Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

1 minute ago, fatalara said:

Ολα αυτα ομως δεν εχουν σχεση με το τι ειναι καλυτερο προιον.

Βαση performance θα αγορασουμε ολοι ειτε AMD ειτε Nvidia θα τις βαλουμε και στα νερα αντιο θερμοκρασιες κλπ.

Out of the box η καρτα υστερει σε ολα.

Ξεχνα τις ταμπελες, εχουμε δυο καρτες Α Β με ιδια αποδοση αλλα η Α καει 100watt παραπανω και κανει πολυ περισσοτερο θορυβο απο τη Β. Το αν θα αγοραζαμε την Α και οι δυο δεν σημαινει οτι η καρτα Α ειναι καλυτερο προιον, σημαινει οτι δεν μας ενδιαφερει το ποσο καει και ποσο θορυβο κανει.

Καλυτερο προιον ειναι το Β γιαυτο και ο billpeppas τα εβαλε εκει.

Δεν θα με βρεις μέσα σε αυτούς που λένε ότι η Vega 64 είναι καλή gaming λύση. Ίσως η 56, αλλά η 64 έχει αρκετά αρνητικά και μόνο αν συνδυαστεί με την αγορά ενός FreeSync monitor μπορεί κάποιος να πει ότι σαν σύνολο είναι καλύτερη λύση έναντι μιας 1080 και ενός GSync monitor.

 

Δεν θα με βρεις ούτε μέσα σε αυτούς που θέλουν σχετικά καλό Vega για να πάνε άλλη μια φορά να τα δώσουν στην Nvidia, ούτε μέσα σε αυτούς που μουρμουράνε, επειδή μια εταιρία που έχει τα χίλια μύρια οικονομικά προβλήματα καταφέρνει να φτάσει σε gaming επιδόσεις το δεύτερο κορυφαίο προϊόν μιας εταιρίας που έχει υγιή τα οικονομικά της και διπλάσια έσοδα κάθε χρόνο και να ισοφαρίσει το top προϊόν σε compute ισχύ.

 

Από εκεί και πέρα θα έπρεπε πριν μιλήσεις για ταμπέλες να αναρωτηθείς τι θεωρείς καλύτερο προϊόν. Αυτό π.χ. που εσύ θεωρείς καλύτερο προϊόν με βάση τις δικά σου κριτήρια;

 

Τις ταμπέλες τις έχω ξεχάσει εδώ και πολλά χρόνια. Ξέρεις ποστάρω τόσο πολύ με βάση ταμπέλες που με κράζουν ΟΛΟΙ και Intelάδες και Nvidiaδες και AMDάδες. Οπότε μπορείς να μου πεις από που και ως που θα πρέπει να θεωρήσω την κάρτα Α και την κάρτα Β ως ίδιας επίδοσης, όταν προσωπικά σχολίασα για την 56άρα η οποία υποτίθεται ότι είναι 5-10% πιο γρήγορη από την 1070 και προσωρινά ή και θεωρητικά αν προτιμάς φτηνότερη; Μιλάς για ταμπέλες απευθυνόμενος στον άλλον, όταν έρχεσαι και μου κατασκευάζεις ένα βολικό συγκριτικό "καρτες Α Β με ιδια αποδοση" που είναι εξ αρχής άκυρο. Αν τώρα μου πεις "μα μιλάω για την 64άρα", θα σου πω ότι δεν είναι δικό μου λάθος.

 

Quote

Most interesting is the RX Vega 56. With a $399 price tag that goes after the GTX 1070, it matches or beats the GeForce offering in every single test except Grand Theft Auto V. On average, we see that performance uplift hover in the 6-8% range, not enough to be earth shattering but enough to raise eyebrows (PCPerpective)

 

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχε ποσταριστεί και ενα συγκριτικο 1070 με 56 οπου υπολόγιζε την αυξημένη κατανάλωση με διαφορα σεναρια χρήσης. Στο μικρότερο σενάριο νομίζω οτι είχε απο δύο ως τέσσερις ωρες χρήσης φουλ κατανάλωσης τυπου gaming και το εβγαζε γυρω συο τριαντα ευρω αύξηση σε ρεύμα με την αμερικανική χρεωση kWh που πανω κάτω ειναι ίδια με την ελληνική. Τα 100% αυξημένη κατανάλωση δεν ισχύει σε κανενα σεναριο αλλά σίγουρα ειναι αυξημένη. Και αν χρησιμοποιηθει η καρτα για πανω απο τρια χρόνια έρχονται στα ιδια απο αποψη τιμών. Το πρόβλημα για μενα είναι οτι για καποιον που θέλει να στήσει τώρα βαρβατο συστημα, δε βλεπω να επιλέξει την 56 που είναι και η κάρτα που αξίζει και θα πάει αναγκαστικά σε 1080ti. Κι εγω αυτο περίμενα αλλα δε φαινονται καλά τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jesus έγραψε:

Επιδοσεις παρομοιες,με τις RX να ειναι φρεσκιες και με περιθώρια βελτιωσης.(απο οτι ειδαμε και με την strixx)

Θερμοκρασιες τα ιδια πανω κατω.

Τιμες δεν βλεπω τραγικες διαφορες αν και μενει να δουμε που θα σταθεροποιηθουν.

Καταναλωση  χειροτερη οι rx.

Η καταναλωση απο μονη της δηλαδη κρινει αν μια gpu ειναι καλυτερη απο μια αλλη?

1) Επιδόσεις παρόμοιες έναν χρόνο μετά. Ας μην επανέλθουμε σ' αυτό το θέμα, νομίζω ότι το έχουμε λύσει.

