Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Η συζήτηση όπως κατάλαβες μόλις έληξε. Δεν έχεις δοκιμάσει, δεν ξέρεις.
 

  Reveal hidden contents

 

Επίσης ο καραγκιοζάκος ο der8auer όπως επίσης και ο Linus αναφέρονται σε sequential speeds στα video τους. Γιατί ρε; storage για ταινίες θα στήσουμε και θέλουμε να μεταφέρονται γρήγορα; Στα random reads και writes με QD μεγαλύτερα του 1 το NVMe RAID στους Threadripper τον πίνει κρύο από παντού.

Να φανταστώ πως μη έχοντας δοκιμάσει Χ299, δεν έχεις δοκιμάσει και Optane. Τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου και 960 PRO και 970 PRO και Optane 900P και Optane 905P.

Τον 905P και 900P σε NVMe RAID0 δεν τους φτάνει κανείς σε ότι έχει να κάνει με τυχαίες αναγνώσεις και εγγραφές. Τα σειριακά τι να τα κάνω; έχω 8ΤΒ 960 PRO να κατεβάζω τις ταινίες μου. Για λειτουργικό και multitasking όμως τους Optane τους βλέπουν με κυάλια.

 

 

Όταν το στήσεις με το καλό, πες μου να σου στείλω έναν ακόμα 970 EVO να κάνεις το RAID σου και μετά θα ξαναμιλήσουμε με νούμερα.

 

 

Οκ , μόλις το στήσω θα βρω και έναν δεύτερο για να πάρω μετρήσεις κα βλέπουμε . ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1) To V-ROC δουλεύει αλλά θέλει Intel SSDs γαι πλήρη λειτουργια (all RAID Modes) 

2) Το κλειδί το έχω και το αγόρασα 7 Ευρώ από Mouser που τα είχε βάλει ξεφτίλα κάποια στιγμή και αγόραζαν όσοι το ήξεραν (κι εγώ από άλλους του έμαθα και το τσιμπησα)

3) Έχω Samsung 960Pro, EVO και κάποιος 840Pro. O Samsung 960/970 Pro είναι πολύ καλοί στο continuous read αλλά στο Random 4K βλέπουν τη σκόνη των 900/905P της Intel. To random 4K είναι το 99% της χρήσης desktop και οι Intel 900/905 ότι πιο γρήγορο υπάρχει για system drive και εφαρμογές που απαιτούν γρήγορο random access. Δεν έχω πάρει ακόμη γιατί ήταν υπερβολικά ακριβώς αλλά είναι σίγουρο ότι θα πάρω έναν 480GB 905P (μάλλον σε U2) μόλις πέσει κάτω από 400 Ευρώ - είναι στο καλάθι και περιμένει για την ώρα στα 500 Ευρώ από 600+++ που είχε. Δεν υπάρχει σύγκριση με κανέναν αλλο SSD, είναι μια κατηγορία μόνοι τους και γι'αυτό έχουν κι ένα σκασμό λεφτά. 

 

@NikosD Πάντα χρειάζονται στοιχεία γι'αυτά που λέμε αλλιώς ο 7940Χ μου τρέχει στα 8GHz με ανεμιστήρα το καλοκαίρι. 

 

@adpanos Το βίντεο του der8auer τι δείχνει που δεν ήξερα δηλαδή? 4Χ NVME σε κάρτα παίρνει και το Rampage VI με την κάρτα Hyper-X αλλά το X399 έχει περισσότερα lanes. Επίσης αν δεις καλά στο βιντεο ο der8auer χρησιμοποιεί Asus και όχι MSI....just saying.

Αν ήθελα τέτοιο Storage solution σίγουρα δεν θα ήταν σε consumer board. Period. (EPYC ή ΧΕΟΝ) Δινεις που δίνεις τα χιλιάρικα γιατί μιλάμε για TB SSDs (αλλιώς παίζουμε για να κάνουμε benchmarsk και όχι για δουλειά όπως 8K Video Editing). 

Το ξαναλέω εντελώς αδιάφορη δυνατότητα για την πληοψηφια των desktop χρηστών.

 

To MEG creation δεν είναι κακό board (ασχημο στην εμφάνιση - γνώμη μου) αλλά όχι και η πληρεστερη μητρική της αγοράς ....μακράν. 

