Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

2 minutes ago, NikosD said:

@Jargon

Γενικά μιλώντας συγκρίνοντας τις πρώτες γενιές HEDT μεταξύ Skylake - X και TR1, ο 1950Χ είναι ταχύτερος από τον 7940Χ στα περισσότερα multi-threaded apps, ενώ είναι πιο αργός σε single/low-threaded apps (λόγω IPC και ρολογιού)

 

Μπορώ να σου παραθέσω δεκάδες benchmarks για multi-threaded με τον 1950Χ να είναι ανώτερος.

 

Το rendering κατά κανόνα εμπίπτει στο multi-threaded και κατά κανόνα είναι ταχύτερο στον 1950Χ από ότι σε 7940Χ, εκτός αν μου πεις ότι τρέχεις τις συγκεκριμένες apps των benchmarks (που κάποιες είναι διαφορετικές όμως από αυτές που μου αναφέρεις)

Τα περισσότερα creative προγράμματα της Adobe μοιάζουν να είναι φτιαγμένα για Intel.

 

Σαν σταθερότητα, thermals, ποιότητα motherboard, υποστήριξη ECC RAM, PCI-e bandwidth, η πλατφόρμα του TR1 είναι ανώτερη του Skylake - X

 

Επίσης, αν τα χρήματα δεν σε απασχολούν τόσο πολύ καθώς βγάζεις λεφτά από το μηχάνημα, ήδη ο νέος TR2 2950Χ ξεπέρασε τον πρώτης γενιάς 7960Χ (16C/32T) σχεδόν σε όλα τα multi-threaded και τον έπιασε σε πολλά single/low threaded apps.

Για την σύγκριση 2950Χ vs 7940X δεν το συζητάμε καθόλου.

 

Οι μεγαλύτεροι TR2 με 24C/48T και 32C/64T δεν μπορούν να πιαστούν από τους πρώτης γενιάς Skylake - X αλλά ούτε και από τους νέους Skylake - X Refresh στο rendering (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων), καθώς παρέμειναν στα 18C/36T max.

 

Μόλις βγει το software στις 29 Οκτωβρίου με το καινούργιο dynamic mode λειτουργίας του 24C και του 32C, θα έχει πολύ ενδιαφέρον η σύγκριση στο performance με τους νέους Skylake - X Refresh ακόμα και σε παιχνίδια και low threaded apps, όπου ανεβαίνουν πολύ οι επιδόσεις των TR2 και με χρήση στο νέο Windows 10 October update που έχει και κάποια bug fixes/ optimizations για Multi-threaded CPUs

 

Αναμένω τα benchmarks του Νοεμβρίου με την σύγκριση TR2 vs SKL-X refresh για να έχουμε την τελική εικόνα.

 

Τα πειρσσότερα multithreaded apps δεν τα βρήκα όπου ο 1950Χ είναι ανώτερος απότ των 7940Χ στα 4.6Gzh ή στα 4.8Ghz έστω σε μερικά cores αλλά ούτε και σε stock. Τα benchmarks που σου έβαλα είναι αξιόπιστα και τα υπολογίζουν πολλοί επαγγελματίες. Αν έχεις benchmarks να παραθέσεις ευχαρίστως να τα δω από τεχνολογικό ενδιαφέρον αλλά σημειώνω ότι με ενδιαφέρουν εφαρμογές που χρησιμοποιώ και όχι εφαρμογές που απλά αποδίδει καλά ο 1950X και δεν θα τις δω ποτέ στη ζωή μου.  

 

Σε Adobe Creative Cloud πάντως & Autodesk που είναι Huge δεν είδα τις επιδόσεις που αναφέρεις. 

 

Εγώ καλύτερο motherboard από το Rampage VI Extreme πέρυσι με όλα αυτά που παρέχει ούτε είδα να υπάρχει ούτε έχω αγοράσει ποτέ. Και υπάρχει και το X-299 Sage. 

 

"Σαν σταθερότητα, thermals, ποιότητα motherboard, υποστήριξη ECC RAM, PCI-e bandwidth, η πλατφόρμα του TR1 είναι ανώτερη του Skylake - X"

 

-Για την σταθερότητα πρώτη φορά το ακούω και υπήρχαν προβλήματα σε εφαρμογές Adobe που δεν ξέρω αν έχουν λυθεί. 

