Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

34 minutes ago, koukoubetses said:

Πόση μνήμη χρειάζεται για να δουλέψει ένας Threadripper? Πόσα dimm, συχνότητα κλπ... 

Δεν υπάρχει "χρειάζεται". Ό,τι του βάλεις θα χρησιμοποιήσει.

Εφόσον υποστηρίζει quad-channel, καλό είναι να το προβλέψεις. Συχνότητα, όσο μεγαλύτερη μπορείς να πάρεις.

Ρωτάς για συγκεκριμένο στήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει(διορθώστε με αν είναι λάθος) πως η μνήμη πρέπει να είναι διπλάσια απ' τα συνολικά threads του επεξεργαστή για να Μπορεί να κάνει σωστότερη διαχείριση μνήμης ανά πυρήνα.

Δηλαδή ένας 16/32 , "πρέπει" να έχει 64 μνήμη.

Παρακαλώ οι τεχνικοί του θέματος ας απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συναντήσει τέτοια ανάλυση κάπου, και η αλήθεια είναι ότι μου ακούγεται κάπως "μπακαλίστικο".

Δηλαδή εάν το γεμίσω με VMs με δύο VCPU και 1GB RAM, θα επηρεάστεί δυσμενώς η διαχείριση της μνήμης?

Αν απενεργοποιήσεις το SMT, "χρειάζεσαι" τη μισή μνήμη? Δεν λέω ότι δεν ισχύει, απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο.

 

Για να επανέλθω στην αρχική ερώτηση, εάν πρόκειται για συγκεκριμένο στήσιμο και έχουμε περισσότερα δεδομένα για τον επεξεργαστή και τη χρήση του μηχανήματος, σίγουρα θα κάνουμε και πιο συγκεκριμένες προτάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για κάποιο τέτοιο σενάριο είναι για πολύ συγκεκριμένα setup. Πχ αν είναι για VMs με 1cpu/VM τότε να έχει 4GΒ/core.

Αλλά δεν παίζει τέτοιο σενάριο σαν γενικός κανόνας.

Πχ στον 1950x που χρησιμοποιώ, δουλεύουν όλα τα threads 100%, αλλά η μνήμη δεν ξεπερνά ποτέ τα 20GB.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Jaco said:

To βίντεο δείχνει ξεκάθαρα ότι ο 9900 βαράει στ' αυτιά σε performance και τιμή για mainstream σύστημα.

Δεν έχω προλάβει άλλα reviews εκτός το παραπάνω βίντεο, αλλά κι ο ίδιος ψιλοκοροϊδεύει τον 9900Κ, σε όφελος του 8700K.

Προσωπικά πιο εύκολα θα έδινα τόσα χρήματα για TR 2920X (ή ακόμα και  1920X), παρά για 9900K.

Προφανώς παίζει ρόλο η δουλειά που συζητάμε. Αν mainstream = gaming, πάλι δεν θα ανέβαινα ως τον 9900K, όταν υπάρχουν 2700/2700X, και 8700Κ/9700.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Jaco έγραψε:

To βίντεο δείχνει ξεκάθαρα ότι ο 9900 βαράει στ' αυτιά σε performance και τιμή για mainstream σύστημα.

 

Δεν ξέρω αν έχεις δει αλλά ο 1920X πλέον κοστίζει κάτω από 400€ με όλα τα features της HDET.

Ο 2920Χ είναι περίπου στην ίδια τιμή με τον 9900κ , ίσως και χαμηλότερη.

Και οι δυο παραπάνω παίζουν άνετα με μια FREEZER 33 TR των 27€ ..... όταν ο 9900Κ ζητάει I/Ο και μητρική των 250-300€ για mainstream 16 lanes ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Δεν ξέρω αν έχεις δει αλλά ο 1920X πλέον κοστίζει κάτω από 400€ με όλα τα features της HDET.

Ο 2920Χ είναι περίπου στην ίδια τιμή με τον 9900κ , ίσως και χαμηλότερη.

Και οι δυο παραπάνω παίζουν άνετα με μια FREEZER 33 TR των 27€ ..... όταν ο 9900Κ ζητάει I/Ο και μητρική των 250-300€ για mainstream 16 lanes ...

Θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα παραθέσω την ανάρτηση του @Jaco:

πριν 7 ώρες, το μέλος Jaco έγραψε:

To βίντεο δείχνει ξεκάθαρα ότι ο 9900 βαράει στ' αυτιά σε performance και τιμή για mainstream σύστημα.

Δώσε βάση στο "για mainstream".

Άλλο πράγμα οι 1920x/2920x (και για άλλη, εντελώς διαφορετική, χρήση προορίζονται) και άλλο ο 9900k.

O 9900k συνιστά μια τεράστια και αχρείαστη χρηματική δαπάνη, αλλά ανήκει στη mainstream πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα παραθέσω την ανάρτηση του @Jaco:

Δώσε βάση στο "για mainstream".

