD, αλλά για τις εταιρίες που βγάζουν τις ψύκτρες.

Ντροπή απλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Η Η150i φαίνεται πως θα το υποστηρίξει αργότερα, άγνωστο το πότε. Μία που βγάζει η coolermaster λέει από 27 Σεπτέμβρη, οπότε θα συμβιβαστείς με ότι υπάρχει, for now. Η Η150i είναι πολύ καλή λύση, αλλά ακριβή και ενώ υποστηρίζει όοοοοοοοοοοοοολα τα υπόλοιπα (ryzen + backwards) , δεν υποστηρίζει tr/tr2.

Κοίτα μήπως δίνουν bracket κάποιες από τις γνωστές λύσεις (noctua, cryorig κλπ)

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, jax7480 said:

Θα αργήσει λόγω επεξεργαστή (8-9 μέρες είπαν) αλλά είναι ο μεγάλος 2990 με Zenith μητρική και GSKILL 3200 μνήμες.

 

Και γω εκεί κατέληξα στον μεγάλο, Ζάχο. Τον περιμένω, ο αδελφός είναι πιλότος και θα μου τον φέρει από Κίνα. 

Έγινε επεξεργασία από def
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/13/2018 at 9:59 PM, Jaco said:

 

Το ξαναβάζω γιατί πολύ θα το ψάχνουν Jaco

ούτε εγώ το έβρισκα

 

 

edit

 

καταλήγουμε ότι η http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=109&lv1=118&no=369

LIQTECH TR4 240 είναι υπέρ αρκετή !!! nice ...

δεν το συζητάμε με τους 3 ανεμιστήρες ότι ποιο υπέρτατο υπάρχει

http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1&lv0=109&lv1=118

 

καλά ψώνια ! @jax7480

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τι βάζουμε για ψύξη ρε παίδες; δεν βρίσκω τίποτα καλό. Ήθελα να παρω την H150 αλλά δεν δείχνει να είναι συμβατή.

Πάντως αυτό το πράγμα, το να έχει βγει το σοκετ τόσο καιρό και να μην έχει υποστήριξη είναι τραγικό. Όχι για την AMD, αλλά για τις εταιρίες που βγάζουν τις ψύκτρες.

Ντροπή απλά.

 

 

Enermax  LiqtechTR 360 νομίζω, η καλύτερη λύση .

To μπλοκακι πιάνει όλο το chip.

 

http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=109&lv1=118&no=370

 

Παίζει και σε 240 και 280 έκδοση νομίζω 

 

http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=109&lv1=118&no=383

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος για τα cooler
η amd έχει μέσα στο cpu bracket για να κουμπώσουν τα asetek aio (που νομίζω πως και το corsair asetek είναι)
απλά η επιφάνεια που ακουμπάει το cooler δεν καλύπτει όλο το heatspreader
βέβαια νομίζω στους πρώτους threadripper, το cooler "ακουμπούσε" εκεί που ήταν τα chip και τα κενά ήταν σε σημεία που απο κάτω δεν είχε κάτι αλλά όπως και να έχει ξεφτίλα που ακομή δεν υπάρχουν σοβαρά cooler

λογικά με τις φήμες που λένε για νεο ultra chipset απο intel (που θα είναι πρακτικά xeon rebrand) θα βγούν και μεγάλα coolers

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλοί στήνετε TR4 πλατφόρμα ...

Άντε και σε 48/96 threads στα 4-4.8 στα 7nm με 4-way SMT και ZEN 2 .... και κατανάλωση σε load στα 200watt ...

Δεν σας βλέπω για πολύ με τον 2990WX

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, adpanos said:

Βλέπω πολλοί στήνετε TR4 πλατφόρμα ...

Άντε και σε 48/96 threads στα 4-4.8 στα 7nm με 4-way SMT και ZEN 2 .... και κατανάλωση σε load στα 200watt ...

Δεν σας βλέπω για πολύ με τον 2990WX

Υπερβολικά δεν είναι τα 96??

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, adpanos said:

Βλέπω πολλοί στήνετε TR4 πλατφόρμα ...

Εδώ έχουν ξεσκιστεί οι εταιρίες να βγάζουν συστήματα ψύξης για Threadripper. θα μπορούσα να βάζω νέο θέμα στην κεντρική με τίτλο "Νέα ψύκτρα για TR" κάθε δύο μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Υπερβολικά δεν είναι τα 96??

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Υπερβολικά δεν είναι τα 96??

 

Κοίτα μην είναι και παραπάνω ....

Εξαρτάται πόσα core θα βάλουν στο κάθε CCX στους ZEN 2. 

Αρχικά λεγόταν για 6core CCX, πλέον δεξιά και αριστερά διαβάζω για 8core CCX  με το κάθε die να έχει 2 .... Οπότε κάνε τις πράξεις ...

Σε βλέπω στην τελική με κανέναν 64/128 ... Χαχαχα

πριν 6 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Εδώ έχουν ξεσκιστεί οι εταιρίες να βγάζουν συστήματα ψύξης για Threadripper. θα μπορούσα να βάζω νέο θέμα στην κεντρική με τίτλο "Νέα ψύκτρα για TR" κάθε δύο μέρες.

 

Και δεν βάζεις ? 

Στα φόρουμ δεξιά και αριστερά βλέπουμε θέματα για το κάθε κινητό και την κάθε διαρροή για το Iphone XXX  και ότι άλλο υπάρχει ....

πριν 11 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Υπερβολικά δεν είναι τα 96??

 

Αααα, def , αν είναι 4-way SMT μιλάμε για 

64cores / 256 threads ....

ή για 48cores / 192 threads ....

 

Θα χάνεσαι στο μέτρημα .... Χαχαχα

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

Και δεν βάζεις

Αμα η μερα ειχε 48 ωρες. Απλα λεω οτι για να εχουν πεσει οι κατασκευαστες με τα μουτρα στην δουλεια να βγαλουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για Threadripper συστηματα ψυξης, η πλατφορμα εχει πλεον κοσμο. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο 1950x ειναι με μια H100i, αλλά δεν έχω κοιτάξει ποτέ θερμοκρασίες ,γιατί είναι της δουλειάς, οπότε και να πεθάνει δεν θα στεναχωρηθώ :p

Ίσως ρίξω μια ματιά από Δευτέρα που θα κάνω reboot, για να εγκαταστήσω και τον καινούργιο kernel

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.