Jump to content



x86_64 bug (X86_BUG_CPU_INSECURE)


Jaco

Recommended Posts

τα intel watch dogs , είναι έξω !

σε όλες τις ειδήσεις Πρώτη τεράστια είναι η φωτογραφία της AMD και όχι της INTEL, κανονικά έπρεπε να είναι και των δύο μαζί ... έτσι δημιουργείτε στρέβλωση της πραγματικότητας μόνο από μια μικρή λεπτομέρια

αυτό λέει πολλά

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω την z370 pro4 με το last bios update και cpu 8400 coffee lake , έκανα όλα τα windows update , στα τεστακια που έχω κάνει μου λέει ότι δεν είμαι καλυμμένος πάνω στο Spectre , ξέρει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ 

 

sss1.jpg

sss2.jpg

sss3.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2018 at 9:25 PM, Jaco said:

Μια αγωγή θα είχε νόημα αν η εταιρία εσκεμμένα συνέχιζε να παράγει το προϊόν της γνωρίζοντας το πρόβλημα. Οπότε πρέπει να αποδείξεις ότι ήξεραν και το κάλυπταν ή δεν ενημέρωναν τους χρήστες. Ακόμα και τότε είναι γκρίζα περιοχή. Είναι σα να κάνεις αγωγή στην coca cola επειδή αποδείχτηκε ότι ασπαρτάμη είναι καρκινογόνος ουσία. Δεν βγάζεις άκρη. 

Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν εσωτερικά μέιλ τους που αποδεικνύουν γνώση

 

Αν είναι αληθινά καλά τους κάνουν,προσωπικά θα ήθελα να τους πατήσουν στο λαρύγγι -διαστρέβλωσαν αναπανόρθωτα με άπειρα φράγκα δεκαετίες το χώρο-.Προτιμώ να εξαφανιστούν κ ας πληρώνω 1000 ευρώ ένα επεξεργαστή.

 

Ομοίως κ για την ΑΜΔ.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sosna said:

Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν εσωτερικά μέιλ τους που αποδεικνύουν γνώση

 

Αν είναι αληθινά καλά τους κάνουν,προσωπικά θα ήθελα να τους πατήσουν στο λαρύγγι -διαστρέβλωσαν αναπανόρθωτα με άπειρα φράγκα δεκαετίες το χώρο-.Προτιμώ να εξαφανιστούν κ ας πληρώνω 1000 ευρώ ένα επεξεργαστή.

 

Ομοίως κ για την ΑΜΔ.

Δυστυχώς δεν παίζει. Τους έχει ανάγκη ο πλανήτης ολόκληρος...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα update το βράδυ μετά και το BIOS update που έκανα στην Asus Rampage VI Apex X299.

Οι επιδόσεις στα IOPS έπεσαν στο 70% περίπου. Μιλάμε για τρελό performance hit. Δεν είδα αν και τι άλλαξε στα υπόλοιπα benchmarks που έχω σαν συγκριτικό (Cinebench, 3DMark) αλλά μιλάμε για μεγάλη απογοήτευση. Θα επιστρέψω στο προηγούμενο BIOS μόλις δώσω τα νούμερα.

  • Like 1
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ζάχο με ποιο bench μετράς τα IOPS; Έχω ένα low end Celeron skylake shuttle με έναν 840 evo που θα του κάνω update κάποια στιγμή μεσα στο ΣΚ και θα ήθελα καθαρά για περιέργεια να δω τι θα παιχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε μητρική asrock z270m Pro4, πέρασα το τελευταίο bios (2.20) και όλα κομπλέ. Ιδιες επιδόσεις σε cpuz bench και cinebench (το ξέρω ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα απλά το έβαλα για reference).

Capture.PNG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cachάρει περισσότερο από πριν. Όταν έχεις όριο στο SATA τα 600MB/s δεν γίνεται να διαβάζει με 764ΜΒ/s.

 

Είδες βέβαια πως τα writes πέσανε και στα 4Κ και 4κ-64. Εκεί που παίζει ρόλο το CPU δηλαδή.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Είδες βέβαια πως τα writes πέσανε και στα 4Κ και 4κ-64. Εκεί που παίζει ρόλο το CPU δηλαδή.

 

ε ναι... απλά το περιέγραψα γλαφυρά για να απαλύνω τον πόνο μου...

 

στο i3-6100 που έχω στο γραφείο δυστυχώς δεν έχω baseline μέτρηση, οπότε είναι άσκοπο να μετρήσω τώρα. όταν αξιωθώ να ξαναστήσω το nc03u7 με τον i7 7500u θα τσεκάρω και εκεί τι παίζει...

 

καλού κακού έκανα και ένα advanced performance optimization με το magician αλλά τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, GriGaS said:

όταν αξιωθώ να ξαναστήσω το nc03u7 με τον i7 7500u θα τσεκάρω και εκεί τι παίζει...

να αξιωθείς, να αξιωθείς

στο σύστημα που έλεγξες, πέρα από την μέτρηση παρατηρείς αισθητή διαφορά στην συνηθισμένη σου χρήση; Κι αν ναι είναι σε ενοχλητικό βαθμό ή υποφερτά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.