2) Ίδιες θερμοκρασίες; Μάλλον, κάτι δεν έχω καταλάβει. Πλην των υλοποιήσεων των λιγότερο γνωστών εταιριών (που κι αυτές μέχρι 74 πήγαιναν), οι κορυφαίες υλοποιήσεις είχαν πολύ καλύτερες θερμοκρασίες (μέχρι 69, αν θυμάμαι καλά).

3) Τιμές οι ίδιες για ένα καθυστερημένο χρονικά προϊόν; Και με φήμες ότι οι αρχικές τιμές αφορούσαν τα πρώτα κομμάτια και οι επόμενες παρτίδες θα έχουν αυξημένη, κάτα τι, τιμή; Ασχολίαστο.

4) Ε, αυτό δεν κρύβεται. Όχι ότι μετράει (εντάξει, δεν έγινε και τίποτα για μερικά watt παραπάνω), αλλά είναι και αυτό, για κάποιους, ένα ακόμη μείον.

5) Όχι. Ελάχιστοι θ' ασχοληθούν με την κατανάλωση. Όμως, έχουμε ένα προϊόν που στέκεται απέναντι στην προηγούμενη γενιά του άμεσου ανταγωνιστή, δεν την ξεπερνάει σε επιδόσεις, ούτε σε θερμοκρασίες ούτε σε κατανάλωση και έχουμε πάλι αρχίσει το γνωστό τροπάρι: ναι, αλλά θα βελτιωθεί (σε 3-4-5-6 μήνες, θα βελτιωθεί). Ναι, αλλά θα βγουν drivers και ένα σωρό φοβερά και τρομερά features θα ενεργοποιηθούν και τότε, θα δείτε , θα φτάνει τη 1080 (η οποία τότε θα αντικατασταθεί από τη 2080). Ούτε λόγος, βέβαια, για τη 1080ti. Σαν να μην υπάρχει αυτή η κάρτα. Ναι, αλλά θα πέσουν οι τιμές, περιμένετε και θα δείτε. Ναι, αλλά θα παίρνεις και ένα freesync monitor μαζί για τις κρύες νύχτες του χειμώνα. Ναι, αλλά περίμενε και θα δεις στο dx12 τι έχει να γίνει. Δεν το συνεχίζω. Απλά περιμένω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, DEADLAZARUS said:

1) Επιδόσεις παρόμοιες έναν χρόνο μετά. Ας μην επανέλθουμε σ' αυτό το θέμα, νομίζω ότι το έχουμε λύσει.

 

Ρε συ, γιατί κολλάτε σε αυτό; Οι άνθρωποι το παλεύουν με άδειες τσέπες. Δηλαδή ειλικρινά δεν κατανοώ που σας πειράζει αυτό ή που σας φαίνεται παράξενο ή γιατί σας φαίνεται κατακριτέο. Το οποιοδήποτε έργο θα καθυστερήσει όταν αυτό έχει ελλειπή χρηματοδότηση, όχι απλά η σχεδίαση μιας κάρτας γραφικών. Βασικά αν η AMD κατάφερνε να δίνει ανταγωνιστικά προϊόντα με την Nvidia την ίδια στιγμή που τα δίνει η Nvidia, θα έπρεπε ο Huang να συγκαλέσει meeting και οι φωνές του να ακουστούν μέχρι την Ελλάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Όμως, έχουμε ένα προϊόν που στέκεται απέναντι στην προηγούμενη γενιά του άμεσου ανταγωνιστή,

Μια διόρθωση εδώ. Στην current γενιά. Δεν υπάρχει επόμενη. Αυτή είναι φήμες ακόμη. Απλά άργησε και εκεί γίνεται όλος ο ντόρος. Λόγω της καθυστέρησης πολυς κόσμος περίμενε περισσότερα. Απλά αυτό 

πριν 5 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

κατακριτέο

Δεν Είναι κατακριτέο. Απλά είναι λογικό Η καθυστέρηση να φέρει προσδοκίες. Τις οποίες Η ίδια η amd "φύτεψε" στο κεφάλι μας :)

Οι οικονομικές συνθήκες κάτω από τις οποίες χτίστηκε το Vega πόσους θαρρείς ότι ενδιαφερουν; 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Βασικά αν η AMD κατάφερνε να δίνει ανταγωνιστικά προϊόντα με την Nvidia την ίδια στιγμή που τα δίνει η Nvidia, θα έπρεπε ο Huang να συγκαλέσει meeting και οι φωνές του να ακουστούν μέχρι την Ελλάδα.

 

Το mid range ειναι εκει που μπορει να παιξει η AMD αλλα με την βλακεια που θελανε να παιξουν high end , καταφεραν να το κλασουν εντελως . 

Τωρα εμειναν με VEGA καρτες που θα εκτοξευσουν τις πωλησεις της nvidia , ας βαζανε τα εργοστασια να τυπωνουν 570/580 .....

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ρε συ, γιατί κολλάτε σε αυτό; Οι άνθρωποι το παλεύουν με άδειες τσέπες. Δηλαδή ειλικρινά δεν κατανοώ που σας πειράζει αυτό ή που σας φαίνεται παράξενο ή γιατί σας φαίνεται κατακριτέο. Το οποιοδήποτε έργο θα καθυστερήσει όταν αυτό έχει ελλειπή χρηματοδότηση, όχι απλά η σχεδίαση μιας κάρτας γραφικών. Βασικά αν η AMD κατάφερνε να δίνει ανταγωνιστικά προϊόντα με την Nvidia την ίδια στιγμή που τα δίνει η Nvidia, θα έπρεπε ο Huang να συγκαλέσει meeting και οι φωνές του να ακουστούν μέχρι την Ελλάδα.