-Υποστήριξη ECC-RAM - δεν μου χρειάζεται ούτε χρειάζεται στο 99% των χρηστών. Ειδικά με το πόσο πιο αργές είναι η μνήμες. Αν μου χρειαστεί τότε πάμε σε XEON και EPYC διότι θα είναι τόσο κρίσιμη η εφαρμογή που δεν παίζεις..  

-PCI-E bandwidth αν εννοείς το DMI πάλι δεν έχει σημασία εκτός κι αν θες πάνω από 44 Lanes (ελάχιστοι θέλουν) για κάποιο Storage server / NAS. Εκεί θε το κοίταγα το θέμα AMD. Γαι desktop use δεν μου λέει κάτι. 

Συνοπτικά, δεν βλέπω την ανωτερώτητα της πλατφόρμας της AMD ούτε κάποια καλύτερα motherboards σε σχέση με τα Intel της ASUS - WS SAGE / Rampage VI Extreme και το νέο Dominus. Αν έχεις κάποιο υποψη σου θα χαρώ να το δω. 

 

Καταλαβαίνω την συμπάθεια προς την AMD αλλά με αυτά τα clocks δεν υπάρχει περίπτωση να την προτιμίσω για την ώρα ούτε με έχουν ενθουσιάσει. Σαν value ναι αλλά σαν absolute performance οχι. 

 

Ακόμη και για τον 2950Χ vs 7940X πάλι δεν με πείθει και σε 2 δευτερόλεπτα google search. Βγάζω καλύτερα score απο τον 7960Χ λόγω overclocking. Η AMD δεν έχει clocks και δεν έχει headroom για overclocking. 

 

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-threadripper-2-vs-intel-skylake-x,5727.html

 

Πάλι δεν με πείθει. Επίσης στα περισσότερα benchmarks που κυκλοφορούν δοκιμάζουν τους skylake-x σε Stock clock. Μόλις τα ανεβάσεις - καλυνύχτα AMD και δυστυχώς τα δικά της δεν ανεβαίνουν. Αυτό που δεν μπορεί να αμφισβιτίσει κανείς είναι το καλύτερο performance / $.  Η επόμενη αναβάθμιση μου θα είναι 18 cores Skylake Refresh ή πιο μετα αλλάγή πλατφόρμας σε 10nm που τότε θα περιμένω να δω τι έχει να προτίνει η AMD αλλά κρατάω μικρό καλάθι (το κρατάω όμως). Για τον 2990

 

Δεν απάντησα για να ξεκινήσουμε αντιπαράθεση και το κυριότερο δεν έγραψα σε αυτό το νήμα (δεν θα το έκανα) αλλά εδώ μεταφέρθηκε η απάντηση. Χαίρομαι που η AMD επέστρεψε αλλά υπάρχει λόγος που είναι φθηνότρη - δεν μπορει να κάνει κι αλλιώς. Να είσαι σίγουρος ότι όταν θα έχει το απόλυτο Performance Crown οι τιμές θα πάνε αλλού. Έχω κάνει την έρευνα μου και παρακολουθώ τις εξελίξεις. Αν αγοράσω AMD θα είναι όταν έχει τα καλύτερα Motherboards, καλύτερο single core performance. Προσοχή, δεν λέω ότι είναι μάπα! Προφανώς και είναι καλή και καλύτερο value for money αλλά με ενδιαφέρει μόνο το performance & stability. 

 

 

 

 

33 minutes ago, narta said:

@NikosD Δουλευει Adobe Suite το οποιο ειναι γνωστο οτι αγαπαει stp και οχι cores μεχρι την σημερινη του εκδοση. Το μοναδικο που πλεον κανει scaling σε πολους πυρηνες σωστα απο ολη αυτην την κωλοσουιτα ειναι το media encoder. 

 

Αν δουλευε Davinci Resolve εκει ναι να παει σε TR.

 

 

Κι εκεί ο 1950Χ πιο αργός είναι που βλέπετε το πλεονέκτημα εκτός της τιμής?

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-14-CPU-Performance-Skylake-X-vs-Threadripper-1063/

 

Και αυτό σε stock clocks. Με overclockign.......?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Jargon

Εντάξει, τώρα συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.

Εσύ συγκρίνεις overclocked processors ενώ εγώ stock processors.

