Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

3 minutes ago, env0y said:

Τι έγινε, είχε μάθει στο τζάμπα και τώρα που του είπαν να πληρώσει στράβωσε?

Ακριβώς το αντίθετο κατάλαβα.

 

1 minute ago, GoMaR said:

Ποιος είναι αυτός ρε παιδιά που θα πρέπει να τον ξέρουμε;

Ένας απο τους πολλούς reviewers στο youtube. Τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Το θέμα για μένα είναι οτι η AMD έκανε ένα απο τα χειρότερα launch στην ιστορία της. Το μέτριο προιόν, ο λίγος χρόνος για review, τα exclusive που έδωσε σε κάποιους reviewers, η πουστι@ με τις τιμές κτλ, βλέπω έχουν εκνευρίσει πολύ κόσμο (ειδικά reviewers). Κάτι πρέπει να πει, να ξεκαθαρίσει τουλάχιστον η κατάσταση για τη τιμή των Vega.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ποιος είναι αυτός ρε παιδιά που θα πρέπει να τον ξέρουμε;

Από τους αρκετα αντικειμενικούς reviewer και Ένας από αυτούς που πρέπει να δεις αν θες να κάνεις custom loop ας πούμε.. Έχει πολλά ενδιαφέροντα βίντεο και βελτιώνεται με τον καιρό. Για μένα είναι από τους top. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος env0y έγραψε:

Τι έγινε, είχε μάθει στο τζάμπα και τώρα που του είπαν να πληρώσει στράβωσε?

Τι εννοείς; Όλοι οι youtubers , τουλάχιστον οι πολύ γνωστοί , παίρνουν review samples. 

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Ενταξει ετσι και αλλιως 90% απο τα βιντεο που βγαζει μιλαει για nvidia.

 

Who cares.

Το οποίο το έχει δικαιολογήσει αν Και δε χρειαζόταν και φαίνεται ότι δεν τον παρακολουθείς. Σκέψου λίγο τα nvidia releases over the years , τα Intel και σκέψου και τα Amd ... Το δικιαολογησες μόνος σου αυτόματα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, env0y said:

Τι έγινε, είχε μάθει στο τζάμπα και τώρα που του είπαν να πληρώσει στράβωσε?

Όχι, ίσα ίσα λέει ότι από εδώ και πέρα δεν δέχεται τζάμπα και θα πληρώνει... Η AMD ξεγέλασε τους πάντες και ειπε ψέματα για την τιμή των καρτών της ώστε όλα τα review να βγάλουν συμπέρασμα με χαμηλότερη από την πραγματική τιμή. Ετσι μια βδομάδα μετά τα reviews τις πουλάει σε άλλη τιμή στα μαγαζιά που αν δεν ανεβάσουν τιμή από την αρχική  παίζει να μπαίνουν και μέσα. 

 

 

Επίσης δεν είναι ο μόνος reviewer που είναι ενοχλημένος από αυτή την πρακτική της AMD... 

Στο πρώτο μέρος του WAN Show είναι Jay, Linus, Dimitri(hwkanucks) και Luke και συζητάνε για την όλη φάση. Και ξαναλέω δεν είναι οι μόνοι. 

 

Τωρα για biased κλπ έχω την εντύπωση πως όλοι προτείνουν RYZEN πχ εκτός ειδικών περιπτώσεων. 

 

Είχα βάλει και πιο πάνω τι έκανε η AMD αλλά πέρασε στα ψηλά με δικαιολογίες του τύπου mining, hbm2 κλπ... 

 

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξει, τωρα το να συγκεντρωνονται ολοι μαζι για να στησουν στον τοιχο την amd και το ηλιθιο marketing της ειναι κατι που εμενα προσωπικα δεν μ αρεσει. Οκ, ας το πουμε οπως θελουμε σαν κινηση αλλα στο κατω κατω δικα της ειναι τα προιοντα οσο θελει τα πουλαει. Αν θεωρει οτι πρεπει ν αλλαξει την τιμη ας το κανει. Αλλα γιατι δεν εκαναν κατι τετοιο ας πουμε και με το θεμα των 3,5+0,5 gb vram της gtx 970; Δεν ηταν ενας καλος λογος αυτος; 

Λιγο υπερβολικο το βρισκω....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, giorgos2187 said:

Νταξει, τωρα το να συγκεντρωνονται ολοι μαζι για να στησουν στον τοιχο την amd και το ηλιθιο marketing της ειναι κατι που εμενα προσωπικα δεν μ αρεσει. Οκ, ας το πουμε οπως θελουμε σαν κινηση αλλα στο κατω κατω δικα της ειναι τα προιοντα οσο θελει τα πουλαει. Αν θεωρει οτι πρεπει ν αλλαξει την τιμη ας το κανει. Αλλα γιατι δεν εκαναν κατι τετοιο ας πουμε και με το θεμα των 3,5+0,5 gb vram της gtx 970; Δεν ηταν ενας καλος λογος αυτος; 

Λιγο υπερβολικο το βρισκω....