Δεν με πειράζει. Το έχω ξαναγράψει: κρίνοντας καθαρά τεχνολογικά, η καθυστέρηση αυτή είναι μεγάλο μειονέκτημα.

Αν κάτι μ' ενόχλησε, είναι οι προσδοκίες που, χωρίς φειδώ, καλλιεργήθηκαν από την amd για τον ερχομό του vega από τον Σείριο. Μ' ενόχλησε η τιμολόγηση και η ζέση να ικανοποιηθούν οι miners και όχι όσοι περίμεναν υπομονετικά τις vega. Και, ναι, επειδή έχω κόλλημα με τις θερμοκρασίες, με ανησυχεί που ένα κορυφαίο σύστημα ψύξης (βλ. asus), με 3 fans, καταφέρνει (!) να μην ξεπεράσει η κάρτα τους 74 βαθμούς. Ακόμα κι έτσι, δεν έχω αποκλείσει την rx 56. Περιμένω που περιμένω, αν αντέξω λίγο ακόμα, μπορεί και να την τιμήσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Δεν θα με βρεις μέσα σε αυτούς που λένε ότι η Vega 64 είναι καλή gaming λύση. Ίσως η 56, αλλά η 64 έχει αρκετά αρνητικά και μόνο αν συνδυαστεί με την αγορά ενός FreeSync monitor μπορεί κάποιος να πει ότι σαν σύνολο είναι καλύτερη λύση έναντι μιας 1080 και ενός GSync monitor.

 

Δεν θα με βρεις ούτε μέσα σε αυτούς που θέλουν σχετικά καλό Vega για να πάνε άλλη μια φορά να τα δώσουν στην Nvidia, ούτε μέσα σε αυτούς που μουρμουράνε, επειδή μια εταιρία που έχει τα χίλια μύρια οικονομικά προβλήματα καταφέρνει να φτάσει σε gaming επιδόσεις το δεύτερο κορυφαίο προϊόν μιας εταιρίας που έχει υγιή τα οικονομικά της και διπλάσια έσοδα κάθε χρόνο και να ισοφαρίσει το top προϊόν σε compute ισχύ.

 

Από εκεί και πέρα θα έπρεπε πριν μιλήσεις για ταμπέλες να αναρωτηθείς τι θεωρείς καλύτερο προϊόν. Αυτό π.χ. που εσύ θεωρείς καλύτερο προϊόν με βάση τις δικά σου κριτήρια;

 

Τις ταμπέλες τις έχω ξεχάσει εδώ και πολλά χρόνια. Ξέρεις ποστάρω τόσο πολύ με βάση ταμπέλες που με κράζουν ΟΛΟΙ και Intelάδες και Nvidiaδες και AMDάδες. Οπότε μπορείς να μου πεις από που και ως που θα πρέπει να θεωρήσω την κάρτα Α και την κάρτα Β ως ίδιας επίδοσης, όταν προσωπικά σχολίασα για την 56άρα η οποία υποτίθεται ότι είναι 5-10% πιο γρήγορη από την 1070 και προσωρινά ή και θεωρητικά αν προτιμάς φτηνότερη; Μιλάς για ταμπέλες απευθυνόμενος στον άλλον, όταν έρχεσαι και μου κατασκευάζεις ένα βολικό συγκριτικό "καρτες Α Β με ιδια αποδοση" που είναι εξ αρχής άκυρο. Αν τώρα μου πεις "μα μιλάω για την 64άρα", θα σου πω ότι δεν είναι δικό μου λάθος.

 

 

Δεν υπαρχει τι θεωρω εγω η εσυ καλυτερο προιον, δεν υπαρχουν γνωμες σε αυτα, το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενδιαφερουν και θα  σε επηρεασουν στο τι θα αγορασεις. Βαζεις κατω δυο αντικειμενα τα συγκρινεις και βλεπεις τις διαφορες. Οποιο εχει τις περισσοτερες υπερ του κερδιζει.

Το τι θα αγορασουμε ειναι αλλο θεμα και επισεις εννοουσα βγαλε τις ταμπελες απο τα προιοντα οχι οτι εβαλα κατι σε εσενα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

μία είναι η λύση για αυτήν την εποχή PS4 !!! η ΧΒΟΧ !!!   >πάμε παραλία :p

 

 ο ντόρος γίνεται

-για το vega killer (τα φούσκωσαν όσο δεν πάει το μάρκετινγκ της το οποίο θέλει ξήλωμα και όχι μόνο αυτό).

 

- για τις τιμές msrp που είχε βάλει για την air και πωλείται στα 640€, εδώ πέρα τους λόγους που συντρέχουν τους έχουμε πει mining,

τιμές στις μνήμες, έλλειψη στοck και είναι και oι πρώτες μέρες κυκλοφορίας της δεν βλέπω κάτι παράλογο,

αναμενόμενο ήταν (αν δεν ήταν τα 2 πρώτα ίσως να είχαν 40€ κάτω).

Και οι 1080/1070 είχαν msrp 600$/350$(νομίζω) και Ευρώπη και τις αγοράζαμε από 720-750€/420-450€ reference & custom αντίστοιχα,

(είχαμε και το ανέκδοτο με τις FounderEdition στις αρχές πριν βγούν οι custom με κάπελο 100€ αν δεν κάνω λάθος).

Θα μου πείτε παίρνουμε επιδόσεις ενός χρόνου πριν, οκ μαζί σας (εδώ πάει το ξήλωμα που έγραψα παραπάνω)

 

-για την κατανάλωση, οκ τις περισσότερες φορές/πάντα οι amd είχαν μεγαλύετρη κατανάλωση.

