Jump to content



Διαθέσιμος ο καινούριος firefox quantum!


Recommended Posts

Απο την beta εχω quantum (εδω και καμποσες βδομαδες δλδ) και ειναι διαφορα σε ολες τις εργασιες ειναι εκπληκτικη.

Δεν ξερω σε ενα καινουργιο συστημα για τι διαφορα μιλαμε αλλα στο χρεπι της υπογραφης ετριβα τα ματια μου.

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος virus777 έγραψε:

Σφαίρα πάει.

 

Chrome fanboys μετανοείτε. Ήγγικεν γαρ η ώρα της δικαίωσης :crazypilot:

 

  Hide contents

 

 

Γατάκια του chrome κα των υπόλοιπων browsers, έχουμε την ευλογία του πατέρα Κλεομένη.

Υπάγετε οπίσω βδελυρά και ακάθαρτα tabs και add-ons.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με φρέσκες εντυπώσεις.

1) Εξακολουθεί να μην μ' αρέσει το main theme (πολύ άσπρο) και ακόμη δεν έχω βρει κάτι πιο κατάλληλο (ένα με την αγιαστούρα του πατέρα Κλεομένη ίσως βοηθούσε:p).

2) Κάποια από τα add-ons λειτουργούν (youtube high definition, ghostery, privacy badger, ublock -όχι για τον Λάμπη βέβαια-). Το noscript αναμένεται με νέα έκδοση. To add-on για fully buffered videos στο youtube αναφέρει ότι δεν είναι συμβατό με την τρέχουσα έκδοση. Δεν ξέρω, αν θα έχουμε καινούργια έκδοση εδώ.

3) Δεν έχω βρει χρήσιμη την προσθήκη δεύτερης μπάρας (κάτι σαν quick menu) κάτω από την κυρίως μπάρα, αλλά αυτό είναι θέμα προτίμησης.

 

Link to comment
Share on other sites

 

23 minutes ago, ckbond said:

Βρείτε μου τρόπο να κάνει spell checking ταυτόχρονα σε δύο γλώσσες και παρατάω τον Chrome χθες...

Ti γλωσσες?

Ελληνικα-αγγλικα υπαρχει αυτο

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Α να γεια σου...

τόσο απλό ήταν... έφαγα τον κόσμο και διάβασα ένα κάρο άρθρα και τελικά η λύση υπάρχει από Έλληνα... :D:D:D

(δεν έβαλα ποτέ στο search Ελληνικά - Αγγλικά, έβαζα μόνο για spell checking με δύο γλώσσες... :blush::blush::blush: )

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για κάντε ένα πείραμα: Ανοίξτε 2-3 σελίδες συγκεκριμένες με firefox και ανοίξτε ακριβώς τις ίδιες σελίδες με chrome. Μετά μπείτε task manager και δείτε χρήση μνήμης. Εγώ πάντως βλέπω πολύ μεγαλύτερη χρήση από τον firefox...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για κάντε ένα πείραμα: Ανοίξτε 2-3 σελίδες συγκεκριμένες με firefox και ανοίξτε ακριβώς τις ίδιες σελίδες με chrome. Μετά μπείτε task manager και δείτε χρήση μνήμης. Εγώ πάντως βλέπω πολύ μεγαλύτερη χρήση από τον firefox...

 

 

2.06gb firefox

1,76gb chrome

1,72gb opera ...

 

Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο τίποτα πρόσθετα.

 

Πάντως εγώ βλέπω κάτι παγώματα με τον Firefox που με τον opera δεν τα είχα καθόλου... :(

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγοντας 4 καρτέλες και με 4 add-ons, έχω 2,16 gb χρήση μνήμης.

Απενεργοποιώντας τα 4 add-ons, η χρήση (με τις ίδιες 4 καρτέλες ανοικτές) κατέβηκε στα 2,14-2,12 gb.

Αμελητέα διαφορά.

Σε άλλους browsers δεν ξέρω τι γίνεται, γιατί μόνο τον ff χρησιμοποιώ.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο καιρο και αφου διαβασα το θέμα του εκανα update και θα δοκιμασω αυριο. Τον ειχα αφησει και ειμαι με chrome το τελευταιο διαστημα. Θα δειξει η νεκροψία λοιπόν. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αρνητικό για μένα:

....στις παλιότερες εκδόσεις, πληκτρολογώντας στη μπάρα διευθύνσεων ονόματα από ετικέτες σελιδοδεικτών, μού έβγαζε και τους σελιδοδείκτες στους οποίους είχα προσθέσει τις συγκεκριμένες ετικέτες, μεταξύ των προτεινόμενων προορισμών.

....τώρα ανιχνεύει μόνο τους τίτλους των σελιδοδεικτών κι όχι τις προστιθείσες ετικέτες.

 

Εκνευριστικό γιατί συχνά ο τίτλος μπορεί να απέχει αρκετά από το ακριβές περιεχόμενο, που εγώ προσδιορίζω μέσω των ετικετών...

 

Πριν έκανε συνδυαστική αναζήτηση σε τίτλους και ετικέτες σελιδοδεικτών, τώρα μόνο το πρώτο.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Πάει πολύ καλά και ξανα στην αλεπού εγώ!

 

Ερώτηση τώρα υπάρχει καμια ρύθμιση ή add on για να αλλάξουν θέση οι καρτέλες με τους σελιδοδείκτες?

Με απλά λόγια τα tabs να πάνε κάτω από τη γραμμή σελιδοδεικτών...

 

143446.png?modified=1476492770

 

 

edit: Μάλλον αυτό είναι γρρρρ

https://support.mozilla.org/el/questions/1184737

 

πολύ απλά για όποιον βαριέται να διαβάσει και το θέλει και αυτός :p

 

Μέσα στο φάκελο προφίλ σας στο firefox κάνετε έναν φάκελο με την ονομασία chrome αν δεν υπάρχει και βάζετε μέσα το αρχείο που έχω συνημμένο

userChrome.zip

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο φακελο του profile σου.Settings-->Help-->Troubleshooting info-->Profile folder-->Open folder

Δημιουργησε ενα φακελο chrome και βαλε μεσα αυτο https://www.userchrome.org/samples/userChrome-tabs_on_bottom.css

Aλλαξε του ονομα σε userChrome.css.Done.

Αναλυτικοτερα :

Εδω εχει και αλλες μοντες που μπορεις να κανεις.

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατοκύριακο αναβαθμίστηκε σε κινητό και desktop. Αισθητά πιο γρήγορος, αλλά δεν δούλεψα πολύ ως τώρα στο desktop που έχω τα add-ons για να δω αν υπάρχει πρόβλημα. Στο κινητό πάντως που δεν έχω add-ons είναι σημαντική η διαφορά στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2017 at 6:30 ΜΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Mozillάκιας since 2003...

 

Μπας και ξέρετε πώς μπορούμε στο new tab να μειώσουμε τις στήλες στα top sites σε 5;

Βρες το resource://activity-stream/data/content/activity-stream.css

 

Και πέτα κάπου αυτό:

.top-site-outer:nth-child(6) {
    display: none;
}

Δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος αλλά άμα δεν βρεις κάτι εναλλακτικό κάνε το απλά hide :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.