Jump to content



Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά. Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά κολονάτου δράπανου που θα προορίζεται για γενική χρήση. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει αδιαβάθμητη ρύθμιση στροφών, καθώς το να αλλάζω την ταχύτητα με τους ιμάντες για μένα έχει αποδειχθεί λίγο εκνευριστικό. Αυτή τη στιγμή έχω το Parkside PTBM 500 C3, το οποίο όπως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ, θα το επιστρέψω πίσω. Από κει και πέρα με μια σύντομη έρευνα που έχω κάνει σε skroutz και best price, παίζουν 2 μοντέλα. Το ένα είναι το Einhell BT-BD 801 E και το άλλο το Bosch PDB 40. Και για τα 2, λίγο που κοίταξα σε reviews κλπ, δεν είδα και τα καλύτερα (προβλήματα στο τσοκ, τζόγος κλπ). Έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη εναλλακτική? Ευχαριστώ.

 

 
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πόσες φορές αλλάζεις τον ιμάντα για να περιοριστείς τόσο πολύ σε επιλογές σε αυτά τα χρήματα; :) 

Και μέχρι πόσα θες να δώσεις; 

Στον ένα μήνα περίπου που χρησιμοποιώ αυτήν που έχω, έχω αλλάξει τους ιμάντες αρκετά συχνά, λόγω του ότι άλλες φορές τρυπάω σε ξύλο, άλλες σε κάποια μέταλλα, χρησιμοποιώ ποτηροτρύπανα κλπ, οπότε γιαυτό θα προτιμούσα και μια λύση χωρίς ιμάντες. Το budget μου είναι περίπου στα 300-350 ευρώ. Αν βέβαια υπάρχει και κάτι αρκετά καλό σε αυτά τα χρήματα έστω και με ιμάντες, θα το προτιμούσα καθώς προτεραιότητα για μένα αποτελεί η ακρίβεια, οπότε δεν θα ήθελα να δώσω 300+ ευρώ και να έχω τζόγους κλπ. :)

Έγινε επεξεργασία από Bob the mastor
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θέμα με τους ιμάντες δεν με εχει απασχολήσει, ένα της einhell έχω, ξύλα - μέταλλα τα τρυπαει σε μία "μέση" ταχύτητα. 

 

Από την αλλη, και τα 2 μου φαίνονται ακριβά.  στο σκρουτζ εμφανίζονται πολλές επιλογές 

 

https://www.skroutz.gr/c/2785/michanimata-epexergasias-metallou.html?keyphrase=κολωνατο+δραπανο&from=autocomplete

 

Και της fabel μπορείς να δεις (χωρίς να είναι καμιά φοβερή μάρκα). Γενικά τα περισσότερα είναι κινέζικα φασον, με διαφορετικά ονόματα. 

 

Έχει και ένα της mannesmann, 

 

https://trusttools.gr/ilektrika-ergalia/stathera-drapana/mannesmann-m1250-220/

 

Τι ακριβώς είναι ομως..... 

 

Αν μπορείς να τα δεις από κοντά.... 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Qparadox έγραψε:

Προσωπικά το θέμα με τους ιμάντες δεν με εχει απασχολήσει, ένα της einhell έχω, ξύλα - μέταλλα τα τρυπαει σε μία "μέση" ταχύτητα. 

 

Από την αλλη, και τα 2 μου φαίνονται ακριβά.  στο σκρουτζ εμφανίζονται πολλές επιλογές 

 

https://www.skroutz.gr/c/2785/michanimata-epexergasias-metallou.html?keyphrase=κολωνατο+δραπανο&from=autocomplete

 

Και της fabel μπορείς να δεις (χωρίς να είναι καμιά φοβερή μάρκα). Γενικά τα περισσότερα είναι κινέζικα φασον, με διαφορετικά ονόματα. 

 

Έχει και ένα της mannesmann, 

 

https://trusttools.gr/ilektrika-ergalia/stathera-drapana/mannesmann-m1250-220/

 

Τι ακριβώς είναι ομως..... 

 

Αν μπορείς να τα δεις από κοντά.... 

 

Ναι αυτό είναι το κακό.....ότι δεν μπορείς να τα δεις από κοντά. Και στα Praktiker και στα Leroy που πήγα, μόνο 2 μοντέλα της Einhell έχουν. Από κει και πέρα στα σκρουτζομάγαζα, κανείς δεν έχει στοκ, όλοι λένε μόνο με παραγγελία, οπότε πρέπει να το πληρώσεις.:(

Link to comment
Share on other sites

Στα 300 τζόγους θα εχεις δε παιζει να μην εχεις τζόγους το ξεχνάμε... παραχωρήσεις θα κάνεις

 

Δες πάντως και κολωνατο της FOX έχει πάρει ο @panava ένα και ειναι ευχαριστημένος πολύ.

Για τους ιμάντες εγώ το έχω σε μία μέση ταχυτητα και για μέταλλα και για ξύλο :) 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στα 300 τζόγους θα εχεις δε παιζει να μην εχεις τζόγους το ξεχνάμε... παραχωρήσεις θα κάνεις

 

Δες πάντως και κολωνατο της FOX έχει πάρει ο @panava ένα και ειναι ευχαριστημένος πολύ.