Το oc είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο και στην πρώτη γενιά skylake - x ήταν σχεδόν απαγορευτικό σε περίπτωση που δεν έβαζες water cooling, δεν έκανες delidding και δεν είχες και τέρας PSU.

Αν τα κάνεις όλα αυτά, τότε δεν ξέρω πόσο μετράει για εσένα το 24/7 ή γενικά η επαγγελματική απόδοση, να έχεις δηλαδή οριακό σύστημα.

Θα διαφωνήσω μαζί σου και για το ECC που είναι απαραίτητο για pros και τα παραπάνω lanes για όσους τα χρειάζονται.

Θέλω να δεις την MSI MEG X399 CREATION και να μου πεις αν έχεις ξαναδεί τέτοια specs και ποιότητα σε Mobo.

Δεν θέλω να πείσω κανέναν με το ζόρι, αλλά η σύγκριση 7940Χ με 2990Χ είναι απλώς αστεία για οποιαδήποτε γνωστή mutli-threaded app όσο OC και να κάνεις (εξαιρούνται οι συνήθεις ύποπτοι)

Εγώ θα βάλω benchmarks όταν βγουν τα reviews των SKL-X refresh γιατί με την πρώτη γενιά HEDT της Intel είναι σαν να κλέβεις εκκλησία με τον 2990Χ.

Link to comment
Share on other sites

- Τον έχω overclocked, είναι 100% stable (και μπορεί να πάει αρκετά πιο πάνω με dedlid - απλά δεν το χρειάζομαι ακόμη).

- Έχω το Corsair AX1500i

- Custom loop με dual D5s + GPU Block + Monoblock + 9X140mm Radiator (και θα μπει κι αλλο ίδιο))

- Δείξε μου ένα application εκτός από scientific computations που χρειάζετε ΑΡΓΗ ECC

- Το MEG CREATION?? To RAMPAGE VI Extreme - το προτιμώ κι εγώ και το 99% αυτών που πάνε σε 7980ΧΕ επειδή δεν ήθελαν Threadripper. Και που ακριβώς είναι καλύτερο? Και threadripper να έπαιρνα σε Asus Zenith Extreme X399 θα πήγαινα πάλι και ο λόγος ειναι ότι αν και η MSI βελτιώνεται τρελά Asus δεν είναι ακόμη (BIOS).  

 

 

- Εγώ σου έβαλα benchmarks τώρα, σοβαρά, αξιόπιστα και δυστυχω΄ς ακόμη και 2950Χ. Μη συγκρίνουμε των 32 Core γιατί εκτός του ότι είναι απαράδεκτα αργός σε single core performance (δηλαδή δεν μου κάνει) ο αντίστοιχος θα είναι ο 28 Core της Intel που είδη ξέρουμε ότι είναι πιο γρήγορος πάλι λόγω χαμηλών MHz των cores. Σαν value for money κερδίζει σαν absolute performance.....not.

 

Επίσης, δεν χρειάζεται να με πείσεις φυσικά ούτε διαμάχη έχουμε. Ανταλλαγή στοιχείων και δεδομένων σε μια συζήτηση κάνουμε για δυο CPUs και βάση αυτών κάνω πάντα τις αγορές μου. Αλλά θα ήθελα να δω benchmarks των 2950Χ/1950x που δείχνουν πόσο καλύτερος είναι σε σχέση με skylake-x γιατί όλα αυτά που έβαλα και είναι από σοβαρές πηγές δείχνουν το αντίθετο. Και η αρχική ερώτηση ήταν γιατί τον προτίμισα (τον 7940Χ ) σε σχέση με τον 1950Χ.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, με τριπλάρεις συνέχεια και δεν μπορώ να σε πιάσω.

Το single core performance πως σου χρειάζεται ;
Αφού μιλάμε για rendering.
Σου είναι το ίδιο απαραίτητο ως κριτήριο αγοράς ;

Αν θες να τα κάνεις όλα δεν γίνεται...Και single core και games και multi-threaded δεν υπάρχει.

Όπως δεν υπάρχει και το site που έβαλες.
Αν μπεις στο videocardz την ημέρα που βγήκε ο 2950Χ θα βρεις περίπου 40 reviews.
Και από γνωστά και καταξιωμένα sites και από παντελώς άγνωστα όπως αυτό που παραθέτεις.

