Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

Εφτασε το μωρο στο σπιτι.

Με περιμένει!

Αλλα σχολα αργα σήμερα και δεν ξερω εαν θα ασχοληθώ μαζι της σημερα περα απο καμια φωτο.

Συν οτι θα εχω και τον μικρο μου να έρχεται με περιέργεια να κοιταει και θα εχω τον νου μου μη γραπωσει κανα καλωδιο και μου το δωσει στα χέρια :p

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Geo_K said:

 

HBCC: Disabled

oxybi6o2BEq-zOu3386iTZqWBsr9WKKO__39rLdU

 

 

HBCC: Enabled

fIAPJE8UhqOyKKcl9UQJ-yioRGt-Mm8Htn0kxJ-_

 

OCed // hbcc: on // oc.uk

FhmIW7.png

 

 

8BGtXBr.png

 

 

 

https://forums.overclockers.co.uk/threads/the-rx-vega-64-owners-thread.18789713/page-101 

 

διαβαστε απο τελευταια σελιδα και προς τα πισω,

εχουν κανει πολλα τεστακια.

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Παρακαλώ;Τι υπαινισεσαι;

Τιποτα παραπανω απο αυτο που γραφω. Το εγκωμιο της So το εχω πλεξει πολλες φορες, και το κανω ακομα μια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Εφτασε το μωρο στο σπιτι.

Με περιμένει!

Αλλα σχολα αργα σήμερα και δεν ξερω εαν θα ασχοληθώ μαζι της σημερα περα απο καμια φωτο.

Συν οτι θα εχω και τον μικρο μου να έρχεται με περιέργεια να κοιταει και θα εχω τον νου μου μη γραπωσει κανα καλωδιο και μου το δωσει στα χέρια :p

 

Καλοριζικη!!!! περιμενουμε τεστ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Μεγειές για την καρτούλα @azazil1190

Περιμένω σχόλια μετά την χρήση της.. :p Πάντως δεν σε είχα για AMD..

Η πράσινη είναι No1 καλώς ή κακώς!

Αλεξ ευχαριστώ αγορινα!

Ε τα λέγαμε και τοτε με το c.f με τις rx 480 δεν αξιζε τελικα.

Η μια 480 καλη ηταν δεν το μετανιωσα μετανιωσα μονο που τις πουλησα τιμη χωμα.

Ναι η πρασινη ειναι μονη της με την ti.

Στην θέση της 1080 ti θα μπει η rx64(σαλονι pc)και στο αλλο συστημα θα παει η ti να δουλέψει επιτέλους σωστα το gsync μονιτορ,για αυτο πηρα την rx64 για το σαλονι και επειδη βαρέθηκα να βλεπω την nvidia ειπα να παρω κατι να με κραταει σε ενασχόληση :hehe: ειμαι μαζοχιστής ειπαμε.

Αλλα η αλήθεια είναι οτι γουστάρω πολύ αυτην την λιτή hi end εμφανιση της.

Για τα 1080p στην tv θα κανει παπαδες.

Ε οταν την βαρεθω θα την δειτε αγγελίες.

Σωστοςςςς???

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με τις σεξυ πόζες και μετα αρχίζουμε ddu και install drivers κτλ.

 

Παντος ειναι οφθαλμολουτρο η π$+@να μου αρεσει πολυ,την αδικουν οι φωτο σε σχεση με τον υπολοιπο φωτισμό.

Απο κοντα πολυ καλύτερα οπτικά 

 

IMG-11b4c04f663214dfdbb60cba1d63164d-V.jpg

IMG-17f2bfe312080671c929aad2c802a428-V.jpg

IMG-79aa09140dd6e3d4d5e4c25a3df189e9-V.jpg

  • Like 7
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, azazil1190 said:

Αλεξ ευχαριστώ αγορινα!

Ε τα λέγαμε και τοτε με το c.f με τις rx 480 δεν αξιζε τελικα.

Η μια 480 καλη ηταν δεν το μετανιωσα μετανιωσα μονο που τις πουλησα τιμη χωμα.

Ναι η πρασινη ειναι μονη της με την ti.

Στην θέση της 1080 ti θα μπει η rx64(σαλονι pc)και στο αλλο συστημα θα παει η ti να δουλέψει επιτέλους σωστα το gsync μονιτορ,για αυτο πηρα την rx64 για το σαλονι και επειδη βαρέθηκα να βλεπω την nvidia ειπα να παρω κατι να με κραταει σε ενασχόληση :hehe: ειμαι μαζοχιστής ειπαμε.

Αλλα η αλήθεια είναι οτι γουστάρω πολύ αυτην την λιτή hi end εμφανιση της.

Για τα 1080p στην tv θα κανει παπαδες.

Ε οταν την βαρεθω θα την δειτε αγγελίες.

Σωστοςςςς???

