Jump to content



Πραγματική χρήση SSD


Recommended Posts

Εδώ και καιρό έχω την εξής απορία: Βλέπω πολλούς να έχουν κάνει αγορά SSD δίσκων χωρητικότητας 120 με 250GB. Ξέρω ότι αυτές οι χωρητικότητες είναι πάρα πολύ μικρές για τα GB που απαιτούν τα σύγχρονα παιχνίδια και εφαρμογές. Στο προηγούμενο μου PC είχα 2X500GB σε RAID 0 μηχανικό δίσκο και με δυσκολία είχα ελεύθερο χώρο. Επίσης διαβάζω ότι απαιτείται για το λειτουργικό σύστημα. Αν κατάλαβα καλά γίνεται χρήση του SSD μόνο και μόνο για το χρόνο εκκίνησης του λειτουργικού, εφόσον εφαρμογές και παιχνίδια εξακολουθούν να εγκαθίστανται σε μηχανικούς δίσκους; Το όφελος μου θα είναι μόνο ή εκκίνηση του υπολογιστή αντί στα πχ 20 sec να γίνεται στα 10sec; Αξίζει το κόστος αγοράς μόνο και μόνο γι αυτό τον λόγο; Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως ωφελεί το σύστημα μία προσθήκη SSD εφόσον βέβαια ισχύουν οι ερωτήσεις-απορίες που εξέφρασα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με 120gb χωράνε τα windows, ένα office, το λογισμικό εκτυπωτών και άλλων περιφερειακών και ίσως και αρκετά ακόμα προγράμματα πρώτης γραμμής που χρησιμοποιείς περισσότερο και ειδικά αυτά που θέλεις να ξεκινάνε στην εκκίνηση. Το γεγονός ότι θα έχεις και στους μηχανικούς εγκατεστημένα προγράμματα δεν αφαιρεί τη σβελτάδα και άμεση απόκριση που δίνει στη γενικότερη συμπεριφορά του συστήματος ο ssd.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ακόμα και με 120gb χωράνε τα windows, ένα office, το λογισμικό εκτυπωτών και άλλων περιφερειακών και ίσως και αρκετά ακόμα προγράμματα πρώτης γραμμής που χρησιμοποιείς περισσότερο και ειδικά αυτά που θέλεις να ξεκινάνε στην εκκίνηση. Το γεγονός ότι θα έχεις και στους μηχανικούς εγκατεστημένα προγράμματα δεν αφαιρεί τη σβελτάδα και άμεση απόκριση που δίνει στη γενικότερη συμπεριφορά του συστήματος ο ssd.

 

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά ποια η διαφορά που δικαιολογεί το κόστος αν τα Windows ανοίγουν στα 10" και τα Office στα 2" αντί στα 20" και 5" αντίστοιχα; Αυτό είναι το κέρδος μου δηλαδή; Γιατί και πριν για ν ανοίξω αυτά τα προγράμματα με διαφορά μερικών δευτερολέπτων δεν τρέχει και τίποτα. Ρωτάω βέβαια ως υποψήφιος αγοραστής SSD καθώς με το σκεπτικό μου έψαχνα δίσκους χωρητικότητας 500GB ώστε ν αποβάλω όλους τους μηχανικούς δίσκους αλλά η τιμή σ αυτά τα GB είναι πολύ υψηλές ειδικά στους  NVMe δίσκους.

Έγινε επεξεργασία από istrios
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε γενικές γραμμές αυτό είναι το κέρδος σου. Συν το ότι μετά από καιρό που η όλη εγκατάσταση του λειτουργικού θα έχει <<βαρύνει>> και το σύστημα θα έχει πιο αργή απόκριση σε όλες του τις λειτουργίες, η ύπαρξη του ssd θα καθιστά όλο αυτό το φαινόμενο πολύ πιο ανεπαίσθητο.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο SSD είναι απ τα καλύτερα upgrade που μπορείς να κάνεις σε σύστημα και να δεις άμεση διαφορά. Η διαφορά είναι γενική, από το χρόνο εκκίνησης, μέχρι το χρόνο απόκρισης που θα έχει το πισι σου σε ό,τι κάνει, φόρτωση προγράμματος, σκανάρισμα δίσκου, αντιγραφή αρχείου κτλ. Επίσης, έχω να κάνω φορμάτ στο πισι μου σχεδόν 3 χρόνια και ακόμη πάει σφαίρα, όχι όπως πρώτα, αλλά είναι πολύ γρήγορο. Αν είχε μηχανικό σκληρό ακόμη, θα είχα τα γνωστά...