Για άλλο λόγο μαζεύτηκαν (scrapyardwars), απλά έτυχε να είναι μαζί όταν έσκασε το θέμα. 

Επίσης το θέμα με την της 970 είχε πάρει πολλαπλασιες διαστάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, FrOsT said:

με δικαιολογίες του τύπου mining, hbm2 κλπ... 

 

Οι δικαιολογίες ισχύουν. Και οι μνήμες ανεβαίνουν και ο driver ειδικά για το mining δείχνει ότι η AMD ψάχνει να βγάλει λεφτά από αυτή την αγορά. Δεν είναι δικαιολογίες. Είναι λογικές υποθέσεις.

 

Ετοιμάζεσαι να πουλήσεις ένα προϊόν στα $500 με πιθανόν ελάχιστο περιθώριο κέρδους. Αν βάλεις fixed τιμή την στιγμή που οι μνήμες έχουν ήδη πάρει ένα 30% πάνω και ένας από τους κατασκευαστές HBM2 είναι πανευτυχής που οι πελάτες του δηλώνουν πρόθυμοι να πληρώσουν 2,5 παραπάνω τιμή έναντι αυτής της HBM1, την έχεις πατήσει. Επιπλέον αν ξέρεις ότι οι τιμές θα πάνε πάνω λόγω των miners, γιατί να βάλεις fixed τιμή; Βάζεις τιμή $499 και το μαγαζί πουλάει στα $699 επειδή αρέσει η κάρτα στους miners. Ποιος κερδίζει; Εσύ, ο άμεσος συνεργάτης σου π.χ. Sapphire ή το μαγαζί; Αν όμως αφήσεις ανοιχτή την τιμή προς τα πάνω, θα καρπωθείς εσύ και ο συνεργάτης σου μεγάλο μέρος της αύξησης της τιμής, όχι το μαγαζί. Διότι θα πουλήσεις στο μαγαζί στα $599, όχι στα $499.

Έτσι το σκέφτομαι εγώ και μπορεί να έχω λάθος μιας και δεν είμαι του εμπορίου, ούτε έχω κάποια εσωτερική πληροφόρηση.

 

Η AMD κάνει πάνω κάτω ότι έκανε η Nvidia με το επιπλέον κατοστάρικο στις Founders. Απλά η Nvidia το έκανε με αλαζονικό τρόπο, η AMD το κάνει με κουτοπόνηρο τρόπο. Και μπορεί να βρίσκω λογική πίσω από την κίνηση της AMD να αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο αύξησης της τιμής, αλλά το θεωρώ το ίδιο κατακριτέο με αυτό που είχε κάνει η NVidia. Αν θυμάμαι καλά τότε έγραφα ότι τα $599 των third party 1080 ήταν στάχτη στα μάτια του κόσμου, ένας τρόπος να φαίνεται η 1080 ως να έχει καλύτερο performance/$ την στιγμή που στην αγορά έβρισκες μόνο Founders με το εξτρά κατοσταρικάκι στο κεφάλι. Ε, τα ίδια θα πω και τώρα για την τιμή της Vega. Εικονική τιμή για τα reviews και το performance/$ chart.

14 minutes ago, FrOsT said:

Για άλλο λόγο μαζεύτηκαν (scrapyardwars), απλά έτυχε να είναι μαζί όταν έσκασε το θέμα. 

Επίσης το θέμα με την της 970 είχε πάρει πολλαπλασιες διαστάσεις. 

Το θέμα με τις Nvidia από την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των reviewers πέρασε ως εξής

"Ντροπή σου Nvidia, αλλά να ξέρετε, η GTX 970 είναι η ίδια εξαιρετική κάρτα που ήταν και μέχρι εχτές. Δεν τρέχει και τίποτα αν είναι 3,5+0,5. Αγοράστε άφοβα."

 

Practical Performance Possibilities & Closing Thoughts - GeForce GTX 970: Correcting The Specs & Exploring Memory Allocation

 

Quote

Bringing things to a close, I must admit I was a bit taken aback when NVIDIA first told us that they needed to correct the specifications for the GTX 970. We’ve had NVIDIA decline to disclose sensitive information before only to reveal it later, but they’ve never had to do something quite like this before. In retrospect these new specifications make more sense given the performance and device specs we’re seeing, but it certainly is going to leave egg on NVIDIA’s face as this never should have happened in the first place.

As for the GTX 970’s underlying memory configuration and memory allocation techniques, this is going to be a more difficult matter to bring closure to. Without question the GTX 970’s unusual memory configuration introduces a layer of complexity that isn’t there with the GTX 980, and as a result it’s extremely difficult to quantify better and worse in this case. It’s worse than the GTX 980 – and it is a lower tier card after all – but how much worse is no longer an easy answer to provide.