Στα multi-threaded δεν χάνει σίγουρα ο 2950Χ σε κανένα app από 7940Χ, όμως πάλι θα μου πεις ότι εγώ τον κάνω OC και ο δικός μου 7940X ειναι super duper οπότε πάλι θα σε χάσω.

Εν τω μεταξύ ο 2990Χ με 32C είναι λίγο φθηνότερος από τον 18C της Intel και περίπου 45% ταχύτερος αλλά δεν είναι σωστό να τους συγκρίνουμε γιατί είναι άνιση σύγκριση.

Οπότε κάτσε να φέρω τον μεγάλο μου αδερφό να τον δείρει κι εκεί κολλάει και ο Xeon 3175 στα 28C που μου πέταξες στο κεφάλι.

Εδώ μιλάμε για πραγματικούς επεξεργαστές στην ίδια κατηγορία.

Εγώ θα σου έλεγα ότι θα έπρεπε να τον συγκρίνεις με EPYC αφού είναι Xeon και με τιμή στον Θεό, αλλά εσύ θα μου πετάξεις για Mobo που παίρνει 8 cpu Xeon 8180 με κόστος 10.000 $ ο καθένας για να μου χτυπήσεις τους EPYC και να μου πεις ότι η Intel έχει ταχύτερους επεξεργαστές.

Οπότε πάλι δεν σε πιάνω και καταλαβαίνω ότι κάπως έτσι πρέπει να αγοράζουν/ προωθούν τους Intel.

Βρίσκουν τα βολικά apps και τα βολικά reviews που τα αναδεικνύουν, σου πετάνε και τα άκρα και σου λένε ορίστε :

Η Intel έχει τους ταχύτερους επεξεργαστές.

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες όμως βάλε και κανένα benchmark γιατί μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι εκτός του ότι οι Threadrippers δεν είναι πιο γρήγοροι από αυτά που έβαλα εγώ και βάση όλων των threads που υπάρχουν στα διάφορα forum (fora). 

 

 

Μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι θες αλλά χωρίς νούμερα και μετρήσεις δεν λέει κάτι και δεν έχει και νόημα η αντιπαράθεση γιατί πραγματικά δεν έχουμε να χωρισουμε κάτι.

 

*και το site που έβαλα μόνο άγνωστο δεν είναι και ειναι πάρα πολύ έμπειροι. Τά ίδια όμως φαίνοντια και σοτ Anandtech & Tomhshardwas & Techpower up και όπου κοιτάξεις. 

Οι Skylake-X εινια πιο γρήγοροι core-to-core και χωρίς overclocking παντού κα πάντα - μόνο με περισσότερα Core (more than 2) και σε συγκεκριμένες εφαρμογές βγαινει ο threadripper από πάνω. Αυτά που έβαλα δεν τους έχουν overclocked όπως γράφω και παραπάνω. 

 

Μέχρι να δω νούμερα που να αποδεικνύουν το αντίθετο δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσω τη συζήτηση. Πάμε για καφέ αν θες να πουμέ για κάτι άλλο να χαβαλεδιάσουμε γιατί εδώ θα γράψουμε σεντόνια και άκρη δεν θα βγεί. Για 'μένα έχει βγει δηλαδή από τα στοιχεία και τις μετρήσεις που υπάρχουν. Αν έχει βγει και για 'σένα όλα καλά και όλοι ευχαριστημένοι και καλή καρδιά.  

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αν το single thread ειναι πιο γρηγορο, τοτε και το multithread ειναι γρηγοροτερο.
Links απο benchmarks εχεις που μπορεις να υποστηριξεις αυτα που λες;

 

 

Όχι απαραίτητα στους σημερινούς επεξεργαστές.

 

Και αυτό γιατί .

 

α) Αλλο κέρδος δίνει το SMT της AMD και άλλο κέρδος το Hyperthrading της Intel

 

β) Αλλα boost ρολόγια έχει το AVX 512 , άλλα το AVX 2.0 και άλλα τα SSE σε κάθε αρχιτεκτονική.

 

γ) Μπορεί ένας επεξεργαστής να εκμεταλλεύεται την λιθογραφία  και να έχει υψηλό single core boost αλλά να έχει χαμηλότερα all core boost σε load όλων των πυρήνων ή χειρότερο scalling με all core και all thread φορτίο.

 

Πχ. Ο 2950Χ είναι ταχύτερος από τον 2990WX σε όλα τα σενάρια που τρέχουν έως 16 CORES/ 32 THREADS και χάνει σε ΟΛΑ τα σενάρια που θέλουν ΠΑΝΩ από 16cores /32 threads .

