Jump to content



Προτάσεις αγορών από ταξίδι στην Αμερική και δήλωση προϊόντων


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Ξάδερφος θα πάει για κάνα μήνα στην Αμερική και σκεφτόμουν τι θα μπορούσε να αξίζει να μου φέρει από εκεί. Έχετε εσείς κάποια πρόταση; (πχ Kindle)

 

Επίσης τι παίζει με την μεταφορά τους στην Ευρώπη, αρκεί να έχει ανοίξει τις συσκευασίες τους ώστε να φαίνεται ότι τα χρησιμοποιεί ο ίδιος για να μη χρειαστεί να δηλώσει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα ηταν καλυτερα να παρει μαζι καποιο παλιο λαπτοπ και να επιστρεψει με το καινουριο, μηπως και πεσει σε κανεναν αυστηρο που δει οτι δε δηλωθηκε λαπτοπ κατα την αποχωρηση απο ελλαδα.........

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

μηπως θα ηταν καλυτερα να παρει μαζι καποιο παλιο λαπτοπ και να επιστρεψει με το καινουριο, μηπως και πεσει σε κανεναν αυστηρο που δει οτι δε δηλωθηκε λαπτοπ κατα την αποχωρηση απο ελλαδα.........

Μπορείς να μου εξηγήσεις ποια είναι η λογική των δηλώσεων;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Μπορείς να μου εξηγήσεις ποια είναι η λογική των δηλώσεων;

 

Όταν δηλώνεις Laptop/Φωτογραφική/ρολόι κλπ δηλώνονται και τά Serial Numbers οπότε δεν παίζει να τα αλλάξεις κατά την επιστροφή.

Έγινε επεξεργασία από IOANNISTSA
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

 

Όταν δηλώνεις Laptop/Φωτογραφική/ρολόι κλπ δηλώνονται και τά Serial Numbers οπότε δεν παίζει να τα αλλάξεις κατά την επιστροφή.

Λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για εμάς που δεν έχουμε πάει Αμερική; Όταν φεύγεις από εδώ δηλώνεις με τι έφυγες;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, IOANNISTSA said:

 

Όταν δηλώνεις Laptop/Φωτογραφική/ρολόι κλπ δηλώνονται και τά Serial Numbers οπότε δεν παίζει να τα αλλάξεις κατά την επιστροφή.

 

μπα? δε το ξερα αυτο. κι αν δεν εχει σειριακο πανω δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Τα αντικείμενα αξίας Laptop/Φωτογραφική/ρολόι κλπ καλό είναι να δηλώνονται όταν ο προορισμός είναι εκτός ΕΕ.

Ένα αντικείμενο όταν δηλωθεί μια φορά το χαρτί/αποδεικτικό της δήλωσης που σου δίνουν ισχύει για όλα τα μετέπειτα ταξίδια και όχι μόνο για το συγκεκριμένο έτσι δεν χρειάζεται να το ξανά δηλώσεις την επόμενη φορά θα ξανά ταξιδέψεις εκτός ΕΕ.

Στην επιστροφή δεν σε σταματούν πάντα για έλεγχο αλλά εάν σε σταματήσουν και δεν έχεις αποδεικτικά δήλωσης κατά πάσα πιθανότητα θα πληρώσεις φόρο εκτός και έχεις αποδείξεις αγοράς (μαζί σου) από Ελλάδα/ΕΕ και ξέχασες κλπ να τα δηλώσεις.

Επίσης αντικείμενα που έχουν εμφανείς φθορές και φαίνονται μεταχειρισμένα ή/και αντικείμενα χαμηλής αξίας συνήθως περνάνε χωρίς έλεγχο. Π.χ. μια Point-and-shoot camera δεν αποτελεί αντικείμενο ελέγχου αλλά μια DSLR αποτελεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα παει Νεα Υορκη το 2008 δεν ειχα δηλωσει τιποτα οταν πηγα ( δεν ειχα και τιποτα μαζι μου.) Πηρα ενα Ipad και μια επιπλεον βαλιτσα γεματη ρουχα , παπουτσια και δωρα και παλι δεν δηλωσα τιποτα ουτε με ρωτησε κανεις κατι.

Μονο οταν εφτασα εκει με ρωτησε ο τελωνιακος αν ειχα χασις πανω μου στα ελληνικα!!!! ηταν ελληνας τελικα και με τρωλαρε.