Η αλήθεια να λέγεται.. :hehe: 

Απο τότε που πήγα στην πράσινη δεν ξέρω τι έχω πάθει έχω ξενερώσει ένα πράγμα.. :p  Παλιά με τις AMD όλο κάτι σκάλιζα, όλο κάτι δεν δούλευε όπως το ήθελα και καθόμουνα και περνούσε ευχάριστα η ώρα.. με την πράσινη όλα δουλεύουν στον αυτόματο γαμώτο :sarcastic:Βαρετή κατάσταση λέμε.. :hehe:  

Καλά η κάρτα είναι όμορφη άλλο το ένα άλλο το άλλο και απο τις φωτό που είδα είναι τούμπανο.. αλλά εγώ χρόνια στις AMD πλέον θέλω να δώ το κάτι άλλο... πιστεύω κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσω στις Radeon αλλά πρός το παρόν Nvidia FTW! :) 

Απο τροφοδοτικό λογικά θα "στέκεσαι" καλά (η κάρτα έχει TDP 345W) :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα συντομο fs απλα ανεβασα λιγο μνημες.

Πυρηνας στοκ power target +50

ρευματα δεν πειραξα καθολου μιας και δεν το εχω με undervoltage να κατσω να το ψαξω τωρα που παιζει σταθερα.

 

Αν και οι οδηγοι της ειναι ακομα υπο κατασκευη,εριξα στην oc 1080 strix μου σε graphics score που εαν θυμαμαι καλα επαιζε στα 2088-2100 πυρηνα

 

https://www.3dmark.com/3dm/22135569?

 

και της strix

Καταγραφή 1080.PNG

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φουρτουνακηδες και βροντακηδες:p

Ερωτηση κρίσης τα 2 παιχνιδια που ειναι σε digital μορφη μαζι με την καρτα πως τα κατεβάζω,εκανα register στην amd και μου λεει να βαλω τον κωδικο-κουπόνι  για να παρω τα παιχνιδια δωρα μου.

Αυτον τον κωδικο που σκατα τον βρίσκω?

Απο Π που αγορασα την καρτα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Ναι πρέπει να σου στείλει email το Πλαίσιο.

Στην περίπτωσή μου χρειάστηκε να τους το 'θυμίσω' μετά από 2-3 ημέρες γιατί δεν μου είχαν στείλει τίποτα.

Καταλαβα πρέπεινα αρχισω τα τηλ.

Δλδ και αντε βρες τους.

Ευχαριστώ για την απαντησηB)

Link to comment
Share on other sites

Απορία.. Γιατί να μην πάρει κανείς 1070 ή 1080 (αντί για 56 or 64). Ένας άλλος λέει για τον raja ρε γμτ. Είναι εν τέλει θέμα ότι δεν πηγαίνουμε την μία ή την άλλη εταιρεία;

Πάντως δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πάρει κανείς vega αν δεν έχει ήδη freesync monitor ή θέλει να πάρει monitor με variable refresh rate και να μην πληρώσει κανένα 100σταρι παραπάνω για gsync. 

 

disclaimer: not nvidia shill. Όταν κάτι είναι καλύτερο απλά παίρνω εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν κάνεις undervolt k overclock την vega 56 σε πολλά παιχνίδια παίρνεις επιδόσεις σχεδόν στα επίπεδα της 1080. Και επίσης μπορεί να σου αρέσει το παρουσιαστικό. Και οι drivers όλο και εξελίσσονται και κάτιτις θα το δώσουν, ακόμη κι αν είναι ένα 5-6%, ενώ οι 1070 δε θα κερδίσουν κάτι στο μέλλον. Οι vega 56 έιναι και λίγο πιο φθηνές (μέχρι να δούμε custom) απ τις 1070, οπότε παίρνεις, γιατί όχι. Το μόνο αρνητικό είναι η κατανάλωση, που με τα χρόνια μαζεύονται τα ευρά.

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, konnos said:

Γιατί αν κάνεις underclock την vega 56 σε πολλά παιχνίδια παίρνεις επιδόσεις σχεδόν της 1080. Και επίσης μπορεί να σου αρέσει το παρουσιαστικό. Επίσης οι drivers όλο και εξελίσσονται και κάτιτις θα το δώσουν, ακόμη κι αν είναι ένα 5-6%, οι 1070 δε θα κερδίσουν κάτι στο μέλλον. Οι vega 56 έιναι και λίγο πιο φθηνές (μέχρι να δούμε custom) απ τις 1070, οπότε παίρνεις.

Με underclock 1080? Μήπως overclock? Thx πάντως για την πολιτισμένη απάντηση. Συνήθως σε τέτοια threads πέφτει flame κατευθείαν :) . Τσπ το άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ορμάνε στα reference designs που έχουν blower coolers... Εκτός από αυτό βέβαια πάντα οι υλοποιήσεις που βγαίνουν μετά δεν είναι πάντα καλύτερες;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.