-Έχει μόνο 1 USB 3.1 Gen 2 για μπροστά

-Δεν έχει Thunderbolt και όταν έχουν όλοι οι συνεργάτες σου με MAC είναι πρόβλημα

-Δεν έχει  10G/bit NIC on board (ενώ στοχεύει σε content creators με 32 Core CPUs)

-Χειρότερο Wi-Fi από της ASUS (no AD) (αν ενδιαφέρει κανέναν)

-Στο παρελθόν δεν έχει δείξει την καλύτερη συμπεριφορά με τα BIOS η MSI - Προτιμώ την ASUS.

 

Αλλά τη σημασία έχει δεν μπορώ να καταλάβω όλο αυτό? Αν σου κάνει πάς σε AMD αν όχι σε Intel. Για 'μένα η Intel ήταν καλύτερη επιλογή και πήγα εκεί. Παρομοίως θα φτιάξω κάποιο gaming σύστημα σιγά-σιγά και θα είναι μεταξύ των 8700Κ, 8086 και 9900Κ με motherboard είτε ASUS Maximus XI ή το MSI Z390 Godlike που ομολογουμένως φαίνεται πάρα πολύ καλό και ίσως για πρώτη φορά αλλάξω από ASUS. To σύστημα θα λειτουργήσει και ως "bakcup" σε περίπτωση που συμβεί κάτι στο κυρίως. 

 

Επίσης να σημειώσω ότι στην περίπτωση μου με ενδιέφαν μεν τα πολλά (τότε) cores αλλά και το Single core performance διότι τα extra τα θέλω για virtual machines. Δεν κάνω όλη μέρα rendering. 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

1) To V-ROC δουλεύει αλλά θέλει Intel SSDs γαι πλήρη λειτουργια (all RAID Modes) 

2) Το κλειδί το έχω και το αγόρασα 7 Ευρώ από Mouser που τα είχε βάλει ξεφτίλα κάποια στιγμή και αγόραζαν όσοι το ήξεραν (κι εγώ από άλλους του έμαθα και το τσιμπησα)

3) Έχω Samsung 960Pro, EVO και κάποιος 840Pro. O Samsung 960/970 Pro είναι πολύ καλοί στο continuous read αλλά στο Random 4K βλέπουν τη σκόνη των 900/905P της Intel. To random 4K είναι το 99% της χρήσης desktop και οι Intel 900/905 ότι πιο γρήγορο υπάρχει για system drive και εφαρμογές που απαιτούν γρήγορο random access. Δεν έχω πάρει ακόμη γιατί ήταν υπερβολικά ακριβώς αλλά είναι σίγουρο ότι θα πάρω έναν 480GB 905P (μάλλον σε U2) μόλις πέσει κάτω από 400 Ευρώ - είναι στο καλάθι και περιμένει για την ώρα στα 500 Ευρώ από 600+++ που είχε. Δεν υπάρχει σύγκριση με κανέναν αλλο SSD, είναι μια κατηγορία μόνοι τους και γι'αυτό έχουν κι ένα σκασμό λεφτά. 

 

@NikosD Πάντα χρειάζονται στοιχεία γι'αυτά που λέμε αλλιώς ο 7940Χ μου τρέχει στα 8GHz με ανεμιστήρα το καλοκαίρι. 

 

@adpanos

 

To MEG creation δεν είναι κακό board (ασχημο στην εμφάνιση - γνώμη μου) αλλά όχι και η πληρεστερη μητρική της αγοράς ....μακράν. 

-Έχει μόνο 1 USB 3.1 Gen 2 για μπροστά

-Δεν έχει Thunderbolt και όταν έχουν όλοι οι συνεργάτες σου με MAC είναι πρόβλημα

-Δεν έχει  10G/bit NIC on board (ενώ στοχεύει σε content creators με 32 Core CPUs)

-Χειρότερο Wi-Fi από της ASUS (no AD) (αν ενδιαφέρει κανέναν)

-Στο παρελθόν δεν έχει δείξει την καλύτερη συμπεριφορά με τα BIOS η MSI - Προτιμώ την ASUS.

 

 

Εχεις δίκιο για την MEG .