 

Όποιος θέλει καρτούλα θα κάνει την αγορά απ'έξω είτε nvidia είτε amd (εφόσον μπορεί) και δεν χρειάζεται να πληρώσει το καπέλο.

Κοίταζα τις τιμές χθες σε 1070/1080, κι έξω είναι αυτές που είχαμε στην Ελλάδα κοντά στα τέλη Μαΐου (στο φθηνότερο σκρουτζομάγαζο).

 

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Και, ναι, επειδή έχω κόλλημα με τις θερμοκρασίες, με ανησυχεί που ένα κορυφαίο σύστημα ψύξης (βλ. asus), με 3 fans, καταφέρνει (!) να μην ξεπεράσει η κάρτα τους 74 βαθμούς.

Μιας και η asus μέχρι στιγμής έχει βγάλει custom, σχετικά με τις θερμοκρασίες άσχετα πόσα fans, πάχος της ψήκτρας, heatpipes άμεση επαφή ή όχι κτλ.

(παίζουν κι αυτά τον ρόλο τους) έχει σχέση και το προφίλ που έχει επιλέξει ως προς θόρυβο/θερμοκρασίες.

"Θυσιάζει" τις θερμοκρασίες της με πιο χαμηλές στροφές στα fans, με στόχο να έχει χαμηλότερο θόρυβο. Με ένα πιο "επιθετικό" προφίλ θα έχεις μικρότερα temps.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, για όποιον θέλει ν' αγοράσει νέα κάρτα τώρα, είναι, ίσως, η χειρότερη εποχή. Mining/αύξηση τιμών στις μνήμες/αστείες τιμολογιακές πολιτικές συντελούν σ' αυτό το φαινόμενο.

πριν 6 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Μιας και η asus μέχρι στιγμής έχει βγάλει custom, σχετικά με τις θερμοκρασίες άσχετα πόσα fans, πάχος της ψήκτρας, heatpipes άμεση επαφή ή όχι κτλ.

(παίζουν κι αυτά τον ρόλο τους) έχει σχέση και το προφίλ που έχει επιλέξει ως προς θόρυβο/θερμοκρασίες.

"Θυσιάζει" τις θερμοκρασίες της με πιο χαμηλές στροφές στα fans, με στόχο να έχει χαμηλότερο θόρυβο. Με ένα πιο "επιθετικό" προφίλ θα έχεις μικρότερα temps.

Εμ, έλα ντε που έχω κόλλημα και με τον θόρυβο. Στην 970 δεν έχω δει παραπάνω από 62 (με custom profile, βέβαια, αλλά και πάλι..) και από θόρυβο.... μηδέν. Είμαι καλομαθημένος  και έχω απαιτήσεις;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Γενικά, για όποιον θέλει ν' αγοράσει νέα κάρτα τώρα, είναι, ίσως, η χειρότερη εποχή. Mining/αύξηση τιμών στις μνήμες/αστείες τιμολογιακές πολιτικές συντελούν σ' αυτό το φαινόμενο.

Εμ, έλα ντε που έχω κόλλημα και με τον θόρυβο. Στην 970 δεν έχω δει παραπάνω από 62 (με custom profile, βέβαια, αλλά και πάλι..) και από θόρυβο.... μηδέν. Είμαι καλομαθημένος  και έχω απαιτήσεις;).

όταν βγουν περισσότερα reviews θα έχουμε καλύτερη εικόνα. 

Και με custom προφίλ μέχρι κάποιο σημείο δεν θα αλλάζει κάτι στο θόρυβο.

Spoiler

η 1080 έχει κρυάδες με custom profil σε load 59C, idle 27C

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε πάθει με τις τιμές;οι early adopters αυτά παθαίνουν,κι έπειτα ο ένας πουλάει 730 με υδροψηξη,κι ο άλλος από Ευρώπη αερόψυκτη στα 750 και πάνω,πάντα οι κάρτες ήταν ακριβές,απλά τώρα τελευταία αυτή που μονοπωλούσε το είχε τερματίσει,από τη μια έδινε ισχυη που στην επερνε πίσω από το μόνιτορ,ένα rog έβγαλε στα 800,πριν ένα η δύο χρόνια;προβληματιστείτε.Και στο φινάλε δεν έχουν όλοι 1500αρια και λίγα λέω γιατί το καλό το rog το ultrawide έχει 1100.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι παντως που βλεπω ολο και περισσοτερο κοσμο να βλεπει και να καταδεικνυει το μεγαλυτερο προβλημα της amd. Που δεν ειναι αλλο απο το ιδιο της το μαρκετινγκ. Ακουγα τα εξ αμαξης εγω οταν τα ελεγα απο την εποχη των fury και των πρωτων polaris. Ειχα πει οτι οι ανθρωποι ειναι ηλιθιοι με περικεφαλαια, ηλιθιοι σε τετοιο βαθμο που κανουν κακο στην ιδια την εταιρια που τους ταιζει, επικινδυνα ηλιθιοι, και να που επιβεβαιωνομαι. Δυστυχως δεν ξερω να κανω quote τον εαυτο μου σε ποστ κανα δυο χρονια πισω...

 

@koukoubetses

Νταξει, το ειπες μια, δυο, τρεις αλλα φτανει. Σε καθε σου ποστ αναφερεσαι στα gsync monitors και μαλιστα μονο τα πιο ακριβα, λες και φθηνοτερα δεν υπαρχουν. Το θεμα ομως ειναι οτι το τι αξιζει περισσοτερο, το vfm που λεμε, δεν εχει να κανει με το ποιο ειναι απολυτα καλυτερο. Μην ψαχνεις να βρεις vfm εκει που το ψαχνεις. Τα vfm ειναι πολυ μακρυα απο 1080,1080ti, vega 64, asus rog κλπ. Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα gsync και freesync ειναι περισσοτερο προβλημα παρα λυση.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, fatalara said:

Δεν υπαρχει τι θεωρω εγω η εσυ καλυτερο προιον, δεν υπαρχουν γνωμες σε αυτα, το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενδιαφερουν και θα  σε επηρεασουν στο τι θα αγορασεις. Βαζεις κατω δυο αντικειμενα τα συγκρινεις και βλεπεις τις διαφορες. Οποιο εχει τις περισσοτερες υπερ του κερδιζει.