Αυτό γιατί έχει υψηλότερα BOOST ρολόγια αλλά και υψηλότερο base clock .

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Τα πειρσσότερα multithreaded apps δεν τα βρήκα όπου ο 1950Χ είναι ανώτερος απότ των 7940Χ στα 4.6Gzh ή στα 4.8Ghz έστω σε μερικά cores αλλά ούτε και σε stock. Τα benchmarks που σου έβαλα είναι αξιόπιστα και τα υπολογίζουν πολλοί επαγγελματίες. Αν έχεις benchmarks να παραθέσεις ευχαρίστως να τα δω από τεχνολογικό ενδιαφέρον αλλά σημειώνω ότι με ενδιαφέρουν εφαρμογές που χρησιμοποιώ και όχι εφαρμογές που απλά αποδίδει καλά ο 1950X και δεν θα τις δω ποτέ στη ζωή μου.  

 

Σε Adobe Creative Cloud πάντως & Autodesk που είναι Huge δεν είδα τις επιδόσεις που αναφέρεις. 

 

Εγώ καλύτερο motherboard από το Rampage VI Extreme πέρυσι με όλα αυτά που παρέχει ούτε είδα να υπάρχει ούτε έχω αγοράσει ποτέ. Και υπάρχει και το X-299 Sage. 

 

"Σαν σταθερότητα, thermals, ποιότητα motherboard, υποστήριξη ECC RAM, PCI-e bandwidth, η πλατφόρμα του TR1 είναι ανώτερη του Skylake - X"

 

-Για την σταθερότητα πρώτη φορά το ακούω και υπήρχαν προβλήματα σε εφαρμογές Adobe που δεν ξέρω αν έχουν λυθεί. 

-Υποστήριξη ECC-RAM - δεν μου χρειάζεται ούτε χρειάζεται στο 99% των χρηστών. Ειδικά με το πόσο πιο αργές είναι η μνήμες. Αν μου χρειαστεί τότε πάμε σε XEON και EPYC διότι θα είναι τόσο κρίσιμη η εφαρμογή που δεν παίζεις..  

-PCI-E bandwidth αν εννοείς το DMI πάλι δεν έχει σημασία εκτός κι αν θες πάνω από 44 Lanes (ελάχιστοι θέλουν) για κάποιο Storage server / NAS. Εκεί θε το κοίταγα το θέμα AMD. Γαι desktop use δεν μου λέει κάτι. 

Συνοπτικά, δεν βλέπω την ανωτερώτητα της πλατφόρμας της AMD ούτε κάποια καλύτερα motherboards σε σχέση με τα Intel της ASUS - WS SAGE / Rampage VI Extreme και το νέο Dominus. Αν έχεις κάποιο υποψη σου θα χαρώ να το δω. 

 

 

Εδώ δες τι κάνει η TR4 που δεν τo κάνει η X299 .....

Οι δυο πλατφόρμες δεν έχουν καμιά επαφη.

 

Επίσης πές μου ο κλοκαρισμένος 7940Χ σου πόσο καταναλώνει στα 4,6- 4,8Ghz ? Καμιά 700άρα μόνος του ? ?

 

 

Και εδώ η MSI MEG X399 που είναι η πιο πλήρης DESKTOP μητρική EVER .

 

 

 

Αντε να κάνεις RAID με NVME στην X299 να γελάσουμε ... ?

Μην ξεχάσεις το M KEY των 110€ ....  και τα σαπάκια Intel NVMEs που χρειάζεσαι 2 για να πιάσεις τις ταχύτητες ενός Samsung.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται να παραθέσω sites και links για να αποδείξω ότι ο 2950Χ είναι στην συντριπτική πλειοψηφία των multi-threaded apps ταχύτερος από τον 7940Χ τότε ή εγώ βρίσκομαι σε λάθος forum ή αυτός που μου το ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

@NikosD

 

Είναι απλό, επειδή είναι πιο γρήγορος (καλύτερο Single Core performance, καλύτερο overclock, πιο σταθερή πλατφορμα στις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν - Autodesk & Adobe Creative Cloud, πιο γρήγορος σε games).