 

Επειδή ο πρώτος μου δίσκος ήταν 120GB, αν σκέφτεσαι αγορά, κοίταξε για 256 αν όχι 480GB. Τα 120 φτάνουν μόνο για "ζήτω", windows, τα διάφορα συναφή drivers και support προγράμματα, άντε και 2-3 άλλα προγράμματα. Αλλά δε θα φτάσουν για άλλα πράγματα. Το θέμα με τα παιχνίδια, είναι τί είδους παιχνίδια παίζεις. Αν παίζεις MMO και παιχνίδια που φορτώνουν συνεχώς πράγματα στη μνήμη ή παιχνίδια που έχει σημασία η αδιάκοπτη λειτουργία, τότε o SSD θα βοηθήσει. Αν παίζεις ελαφρά παιχνίδια, θα δεις διαφορά μόνο όταν θα φορτώσει την πρώτη φορά και ελάχιστα σε άλλα σημεία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Ναι ο SSD είναι απ τα καλύτερα upgrade που μπορείς να κάνεις σε σύστημα και να δεις άμεση διαφορά. Η διαφορά είναι γενική, από το χρόνο εκκίνησης, μέχρι το χρόνο απόκρισης που θα έχει το πισι σου σε ό,τι κάνει, φόρτωση προγράμματος, σκανάρισμα δίσκου, αντιγραφή αρχείου κτλ. Επίσης, έχω να κάνω φορμάτ στο πισι μου σχεδόν 3 χρόνια και ακόμη πάει σφαίρα, όχι όπως πρώτα, αλλά είναι πολύ γρήγορο. Αν είχε μηχανικό σκληρό ακόμη, θα είχα τα γνωστά...

 

Επειδή ο πρώτος μου δίσκος ήταν 120GB, αν σκέφτεσαι αγορά, κοίταξε για 256 αν όχι 480GB. Τα 120 φτάνουν μόνο για "ζήτω", windows, τα διάφορα συναφή drivers και support προγράμματα, άντε και 2-3 άλλα προγράμματα. Αλλά δε θα φτάσουν για άλλα πράγματα. Το θέμα με τα παιχνίδια, είναι τί είδους παιχνίδια παίζεις. Αν παίζεις MMO και παιχνίδια που φορτώνουν συνεχώς πράγματα στη μνήμη ή παιχνίδια που έχει σημασία η αδιάκοπτη λειτουργία, τότε o SSD θα βοηθήσει. Αν παίζεις ελαφρά παιχνίδια, θα δεις διαφορά μόνο όταν θα φορτώσει την πρώτη φορά και ελάχιστα σε άλλα σημεία.

Simulators βασικά είναι η αδυναμία μου όπως Flight simulator και Racing Simulator και κάνουν αυτό που λες. Φορτώνουν συνεχώς πράγματα και πιάνουν και πολύ χώρο στο σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

- Ταχύτητα (εκκίνηση, προγράμματα, απόκριση ακόμη και τα Windows updates για παράδειγμα γίνονται γρηγορότερα)

- Ασφάλεια (σοβαρά μεγαλύτερη ανθεκτικότητα από μηχανικούς, αφού δεν έχουν μηχανικά μέρη και χρησιμοποιούν flash memory)

- Χαμηλότερες θερμοκρασίες (ειδικά σε laptop παίζει πολύ σημαντικό ρόλο)

- Μικρότερη κατανάλωση

- Καθόλου θόρυβος

 

Από εκεί και πέρα, τα 120GB προσωπικά τα βρίσκω επαρκή για Windows + Προγράμματα. Εγώ τουλάχιστον που χρησιμοποιώ περίπου 20-25, έχω ακόμη και 60-70gb ελεύθερα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

- Ταχύτητα (εκκίνηση, προγράμματα, απόκριση ακόμη και τα Windows updates για παράδειγμα γίνονται γρηγορότερα)