Το τι θα αγορασουμε ειναι αλλο θεμα και επισεις εννοουσα βγαλε τις ταμπελες απο τα προιοντα οχι οτι εβαλα κατι σε εσενα.

Δεν ισχύει το "περισσότερες" πάντα. Η GTX 1060 έχει χαμηλότερη τιμή, χαμηλότερο θόρυβο, χαμηλότερη κατανάλωση, χαμηλότερες θερμοκρασίες, έναντι της GTX 1070. Αλλά αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα. Θα μου πεις ότι μιλάς για παρόμοια προϊόντα. Θα σου πω ότι έχω εκφράσει γνώμη τόσο για την 64 όσο και για την 56 και δεν είναι η ίδια. Εσύ υποθέτω(δεν μου απάντησες πιο πάνω) επιμένεις να μιλάς για την 64άρα. Εγώ για την 64άρα βλέπω ότι και η ίδια η AMD πάει να την πουλήσει στους miners, διότι ξέρει ότι αφού πάρουν οι fans της, αφού πάρουν όσοι βρουν ενδιαφέρουσες προτάσεις τα Radeon packs και αφού πάρουν και όσοι έχουν FreeSync monitor και μια Vega τους καλύπτει, μετά τέρμα οι πωλήσεις.

Επίσης το "δεν υπάρχουν γνώμες σε αυτά" που λες, δεν συμβαδίζει με την προσπάθειά σου πιο πάνω να μου αποδείξεις ότι το Α προϊόν είναι καλύτερο από το Β. Και το "βγάλε τις ταμπέλες" είναι το ίδιο, είτε θεωρείς ότι ο άλλος φέρει συγκεκριμένη ταμπέλα, είτε θεωρείς ότι σχολιάζει με δύο μέτρα και δύο σταθμά, ανάλογα με την ταμπέλα του προϊόντος.

 

12 hours ago, DEADLAZARUS said:

Δεν με πειράζει. Το έχω ξαναγράψει: κρίνοντας καθαρά τεχνολογικά, η καθυστέρηση αυτή είναι μεγάλο μειονέκτημα.

Αν κάτι μ' ενόχλησε, είναι οι προσδοκίες που, χωρίς φειδώ, καλλιεργήθηκαν από την amd για τον ερχομό του vega από τον Σείριο. Μ' ενόχλησε η τιμολόγηση και η ζέση να ικανοποιηθούν οι miners και όχι όσοι περίμεναν υπομονετικά τις vega. Και, ναι, επειδή έχω κόλλημα με τις θερμοκρασίες, με ανησυχεί που ένα κορυφαίο σύστημα ψύξης (βλ. asus), με 3 fans, καταφέρνει (!) να μην ξεπεράσει η κάρτα τους 74 βαθμούς. Ακόμα κι έτσι, δεν έχω αποκλείσει την rx 56. Περιμένω που περιμένω, αν αντέξω λίγο ακόμα, μπορεί και να την τιμήσω.

Η καθυστέρηση αυτή είναι απολύτως φυσιολογική. Έχεις δύο ομάδες. Μία 100 ατόμων με χρηματοδότηση $100 (π.χ.) και μία των 10 ατόμων με χρηματοδότηση $5. Τους ζητάς να φτιάξουν ένα πολύπλοκο προϊόν που να έχει Χ χαρακτηριστικά και Υ επιδόσεις. Αν θεωρήσουμε ότι τα άτομα των δύο ομάδων είναι παρόμοιου επιπέδου γνώσεων και νοημοσύνης, ποια ομάδα θα δημιουργήσει ταχύτερα το τελικό προϊόν και ποια ομάδα έχει τις περισσότερες πιθανότητες να δημιουργήσει το καλύτερο προϊόν;

 

Η καθυστέρηση αυτή μπορεί να είναι μειονέκτημα, αλλά με βάση τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί θα έλεγα ότι είμαστε και τυχεροί που έχουμε έστω και με καθυστέρηση ένα προϊόν όπως το Vega. Έχω εδώ και πάρα πολύ καιρό γράψει ή εδώ ή αλλού) ότι πριν το 18-19 η AMD δεν έχει καμιά πιθανότητα να είναι ανταγωνιστική έναντι της Nvidia στο hi end κομμάτι. Οι άνθρωποι πηγαίνουν με την ίδια αρχιτεκτονική από το 2012 και τα τελευταία χρόνια απλά παίρνουν υπάρχουσες υλοποιήσεις και τις χρησιμοποιούν ως βάση για την επόμενη, διότι πολύ απλά δεν έχουν τα λεφτά να φτιάξουν νέα. Τι ήταν το Fiji? Δύο Tonga με HBM memory controller. Τι είναι το Vega? Μια Fiji στα 14nm με HBM2 memory controller και εξαιρετικό compute. Όλα τα λεφτά πήγαν βασικά στο compute. 