 

Επίσης καλύτερα motherboards και ήθελα το Asus Rampage VI Extreme καθώς και λιγότερα θέματα με τις μνήμες (στη αρχή τουλάχιστον που αγόρασα). Τον έχω με Quad (4X16GB) 64GB G.Skill Trident Z RGB 3600Mhz (Samsung B-Die) και δεν έχω δοκιμάσει για μεγαλύτερες ταχύτητες ακόμη. 

 

Δες εδώ...

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2017-1-2-CPU-Performance-Core-i9-7940X-7960X-7980XE-1034/#RenderingPreviews

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-14-CPU-Performance-Skylake-X-vs-Threadripper-1063/#Exporting

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Arnold-for-Maya-CPU-Comparison-New-14-16-and-18-core-Skylake-X-Processors-1045/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/V-Ray-CPU-Comparison-New-14-16-and-18-core-Skylake-X-Processors-1043/#BenchmarkResults


 Intel Core i9-7940X vs AMD Ryzen Threadripper 1950X

 

Υπάρχουν πολλά άλλα benchmarks. Το έψαξα πολύ, μήνες μου πήρε το στήσιμο του PC αν και ο μπελάς ήταν το Watercooling και διάφορες μετατροπές στο Case.

 

 

To Puger σκοτώνει τα AMD CPUs βάζοντάς τους μνήμες στα 2400 και 2660Mhz ....

Είναι γνωστό πως θέλουν υψηλά χρονισμένες μνήμες και μεταμορφώνονται εντελώς.

Δες και τα σχόλια χρηστών από κάτω .... Οι πιο ψαγμένοι τους κάνουν ρεζίλι και η μοναδική δικαιολογία που έχουν στο Puget είναι πως αυτά είναι τα Specs που ανακοινώνει η AMD ....

 

Βέβαια πλέον έχουμε την νέα σειρά με 2920X, 2950X, 2970WX, 2990WX που και ρολόγια ανέβασαν και cache βελτίσωσαν και σε γενική ομολογία έθαψαν το HDET της Intelας.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχουν και σοβαροί στον χώρο και τα χώνουν απευθείας στην Intel.

Reviewers με κάκαλα, με δίδυμους γεννητικούς αδένες που λειτουργούν σωστά:
https://www.techspot.com/article/1722-misleading-core-i9-9900k-benchmarks/

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Ευτυχώς που υπάρχουν και σοβαροί στον χώρο και τα χώνουν απευθείας στην Intel.

Reviewers με κάκαλα, με δίδυμους γεννητικούς αδένες που λειτουργούν σωστά:
https://www.techspot.com/article/1722-misleading-core-i9-9900k-benchmarks/

 

 

ashesofthesingularitya5cc2.png

lolf8cpq.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, NikosD said:

Αν χρειάζεται να παραθέσω sites και links για να αποδείξω ότι ο 2950Χ είναι στην συντριπτική πλειοψηφία των multi-threaded apps ταχύτερος από τον 7940Χ τότε ή εγώ βρίσκομαι σε λάθος forum ή αυτός που μου το ζητάει.



Λαθος ειμαστε εμεις που προσπαθουμε να κανουμε συζητηση με σενα, οταν δεν μπορεις να υποστηριξεις αυτο που λες. Και ποσο μαλλον οταν βρισκεσαι σε τεχνολογικο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να παραθέτουμε benchmarks, τίποτα δεν είναι αυταπόδεικτο. Όπως επίσης, όταν βγαίνουν "πειραγμένα" benchmarks, δεν είναι αθέμιτο να τα κατακρίνουμε.

Προσωπικά θα προτιμούσα να μην διαχυθεί και εδώ η κουβέντα για τα κουλά benchmarks του 9900K από την Principled Technologies, για τα οποία έχει βουίξει το internet.

 

Όσον αφορά στην συζήτηση 7940X vs Threadripper, κι εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο 7940Χ είναι προτιμότερος πχ από τον 2950Χ, αλλά ο @Jargon που το έψαξε για το δικό του use case πριν τα σκάσει χοντρά, τον θεωρεί καλή επιλογή, και αυτό δεν είναι καθόλου αμελητέο.

Ήδη η κατηγορία συστημάτων που συζητάμε είναι αρκετά εξειδικευμένη, και μεμονωμένες εφαρμογές μπορεί να διαφέρουν πολύ μεταξύ τους. Μπορεί για κάποιον να μην έχει σημασία το NVMe RAID ή η πραγματική κατανάλωση, εάν το τροφοδοτικό του και η μητρική την αντέχουν, και προφανώς συγκεκριμένες εφαρμογές μπορεί να τρέχουν καλύτερα σε συγκεκριμένη αρχιτεκτονική.