 

Μόλις ανέτρεξα στην σελίδα της MSI και το είδα πως δεν έχει πέρα από ένα USB 3,1 G2 και αυτό με εξωτερικό controller ενώ το X399 έχει NATIVE υποστήριξη για αυτό και θα μπορούσε να έχει τοποθετήσει πολύ περισσότερες....

Επίσης δεν έχει ούτε 10G NIC, ούτε αυτό το είχα προσέξει .

Τώρα για το bios δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Η MEG είχε ένα θέμα με το offset αλλά το έκλεισαν με το τελευταίο bios.

 

Τέλος σε σχέση με το V-ROC γνώριζα πως το key έχει κανένα 100€ +. Αν το βρήκες σε τέτοια τιμή καλά έκανες και το αγόρασες και μπράβο σου για το ψάξιμο. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως η μια πλατφόρμα στο προσφέρει ελεύθερο και τσάμπα ενώ η άλλη σου το χρεώνει .

 

Οι πρώτοι ripper είχαν ένα θέμα με τα χαμηλά ρολόγια με max boost στα 4 - 4,1Ghz . Οι νέοι είναι καλύτεροι . Δεν θεωρώ χαζούς όλους τους Reviewer που έχουν σαν TOP productivity pross. τον 2950Χ .

Δεν θα σου πάνε 4,8Ghz αλλά δεν μένουν και στα 4Ghz των παλαιών και  δεν νομίζω να παίρνεις σύστημα για εργασία και να κλοκάρεις εκεί υψηλά με φόβο να χάσεις το rock stable.

Πέρα από την πλάκα και το κους κους στο φόρουμ , σου εύχομαι να το καταευχαριστηθείς το σύστημά σου και να σου πηγαίνουν όλα καλά ! ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν λέω πως οι thredrippers δεν είναι καλοί. Είναι φοβερό value και μπράβο στην AMD που τα κατάφερε. Αν δεν ήταν αυτοί ακόμη με 6 Core Intel θα ήμου και $$$$$.

Όσο πουλάει τόσο δυνατότερη και με μεγαλύτερο R&D θα γίνεται και καλύτερα προϊόντα θα βγάζει. Απλά έτυχε και έψαχνα συγκεκριμένα πράγματα και τα βρήκα σε Intel αλλά ο κύριος λόγος ήταν το single core performance και το γεγονός ότι εμπιστευόμουν περισσότερο τα motherboars της Intel διότι η AMD έλειπε για καιρό και οι κατασκευαστές δεν έδιναν βάρος. Μην ξεχνάμε ότι όταν αγόρασα ο Threadripper και η πλατφόρμα ήταν ακόμα πολύ φρέσκα. Ε και μου άρεσε τρελά το Rampage VI γιατί είχε τα πάντα.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν αποκλείω τίποτα στο μέλλον ούτε την MSI η οποία βελτιώνεται συνεχώς διότι για να λέμε του στραβού το δίκιο η ASUS έχει καβαλήσει τα καλάμια και με τις τιμές και με το ΑΘΛΙΟ software στα WINDOWS. Το BIOS της τα σπάει αλλά όλες τις η εφαρμογές (AI Suite, Fan Expert 4, DIP5 & AURA) είναι για κλωτσιές και αδιαφορούν. Και όταν λέω για κλωτσιές δεν εννοώ την εμφάνιση αλλά το ότι σε πολλές περιπτώσει δεν δουλεύουν ή δεν είναι και ότι καλύτερο σε χαρακτηριστικά τη στιγμή που το παίζουν πρώτη μούρη σοτ καβούρι (i.e. AURA). Βέβαια δεν παίρνω motherboard με βάση το software στα Windows αλλά το hardware & BIOS. Και οι άλλοι (Gigabyte & MSI & ASROCK) έχουν τα δικά τους προβλήματα. Απλά την MSI την ξεχωρίζω και νομίζω ότι στο Z390 θα τα πάει καλά. 

 

Θα δείξει αλλά για την ώρα το μόνο upgrade που βλέπω στο σύστημα μου είναι είτε ένας από τους νέους 16-18 Core Skylake refresh ή δεν κάνω τίποτα και μαζεύω χρήματα για επόμενη πλατφορμα σε 2-3 χρόνια. 