At its heart the GTX 970’s configuration is a compromise between GPU yields, card prices, and memory capacity. The easiest argument to make in that regard is that it should have shipped with a full 64 ROP configuration and skipped all of these complexities entirely. But on the whole and looking at the options for configurations without this additional complexity, a 3GB/48 ROP GTX 970 would have been underspeced, and with so much of the GTX 970’s success story being NVIDIA’s ability to launch the card at $329 I’m not sure if the other option is much better. At least on paper this looks like the best compromise NVIDIA could make.

In the end while I am disappointed that these details haven’t come out until now, I am satisfied that we now finally have enough information in hand to truly understand what’s going on with the GTX 970 and what its strengths and weaknesses are as a result of memory segmentation. Meanwhile for real world performance, right now this is an ongoing test with the GTX 970. As the highest-profile card to use memory segmentation it’s the first time NVIDIA has been under the microscope like this, but it’s far from the first time they’ve used this technology. But so far with this new information we have been unable to break the GTX 970, which means NVIDIA is likely on the right track and the GTX 970 should still be considered as great a card now as it was at launch. In which case what has ultimately changed today is not the GTX 970, but rather our perception of it.

giphy.gif

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος FrOsT έγραψε:

Για άλλο λόγο μαζεύτηκαν (scrapyardwars), απλά έτυχε να είναι μαζί όταν έσκασε το θέμα. 

Επίσης το θέμα με την της 970 είχε πάρει πολλαπλασιες διαστάσεις. 

Πρεπει να πω οτι το βιντεο δεν το εχω δει, οποτε προφανως κανω λαθος. Απλα βλεποντας αυτον τον τεραστιο τιτλο νομιζα οτι ηταν ενα βιντεο με εναν και μονο σκοπο, το κραξιμο στην amd. Παω πασο ομως φυσικα γιατι δεν το εχω δει ακομη.

Το θεμα με τις 970 φυσικα και πηρε μεγαλες διαστασεις, δεν αντιλεγω, απλα δεν θυμαμαι να ειδα κατι αντιστοιχο. Ομοβροντιες πανταχωθεν δηλαδη οπως παραπανω. Ειναι μεγαλου μεγεθους ατοπηματα και τα δυο αλλα η αντιμετωπιση εδω νομιζω ειναι πιο βαρυα και αδικη.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη κατάσταση μου θυμίζει ΣΥΡΙΖΑ. 

Θα βγει σε λίγο εκπρόσωπος της AMD και θα κάνει δηλώσεις στα ΜΜΕ:

"Γιατί διαμαρτυρεστε,  οι άλλοι είναι καλύτεροι/πιο έξυπνοι; Και λίγο την ανεβάσαμε την τιμή" 

 

 

 

Εκεί που έχουν πάει γενικά οι τιμές πάντως η 1080ti έχει γίνει τρελό value for money, αντε να αρχίσει να ανεβαίνει και αυτή να δούμε το value της TXp :p

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@JayzTwoCents: This whole thing has me wanting to also abandon my Threadripper build... but Intel isn't much better. So now I don't know how to proceed. 

 

Απλα κλαιω.

 

Απο την AMD ειπαν , οτι δεν μπορουν να ελεγξουν τις τιμες.

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, FrOsT said:

Η όλη κατάσταση μου θυμίζει ΣΥΡΙΖΑ. 

Θα βγει σε λίγο εκπρόσωπος της AMD και θα κάνει δηλώσεις στα ΜΜΕ:

"Γιατί διαμαρτυρεστε,  οι άλλοι είναι καλύτεροι/πιο έξυπνοι; Και λίγο την ανεβάσαμε την τιμή" 

Η όλη φάση μου θυμίζει "Εγώ να κράξω ήρθα. Τι προσπαθείτε να μου εξηγήσετε; Θα σας τσουβαλιάσω και εσάς στο τέλος."

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, FrOsT said:

Το βρήκες! 

Όχι όχι. Εσύ το βρήκες πρώτος, διότι ενώ είμαστε αντίθετοι σε αυτή τη κίνηση της AMD(εκτός και αν το να τους χαρακτηρίζεις κουτοπόνηρους είναι έπαινος για σένα), είμαστε σαν το ΣΥΡΙΖΑ, επειδή δεν την κράζουμε με εντελώς απόλυτα και εγκεκριμένα από εσένα τρόπο. Αν έχεις νευράκια, να τα εκφράζεις χωρίς να απαξιώνεις τους άλλους, χωρίς να διαστρεβλώνεις αυτό που γράφουν. Αν και μάλλον δεν διάβασες καθόλου τι έχω γράψει, απλά ενοχλήθηκες από το link στο Anandtech.

