Jump to content



Διαθέσιμος ο καινούριος firefox quantum!


Recommended Posts

Διαθέσιμος από σήμερα ο καινούριος firefox quantum με μοντέρνο ui, πιο γρήγορος παρά ποτέ και (κατ' ισχυρισμό της mozilla) 30% ελαφρύτερος από τον chrome.

 

Καιρός να επανέλθω στις ρίζες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elapse said:

Κρίμα που χάλασαν τα addons όμως.

 

Έχω κάποια που δεν είναι συμβατά (και ούτε πρόκειται να γίνουν λόγω τεχνικών δυσκολιών) με την νέα έκδοση...

Λογικό. Με μια τόσο μεγάλη αλλαγή, θα χρειαστεί χρόνος για να διαμορφωθούν κατάλληλα και τα addons

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον εγκατέστησα πριν 1 μήνα περίπου σε μορφή beta. Όλα καλά, όλα ανθηρά.

 

Γενικότερα, αλλάζω συχνά και χωρίς λόγο. Βέβαια, τον Chrome τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά λόγω των dev tools, κυρίως λόγω συνήθειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμφανής διαφορά ταχύτητας, άντε να βγουν και ενημερωμένα κάποια addons που χρησιμοποιώ όπως download status bar, fastdial κλπ που μου λείπουν πραγματικά αυτή την στιγμή.

Συμφωνώ με τον Ζάχο, ούτε στιγμή Chrome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον πέρασα στο laptop. Η αίσθησή μου είναι ότι, πράγματι, η ταχύτητά του έχει αυξηθεί.

Έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις (μπορείς να επιλέξεις να γίνεται clear history κάθε φορά που τον κλείνεις, no cookies, να προσθέσεις ό,τι θες στη βασική μπάρα και άλλα πολλά).

Για τα add-on, που είναι και το μεγάλο παράπονο πολλών, ας περιμένουμε να στρώσει λίγο το πράγμα. Κάποια υπάρχουν ήδη, αλλά τα βασικά λείπουν. Λογικά, θα προστεθούν εν καιρώ. Αν, βέβαια, είχες παραμετροποιήσει τον ff και είχες και τα add-on που ήθελες, είναι κουραστικό να τα περνάς όλα εκ νέου.

Λίγο με χάλασε η ασπρίλα στη home page και σκέφτομαι να εγκαταστήσω κάποιο theme.

Γενικά, ως πιστός οπαδός το ff (ποτέ δεν έβαλα άλλον browser), θα συνεχίσω να τον στηρίζω. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα χρησιμοποιήσω τον chrome ή οποιονδήποτε άλλο browser στα pcιά:p μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η νέα αυτή έκδοση διατηρεί τη δυνατότητα προσθήκης και χρήσης ετικετών/tags στους σελιδοδείκτες;

 

Μόνιμο άγχος μου είναι πως με κάποια νέα έκδοση αυτά θα χαθούν.

 

Μοζιλάκιας κι εγώ, αλλά εδώ και πολύ καιρό είχε μειωθεί πολύ η δυνατότητα του πλοηγητή να διαχειρίζεται πολλά tab ανοικτά (λέμε πολλα), βάραινε υπερβολικά και γινόταν μη χρηστικός μετά από λίγο...ενώ αντίθετα chrome / opera / vivaldi τα πάνε ακόμη πολύ καλύτερα, με τα ίδια addons.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.