 

Όσο για τον αν έχω ευχαριστηθεί το σύστημα δεν το συζητάμε. Είχα έναν Q9650 με 8GB RAM και απλά είχα βάλει ένα 840 Pro + μια GTX780. Το πως δούλευα εκεί απορώ κι εγώ σε σχέση με το πως δουλεύω τώρα. ΚΑΜΙΑ σχέση και ήταν η μεγαλύτερη και καλύτερη αναβάθμιση που έχω κάνει ποτέ. 

BTW - Είχα και ATHLON FX-53 κάποτε για να μην έτε ότι έχω πρόβλημα με την AMD. Τότε όμως δεν υπήρχε εφαρμογή που να μην είναι πιο γρήγορος.  

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε και κάτι πραγματικά ωραίο.

 

 

Threadripper!!!

 

$15,000 και δεν έχει βάλει και τα "Top" components....αλλά πάντα φτιάχνει πολύ ωραία builds.

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς την AMD και ειδικά τους Threadripper, ο πλανήτης θα είχε μείνει στους 10C/20T στα 1800$ που πούλαγε η Intel.

 

Όλη η Skylake-X σειρά πάνω από 10C υπάρχει αποκλειστικά λόγω των TR και σε πολύ χαμηλότερες τιμές σε σχέση με το παρελθόν.

 

Κατά τα λοιπά, η Intel δεν φαίνεται να βάζει μυαλό καθώς συνεχίζει ακόμα και μετά τον TR2 των 24C στα 1300$ και τον 32C των 1800$ να πουλάει τον 18C στα 2000$.

 

Ο λόγος ;

 

Brand name, πιστοί Intelόπληκτοι και ποντάρει σε λιγότερες πωλήσεις με ακριβά κομμάτια.

 

Επίσης βοηθάνε και τα πληρωμένα reviews στον επαγγελματικό τύπο.

Κλέφτες θα γίνουν οι reviewers ;

 

Εξάλλου ο Skylake-X είναι ακριβό CPU και το κόστος πρέπει να το επωμισθούν τα συνήθη υποζύγια.

 

Άντε να έρθουν τα 7nm σε EPYC, TR και Ryzen να τελειώσουν και τα τελευταία ψέματα και οι δικαιολογίες.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jargon said:

Κι εκεί ο 1950Χ πιο αργός είναι που βλέπετε το πλεονέκτημα εκτός της τιμής?

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-14-CPU-Performance-Skylake-X-vs-Threadripper-1063/

 

Και αυτό σε stock clocks. Με overclockign.......?

 

Gimped μονο και μονο λογο ram speeds.

 

Επισης πας στον 2950x με 4.35GHz PBO (no manual oc needed)

 

Επισης το 15 ειναι καλυτερα multithreaded ειδικα το fusion

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

χαλαρώστε παίδες μην ψάχνετε να δικαιολογήσετε πράματα που αγοράσετε πείτε ένα γιατί έτσι γουστάρω έτσι μου γκκκκβλωσε και τελειώνει η υπόθεση ...

 

Τώρα τώρα αν στα επόμενα 10 χρόνια είναι η AMD μπροστά θα γραφτούν προγράμματα για τους AMD όπως γράφτηκαν και για την INTEL αυτά τα πράματα τώρα περί single core perfomance κλπ είναι μπαρμπούτσαλα όταν ξυπνήσουν οι κβαντικοί υπολογιστές ! όπου θα έχεις έναν AMD με 512 πυρήνες και / 1024 threads και θα κλάνει μέντες

 

in other news

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikosD said:

Χωρίς την AMD και ειδικά τους Threadripper, ο πλανήτης θα είχε μείνει στους 10C/20T στα 1800$ που πούλαγε η Intel.

 

Όλη η Skylake-X σειρά πάνω από 10C υπάρχει αποκλειστικά λόγω των TR και σε πολύ χαμηλότερες τιμές σε σχέση με το παρελθόν.

 

Κατά τα λοιπά, η Intel δεν φαίνεται να βάζει μυαλό καθώς συνεχίζει ακόμα και μετά τον TR2 των 24C στα 1300$ και τον 32C των 1800$ να πουλάει τον 18C στα 2000$.

 

Ο λόγος ;

 

Brand name, πιστοί Intelόπληκτοι και ποντάρει σε λιγότερες πωλήσεις με ακριβά κομμάτια.

 

Επίσης βοηθάνε και τα πληρωμένα reviews στον επαγγελματικό τύπο.

