Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

Αυτό είναι ένα slide που διέρρευσε από την επίσημη AMD Γαλλίας και συγκρίνει τις επιδόσεις του TR2 32C/64T vs Core i9 18C/36T

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι οι επιδόσεις του TR2 προέρχονται από early sample του Ιουνίου, οπότε οι επιδόσεις του τελικού προϊόντος θα είναι υψηλότερες

 

AMD-Ryzen-Threadripper-2000-Series_2990WX.thumb.jpg.665f2b3f98eddd9f74b922444dde5faf.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ούαου... ο επεξεργαστής με τους 32 πυρήνες είναι πιο γρήγορος από αυτόν με τους 18...

 

Επεξεργαστές με πάνω κάτω την ίδια κατανάλωση, αν έχω καταλάβει σωστά.

 

Τώρα ο αριθμός των cores δεν νομίζω πως παίζει και τόσο ρόλο στην σούμα,  και 10000 jaguar cores να ήταν αυτό που θα μας ενδιέφερε θα ήταν η απόδοση / κατανάλωση.

 

Για να πιάσει τα σκορ του 32η ο Ι9 θέλει 700watt μόνο το chip του.

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ούαου... ο επεξεργαστής με τους 32 πυρήνες είναι πιο γρήγορος από αυτόν με τους 18...
 
Ουαου, οι 28 πυρήνες της Intel στους servers κοστίζουν 10.000$ επειδή είναι "top" performance και ουαου επεξεργαστές να ούμε.

Ουαου, οι 18 πυρήνες της Intel στο HEDT κοστίζουν 1900$ επειδή είναι "top" performance και γαμάτοι πυρήνες.

Οπότε βγάζει και η πτωχή AMD ένα επεξεργαστάκο που ρίχνει μόλις 60% στο 3D rendering στον super ουαου Intel - στην ίδια τιμή - ενώ παίζει χωρίς αντίπαλο καθώς ούτε υπάρχει ούτε θα υπάρξει απάντηση στο HEDT από Intel και λέμε...
Τσου ρε AMD σιγά το κατόρθωμα.

Με μόλις 250W και αερόψυκτος μου έρχεσαι και παίρνεις το performance crown ;

Και εγώ αν είχα CPU με 32 πυρηνάκια θα έριχνα στο κεφάλι στον 18 πυρηνο να ούμε.

Σιγά το κατόρθωμα δηλαδή.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να βγάλει benchmarks καθόλου.

Είναι σαν να κλέβει εκκλησία, αν το δεις από άλλη άποψη.
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο συγκρίσεις.

Η μια είναι  βάσει χαρακτηριστικών και η άλλη βάσει τιμής.

Στην πρώτη η ιντελ είναι μπροστά

Στη δεύτερη η amd

Όπως επίσης τι να το κάνω να έχω πολλούς πυρήνες αν είναι ψόφιοι με το να έχω λίγους και δυνατούς.

 

Εξαρτάται πως θες να το δεις.

Εγώ τόσα χρόνια ιντελ, πήρα amd πρόσφατα και θα ξανα πάρω γιατί γλυκό κοιτάζω τον 2950χ

 

Παλιωσε ο 1700χ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο συγκρίσεις.

Η μια είναι  βάσει χαρακτηριστικών και η άλλη βάσει τιμής.

Στην πρώτη η ιντελ είναι μπροστά

Στη δεύτερη η amd

Όπως επίσης τι να το κάνω να έχω πολλούς πυρήνες αν είναι ψόφιοι με το να έχω λίγους και δυνατούς.

 

Εξαρτάται πως θες να το δεις.

Εγώ τόσα χρόνια ιντελ, πήρα amd πρόσφατα και θα ξανα πάρω γιατί γλυκό κοιτάζω τον 2950χ

 

Παλιωσε ο 1700χ [emoji14]

Υπάρχουν πολλών ειδών συγκρίσεις, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας. Γράφεις ότι βάσει χαρακτηριστικών ή Intel είναι μπροστά. Εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Μπορείς να το εξηγήσεις? Δηλαδή στους 32/64 πυρήνες πως είναι μπροστά η Intel? Εκτός αν εννοείς στο desktop, αλλά αυτό δεν είναι θέμα του thread.

 

Επίσης διαφωνώ με την άποψη ότι οι πυρήνες της amd είναι ψοφιοι. Καθόλου ψοφιοι δεν είναι. Παραγνωρίζοντας το γεγονός ότι το gaming και η σουίτα της adobe είναι optimized για Intel, γενικά παρατηρείται ότι σε light threading workloads η Intel πάει καλύτερα ενώ σε heavily threaded workloads πάει καλύτερα η amd. Η διασύνδεση των πυρήνων και τα latencies και οι συμβιβασμοί που κάνουν οι κατασκευαστες παίζουν ρόλο και όχι τόσο οι πυρήνες.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, GoMaR said:

Έχεις σχολιάσει δυο πράγματα που δεν είναι το θέμα μας, εγώ να απαντήσω τελικά; δε κατάλαβα :p

Θα σου εξηγήσω απλά Gomar

 

Η And απλά γγγγγγει !!!! ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές. Οι μεγάλοι επεξεργαστές και από τις δύο εταιρείες δεν έχουν νόημα ακόμα και για την πλειοψηφία των επαγγελματιών. Δελεαστικά είναι τα μοντέλα από 8 έως 16 πυρήνες κατά την γνώμη μου. Τα μεγαλύτερα για render nodes μόνο. Κάθε επαγγελματίας δουλεύει μια γκάμα προγραμμάτων, εκ των οποίων τα περισσότερα δεν επωφελούνται από πολλούς πυρήνες.

