Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

πριν 12 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Τι σχέση έχει με τις γραφικών και το τίτλο του θέματος εδώ ?
Θες να σου πούμετα αυτονόητα, ότι κοστολογικά το MCM CPU είναι πιο συμφέρον από μεγάλο μονολιθικό ?

 

Οχι, προς θεού.

Απλά δεν βλέπω σε κανένα άλλο θέμα σχετικό με αυτό που σε ρωτώ, να αποκαλείς "αποτυχία" την αρχιτεκτονική της εκάστοτε εταιρίας, λογω αυξημένου κόστους, πολυπλοκότητας κ.λ.π.  για τις παρεχόμενες επιδόσεις ....

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια αντίστοιχου μεγέθους αποτυχία για να τα πούμε ( μόνο αντίστοιχο παράδειγμα που μπορεί να σκεφτεί κάποιος είναι τα... εκρηκτικά Samsung Galaxy Note ).

 

Το Vega καλώς ή κακώς απέτυχε σχεδόν παταγωδώς.
Και από επιδόσεις.
Και από διαθεσιμότητα.
Και σε τιμή για τον καταναλωτή και κόστος ( μικρότερα περιθώρια κέρδους ) για την εταιρία.
Και σε "marketing" και "image" του brand ( να λες "poor volta" και να μην μπορείς να κάνεις καλά καν τις τωρινές-προηγούμενης γενιάς κάρτες της nVIDIA είναι τουλάχιστον αστείο ) [ λέω προηγούμενες γιατί όντως είναι προηγούμενες, 1 έτους αρχιτεκτονική [ 1 έτους + αν σκεφτείς πως είναι απλά optimized Maxwell 2.0 ], η Volta είναι έτοιμη... αλλά δεν βγήκε βόλτα ελέω ελείψεως ανταγωνισμού και εκτεταμένης ευκαιρίας για ξεζούμισμα του καταναλωτή και ξεστοκάρισμα μέχρι τελευταίου κομματιού )

 

Και επειδή το ψιλοβλέπω που το πας, κάνε σε παρακαλώ μια βόλτα στα θέματα στα νέα όσον αφορά την Intel και διάβασε σε παρακαλώ τι έχω γράψει σε αυτά.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

 

Και επειδή το ψιλοβλέπω που το πας, κάνε σε παρακαλώ μια βόλτα στα θέματα στα νέα όσον αφορά την Intel και διάβασε σε παρακαλώ τι έχω γράψει σε αυτά.

 

Link και σου βγάζω το καπέλο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

 

Link και σου βγάζω το καπέλο.

 

Πολλά τα posts για να βρω γρήγορα, και επειδή χρόνος δεν παίζει και είναι και off-topic κάνε ένα search το προφίλ μου  και θα δείς κάμποσα.

 

π.χ.

 

Link to comment
Share on other sites

AMD Preparing To Launch 13 Vega-11 Based Graphics Cards, GPU Passes Final Certification

Παράθεση

AMD is readying several new graphics cards based on its Vega 11 GPU which has just passed its final manufacturing certification. The graphics cards will be based on AMD’s yet unreleased Vega 11 XT and Vega 11 Pro GPUs.

The new graphics cards are expected to replace AMD’s Polaris 10/20 GPUs found in the RX 480/70 and 580/70 graphics cards on the desktop as well as in laptops. The company is also preparing a variety of new Radeon Pro and Radeon Instinct accelerators based on the new GPU

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι νεοι οδηγοι δωσανε ενα καλο boost.

Με undervolatge η καρτα και χαμηλοτερα ρολογια,με 1150mv και 1715clock πυρηνα και 1100 μνημες,στοκ ρευματα.

Αποτελεσμα πολυ λιγοτερα watt και καλυτερα σκορακια :D

 

https://www.3dmark.com/3dm/22287057?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Ήρθε vega  56!

IMG_20170922_172515.jpg

IMG_20170922_172848.jpg

IMG_20170922_172836.jpg

IMG_20170922_172739.jpg

Καλορίζικο το καρτονι "ζηλιαρη"

:p

 

Ξερεις ε φλασαρε την στο bios της 64air.

Αφου πρωτα δεις τι κανει με τα δικα της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, koukoubetses said:

undervolt 1070 mv,state 6-7

stK8nQU.jpg

Χωρίς τίτλο2.png

 

κλόκαρε και τον cpu κάποια στιγμή :D στα 3.8

furytttssda.thumb.jpg.e49f79a295c0f24b7e89cbdc64e8ea68.jpg

https://www.3dmark.com/3dm/22317872?

 

edit τυπικά βάζω score από fury X στοck , για να δούμε πραγματικά που κοιμένονται μεταξύ μας

χωρίς o/c ~3k points με o/c undervolt  ~4.6k points , καθόλου άσχημα +1,6k points

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

κλόκαρε και τον cpu κάποια στιγμή :D στα 3.8

furytttssda.thumb.jpg.e49f79a295c0f24b7e89cbdc64e8ea68.jpg

https://www.3dmark.com/3dm/22317872?

 

edit τυπικά βάζω score από fury X στοck , για να δούμε πραγματικά που κοιμένονται μεταξύ μας

χωρίς o/c ~3k points με o/c undervolt  ~4.6k points , καθόλου άσχημα +1,6k points

 

 

3.7 cpu

 

Χωρίς τίτλο31.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

 

 

Τις μνήμες  πόσο τις παίζεις στον 1700 ? Ποιες είναι ?

3200 MHz,gskill flare F4-3200C14D-16GFX,3200 τις εχω,πανε κι άλλο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγω τον χαβα μου ετσι???  :hehe:

κανω τεστακια να δω που ειμαι στεθερος με λιγοτερα ρευματα με ρολογια στα 1700 πυρηνα (ψυχολογικο ειναι) και γενικα σε τι ρολογια κερδιζω αποδοση χωρις να εχω καταναλωση στον θεο.

Γενικα να δουλευει η καρτα χωρις πιεση και να εχω αποδοση.(Aσχετα οτι απο βδομαδα θα πουληθει :p )

 

Παρακατω στο t.r μαλλον το βρηκα επαιξα καμια ωρα λογικα θα ειχε κρασαρει

Οποτε εχουμε και λεμε 

1440P ολα μαξαρισμενα με smaa 

 

Στο wattman

P6 1682core / 1125 mv

P7 1722core / 1180 mv

Μνημη στα 1050 / στοκ ρευμα και power target +50%

 

Επισης με HBCC on μου δινει 1,5 frame παραπανω:hehe: σε tomb raider στα αλλα δεν ξερω εαν κανει τιποτα!

 

 

 

 

Capture.PNG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.