Κλέφτες θα γίνουν οι reviewers ;

 

Εξάλλου ο Skylake-X είναι ακριβό CPU και το κόστος πρέπει να το επωμισθούν τα συνήθη υποζύγια.

 

Άντε να έρθουν τα 7nm σε EPYC, TR και Ryzen να τελειώσουν και τα τελευταία ψέματα και οι δικαιολογίες.

 

 

 

 

 

Νίκο, επείδη πριν 15++ Χρόνια δούλευα στον κλάδο για λογαρισμό μιας ξένης εταιρείας, είχα την ευκαιρία να συναντηθώ με ανθρώπους από την Intel την εποχή που ο Athlon έσπερνε σε πληροφορώ ότι καμία σχέση με την πραγματικότητα δεν έχουν οι λόγοι που αναφέρεις. Αν δεις τα νούμερα από πίσω η Intel έχει τόση ζήτηση που με 14 εργοστάσια δεν προλαβαίνει να την καλύψει. Θα το δεις και στα αποτελέσματα 3μηνου (από record σε record πάει). Τα υπόλοιπα είναι για να τυρβάζουμε και προφανώς δεν έχει ιδρώσει το αυτί τους ενώ οι άλλοι έδιναν τον 1950X σε τιμή ευκαιρίας πριν 1 μήνα. Ο 6950Χ ακόμα ένα σκασμό έχει....

 

Αν η AMD δεν συνεχίσει να βελτιώνεται και δεν καταφέρει να πάρει το performance crown ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ και χωρίς ναι μεν, αλλά η μνήμη και σε αυτό το application κτλ....H Intel θα συνεχίσει να είναι 15 φορές μεγαλύτερη εταιρεία και μιας και money talks & bullshit walks στο semiconductor industry δεν υπάρχει περίπτωση να μην πουλάει γιατί και performance έχει και αξιοπιστία (ακόμη). Το μόνο σίγουρο είναι ότι η AMD βοήθησε πραγματικά με το ξύπνημα της στο να τρέξει η Intel και να κατεβάσει multicores στην αγορά. 

 

Επίσης η AMD εταιρεία ειναι και δεν υπάρχει περίπτωση να μας χαρίζει CPUs. Την στιγμή που θα έχει το performance crown οι τιμές θα γίνουν Intel ή θα της κάνουν κλείσμα οι μέτοχοι και τα "Wall Street Boys". Για την ώρα, πουλάει φθηνά γιατί ακόμα και τώρα τα προϊόντα της θέλουν δουλειά για να εκθρονίσουν την Intel κι έχει και την Nvidia στο κεφάλι της που δεν την αφήνει να πάρει ανάσα. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς από το να πείσει μέσω της τιμής. Και όχι δεν είναι "βλάκες" και παραπλανημένοι αυτοί που μπορούν να διαθέσουν τα χρήματα για τους Skylake-X που δεν αποτελούν παρά πολύ μικρό ποσοστό της αγοράς και οι Threadrippers πολύ μικρότερο. 

 

Facts of life my friend. 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Jargon

Έχω την εντύπωση ότι μάλλον έχεις καιρό να ασχοληθείς με το άθλημα από αυτά που μου γράφεις.

Είναι γεγονός ότι η Intel έκανε τζίρο περίπου 12 φορές μεγαλύτερο από την AMD μέσα στο 2017.
Όμως η Intel είναι μυγόχεσμα μπροστά στις εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον κλάδο της τεχνολογίας.

Σε αυτούς λοιπόν πουλάει πολύ φθηνότερα και μαζικά και μάλιστα tailored made Xeon CPUs.

Τρέμει το φυλλοκάρδι της λοιπόν αν οι EPYC 2 στα 7nm πιάσουν στο τέλος του 2019 και πριν η ίδια βγάλει τα 10nm, ένα ποσοστό market share περίπου 25% από το 5% που θα πάει στο τέλος του 2018 με τους EPYC 1.

Να θυμίσω ότι πριν τους EPYC ήταν περίπου 0%

Γιατί προφανώς ο EPYC 2 είναι ανώτερος σε όλα από τους Xeon.

Το αυτό αναμένεται να συμβεί και με τους Threadripper και με τους Ryzen μέσα στο 2019, λόγω της νέας αρχιτεκτονικής Zen 2 στα 7nm.