 

Για το marketing συμφωνώ. Το marketing τους, ειδικά αυτό το "Poor Volta", ήταν αντίστοιχο πολλών φούμαρων που έχουν πουλήσει κατά το παρελθόν και δεν έχουν επιβεβαιωθεί. Η αντιμετώπιση των gamers από την AMD είναι αντίστοιχη αυτής που βλέπουμε από τους Έλληνες πολιτικούς προς τους ψηφοφόρους. "Τάξε τους και ας ξέρουν ότι τους δουλεύεις. Θα σε ψηφίσουν." Και αν και τους gamers μπορούν να τους κερδίσουν μελλοντικά εν μια νυκτί με ένα καλό προϊόν, όπως έγινε με τους Ryzen, αυτό που εγώ φοβάμαι είναι μην χάσουν την Apple. Αν χάσουν την Apple θα τους πάρει πολλά χρόνια να την ξανά κερδίσουν.

 

Όσον αφορά την τιμολόγηση, πολύ καλά κάνουν. Οι gamers τους έχουν χ3σμ3νους έτσι και αλλιώς (βγάλε κάτι καλό AMD να πάρω φτηνή GeForce). Οπότε ορθώς βγάζουν λίγα προϊόντα, τόσα όσα χρειάζεται προκειμένου να έχουν παρουσία στα charts των reviews των hardware sites, ορθώς χρεώνουν ακριβά, μιας και ακόμα και αν βάλουν καλές τιμές, ο άλλος πάλι σε Nvidia θα πάει, ορθώς τις προωθούν στους miners οι οποίοι θα πληρώσουν και κάτι παραπάνω για να τις αγοράσουν που σημαίνει ότι και η AMD θα βγάλει έστω τα σπασμένα της σειράς RX Vega. Το Vega θα αποφέρει κέρδος σε αυτούς μόνο υπό την μορφή των FirePro, Instinct και Frontier. Ως RX αμφιβάλλω να βγάζουν κέρδος.

 

13 hours ago, kpetros said:

 

Το mid range ειναι εκει που μπορει να παιξει η AMD αλλα με την βλακεια που θελανε να παιξουν high end , καταφεραν να το κλασουν εντελως . 

Τωρα εμειναν με VEGA καρτες που θα εκτοξευσουν τις πωλησεις της nvidia , ας βαζανε τα εργοστασια να τυπωνουν 570/580 .....

Την πάτησαν με την HBM βασικά. Τόσα χρόνια να την φτιάξουν και τώρα γυρνάει και τους δαγκώνει. Hi end θέλανε για να μην χάσουν τους φανατικούς οπαδούς τους, αλλά και για να δώσουν στους συνεργάτες τους που πουλάνε αποκλειστικά Radeon κάρτες, κάτι να πουλήσουν, για να μην κλείσουν και αυτοί. Hi end θέλανε για να μην είναι τα charts στα reviews, όπως ήταν αυτά στους  επεξεργαστές τα τελευταία χρόνια. Όλες οι πάνω μπάρες πράσινες και οι κόκκινες να ξεκινάνε από την μέση και κάτω. Τουλάχιστον με την Vega θα έχουν 1-2 προϊόντα από πάνω από το κορυφαίο τους, όχι 3-5. Η Nvidia ήδη έχει ξεπουλήσει. Αν περίμενε ότι η αποτυχία του Vega στο gaming κομμάτι θα της έφερνε επιπλέον πωλήσεις, θα έβγαζε επιτόπου το Volta. Αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση να προσπεράσουμε το Volta στο gaming κομμάτι. Άλλωστε το Volta δείχνει ως μια Pascal με Tensor Units και τίποτα το περισσότερο. Όπως ακριβώς το Vega είναι μια OCed Fiji με αυξημένο compute.

 

13 hours ago, tommybertsen said:

Δεν Είναι κατακριτέο. Απλά είναι λογικό Η καθυστέρηση να φέρει προσδοκίες. Τις οποίες Η ίδια η amd "φύτεψε" στο κεφάλι μας :)

Οι οικονομικές συνθήκες κάτω από τις οποίες χτίστηκε το Vega πόσους θαρρείς ότι ενδιαφερουν; 

Που είναι το λογικό ρε συ; Η AMD ξεκίνησε να φτιάξει μια compute κάρτα με επιδόσεις GTX 1080+ στο gaming - άλλο αν με τα poor Volta το έκαψε. Από εκεί και πέρα κάθε φορά που έβγαζε νέο προιόν η Nvidia έβγαιναν όλοι και λέγανε "Η Vega θα σκίζει την GTX 1080", μετά "Η Vega θα σκίζει την GTX 1080 Ti και την Titan X" και μετά "Η Vega θα σκίζει την Titan Xp". Η AMD με κατηγορούσε εδώ μέσα εμένα όταν έλεγα για επιδόσεις πάνω κάτω στα επίπεδα της GTX 1080; Για μια περίοδο βέβαια αναθάρρυνα και εγώ όταν άκουσα για 1600MHz, αλλά δυστυχώς δεν είδαμε και αντίστοιχο άλμα στις επιδόσεις. Throttling; Bottleneck κάπου; Δεν ξέρω.

Οι οικονομικές συνθήκες θα έπρεπε να ενδιαφέρουν εφόσον είμαστε ώριμα άτομα. Αλλιώς ας καθόμαστε να μουτζώνουμε τον Ολυμπιακό επειδή δεν μπορεί να κερδίσει την Μπαρτσελόνα, σαν μικρά παιδάκια που "θαρρείς ότι τα ενδιαφέρει" η διαφορά στο budget των ομάδων;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Χαιρομαι παντως που βλεπω ολο και περισσοτερο κοσμο να βλεπει και να καταδεικνυει το μεγαλυτερο προβλημα της amd. Που δεν ειναι αλλο απο το ιδιο της το μαρκετινγκ. Ακουγα τα εξ αμαξης εγω οταν τα ελεγα απο την εποχη των fury και των πρωτων polaris. Ειχα πει οτι οι ανθρωποι ειναι ηλιθιοι με περικεφαλαια, ηλιθιοι σε τετοιο βαθμο που κανουν κακο στην ιδια την εταιρια που τους ταιζει, επικινδυνα ηλιθιοι, και να που επιβεβαιωνομαι. Δυστυχως δεν ξερω να κανω quote τον εαυτο μου σε ποστ κανα δυο χρονια πισω...