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές το ακούω πρώτη φορα για US πόσο μάλλον που οτ βάζεις σαν γενικό για ΕΚΤΟΣ EU και εχω ταξιδέψει αρκετά και πρόσφατα πηγα Dubai 2 φορές.Κανένας ελεγχος ποσο μάλλον με σειριακό αριθμό.
Τωρα και σειριακό αριθμό να εχεις ΔΕΝ μπορούνε να σε βάλουν να πληρώσεις τίποτα εφόσον το πακέτο έχει ανοιχτεί..Και δεν είναι ΕΝΑ.
Αν σε πιάσουν με 1 Laptop τι είνα ιαυτο?Δωρο.Αν έχεις 1 βαλίτσα laptop και 5iPhone θα την φάς.Οποτε γενικά μην σε απασχολεί παρε ότι σου κάνει κέφι-χρειάζεσαι.
 

Link to comment
Share on other sites

Οι τελωνειακοί έλεγχοι είναι ψιλοτυχαίοι. Τις πιο πολλές φορές περνάς αέρα. Αν σε σταματήσουν περνάνε τη βαλίτσα από ακτίνες Χ για να δουν στα πεταχτά τι έχει μέσα. Αν δουν κάτι ενδιαφέρον μέσα σε βάζουν να την ανοίξεις και να αποδείξεις τις αγορές για να υπολογίσουν το φόρο. Πλέον ψάχνουν κυρίως για τσιγάρα, ποτά, αρώματα. Αλλά αν ανοίξουν τη βαλίτσα και τη δουν γεμάτη με ρούχα με τα ταμπελάκια τους είναι στην ευχέρεια του τελωνειακού αν θα σε χρεώσει, γιατί μπορεί να θεωρήσει ότι κάνεις εμπόριο. Όσον αφορά τις ηλεκτρονικές συσκευές παλιότερα είχα δηλώσει τη φωτογραφική, το PS3 και το laptop μου φεύγοντας στο τελωνείο, αν και ποτέ δε με ρώτησαν. Πλέον είναι τόσο συνηθισμένα αντικείμενα να κουβαλάει κάποιος μαζί του που είναι αρκετά ελαστικοί, ειδικά αν τα αντικείμενα είναι αρκετά παλιά και έχουν σημάδια φθοράς. Ουσιαστικά ψάχνουν για ποσότητα. Ακόμα κι αν πάρεις έναν κινητό από το εξωτερικό κανείς δε θα σου κάνει μανούρα. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις σε τι παλαιοπασοκορθόδοξο τελωνειακό πέσεις, κάνε τον κόπο και δήλωσε στο τελωνείο φεύγοντας τα χοντρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2017 at 10:03 AM, Staxtis said:

Τωρα και σειριακό αριθμό να εχεις ΔΕΝ μπορούνε να σε βάλουν να πληρώσεις τίποτα εφόσον το πακέτο έχει ανοιχτεί.

 

Για να μην υπάρξουν παρτανοήσεις σε τυχόν αναγνώστες: δεν ισχύει αυτό. Αν σε ελέγξουν και εκτιμήσουν ότι εισάγεις κάτι παρανόμως φυσικά και θα ζητήσουν πληρωμή. Όσο για το «εχω ταξιδέψει αρκετά...Κανένας ελεγχος» είναι ανάλογο με το «επιβιβάζομαι στο λεωφορείο χωρίς εισιτήριο, δεν με έχουν ελέγξει ποτέ». Ευχαριστούμε για την πληροφορία αλλά όταν σε ελέγξουν και σε βρουν εν αδίκω (κατά την κρίση τους μάλιστα με ευρύ περιθώριο αυθαιρεσίας υπέρ τους) θα καταλάβεις την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μου πεις οτι απαγορευεται να πασ στην Αμερικη να αγορασεις λαπτοπ απο εκει για προσωπικη χρήση(ανοιχτή συσκευασία κλπ κλπ) και να το φέρεις πίσω στην χ'ωρα σου....Αυτο λές

2 minutes ago, salde said:

 

Για να μην υπάρξουν παρτανοήσεις σε τυχόν αναγνώστες: δεν ισχύει αυτό. Αν σε ελέγξουν και εκτιμήσουν ότι εισάγεις κάτι παρανόμως φυσικά και θα ζητήσουν πληρωμή. Όσο για το «εχω ταξιδέψει αρκετά...Κανένας ελεγχος» είναι ανάλογο με το «επιβιβάζομαι στο λεωφορείο χωρίς εισιτήριο, δεν με έχουν ελέγξει ποτέ». Ευχαριστούμε για την πληροφορία αλλά όταν σε ελέγξουν και σε βρουν εν αδίκω (κατά την κρίση τους μάλιστα με ευρύ περιθώριο αυθαιρεσίας υπέρ τους) θα καταλάβεις την διαφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.