Θα δούμε τότε τις τιμούλες των AMD προϊόντων οι οποίες είμαι απόλυτα βέβαιος ότι θα εξακολουθήσουν να είναι χαμηλότερες της Intel.

Επίσης, μπερδεύεις τις πωλήσεις της Intel συνολικά σαν εταιρεία με εκείνες των επεξεργαστών της.

Χάνει συνέχεια μερίδιο αγοράς και στο mainstream desktop και στο HEDT και στους servers, απλά αντέχει να το χάσει καθώς πουλάει πολύ ακριβά οπότε βγάζει την χασούρα των πωλήσεων από την αυξημένη τιμή.

Η Intel είναι σε δεινή θέση, για πρώτη φορά από την δεκαετία του 2000.

Έχει μαζέψει ότι μπορεί από ανθρώπινο δυναμικό (Radja, Jim Keller κτλ) και προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα στην λιθογραφία των 10nm η οποία είναι FUBAR και αναγκαστικά την γυρνάει σε 12nm (με τον τρόπο μέτρησης της Intel)

Εγώ εύχομαι ειλικρινά να ανακάμψει και να τα καταφέρει τελικά με τα 10nm/12nm στα τέλη του 2019, γιατί αλλιώς θα ζήσουμε καταστάσεις που δεν έχουμε δει ούτε σε ταινίες και δεν τιμούν μια ιστορική εταιρεία.

Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι οι τιμές π.χ των 6950Χ κρατιούνται ψηλά για λόγους γοήτρου της εταιρείας και για να μην απαξιώνεται το προϊόν που έχει στα χέρια του ο κακομοίρης που το αγόρασε, κυρίως για αυτό τον λόγο - prestige και εγωισμός της εταιρείας και του πελάτη της.

Συνεχίζει όμως τα ίδια βρώμικα κόλπα ακόμα και σε προϊόντα που έχει το πάνω χέρι, όπως το πρόωρο και πληρωμένο benchmarking των 9900Κ που πόσταρα πρίν, οπότε τελικά όσους πιστούς κι αν έχει μαζέψει τα τελευταία χρόνια ίσως να μην της φτάσουν το 2019 που θα φάει το βρωμόξυλο από την αρχιτεκτονική Zen 2 στα 7nm.

Κι από εκεί φαίνεται σε τι πανικό βρίσκεται η εταιρεία, όταν αναγκάζεται να κλέψει ακόμα και για τον 9900Κ.

Λυπάμαι, αλλά όπως έστρωσε θα κοιμηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Jargon ενώ συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες ξαφνικά μου πετάς για την τιμή του 6950Χ και τα καταστρέφεις όλα.

Σε πόσα μαγαζιά βλέπεις τεχνολογικά προϊόντα προηγούμενης γενιάς σε εξωφρενικές τιμές σε σύγκριση με τα τρέχοντα;

Δηλαδή ποιό είναι το συμπέρασμα που βγαίνει από κάτι τέτοιο; Μιλάμε για προϊόν που είναι EOL.

 

Link to comment
Share on other sites

@NikosD

 

Δεν διαφώνώ με αυτά που λες ούτε έχω καιρό να ασχολήθώ με την αγορά. Καθημερινά  τα τελευταία 20 χρόνια ασχολούμε και λόγω πρώτου πτυχίου (Finance) έτυχε να ασχοληθώ πολύ με τις μετοχές τους και το market outlook στο παρελθόν. Το γνωρίζω ότι έχει πρόβληματα και οι servers ειναι που την πονάνε (έχει και τους ARM να αναπνέουν στο σβέρκο της σιγά σιγά) αλλά απέχει πολύ από το να τρέμει. Εγώ ελπίζω απλά να καταφέρει η AMD να μαζέψει χρήματα ώστε να συνεχίσει το momentum της και να πιάσει ένα καλό μερίδιο αγοράς και να έχουμε ανταγωνισμό. Αλλά ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και δύσκολος και η επόμενη χρονιά θα κρινει πολλά. 

 

Ούτε λυπάμαιε ούτε σκάω για καμία εταιρεία - το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να βρίσκω καλά προϊόντα σε καλές τιμές.  