 

Για να είμαι εντελώς ειλικρινής, διακρίνω μία μικρή προδάθεση προς την Intel στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά δεν είναι μεγαλύτερη από την προδιάθεση προς την AMD από τον αντίλογο. Και να πω την πικρή αλήθεια, κι εγώ που ψάχνω ευκαιρία να πάρω ένα νέο AMD, για σέρβερ με λίγους πυρήνες ακόμα σπρώχνομαι σε Intel από την αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Ο @Jargon έκανε πολύ καλά και έψαξε τί τον συμφέρει για τις εφαρμογές που δουλεύει αυτός. Το τί συμφέρει τον καθένα κρίνεται συνήθως σε μια πολύ λεπτή γραμμή που έχει να κάνει με το συγκεκριμένο workflow που έχει στην δουλειά του. Για adobe και γενικά content creation, η Intel εχει ένα προβάδισμα ακόμα. Το scaling πάνω από 8 πυρήνες σε αυτές τις σουίτες δεν είναι ακόμα τόσο καλό που να δικαιολογεἰ πάρα πολλούς πυρήνες, και συνήθως κερδίζουν τσιπάκια με μικρότερο core count, αλλά μεγαλύτερο all core turbo. Και πάλι η γραμμή είναι λεπτή. Μπορεί να βρείς τον ιδανικό αριθμό πυρήνων για τα export, αλλά αν τρώς το 90% του χρόνου σου στο καθαυτό editing ίσως συνολικά να σε συμφέρει τσιπάκι με ακόμα λιγότερους πυρήνες και υψηλότερες συχνότητες. Πρέπει ο κάθε χρήστης να είναι συνειδητοποιημένος και να έχει δει στην πράξη τί είναι αυτό που του λείπει στο workflow του με το παρόν σύστημά του, και με βάση αυτό να κινείται στην επόμενη πλατφόρμα. 

Άρα, το να λέμε αυτός ή ο άλλος επεξεργαστής είναι καλύτερος, γενικά και αόριστα, δεν έχει κανένα νόημα. Εξαρτάται πάντα από το συγκεκριμένο workflow. Σε αυτά τα θέματα δεν πρέπει να υπάρχει χώρος για συνθήματα και fanboyσμούς. Στον συγκεκριμένο χρήστη Intel θα πρότεινα (και ίσως ακόμα λιγότερους πυρήνες) για τους λόγους που προανέφερα. Σε άλλο παλικάρι στο διπλανό forum που κάνει τελικό rendering με Vray cpu (που τρώει γενικά τον περισσότερο χρόνο στο workflow αυτό) και θα τρέξει σε στοκ συχνότητες ό,τι και να πάρει, πρότεινα 2950Χ ενσυνείδητα. 

Γενικά πάντως, το είχα ξαναπεί παλαιότερα, και τώρα το βλέπω στην πράξη, ότι η κούρσα πυρήνων που ξεκίνησε μεταξύ των δύο εταιρειών θα φέρει φοβερή σύγχυση στους χρήστες, ειδικά αυτούς που δεν καταλαβαίνουν σε βάθος τί χρειάζονται περισσότερο όταν δουλεύουν. Και γενικά εμείς η Έλληνες είμαστε του "όσο πιό πολύ, τόσο πιό καλά", οπότε γίνονται λανθασμένες επιλογές.  

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

Αντε να κάνεις RAID με NVME στην X299 να γελάσουμε ... ?

Μην ξεχάσεις το M KEY των 110€ ....  και τα σαπάκια Intel NVMEs που χρειάζεσαι 2 για να πιάσεις τις ταχύτητες ενός Samsung.

 

Παίδες καλά κάνετε και υποστηρίζετε τις εταιρείες που θέλετε αλλά σε κάποια πράγματα που δεν έχετε ιδέα και τα έχετε δει μόνο από σπασμωδικά  νούμερα στο ίντερνετ κρατήστε και μια πισινή. 

