Jump to content



Επιλογή γωνιακού τροχού 125mm (Δάχτυλο - Σβουράκι 1-0)


Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα ! 

Επειδή το μεσημέρι αυτοκτόνησε το σβουράκι, όταν μετά από σύγκρουση με τον αντίχειρα μου ένιωσε τύψεις (τίναξε τα πέταλα και τις μπίλιες το πίσω ρουλεμάν),

σκέφτομαι να πάρω νέο max καμιά 70αριά ευρώ...

Θέλω 125mm δίσκο και καμιά 800αριά watt; 

θα κόβει αρκετά σίδερα ...

Έχετε κάτι να προτείνετε  ;

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός εδώ παίζει βδομάδα παρά βδομάδα στο eshop στα ~75 περίπου

Τον έχω καιρό και δεν θα σε απογοητεύσει. Μικρός με ρυθμιζόμενες στροφές και 125mm

 

http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-gws-850-ce-rythmizomenes-strofes-125mm-p-TLS.030185

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Επειδή το μεσημέρι αυτοκτόνησε το σβουράκι, όταν μετά από σύγκρουση με τον αντίχειρα μου ένιωσε τύψεις (τίναξε τα πέταλα και τις μπίλιες το πίσω ρουλεμάν)

Τέτοιου είδους "μεταμέλεια" είναι σπάνια ! ! ! :(

Ρε συ, άσε το σβουράκι και πες μας το δάχτυλο πώς είναι, είναι ολόκληρο ! ! ! :o

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983  με τρολαρεις το ξέρω :hehe:  (άκου μπλε και να γράφει pro)!

από κραδασμούς έχει πολλούς το συγκεκριμένο; είναι καλά ζυγισμένο; το καπάκι στο κιβώτιο είναι πλαστικό ε;

 

@Seafalco ναι μια χαρά είναι ευχαριστω απλά κάνα χιλιοστό κοντύτερο χαχαχα

 

Πέρα από την πλάκα όταν δουλεύεις ''ξένες δυνάμεις'' πέρα από τυχόν ''παθητικες προστασίες'' ποιο σημαντικό για μένα είναι οι ''ενεργητικές'' (να είσαι ήρεμος και συγκεντρωμένος και να μην βιάζεσαι) , τις οποίες δεν είχα μάλλον εκείνη τη στιγμή...

 

κοιτάζω και τα AEG , τα έχει σβουρίσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά ! :)

Αν σε ενδιαφέρουν πολύ οι κραδασμοί υπάρχει λύση αλλά δεν νομίζω ότι θα την βρεις σε χαμηλή τιμή.

Είναι τροχοί που έχουν ένα μηχανικό σύστημα (σαν δίσκο που έχει μέσα μπίλιες ελεύθερες να κινούνται μέσα στο δίσκο αυτό) που αντισταθμίζει τους κραδασμούς που προέρχονται από την προοδευτική ανόμοια φθορά του δίσκου.

Το βρίσκεις σαν σύστημα auto balancer ή κάπως έτσι !

Φυσικά αντικραδασμική προστασία και στις χειρολαβές, αλλά αυτό το έχουν πολλοί τροχοί !

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Πάλι καλά ! :)

Αν σε ενδιαφέρουν πολύ οι κραδασμοί υπάρχει λύση αλλά δεν νομίζω ότι θα την βρεις σε χαμηλή τιμή.

Είναι τροχοί που έχουν ένα μηχανικό σύστημα (σαν δίσκο που έχει μέσα μπίλιες ελεύθερες να κινούνται μέσα στο δίσκο αυτό) που αντισταθμίζει τους κραδασμούς που προέρχονται από την προοδευτική ανόμοια φθορά του δίσκου.

Το βρίσκεις σαν σύστημα auto balancer ή κάπως έτσι !

Φυσικά αντικραδασμική προστασία και στις χειρολαβές, αλλά αυτό το έχουν πολλοί τροχοί !

Δεν θέλω  κάτι τέτοιο με τα χρήματα που σκοπεύω να διαθέσω προς θεού , ένα απλό,  αξιόπιστο σβουράκι ψάχνω να μη φοβάμαι ότι θα  "ξεζαντάρει" όπως θα κόβει khm:rolleyes:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος dfa19mj έγραψε:

από κραδασμούς έχει πολλούς το συγκεκριμένο;

δε θα το έλεγα

 

πριν 13 ώρες, το μέλος dfa19mj έγραψε:

είναι καλά ζυγισμένο; 

Ναι

 

πριν 13 ώρες, το μέλος dfa19mj έγραψε:

το καπάκι στο κιβώτιο είναι πλαστικό ε;

αλουμινένιο χυτό. Το μπλε τμήμα ειναι πλαστικό

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις δουλειες που το θες πας με κλειστα ματια σε ΜΑΚΙΤΑ...κ με μια αντικραδασμικη λαβη extra λυνεις το θεμα των οποιων κραδασμων κατα 90%:)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Για τις δουλειες που το θες πας με κλειστα ματια σε ΜΑΚΙΤΑ...κ με μια αντικραδασμικη λαβη extra λυνεις το θεμα των οποιων κραδασμων κατα 90%:)

Κοίταζα κι ένα μακιτα (επειδή μου το έλεγε ΜΑ... ΚΟΙΤΑ) αλλά στο σοφό ίντερνετ είδα ότι καπνίζουν εύκολα και με φρέναρε.... 

Θα το ματακοιταξω! 

Για λαβή δεν με νοιάζει γιατί το δουλεύω κατά 99% χωρίς!

