Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

πριν 18 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Σήμερα είπα αρκετά και πήγα να κάνω προσωπική αναγνώριση της κατάστασης, 

Τελικά αν και με Freesync οθόνη κατέληξα εδώ

Spoiler


DSC_0697.thumb.JPG.fd8373b5970a8a0d44e9974bf946fdd1.JPG

'Οσο για stock, υπάρχει και πολύ πράγμα, απλά έχουν πάρει γραμμή όλοι ότι οι τιμές θα ανέβουν 100 ευρώ πάνω και κρατάνε για κέρδος.

Ιδού:

Spoiler

 

1070GTX
DSC_0695.thumb.JPG.d9493abe273fa44da6e5e2046e1c7dfc.JPG

 

 

Spoiler

580RX
DSC_0696.thumb.JPG.03ea0b161b3ae27dd4ede2444fce945c.JPG

 

 

χτύπημα κάτω από την μέση!

wtf!!  που είναι αυτά τα κουτάκια.

με γεια η ti

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μας πήδηξε την γκόμενα η AMD και γίναμε όλοι AMD haters.

Σώνει και καλά να υπάρχουν "ωχτροί" και "φανατικοί".

 

Για να ελαφρώσουμε λίγο το κλίμα ( αν και σίγουρα κάποιοι θα θιχτούνε από το ακόλουθο αστειάκι, ας κοιτάξουν μήπως τελικά τα μεγαλύτερα fanboys δεν είναι αυτοί που κατηγορούνε, αλλά οι ίδιοι τους οι εαυτοί ):

 

Ρωτάει ένας nVIDIot έναν Radeonά "τι παιχνίδι παίζεις αυτό το καιρό ?"
Και απαντάει ο Radeonάς "το περίμενε λίγο ακόμα" :D

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψτε μου να εκφερω την προσωπικη μου γνωμη , πιστευω οτι η vega 56 θα ειναι οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει μεχρι σημερα η Ati-Amd ,και το λεω αυτο γιατι πιστευω οτι εχουν εχουν ενα ασσο κρυμενο στο μανικι τους...φυσικα καποιοι εδω μεσα γνωριζουν πολλα περισσοτερα απο μενα ,αλλα κατι μου μυριζει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Επιτρεψτε μου να εκφερω την προσωπικη μου γνωμη , πιστευω οτι η vega 56 θα ειναι οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει μεχρι σημερα η Ati-Amd ,και το λεω αυτο γιατι πιστευω οτι εχουν εχουν ενα ασσο κρυμενο στο μανικι τους...φυσικα καποιοι εδω μεσα γνωριζουν πολλα περισσοτερα απο μενα ,αλλα κατι μου μυριζει....

Α,τώρα η 56 είναι η καλύτερη όλων των εποχών;και άσσος στο μανίκι;....είστε πολύ ωραίος κύριε!

 

Έγινε επεξεργασία από koukoubetses
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:
13 minutes ago, koukoubetses said:

Α,τώρα η 56 είναι η καλύτερη όλων των εποχών;και άσσος στο μανίκι;....είστε πολύ ωραίος κύριε!

Οπως ειδες φιλε μου γραφω ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ. Και αναφερωμα παντα σε σχεση αποδοση-τιμης.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος env0y έγραψε:

 

Τελικά αν και με Freesync οθόνη κατέληξα εδώ
DSC_0697.thumb.JPG.fd8373b5970a8a0d44e9974bf946fdd1.JPG

Καλορίζικη η κούκλα:wub:. Περιμένουμε και μετρήσεις, ώστε να μάθουμε επιτέλους τι ψάρια πιάνει ο συνδυασμός gtx 1080/1080ti+freesync monitor από πρώτο χέρι.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, αν ξεκινάς με μηδενικές προσδοκίες, είναι δύσκολο να απογοητευτείς. Είμαι σίγουρος ότι όσοι περίμεναν με το δάχτυλο στη σκανδάλη για να χτυπήσουν μια 1080 killer είναι αγανακτισμένοι. Όμως η πικρή αλήθεια είναι ότι πιθανότατα θα πουληθούν όλες οι κάρτες που προλαβαίνει να κατασκευάσει η AMD, ακόμη και στην υψηλότερη τιμή. Ακόμη κι αν πρόσκαιρα τους γυρίσουμε την πλάτη για τα καραγκιοζιλίκια με τις τιμές, εξαιτίας της περιορισμένης προσφοράς, τελικά θα ξεπουλήσουν. Οπότε, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, επιχειρηματικά η σειρά θα κριθεί "επιτυχής".

 

Προσωπικά είμαι προβληματισμένος με την κατάσταση στη μεσαία κατηγορία. Η απόσυρση της RX480 και η ανατίμηση της RX580 δεν έχουν αφήσει ικανοποιητικές επιλογές, ενώ ακόμη κι η 1060/6GB έχουν ανατιμηθεί αρκετά πάνω από τα 300€. Ούτε λόγος βέβαια για τις 1070.

 

Οι τιμές <300€ είναι που χρειάζονταν επειγόντως ανανέωση για να τονωθεί η αγορά. Εξαιτίας της τιμολόγησης των Vega, αυτό το κρίσιμο κομμάτι παραμένει σε διαρκές τέλμα.

  • Like 4
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

@acct  είναι αστείο η φτηνότερη rx 580 και 1060 να κοστίζουν 400++++ και 350+ αντίστοιχα

γενικά αυτή η μεσαία κατηγορία έχει ξεφτιλιστεί σε αυτά τα λεφτά έπαιρνες άλλες εποχές τοπ προϊόντα !

 

εγώ προσωπικά θέλω να έρθουν εποχές 4870 300-350ε τι ωραία που μασταν έπαιρνες την τοπ μοντέλο όπως είναι η Gtx 1080 στα 300-350ε , καλά να πάθουμε :p

και μην μου πει κανένας μα μου σου του τότε ήταν ποιο ακριβά για να παράξουν τα τσιπάκια αυτά από ότι σήμερα όπου ένα wafer βγάζει αρκετά περισσότερα κλπ κλπ κλπ

είναι και με την βούλα η χειρότερη περίοδος για αγορά κάρτας γραφικών να ναι καλά τα τσογλάνια miners  !

(όποιος τα χει τα σκάει σε μεγάλο μοντέλο και τέλος)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος env0y έγραψε:

Παρεμπιπτόντως θυμάται κανείς τι τιμές είχανε η 1080 και 1080Τι όταν κυκλοφόρησαν? 

Στο σκρουτζ,που πατησα εξελιξη τιμης,και στις δυο,απο 800 ευρω...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, env0y said:

Παρεμπιπτόντως θυμάται κανείς τι τιμές είχανε η 1080 και 1080Τι όταν κυκλοφόρησαν? 

Για Ελλαδα δεν θυμαμαι.

 

Ξερω ομως με σιγουρια οτι η Gaming X Ti στοιχιζε περι τα 750 κ κατι εουρα στο amazon de

 

Καποιες αλλες υλοποιησεις ξεκινουσαν απο τα 830-840+

 

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Άρα σωστά μου εξηγήθηκε ο μαγαζάτορας, 850 ευρώ την ASUS Strix 1080Ti OC 11GB

Καμια προβλεψη για τις τιμες μπορεις να κανεις; Δεν ξερω τι να παρω ...να περιμενω μηπως πεσουν οι TI;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.