Αν δεν ξέρετε ακόμα καλύτερα μην λέτε τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Παίδες καλά κάνετε και υποστηρίζετε τις εταιρείες που θέλετε αλλά σε κάποια πράγματα που δεν έχετε ιδέα και τα έχετε δει μόνο από σπασμωδικά  νούμερα στο ίντερνετ κρατήστε και μια πισινή. 

Αν δεν ξέρετε ακόμα καλύτερα μην λέτε τίποτα.

 

Τι εννοείς ποιητή ?

Δεν ισχύει αυτό που αναφέρεται στο παραπάνω βίντεο ?

Το RAID 1 δεν ξεκλειδώνει με M KEY και δεν θέλει αποκλειστικά Intel NVME με V-ROC τεχνολογία ?

 

Αυτό λέει και η Intel

 

dsc06470-100724330-orig.jpg&f=1

 

th?id=OIP.Ee-ZaHa9rHpOedtBBP-D7QHaD6%26p

 

vroc.png&f=1

Και όχι δεν το έχω δουλέψει μιας και δεν έχω X299 πλατφόρμα.

 

Το παραπάνω review αυτό αναφέρει πάντως.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην πρόταση σου που παρεθεσα έχεις πει πάνω από 2-3 μπαρμπουτσαλα και επειδή δεν έχεις δοκιμάσει σου λέω καλύτερα άστο. Επίσης δεν έχω ιδέα για RAID1, δεν με απασχόλησε, ούτε απασχολεί, ούτε θα απασχολήσει στο μέλλον. Εσύ τελικά threadripper ποιον εχεις; και με τι έχεις δοκιμάσει RAID με NVMe;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Επειδή στην πρόταση σου που παρεθεσα έχεις πει πάνω από 2-3 μπαρμπουτσαλα και επειδή δεν έχεις δοκιμάσει σου λέω καλύτερα άστο. Επίσης δεν έχω ιδέα για RAID1, δεν με απασχόλησε, ούτε απασχολεί, ούτε θα απασχολήσει στο μέλλον. Εσύ τελικά threadripper ποιον εχεις; και με τι έχεις δοκιμάσει RAID με NVMe;

 

Ψάχνω χρόνο να προλάβω να στήσω το σύστημα της υπογραφής μου.

Αρχικά έχω αγοράσει έναν 970 evo και με την πρώτη ευκαιρία θα τους κάνω 2 .

 

Αλλά σε ξαναρωτώ έστω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους τι από όσα αναφέρονται παραπάνω στο βίντεο είναι λάθος ?

Το βίντεο αναφαίνεται σε raid όχι πάνω στο promontory .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στην Intel βλέπω αυτό.

Οπότε εν μέρη έχω δίκιο αλλά και άδικο.  ?

Απ`ότι φαίνεται το χωρίζει σε εκδόσεις .

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2018-10-10_21-03-23.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, adpanos said:

Ψάχνω χρόνο να προλάβω να στήσω το σύστημα της υπογραφής μου.

Αρχικά έχω αγοράσει έναν 970 evo και με την πρώτη ευκαιρία θα τους κάνω 2 .

 

Η συζήτηση όπως κατάλαβες μόλις έληξε. Δεν έχεις δοκιμάσει, δεν ξέρεις.
 

Spoiler

 

Επίσης ο καραγκιοζάκος ο der8auer όπως επίσης και ο Linus αναφέρονται σε sequential speeds στα video τους. Γιατί ρε; storage για ταινίες θα στήσουμε και θέλουμε να μεταφέρονται γρήγορα; Στα random reads και writes με QD μεγαλύτερα του 1 το NVMe RAID στους Threadripper τον πίνει κρύο από παντού.

Να φανταστώ πως μη έχοντας δοκιμάσει Χ299, δεν έχεις δοκιμάσει και Optane. Τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου και 960 PRO και 970 PRO και Optane 900P και Optane 905P.

Τον 905P και 900P σε NVMe RAID0 δεν τους φτάνει κανείς σε ότι έχει να κάνει με τυχαίες αναγνώσεις και εγγραφές. Τα σειριακά τι να τα κάνω; έχω 8ΤΒ 960 PRO να κατεβάζω τις ταινίες μου. Για λειτουργικό και multitasking όμως τους Optane τους βλέπουν με κυάλια.

 

 

Όταν το στήσεις με το καλό, πες μου να σου στείλω έναν ακόμα 970 EVO να κάνεις το RAID σου και μετά θα ξαναμιλήσουμε με νούμερα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.