Απλά έχω δει σε οικονομικά σβουρακια  να έχουν  Πάρκινσον από την πολύ καλή συμμετρία :(

Άβυσσος η ψυχή των σύγχρονων εργαλείων και των μαστορων αβυσσοτερη :p

Σας ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, karmen1983 said:

Αυτός εδώ παίζει βδομάδα παρά βδομάδα στο eshop στα ~75 περίπου

Τον έχω καιρό και δεν θα σε απογοητεύσει. Μικρός με ρυθμιζόμενες στροφές και 125mm

 

Γωνιακος Ηλεκτρικος Τροχος Bosch Pro Gws 850 Ce Ρυθμιζομενες Στροφες 125mm - Τροχοι (TLS.030185)

Στο τρέχον newsletter έχουν και αυτόν στα 82€

http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-720watt-rythmizomenes-strofes-gws-7-115e-p-TLS.030182

 

Με μια γρήγορη ματιά, ο πρώτος φαίνεται προτιμότερος από όλες τις απόψεις, αλλά απορώ γιατί βγάζουν διαφορετικά εργαλεία τόσο κοντά σε προδιαγραφές και τιμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Στο τρέχον newsletter έχουν και αυτόν στα 82€

Γωνιακος Ηλεκτρικος Τροχος Bosch Pro 720watt Ρυθμιζομενες Στροφες Gws 7-115e - Τροχοι (TLS.030182)

 

Με μια γρήγορη ματιά, ο πρώτος φαίνεται προτιμότερος από όλες τις απόψεις, αλλά απορώ γιατί βγάζουν διαφορετικά εργαλεία τόσο κοντά σε προδιαγραφές και τιμή.

Είναι της σειράς 7 αυτός που είχαν αναφερθεί κάτι προβλήματα υπερθέρμανσης

Νομίζω ο @Qparadox το είχε αναφέρει; Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αγάπη, αυτόν έχω. 

 

Όπως λέγαμε κι εδώ δεν είναι και για πάρα πολλά. 

 

Προσωπικά δεν θα τον ξαναγοραζα, θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο, έστω και λίγο ακριβότερο.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μόλις ζωντάνεψε ο σχωρεμενος :amen: με αλλαγή του πίσω ρουλεμαν με skf με τη βοήθεια  αυτοσχέδιου εξωρκιστη και πατέντα στο λάστιχο που το καλύπτει μιας και είχε φαγωθεί IMG_20171105_185311.thumb.jpg.e89e72c759a958331f44157ceecb38da.jpgIMG_20171105_185302.thumb.jpg.f3e61ca5054c18141b58aebbc1b70ce1.jpg

 

Ωστόσο αγόρασα προχθές  κι ένα λε μπουλέ για backup :unsure:

IMG_20171105_191433.thumb.jpg.28550f4e27b733bedd92cf605d6addd0.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2017 at 2:28 ΜΜ, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Απλά έχω δει σε οικονομικά σβουρακια  να έχουν  Πάρκινσον από την πολύ καλή συμμετρία :(

 

 

Ισως έφταιγε η ηλικία μου τότε...18 χρονών έβαψα τα κάγκελα από 4 μεγάλα μπαλκόνια αλλά και κάγκελα ταράτσας. Το τρίψιμο έγινε με γωνιακό τροχό και γυαλόχαρτα που "βίδωναν και εσφιγκαν" σε μία βάση.

 

Μαλλον για αυτό έχω πάρκινσον τώρα στα 22 μου :p 

 

και νόμιζα οτι ήταν λογικό ο τροχός που χόρευε ροκ εν ρολ εν ωρα εργασιας.

 

 

edit: πρέπει να το βγάλω βίντεο μια μέρα, λογω οτι τα καρβουνάκια του έχουν φαγωθεί έπαιρνε μπρος χτυπώντας το στα πλαινά. Ενιωθα σαν να τράβαγα μανιβέλα σε βενζινοκινητηρα :p

Έγινε επεξεργασία από georgeps
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 18 έπρεπε να κάνεις άλλα πραγματα και όχι να τρίβεις κάγκελα :p

Εύχομαι και στα 122 σου να έχει Πάρκινσον το σβουράκι και όχι εσύ ;)

Είναι αναμενόμενο να έχει Πάρκινσον ένας φθηνός τρόχος αλλά ένας ακριβός ΟΧΙ !

Αυτός ο οικονομικός μπουλές που πήρα δημιουργεί μια ανασφάλεια - τρόμο όταν το βάζω σε λειτουργία , κατά τα άλλα είναι μικρός ελαφρύς βολεύει στο κράτημα αλλά πόσο θα κρατήσει μέχρι να πάθει παρκάρισον (στο ράφι των αχρήστων) δεν ξέρω :rolleyes:

Από την άλλη το kress που επανήλθε το βάζω μπρος και είναι σα να γυρίζει spinner finger με SKF ρουλεμάν, ούτε κραδασμοι ούτε ανασφάλεια  :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και τον επισκεύασες ...είναι ωραία εργαλεία

 

Αυτός εδώ ζει και εργάζεται καμιά τριανταριά χρόνια περιστασιακά βέβαια ...αλλά είναι της χούφτας και βολεύει.... έχει ξεχάσει και ο ίδιος τι δουλειές έχει τελειώσει :D

 

DSC00050.thumb.JPG.69ffd3e34417fc32e3b96a166fb39578.JPGDSC00047.thumb.JPG.76bf16634828ab10dc08bed5d44f7b07.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εχω ετούτο και την έβγαλε παλικαρίσια στην ανακαίνιση. Εχει χάσει βέβαια το χρώμα του και το φινίρισμά του, αλλά δουλεύει σαν την πρώτη μέρα

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.