 

Σχετικά με τον τζίρο είναι επίσης γνωστό ότι προσπαθεί αν κάνει diversification διότι πραγματικά πιέζεται με τους επεξεργαστές (καλά μυγόχεσμα δεν είναι με 60+ Billions τζίρο μη λέμε και υπερβολές). 

 

@NikosD@Efialtis

 

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Απλά ανέφερα ότι έχει την άνεση να κρατά την τιμή του 6950Χ ψηλά όσο γελοίο κι αν είναι αυτό, διότι είναι. Για γόητρο, γι'αυτούς που τον αγόρασαν παλιά κτλ. Το συμπέρασμα είναι ότι τους παίρνει και το κάνουν όχι οτί αξίζει κανείς να το αγοράσει τώρα. Ας έριχναν την τιμή στα επίπεδα της τωρινής του απόδοσης αν και πάλι γιατί να επενδύσει κάποιος σε ξεπερασμένη πλατφόρμα. 

 

 

Αυτό τώρα με τα benchmarks φυσικά και δεν ήταν καλό. Το αποτέλεσμα όμως είναι ότι ο 9900Κ Θα είναι ο γρηγορότερος επεξεργαστής για gaming και αμφιβάλω αν στα 5+GHz θα μπορεί κανένας Ryzen να τον ακουμπίσει ακόμα και σε multithreading αλλά εδώ θα ειμαστε και θα δούμε τις μετρήσεις όταν βγουν τα reviews. Τις βλάκεις του marketing τώρα ειλικρινά δεν ξέρω πως να τις χαρακτηρίσω - δεν είναι και η πιο ηθική εταιρεία η Intel, αυτό είανι γνωστό. 

"Only the paranoid survive" Andy Grove, ex Intel CEO......

 

Η τιμή του όμως είναι υπερβολική αλλά -- performance crown είπαμε και κάτι μου λέει ότι θα ξεπουλήσει. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διαφωνώ οτι είναι λόγω γοήτρου η τιμή ψηλά στον 6950Χ.

Αυτό που μου λέει εμένα είναι οτι οι υπεύθυνοι του καταστήματος/αντιπροσωπείας δεν έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα οτι πρέπει να τον πουλήσουν με σημαντική χασούρα σε σχέση με την μεγάλη τιμή αγοράς του, αν θέλουν να τον ξεφορτωθούν.

Ότι βλέπεις είναι stock αφού δεν παράγεται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Με το παλιό hardware και ειδικά επεξεργαστές της intel μάλλον φυσιολογικό είναι οι τιμές να θυμίζουν άλλες εποχές. Εδώ κοίταγα πόσο πουλιέται στο eBay ο i5 4460 από περιέργεια, αλλά και ο i7 4770K και πουλιούνται λες και ανακοινώθηκαν, π.χ. πριν 6 μήνες. Ξανά λέω ΣΤΟ EBAY. Η τιμή του i5 είναι ανταγωνιστική του... 2200G και το R3 1200, αυτή του 4770K ανταγωνιστική των, 2400G, R5 1600 και του R5 2600.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα προφανώς και μπορούν να ρίξουν τις τιμές αλλά δεν το κάνουν για κάποιο λόγο και δεν μπορεί να είναι όλοι συνεννοημένοι - μπορεί να έχουν price protection από την ίδια την Intel ή να μην το έχουν καν σε stock ή να περιμένουν μήπως χαλάσει σε κάποιον που για τον Α ή Β λόγο δεν μπορεί ν'αλλάξει σύστημα.. Πραγματικά βαριέμαι να το ψάξω ή να παίρνω τηλέφωνα μήπως βρω κάποιο γνωστό που ξέρει γιατί δεν έχει καμία σημασία. 

 

Σε τελική ανάλυση αν θέλουν να τα κοιτάνε ας τα κρατάνε σε ψηλές τιμές και να γεμίζουν τα ράφια τους, προφανώς η Intel τα έχει ξεφορτωθεί προ πολλού..(και ναι κάνει εκτπώσεις στη χονδρική ανά 1,000 τεμάχια ). 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Η intel δεν έχει ανάγκη να ρίξει τις τιμές της. Έχει πολύ μεγάλα κέρδη και μάλιστα το πρώτο τρίμηνο του 18 είχε και αύξηση κερδών 13%. Επίσης η consumer αγορά δεν είναι αναλογικά τόσο μεγάλη. Πουλάνε πολλούς επεξεργαστές για laptops, αλλά επίσης έχουν πολύ μεγαλη αγορά στο IT κομμάτι, γιατί απλά όλες οι μεγάλες εταιρείες που παρέχουν και το IT support (dell, Lenovo, hp) προωθούν και πουλάνε intel. Οπότε οι εταιρείες που αγοράζουν υπολογιστές για τους υπαλλήλους ή για servers, για να έχουν το support αγοράζουν intel.