 

@koukoubetses

Νταξει, το ειπες μια, δυο, τρεις αλλα φτανει. Σε καθε σου ποστ αναφερεσαι στα gsync monitors και μαλιστα μονο τα πιο ακριβα, λες και φθηνοτερα δεν υπαρχουν. Το θεμα ομως ειναι οτι το τι αξιζει περισσοτερο, το vfm που λεμε, δεν εχει να κανει με το ποιο ειναι απολυτα καλυτερο. Μην ψαχνεις να βρεις vfm εκει που το ψαχνεις. Τα vfm ειναι πολυ μακρυα απο 1080,1080ti, vega 64, asus rog κλπ. Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα gsync και freesync ειναι περισσοτερο προβλημα παρα λυση.

Να σου πω κατ'αρχην μην πορωνεσαι,δεν χρειάζεται να λες την λέξη ηλίθιοι τρεις φορές σε ένα ποστ,για όπου κι αν το απευθύνεις.Αφου πιάστηκες στο μόνιτορ,άρα στα υπόλοιπα συμφωνείς;αυτό δεν το λέω εγώ το λέει μια μεγάλη εταιρεία,που εσύ θεωρείς κασταναδες,αφήστε να βγει το προϊόν,και μετά κράζουμε όλοι μαζί,αν ήταν να το βγάλουν βεβιασμένα θα το έκαναν πιο πριν,δεν θα αργούσαν τόσο,θέλει υπομονή,όταν πας να αγοράσεις κάτι που βγήκε πριν μια βδομάδα,θα το πληρώσεις,κι εγώ στην αναζήτηση καρτας-μονιτορ είμαι αλλά δεν θα τα δώσω κοροιδιστικα ούτε στη Nvidia,ούτε στην amd.

Έγινε επεξεργασία από koukoubetses
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Να σου πω κατ'αρχην μην πορωνεσαι,δεν χρειάζεται να λες την λέξη ηλίθιοι τρεις φορές σε ένα ποστ,για όπου κι αν το απευθύνεις.Αφου πιάστηκες στο μόνιτορ,άρα στα υπόλοιπα συμφωνείς;αυτό δεν το λέω εγώ το λέει μια μεγάλη εταιρεία,που εσύ θεωρείς κασταναδες,αφήστε να βγει το προϊόν,και μετά κράζουμε όλοι μαζί,αν ήταν να το βγάλουν βεβιασμένα θα το έκαναν πιο πριν,δεν θα αργούσαν τόσο,θέλει υπομονή,όταν πας να αγοράσεις κάτι που βγήκε πριν μια βδομάδα,θα το πληρώσεις,κι εγώ στην αναζήτηση καρτας-μονιτορ είμαι αλλά δεν θα τα δώσω κοροιδιστικα ούτε στη Nvidia,ούτε στην amd.

Και να προσθέσω μιας και τώρα είδα το μας "φύτεψε" στο κεφάλι του tommyberchenκαι  όσα  ειπώθηκαν περι  μάρκετινγκ από το giorgos2187,ότι η amd εχει φοβερό μάρκετινγκ κατά τη γνώμη μου,επίσης βγάζει τις τοπ κάρτες της κάθε δύο χρόνια,οπότε από εκεί να καταλάβετε ότι δεν κυνηγάει κανέναν,και τα γνωστά στη μεσαία κατηγορία με rebrand κλπ.Και τέλος θα πω για πολλοστή φορά,ότι ούτε φυτεύουν,ούτε κυνηγούν,ούτε μας κοροϊδεύουν,οποίος θέλει παίρνει,ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος koukoubetses έγραψε:

δεν χρειάζεται να λες την λέξη ηλίθιοι τρεις φορές

Ναι, ειναι πολυ ελαφρυ και το ειπα και λιγες φορες αλλα νταξει ας μην ξεφυγουμε...

 

πριν 4 ώρες, το μέλος koukoubetses έγραψε:

το λέει μια μεγάλη εταιρεία,που εσύ θεωρείς κασταναδες

Κλασσικο προβλημα που συνανταται σε "συζητησεις" μεσα σε φορουμ. Δεν θεωρω καμια εταιρια κασταναδες. Το τμημα μαρκετινγκ της amd μονο θεωρω ηλιθιους. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος koukoubetses έγραψε:

κι εγώ στην αναζήτηση καρτας-μονιτορ είμαι αλλά δεν θα τα δώσω κοροιδιστικα ούτε στη Nvidia,ούτε στην amd.

Αν θελεις λοιπον ανοιξε ενα θεμα με τιτλο "αγορα καρτας-μονιτορ vfm" και εκει θα συζητησουμε ακριβως αυτο. Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το τι κανει το vega γενικως, τι κανει απεναντι στις οποιες nvidia και αν ειναι καλυτερο οσον αφορα τις μετρησεις.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος koukoubetses έγραψε:

ότι η amd εχει φοβερό μάρκετινγκ κατά τη γνώμη μου

Κατα τη γνωμη παρα πολλων αλλων εχει απο κακιστο εως ηλιθιο. Μαλλον η δικη σου ειναι λαθος και οχι των πολλων αλλων.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος koukoubetses έγραψε:

επίσης βγάζει τις τοπ κάρτες της κάθε δύο χρόνια

Και; Αυτο γιατι πρεπει να θεωρηθει ως κατι καλο; εγω το θεωρω κακο. Εγω τις θελω καθε δεκα μερες. Η και καθε δεκα χρονια. Παντως οχι καθε δυο χρονια. Βγαζεις κανενα νοημα;

 

πριν 3 ώρες, το μέλος koukoubetses έγραψε:

1)οπότε από εκεί να καταλάβετε ότι δεν κυνηγάει κανέναν,και τα γνωστά στη μεσαία κατηγορία με rebrand κλπ.