- Ασφάλεια (σοβαρά μεγαλύτερη ανθεκτικότητα από μηχανικούς, αφού δεν έχουν μηχανικά μέρη και χρησιμοποιούν flash memory)

- Χαμηλότερες θερμοκρασίες (ειδικά σε laptop παίζει πολύ σημαντικό ρόλο)

- Μικρότερη κατανάλωση

- Καθόλου θόρυβος

 

Από εκεί και πέρα, τα 120GB προσωπικά τα βρίσκω επαρκή για Windows + Προγράμματα. Εγώ τουλάχιστον που χρησιμοποιώ περίπου 20-25, έχω ακόμη και 60-70gb ελεύθερα. 

 

Δηλαδή με έναν SSD ( όχι  NVMe) στα 500GB θα μπορώ όπως κατάλαβα απ τα λεγόμενα σας να έχω και χώρο και ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τους μηχανικούς δίσκους θα εξακολουθήσεις να τους έχεις. Τον SSD θα τον πάρεις για λειτουργικό+προγράμματα και άντε 1-2-3 παιχνίδια που παίζεις αυτόν τον καιρό. Όλα τ' άλλα(storage κτλ) θα τα 'χεις στους παραδοσιακούς δίσκους σου, μιας και είναι φθηνότεροι.. τους έχεις ήδη. Αν ασχολούσουν με video editing κτλ ίσως είχε νόημα να πας σε 2o SSD  κτλ για την γρηγορότερη επεξεργασία τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεύθερος χώρος έχει να κάνει με τον χρήστη. Πως μπορώ να σου πω ότι θα σου φτάσουν τα 500GB αν μου πεις ότι στο MyVideos θες να έχεις 40 ταινίες και 10 παιχνίδια εγκατεστημένα; Δες στο υπάρχον σύστημα αν σου φτάνουν η όχι τα 500. Μπορείς να κάνεις διαχείριση χώρου; Αν όχι και τα θες όλα default στο c: τότε όσο μεγαλύτερος ssd τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος kuza έγραψε:

παιδια τι λεμε τωρα δεν τιθεται θεμα συγκρισης ssd - μηχανικων, τοσο απλα.

Όντως δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης αλλά είχα την απορία που ανέφερα αρχικά, την οποία φυσικά μου την λύσατε. Θα καταλήξω σε 500αρη ώστε να έχω το λειτουργικό μερικές εφαρμογές όπως office, photoshop, after effects, video studio και 4 παιχνίδια που παίζω. Τα υπόλοιπα,  ταινίες, εικόνες και λοιπά downloads στον μηχανικό. Σας ευχαριστώ όλους για τα φώτα σας. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ναι, σε γενικές γραμμές αυτό είναι το κέρδος σου. Συν το ότι μετά από καιρό που η όλη εγκατάσταση του λειτουργικού θα έχει <<βαρύνει>> και το σύστημα θα έχει πιο αργή απόκριση σε όλες του τις λειτουργίες, η ύπαρξη του ssd θα καθιστά όλο αυτό το φαινόμενο πολύ πιο ανεπαίσθητο.

συμφωνώ και εγώ . μετά τον ssd έχω να κάνω φορματ γύρω στο χρόνο. παλαιότερα με τον μηχανικό έκανα φορμάτ κάθε τρεις μήνες . δεν ξέρω τι έφταιγε αλλά το σύστημα κόλλαγε. με τους ssd δεν κολλάει . γνώμη μου να πάρεις δύο δίσκους . ένα για το λειτουργικό και τους οδηγούς και ένα για τα παιχνίδια . έτσι το έχω το πισι για χρόνια . πάρε ένα 256 και ένα 500. αυτό θα κάνω και εγώ . αλλά σε nvme . οι 120 είναι λίγοι άμα κάνεις επεξεργασία κάποιων αρχείων ή έχεις κάποια αρχεία προσωρινά αποθηκευμένα στον c . έχω κάποιες ηχογραφήσεις και μου γεμίζουν τον δίσκο. με τον 256 θα είμαι οκ . 

