Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

On 15/8/2018 at 8:45 ΜΜ, το μέλος Jaco έγραψε:

Εμένα ο 1950x ειναι με μια H100i, αλλά δεν έχω κοιτάξει ποτέ θερμοκρασίες ,γιατί είναι της δουλειάς, οπότε και να πεθάνει δεν θα στεναχωρηθώ :p

Ίσως ρίξω μια ματιά από Δευτέρα που θα κάνω reboot, για να εγκαταστήσω και τον καινούργιο kernel

 

Δεν θα πεθάνει ... Απλά θα throttlάρει ... ? και θα σου σπάει τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον για το scaling. Ενδιαφερει κυρίως αυτούς που θέλουν να πάνε από τα 32t στα 64t.

 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=2990wx-linux-scaling&num=1

 

Φαίνεται πως εκτός από rendering, δεν υπάρχει μεγάλο όφελος που να δικαιολογεί το κόστος. Φυσικά και το virtualization, αλλά εκεί γενικά ισχύει όσα πιο πολλά τόσο πιο καλά

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Συγκρίνει δλδ 112 threads με 64?

Και για τι διαφορά κόστους μιλάμε;

αν δεν καταλαβαίνω λάθος,
ο 8136 ειναι oem/es(engineering sample) εκδοση του 8176
τώρα στο ebay έχει 1 8136 στα 2200+shipping
άρα μιλάμε για 2200*2 + dual socket motherboard (να μην πούμε τουλάχιστον 600, δεν έχω ιδέα απο τιμές σε server motherboard)
θα κάνω απλή θεώρηση ότι μνήμες Psu είναι τα ίδια (που δεν παίζει μιας και η dual socket θα είναι πιο ενεργοβόρα απο την single socket και πιθανά να θέλει ecc)

 

(αν μιλήσουμε για retail 8176 ~9000 ο ένας)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Συγκρίνει δλδ 112 threads με 64?

 

Ναι γιατι πολυ απλα η Intel δεν εχει τσιπακι HEDT ή Xeon for that matter με τοσους πυρηνες ?

 

Καπως πρεπει να διασωθει στα youtubια η φημη της Ιντελας. Και να μην φανει πολυ δερμα επειδη της πηρανε τα σωβρακα ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

αν δεν καταλαβαίνω λάθος,
ο 8136 ειναι oem/es(engineering sample) εκδοση του 8176
τώρα στο ebay έχει 1 8136 στα 2200+shipping
άρα μιλάμε για 2200*2 + dual socket motherboard (να μην πούμε τουλάχιστον 600, δεν έχω ιδέα απο τιμές σε server motherboard)
θα κάνω απλή θεώρηση ότι μνήμες Psu είναι τα ίδια (που δεν παίζει μιας και η dual socket θα είναι πιο ενεργοβόρα απο την single socket και πιθανά να θέλει ecc)

 

(αν μιλήσουμε για retail 8176 ~9000 ο ένας)

 

 

Ας βάλει DUAL EPYC απέναντι στον DUAL XEON των 28 πυρήνων να γελάσουμε .....

 

Ο 2990WX εξάλλου είναι και κομμένος στα κανάλια μνήμης. Νομίζω πως υπάρχει ένα τεστ στο youtube όπου έκαναν προσωμίωση του EPYC με QUAD και EIGHT Channel μνήμες , όπου η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη υπέρ του 2ου συνδυασμού.

Link to comment
Share on other sites

Θα αργήσει λόγω επεξεργαστή (8-9 μέρες είπαν) αλλά είναι ο μεγάλος 2990 με Zenith μητρική και GSKILL 3200 μνήμες.
 

Μπορείς να μου πεις ποιες μνήμες διάλεξες για το build σου;
Επίσης καινούργια φρέσκια πρόταση mobo για την δεύτερη γενιά ακόμα δεν έχει κυκλοφορίσει κάτι;
Ενδιαφέρομαι και εγώ για τον 2950 που θα βγει προς το τέλος του μήνα γι αυτό ρωτάω.
Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μητρική απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Μνήμες πήρα αυτές:

 

https://www.proshop.no/RAM/GSkill-TridentZ-RGB-DDR4-3200-C14-QC-32GB/2581892

 

Δύο σετάκια. Τώρα αν θα παίξουν σωστά είναι άλλο θέμα. Το ένα θα παίξει γιατί είναι certified από την Asus.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, jax7480 said:

Μητρική απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Μνήμες πήρα αυτές:

 

https://www.proshop.no/RAM/GSkill-TridentZ-RGB-DDR4-3200-C14-QC-32GB/2581892

 

Δύο σετάκια. Τώρα αν θα παίξουν σωστά είναι άλλο θέμα. Το ένα θα παίξει γιατί είναι certified από την Asus.

 

Κατά τα άλλα δεν σου αρέσει το rgb?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα RGB έχει καταντήσει αηδία. Και να θες να μην εχεις, δεν βρίσκεις. Όλα τα high end είναι RGB. Σε όσα μηχανάκια εχω στησει, το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να απενεργοποιώ λαμπάκια στο bios και σε περιφερειακά. Παρότι είναι κλειστό το κουτί και μόνο που ξέρω ότι είναι εκεί μέσα και αναβοσβηνουν μου τη δινει.

 

επί του θέματος μερικά benchmarks με SSD raids.

 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux418-btrfs-raid&num=3

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλείστε τα χαζο RGB να τελειώνουμε ....

Είμαστε στην εποχή που κυριαρχει το ρετρό παντού και στην τεχνολογία 5 χρόνια πίσω ....

 

Θέλω ρετρό στιλ μητρικές .... Πρασινάδα και κιτροναδα ένα πράγμα .... Να θυμηθώ εποχές 1995-2000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.