2)Και τέλος θα πω για πολλοστή φορά,ότι ούτε φυτεύουν,ούτε κυνηγούν,ούτε μας κοροϊδεύουν,οποίος θέλει παίρνει,ότι θέλει.

Σ αυτα δεν καταλαβα τιποτα. Στην πρωτη προταση δε βγαζω κανενα νοημα, τη δευτερη τη λεμε ολοι καποιες χιλιαδες φορες.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos2187 said:

Κατα τη γνωμη παρα πολλων αλλων εχει απο κακιστο εως ηλιθιο. Μαλλον η δικη σου ειναι λαθος και οχι των πολλων αλλων.

Το "δίκιο" δεν μετράται κατά πλειοψηφία. Ειδικά στον πραγματικό κόσμο είναι συχνό να έχει ο ένας δίκιο και οι πολλοί άδικο. Κι ειδικά εφόσον πιθανότατα οι Vega θα ξεπουλήσουν (έστω λόγω μικρής προσφοράς), θα είναι ειρωνικό να ασχολούμαστε με το μάρκετινγκ. Το λιγότερο που πέτυχαν είναι να κρατάνε στη δημοσιότητα μία κυκλοφορία που με τόσες καθυστερήσεις θα μπορούσε να είχε χαθεί στην αφάνεια.

 

Όμως, κατ' εμέ κακώς μπαίνετε στη διαδικασία να ασχολείστε με τις προωθητικές τακτικές της AMD. Το ζητούμενο είναι αν οι νέες κάρτες αξίζουν τα λεφτά τους και -ειδικά σε τούτο το θέμα- η πραγματική απόδοσή τους σε καθημερινές λειτουργίες. Κακά τα ψέματα, αυτό μπορούμε να το κρίνουμε πιο αντικειμενικά από την παραπάνω συζήτηση. Δεν εστιάζουμε εκεί;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Το "δίκιο" δεν μετράται κατά πλειοψηφία. Ειδικά στον πραγματικό κόσμο είναι συχνό να έχει ο ένας δίκιο και οι πολλοί άδικο.

Οταν οι γνωμες των πολλων υποστηριζουν κατι (κακο μαρκετινγκ) το οποιο επιβεβαιωνεται απο πραγματικα, απτα και αδιαμφισβητητα στοιχεια (ελαχιστες πωλησεις επι σειρα ετων) τοτε ειναι σωστες. Μαλλον οι πολλοι εχουν δικιο τελικα και ο ενας αδικο. Πολυ συχνοτερο νομιζω.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Κι ειδικά εφόσον πιθανότατα οι Vega θα ξεπουλήσουν (έστω λόγω μικρής προσφοράς), θα είναι ειρωνικό να ασχολούμαστε με το μάρκετινγκ.

Δηλαδη, φτιαχνουμε λιγα, τα ξεπουλαμε απο τυχη επειδη ετυχε να μας ευνοησουν καποιες συγκυριες (mining), λεμε ενα ολα καλα και παμε παρακατω; Και για ολα αυτα θα πρεπει να εχω και κοτζαμ τμημα μαρκετινγκ και να το πληρωνω κιολας; Συγγνωμη αλλα δεν μπορω να συμφωνησω με ολα αυτα και εχω καλυτερες βλεψεις για μια εταιρια του μεγεθους της amd. Θα μπορουσα να συμφωνησω αν επροκειτο για ενα ψιλικατζιδικο, αλλα δεν προκειται για ενα τετοιο. Αυτο θελω να πιστευω τουλαχιστον...

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Το λιγότερο που πέτυχαν είναι να κρατάνε στη δημοσιότητα μία κυκλοφορία που με τόσες καθυστερήσεις θα μπορούσε να είχε χαθεί στην αφάνεια.

Δεν συμφωνω με τη λογικη "η κακη διαφημιση, ειναι ειδος διαφημισης" αλλα πολλοι την υποστηριζουν  και φαινεται να δουλευει. Οποτε μου φτανει και μου περισσευει για το αν μια εταιρια θα την χρησιμοποιησει, αλλα εχω καθε δικαιωμα να με ενοχλει και να την θεωρω ακαλαισθητη, σωστα;

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Όμως, κατ' εμέ κακώς μπαίνετε στη διαδικασία να ασχολείστε με τις προωθητικές τακτικές της AMD. Το ζητούμενο είναι αν οι νέες κάρτες αξίζουν τα λεφτά τους και -ειδικά σε τούτο το θέμα- η πραγματική απόδοσή τους σε καθημερινές λειτουργίες. Κακά τα ψέματα, αυτό μπορούμε να το κρίνουμε πιο αντικειμενικά από την παραπάνω συζήτηση. Δεν εστιάζουμε εκεί;

 

Συμφωνω. Αλλα αν θελουμε να πουμε απλα μια αντικειμενικη αποψη θα επρεπε απλα να γραψουμε ολοι ενα "vega 56 ναι, vega 64 οχι" και θα τελειωνε οποιαδηποτε συζητηση. Οτιδηποτε περα απο αυτο θα επαυε εκ νεου να ειναι αντικειμενικο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.