τα παιχνίδια ααα call of duty kai battlefield έχουν εγκαταστάσεις γύρω στο 80 γίγα έκαστος άρα ο 256 είναι μικρός . τα racing πρέπει να έχουν αρκετά μικρότερους χώρους εγκατάστασης γύρω στα 30 με 40 γίγα. 

το μόνο να προσέξεις στους ssd είναι να πάρεις αυτους με τους κοντρόλερ που δεν έχουν πρόβλημα με τα ασυμπίεστα δεδομένα . γιατί η ταχύτητα τους πέφτει πολύ στα ασυμπίεστα . όπως οι σαμσούνγκ 850 εβο και προ. εγώ είχα διπλό ραιντ 0 με agility 3 και αντί να πιάνω 800 με 900 write έπιανα 250 . σιγά την αναβάθμιση που έκανα. αλλά δεν το ήξερα για τα ασυμπίεστα δεδόμενα και τους κοντρόλερ. τώρα έχω 2 850 προ όχι ραιντ με ταχύτητα γύρω στα 500 . 

κοίτα τον ssd σου και την επίδοση του  στο as ssd benchmark .

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pasjohn έγραψε:

Έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ssd να δεις τη διαφορά με έναν hdd? Μάλλον όχι έτσι?

Όπως το λες...Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Το κυριο προβλημα των HDD ειναι η πολλες μικρες βλακειες που τρεχουν απο πισω , στην επιφανεια εργασιας φτανουν ολοι . Ομως εσυ το θες και για παιχνιδια , εχοντας κανει δοκιμες με 1-2 παιχνιδακια , νομιζω πως οι διαφορες δεν ειναι ευκολο να τις εντοπισεις ωστε να φερει μαι νεα εποχη που ολοι βαζουν παιχνιδια στους SSD . 

Απο κει και περα νομιζω οτι τα 250GB ειναι υπεραρκετα αμα δεν εχεις βαρια προγραμματα ενω στα 500 πας σε κατασταση "ξυλωνω σιγα σιγα και τους hdd " 

Link to comment
Share on other sites

On 8/23/2017 at 5:36 ΜΜ, το μέλος istrios έγραψε:

Όπως το λες...Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα. 

Και εγώ μέχρι το καλοκαίρι του 2014 που πήρα το πρώτο μου ssd, δεν είχα δει πως είναι και μου φαινόταν εξωφρενικές οι τιμές τους. Μόλις έβαλα σε ένα σύστημα με i5-750 το πρώτο μου, νόμιζα ότι άλλαξα PC, και δεν ήταν μόνο η εκκίνηση...Άλλαξε άρδην η συμπεριφορά του συστήματος. Και μάλιστα σε SATA II. 

 

Υπάρχουν πάρα πολλά 4Κ αρχεία στο λειτουργικό (μικρούλικα αρχεία) ειδικά αλλά και στα προγράμματα που τρέχουμε καθημερινά. Όταν αυτά τα διαβάζει/γράφει ένας HDD τα μηχανικά μέρη του βαράνε παλαμάκια :p Ειδικά όταν τα διαβάζει.

Εκεί είναι και η μεγάλη τους διαφορά. 

 

Ενδεικτικά θα σου δώσω κάτι παλιά Screenshots από το πρώτο μου SSD (Intel 520 120GB) , και 2 HDD, για να δεις την διαφορά στα 4Κ. Σκέψου ότι το SSD, είναι από το 2014 στο pc μου, και ήδη ήταν παλιότερης τεχνολογίας. 

 

SSD:

post-60900-0-55211900-1453715214.jpg 

 

HDD WD Purple 1TB:

 

post-60900-0-72671300-1453885266.jpg

 

HDD WD Black 500GB (9 ετών πλέον, ακόμα 100% υγεία έχει ο αθεόφοβος :hehe: - και τι δεν έχει περάσει μέσα από αυτόν τον δίσκο):

 

post-60900-0-80082100-1453885267.jpg

 

Νομίζω είναι εμφανέστατες οι διαφορές :) Και κάπως έτσι τις μεταφράζω και σε πραγματική χρήση.

HDD πλέον μόνο για αποθήκη και κάνα παιχνίδι. Κάποια παιχνίδια ωφελούνται από SSD, κάποια άλλα όχι.

 

Αυτά από εμένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.