 

Κανείς δεν έχει δικαιολογήσει μέχρι τώρα την AMD. ΚΑΝΕΙΣ. Το να προσπαθήσεις να σκεφτείς τους λόγους πίσω από μια επιλογή που έκανε μια εταιρία, δεν σημαίνει ότι την δικαιολογείς για αυτή της την επιλογή. Μην τρελαθούμε κιόλας. Το να σχολιάζεις ένα άλλο συμβάν στο παρελθόν, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΣΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ, ούτε αυτό είναι προσπάθεια δικαιολόγησης της εταιρίας, από την στιγμή που το συμβάν εκείνο δεν πασάρεται σε καμιά περίπτωση ως δικαιολογία. Το link του Anandtech ήταν απλά για να σου υπενθυμίσω ότι ο τεχνολογικός τύπος εκείνη την περίοδο από την μία έλεγε ότι ήταν μεγάλο λάθος της Nvidia, από την άλλη όμως έτρεχε να μπαλώσει το θέμα υπενθυμίζοντας ότι η 970 συνέχιζε να αποτελεί εξαιρετικό VFM ακόμα και με τα σωστά specs.

 

Και πολύ ασχολήθηκα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, yanni said:

Όχι όχι. Εσύ το βρήκες πρώτος, διότι ενώ είμαστε αντίθετοι σε αυτή τη κίνηση της AMD(εκτός και αν το να τους χαρακτηρίζεις κουτοπόνηρους είναι έπαινος για σένα), είμαστε σαν το ΣΥΡΙΖΑ, επειδή δεν την κράζουμε με εντελώς απόλυτα και εγκεκριμένα από εσένα τρόπο. Αν έχεις νευράκια, να τα εκφράζεις χωρίς να απαξιώνεις τους άλλους, χωρίς να διαστρεβλώνεις αυτό που γράφουν. Αν και μάλλον δεν διάβασες καθόλου τι έχω γράψει, απλά ενοχλήθηκες από το link στο Anandtech.

 

Κανείς δεν έχει δικαιολογήσει μέχρι τώρα την AMD. ΚΑΝΕΙΣ. Το να προσπαθήσεις να σκεφτείς τους λόγους πίσω από μια επιλογή που έκανε μια εταιρία, δεν σημαίνει ότι την δικαιολογείς για αυτή της την επιλογή. Μην τρελαθούμε κιόλας. Το να σχολιάζεις ένα άλλο συμβάν στο παρελθόν, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΣΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ, ούτε αυτό είναι προσπάθεια δικαιολόγησης της εταιρίας, από την στιγμή που το συμβάν εκείνο δεν πασάρεται σε καμιά περίπτωση ως δικαιολογία. Το link του Anandtech ήταν απλά για να σου υπενθυμίσω ότι ο τεχνολογικός τύπος εκείνη την περίοδο από την μία έλεγε ότι ήταν μεγάλο λάθος της Nvidia, από την άλλη όμως έτρεχε να μπαλώσει το θέμα υπενθυμίζοντας ότι η 970 συνέχιζε να αποτελεί εξαιρετικό VFM ακόμα και με τα σωστά specs.

 

Και πολύ ασχολήθηκα.

Δεν σε έκανα quote, γενικά μίλησα αλλά πολύ προσωπικά τα παίρνεις και επιτίθεσε, επίσης δεν ανέφερα πρώτος την 970. 

Quote σε έκανα μόνο όταν μου επιτέθηκες. 

 

Δεν ήσουν μόνο εσύ από πάνω μου, το Λίνκ του λοκο από κατω το είδες; λέω εγώ τώρα,  που εκεί είναι γεμάτο με "Γιατί οι άλλοι είναι καλύτεροι;  έχουν κάνει χειρότερα";

 

Δεν πειράζει μην ασχολείσαι, αλλά μην προσπαθείς να δημιουργείς δράμα. 

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Αν αγνόησες τα posts μου my bad. Sorry.

 

Απλά το ποστ σου περί ΣΥΡΙΖΑ και προσπάθεια δικαιολόγησης της όλης κατάστασης φαινόταν να αποτελεί σχόλιο για το δικό μου ποστ, ασχέτως αν δεν με έκανες quote. Πολλές φορές αναφερόμαστε σε κάποιον έμμεσα ή άμεσα χωρίς να τον κάνουμε quote(όπως στο παρόν). Και αν αυτός ενοχληθεί μετά του λέμε "α ναι γενικά μίλησα". Αλλά μπορεί να μην είναι έτσι.

 

Για το δράμα δεν έχεις άδικο. Ενοχλούμαι τα μέγιστα όταν γράφω "ασπρο" και από κάτω διαβάζω "όλοι μπλε τα περιγράφετε".

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.