 

Από τους TR2 ο πιο δελεαστικός για μένα είναι ο 2950Χ με το 4.4 τούρμπο. Προβλέπω ότι σύντομα θα κυριαρχήσουν πλήρως και οι gpu στο θέμα rendering, τώρα που επιτέλους αυξάνεται γενναία η vram στις νέες κάρτες, οπότε οι πυρήνες δεν θα έχουν και πολύ νόημα για rendering. H χρήση σε servers ούτως ή άλλως χρησιμοποιεί άλλες πλατφόρμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με βάση ποια χαρακτηριστικά είναι μπροστά η Intel ;

Δεν έχει νόημα αυτή η διατύπωση στους επεξεργαστές.

Δεν μιλάμε για ψυγεία εδώ.

Το μόνο που έχει η Intel είναι πάρα πολλά λεφτά, άπειρα λεφτά και όνομα - brand name.

Σε όλα τα άλλα είναι πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μου την δινει οταν καποιος δεν ειναι αντικειμενικος αλλα κολλημενος.

@pnick Ξερεις τι σκεφτομαι; Οτι καλο το GPU rendering, αλλα αν δουλευεις IPR σε CPU-Vray θες πυρηνες..
Αν δω οτι δεν εχει διαφορες με τον 1950χ, θα τσιμπησω τον 1950, αλλιως παμε για 2950

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσα χρόνια και να περάσουν, ο παραλληλισμός σε πολλούς πυρήνες θα έχει πολύ δύσκολα εμπόδια να ξεπεράσει. Πρέπει να αλλάξει τελείως η λογική του προγραμματισμού και να μειωθούν τα εσωτερικά latencies. 

 

@GoMaR Το interactive έχει περιορισμούς στο vray, γιατί το RT δεν έχει 100% τα χαρακτηριστικά του βασικού Vray. Σε άλλους renderers δεν υπάρχουν. Στο blender το real time είναι ταυτόσημο με το κανονικό cycles. Υποστηρίζονται με gpu όλα τα χαρακτηριστικά που υπάρχουν στο cycles cpu. Καμία διαφορά. Εγώ βλέπω και την chaosgroup να ρίχνει ολοένα και μεγαλύτερο βάρος στην gpu, π.χ. με το hybrid. Αν η αγορά αρχίσει να κλείνει προς τις gpu, θα προσαρμοστούν και οι εταιρείες ανάλογα. Το μείζον πρόβλημα είναι ακόμα η vram. Όταν οι mainstream κάρτες αρχίσουν να έχουν vram από 16 gb και πάνω, θα αλλάξει ραγδαία η αγορά πιστεύω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούαου... ο επεξεργαστής με τους 32 πυρήνες είναι πιο γρήγορος από αυτόν με τους 18...
 
Να στο πω κι αλλιώς γιατί κάποιοι δεν θέλετε να καταλάβετε με τίποτα εδώ ή δεν καταλαβαίνετε πραγματικά.

Ουάου...ο επεξεργαστής στα 5.0GHz είναι πιο γρήγορος από αυτόν με τα 4.0GHz.

Αλλά ξέχασα...

Αυτό δεν μας συμφέρει να το πούμε όταν είμαστε κολλημένοι με Intel.
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Να στο πω κι αλλιώς γιατί κάποιοι δεν θέλετε να καταλάβετε με τίποτα εδώ ή δεν καταλαβαίνετε πραγματικά.

Ουάου...ο επεξεργαστής στα 5.0GHz είναι πιο γρήγορος από αυτόν με τα 4.0GHz.

Αλλά ξέχασα...

Αυτό δεν μας συμφέρει να το πούμε όταν είμαστε κολλημένοι με Intel.

Όχι ότι ο Ζάχος έχει ανάγκη από συνήγορο υπεράσπισης (το κάνω καθαρά για λόγους επαγγελματικής διαστροφής/i can't help myself), αλλά.... seriously; Τη λες στον Ζάχο;

Και επανέρχεσαι, κιόλας, με δεύτερη ανάρτηση;

Εξήγησέ μας τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνουμε.

Α, και μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Αν συγκρίνω έναν 6c/12t-4c/8t-8c/16t intel με τον αντίστοιχο της amd, φυσικά και παίζει ρόλο η συχνότητα. Το ότι ο ένας πιάνει 5 και ο άλλος 4, μου είναι αδιάφορο. Δώσε βάση στο 6c/12t, 8/c16t κ.ο.κ. Ίδιος αριθμός πυρήνων, ίδιος αριθμός νημάτων.

Εδώ συγκρίνουμε έναν 18c μ' έναν 32c. Τι περίμενες αλήθεια; Στο θέμα της τιμής, είσαι σωστός. Πρόβλημα της intel αυτό και καιρός να το διορθώσει, γιατί δεν τη βλέπω καλά.

Και για να γίνω πιο σαφής: δεν χρειάζεται η amd, η οποία έχει φέρει εκπληκτικούς cpus τον τελυταίο χρόνο στην αγορά, αυτόκλητους υπερασπιστές. Προφανώς, δεν ανέχεσαι οιαδήποτε μομφή/σχόλιο/νύξη για την αγαπημένη σου εταιρία και δυναμιτίζεις το κλίμα στην πρώτη ευκαιρία. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

γιατί δεν τη βλέπω καλά σε αυτή την κατηγορία.

Fixed.

 

πριν 48 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Αυτό δεν μας συμφέρει να το πούμε όταν είμαστε κολλημένοι με Intel.  :hmm:

Μάλιστα... 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.