Για τους ιμάντες εγώ το έχω σε μία μέση ταχυτητα και για μέταλλα και για ξύλο :) 

Έχεις μήπως κάποιο link για να το τσεκάρω? Thanks...:)

Link to comment
Share on other sites

@Bob the mastor Αυτό που χρειάζεσαι -αλλά αν δεν πολλαπλασιάσεις το διαθέσιμο ποσό δεν θα το βρείς- είναι ένα γραναζωτό κολονάτο δράπανο.(Geared head press drill)

Σε αυτά η επιλογή ταχυτήτων γίνεται μέσω ενός κιβωτίου αλλαγής σχέσεων και μπορείς να έχεις -ανάλογα με το εργαλείο- από 3 έως 18 (και βάλε ταχύτητες) και σε όλες αυτές η ροπή του κινητήρα αξιοποιείται πλήρως.

Με άλλα λόγια δεν κωλώνουν όταν τα ζορίζεις (εντός των προδιαγραφών τους πάντα! ), πολλά έχουν και power feed και άλλα καλούδια, το μόνο κακό είναι ότι το πιο φτηνό που έχω δεί (κάποιο Bule) έχει κανά 1500ρι !

Οπότε . . .  το ξεχνάμε!

Θα συμβιβαστείς με τις αλλαγές, ψάξε -όπως ήδη ειπώθηκε- για κάποιο που να έχει καλή ακρίβεια και αν το βρεις με μηχανισμό εύκολης αλλαγής της θέσης των ιμάντων, ακόμα καλύτερα!

Αφού ψάχνεις λοιπόν και στο βαθμό που έχεις συχνά τρύπες αρκετά μέσα σε σχέση με τα περιθώρια του προς διάτρηση αντικειμένου, δες και κάποια radial δράπανα.

Δεν είναι κακή ιδέα να ψαχτείς για μεταχειρισμένο, αν και εκεί θέλει ψάξιμο καλό !

Για την ώρα δεν έχω κάτι να σου προτείνω δυστυχώς!
Καλή συνέχεια ! :)

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

@Bob the mastor Αυτό που χρειάζεσαι -αλλά αν δεν πολλαπλασιάσεις το διαθέσιμο ποσό δεν θα το βρείς- είναι ένα γραναζωτό κολονάτο δράπανο.(Geared head press drill)

Σε αυτά η επιλογή ταχυτήτων γίνεται μέσω ενός κιβωτίου αλλαγής σχέσεων και μπορείς να έχεις -ανάλογα με το εργαλείο- από 3 έως 18 (και βάλε ταχύτητες) και σε όλες αυτές η ροπή του κινητήρα αξιοποιείται πλήρως.

Με άλλα λόγια δεν κωλώνουν όταν τα ζορίζεις (εντός των προδιαγραφών τους πάντα! ), πολλά έχουν και power feed και άλλα καλούδια, το μόνο κακό είναι ότι το πιο φτηνό που έχω δεί (κάποιο Bule) έχει κανά 1500ρι !

Οπότε . . .  το ξεχνάμε!

Θα συμβιβαστείς με τις αλλαγές, ψάξε -όπως ήδη ειπώθηκε- για κάποιο που να έχει καλή ακρίβεια και αν το βρεις με μηχανισμό εύκολης αλλαγής της θέσης των ιμάντων, ακόμα καλύτερα!

Αφού ψάχνεις λοιπόν και στο βαθμό που έχεις συχνά τρύπες αρκετά μέσα σε σχέση με τα περιθώρια του προς διάτρηση αντικειμένου, δες και κάποια radial δράπανα.

Δεν είναι κακή ιδέα να ψαχτείς για μεταχειρισμένο, αν και εκεί θέλει ψάξιμο καλό !

Για την ώρα δεν έχω κάτι να σου προτείνω δυστυχώς!
Καλή συνέχεια ! :)

 

Thanks για την βοήθεια.....Μου έδωσες πιστεύω αρκετή τροφή για σκέψη.... είχε και κάνα δυο κινέζικα μέσα βέβαια που δεν τα κατάλαβα,:p αλλά the searching goes on....:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Bob the mastor έγραψε:

είχε και κάνα δυο κινέζικα μέσα βέβαια που δεν τα κατάλαβα

Δε ήταν στις προθέσεις μου, αλλά η οικονομία (λέεμε τώρα :p ) του λόγου, κάποιες φορές, μπορεί να αφήνει κάποια πράγματα αδιευκρίνιστα!

Ότι δεν το κατάλαβες, ρώτα το, γιατί μια παρανόηση μπορεί να κοστίσει σε χρόνο!

Κόπο δεν μου κάνει, χαρά μου θα είναι ! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Bob the mastor

Έπεσα τυχαία επάνω του . . .

 

https://www.facebook.com/groups/toolsforsalegreece/?multi_permalinks=1076178905845735&notif_t=commerce_interesting_product&notif_id=1503504124672044

 

20992842_1640699172668013_34162541254633

 

Για κοίτα το!

Προσοχή βέβαια, γιατί ο πωλητής μπορεί να λέει ό,τι θέλει! :)

Βλέπω και ένα πυκνωτή  -μάλλον- να κρέμεται κάτω από το κιβώτιο συνδέσεων πράγμα που μπορεί να σημαίνει επεμβάσεις στο μοτερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2017 at 10:31 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

@Bob the mastor

Έπεσα τυχαία επάνω του . . .

 

https://www.facebook.com/groups/toolsforsalegreece/?multi_permalinks=1076178905845735&notif_t=commerce_interesting_product&notif_id=1503504124672044

 

20992842_1640699172668013_34162541254633

 

Για κοίτα το!

Προσοχή βέβαια, γιατί ο πωλητής μπορεί να λέει ό,τι θέλει! :)

Βλέπω και ένα πυκνωτή  -μάλλον- να κρέμεται κάτω από το κιβώτιο συνδέσεων πράγμα που μπορεί να σημαίνει επεμβάσεις στο μοτερ.

Θα το τσεκάρω. Χίλια Thanks για την βοήθεια guys!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.