 

Ένα απλό παράδειγμα, στην δουλειά κατάφερα να πάρω ένα custom 1950x που κόστισε 3000 ευρώ μετά από διαμάχη με το ΙΤ, γιατί προτιμούσαν να αγοράσουν ένα αντίστοιχο intel με 7500 ευρώ επειδή θα είχε και support package της Lenovo. Τι να λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Jaco έγραψε:

Η intel δεν έχει ανάγκη να ρίξει τις τιμές της. Έχει πολύ μεγάλα κέρδη και μάλιστα το πρώτο τρίμηνο του 18 είχε και αύξηση κερδών 13%. Επίσης η consumer αγορά δεν είναι αναλογικά τόσο μεγάλη. Πουλάνε πολλούς επεξεργαστές για laptops, αλλά επίσης έχουν πολύ μεγαλη αγορά στο IT κομμάτι, γιατί απλά όλες οι μεγάλες εταιρείες που παρέχουν και το IT support (dell, Lenovo, hp) προωθούν και πουλάνε intel. Οπότε οι εταιρείες που αγοράζουν υπολογιστές για τους υπαλλήλους ή για servers, για να έχουν το support αγοράζουν intel.

 

Ένα απλό παράδειγμα, στην δουλειά κατάφερα να πάρω ένα custom 1950x που κόστισε 3000 ευρώ μετά από διαμάχη με το ΙΤ, γιατί προτιμούσαν να αγοράσουν ένα αντίστοιχο intel με 7500 ευρώ επειδή θα είχε και support package της Lenovo. Τι να λέμε τώρα.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες .

Τα ίδια και στην δική μου εταιρία , όχι με ripper αλλά με άλλη σειρά.

 

Λέγεται πως η Intel παρότι έχει κρατήσει τις τιμές καταλόγου σε υψηλά επιπεδα, κάνει τρελές εκπτώσεις στους OEMS και στις μεγάλες εταιρίες που συνεργάζεται ώστε να αποφύγει το ενδεχόμενο να στραφούν στην AMD .

Η AMD αυτή την στιγμή πάντως μπορεί να εκμεταλλευετεί το γεγονός πως η Intel δεν καταφέρνει να παράξει για το συνολο της ζήτησης και να πάρει ένα αρκετά μεγάλο μερίδιο που λογικά θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο όταν έρθουν τα EPYC/RIPPER των 7nm .

 

Εκεί που δεν έχω καταλάβει τις κινήσεις της AMD , είναι στο MOBILE κομμάτι της αγοράς .Με 2 προτάσεις στα 15watt TDP (2700U/25500U) δεν πας πουθενά . Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει φέρει χαμηλών χρονισμών και υψηλών boost  πολυπύρηνους Ryzen με VEGA όπως ο deskot 2700E των 45watt TDP και να έχει πάρει και από εκεί ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό πωλήσεων .

Προς το παρόν αυτή την αγορά την έχει αφήσει στην Intel.  Κάτι 2700u/2500u/22200u και ο νέος 2800H , δεν φτάνουν για να στήσεις την αγορά γύρω σου .

 

Τέλος στο custom desktop τα Ripper από κάτι αναφορές μεγάλων καταστημάτων έχουν υπερδιπλάσιες πωλήσεις από τα Skylake -X . Αλλά η αγορά σε αυτό το κομμάτι δεν είναι και πολύ μεγάλη και σίγουρα δεν μπορούμε να κρίνουμε από τις αναφορές αυτών των καταστημάτων και μόνο.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2018 at 9:58 AM, adpanos said:

κάνει τρελές εκπτώσεις στους OEMS και στις μεγάλες εταιρίες που συνεργάζεται ώστε να αποφύγει το ενδεχόμενο να στραφούν στην AMD

 

Α birdie said ~ +10% απο τα συνιθησμενα σε παραγγελίες >1000 SKUs

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.