Άλλο πράγμα οι 1920x/2920x (και για άλλη, εντελώς διαφορετική, χρήση προορίζονται) και άλλο ο 9900k.

O 9900k συνιστά μια τεράστια και αχρείαστη χρηματική δαπάνη, αλλά ανήκει στη mainstream πλατφόρμα.

 

Το mainstream πρέπει να εκφράζεται και στην τιμή διαφορετικά μόνο mainstream δεν είναι .

Αυτό που βλέπω εγώ είναι τιμές HDET σε features mainstream πλατφόρμας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Το mainstream πρέπει να εκφράζεται και στην τιμή διαφορετικά μόνο mainstream δεν είναι .

Αυτό που βλέπω εγώ είναι τιμές HDET σε features mainstream πλατφόρμας.

Τάκη, κάνεις λάθος. Κάθε εταιρία κοστολογεί τα προϊόντα της μετά από εκτίμηση πολλών παραγόντων. 

Η τιμή δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έγραψα. Αν η intel κανιβαλίζει με την τιμολόγηση του 9900k τη hedt πλατφόρμα, πρόβλημά της. 

Μην συγκρίνουμε διαφορετικούς επεξεργαστές, ανήκοντες σε διαφορετικές πλατφόρμες και προοριζόμενους για διαφορετικές χρήσεις, μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, adpanos said:

Το mainstream πρέπει να εκφράζεται και στην τιμή διαφορετικά μόνο mainstream δεν είναι .

 

Το αυτο. Εχουμε πηξει στους τιτλους που δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα

 

7nm λιθογραφια με πραγματικοτητα μεταξυ 12nm και 10nm

mainstream cpu με τιμη απο HEDT και features απο mainstream

HEDT cpu με τιμη server και features HEDT (Intel 28c)

 

Γιαυτο διαχρονιακα το καλυτερο μετρο συγκρισης ειναι το task at hand perf/price (fps/$, min/$, watts/$ κοκ) Ολα τα αλλα ειναι για εντυπωσεις και μονο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Jaco έγραψε:

Αν είναι να πας σε 9700, καλύτερα ένας 2700x.

Γιατι? Ο 9700κ εχει την ιδια αποδοση οπως βλεπεις με τον 9900κ

Ο 2700x δεν υπαρχει εκει κοντα, ειναι και σε αλλη τιμη και σε αλλη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν mainstream δεν σήμαινει low cost. 400 ευρώ τα θεωρώ το υψηλότερο όριο τιμής που θα έδινα για ένα επεξεργαστή που θα έβαζα στο σπίτι μου, οχι στο γραφείο μου.

 

Για τον 9700/9900, απλά προτιμώ το 8/16 από το 8/8. Μπορεί στο gaming να μην κάνει καμία διαφορά, αλλά σε multimedia κάνει.

 

Αν θες πιο φθηνά ακόμα πας σε 2700x, αλλά με πιο μειωμένες επιδόσεις.

 

TR4 για χρήση στο σπίτι, δεν θα έπαιρνα με τίποτα. Μου αρεσουν, έχω δύο 1950x στην δουλειά και τα σπάνε, αλλά στο σπίτι όχι, δεν τα δίνω.

 

Επίσης σπίτι έχω ένα 2700x. Φυσικά δεν αλλάζω για μερικά χρόνια, αλλά αν ψώνιζα σήμερα, θα σκεφτόμουν πιο σοβαρά τον 9900.

 

Γενικά είμαι περικυκλωμένος με Ryzen απο παντού, αλλά ο 9900 είναι ωραίο κομμάτι.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου οι επιλογές είναι ξεκάθαρες:

1) Κάποιος που θέλει κάτι παραπάνω από μόνο gaming = 2920Χ ή 2950Χ

2) Κάποιος που θέλει μόνο gaming = 2700Χ ή 9700Κ

3) Κάποιος που θέλει 3d rendering = 2970WX ή 2990WX

4) Κάποιος που στηρίζεται σε εφαρμογές optimized για AVX 512 = 7920X/40X/60X/80XE

5) Κάποιος που θέλει αρκετή μνήμη = Xeon W / AMD Epyc / Intel Scalable

 

Ο 9900Κ βρίσκω ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης στην τιμή (για να μην πώ ότι και ο 9700Κ είναι εκτός τόπου και χρόνου με την τιμή). Και μην μου πείτε ότι κάποιος που θα δώσει τόσα λεφτά για επεξεργαστή και λογικά θα έχει και μια κάρτα της τάξης RTX 2070 / GTX 1080ti ++ θα καθήσει να παίζει στα 1080p, κάτι που κάνει τον 2700Χ ακόμα πιο viable επιλογή.

 

Το μεγαλύτερο αρνητικό για Threadripper αυτή τη στιγμή είναι η μή ύπαρξη workstation μητρικών με λύσεις IPMI.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.