Jump to content


ΣΩΣΤΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ PC?


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μετα απο 4 χρονια με εναν 2600κ και μια 7970 cu2 νομιζω ηρθε η ωρα για ενα νεο high end pc. το μαξ μας ειναι τα 2500ευρω το θεμα μου ειναι αξιζει τωρα? η να περιμενω κατι καινουριο απο nvidia και για 9700κ?

Το setup που σκεφτομαι ειναι 

Corsair AXi Series AX1200i 80Plus Platinum

Intel Core i7-8700K

Phanteks Enthoo Evolv

Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 (rev. 1.0)

Samsung 960 PRO NVMe M.2 512GB

G.Skill Trident Z RGB 16GB DDR4-4266MHz

NZXT Kraken X62

Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti 11GB Aorus

 

ξανα ρωταω ομως αξιζει να το κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είπε ο φίλος πιο πάνω. Αν βιάζεσαι και δεν σ' ενδιαφέρουν τα θέματα ασφαλείας που προέκυψαν (+πιθανή μείωση των επιδόσεων, κάτι που μένει να φανεί,  στους επεξεργαστές της intel), τότε και στο budget που διαθέτεις, έχεις πολλές επιλογές. Θα ρωτήσω όμως: χρήση, αν έχεις οθόνη και περιφερειακά και τι είδους παιχνίδια παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Jim@kiS έγραψε:

4k 144hz ultra

εχετε καποια αλλη επιλογη καλυτερη απο την παραπανω σε αυτα τα λεφτα?

Κάτσε. Πας για τέτοια οθόνη; Ποια, αν επιτρέπεις;

Δεν ξέρω αν θα σου φτάνει μια ti, όσο δυνατή και αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν πας σε 4k@144hz, καλύτερα να περιμένεις το volta. Λογικά θα είναι η πρώτη κάρτα που θα οδηγήσει μια οθονη 4k με άνεση. Και η ti το κάνει ως ένα βαθμό, αλλά για 144hz θες σοβαρή ιπποδύναμη. 

Εδώ που τα λέμε, δεν ξέρω αν και η volta θα αντέξει στα 144hz. Γι' αυτό είπα για 2 ti. Ή δύο volta;).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και δύο 1080 Ti να κουμπώσει δεν έχει κάποιο τρελό scaling max 30% σε συγκεκριμένους τίτλους. Περίμενε για Volta και την άνοιξη που θα πέσουν οι RAM. Οι RAM σήμερα έχουν πάρει αύξηση 102% από πέρισυ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Και δύο 1080 Ti να κουμπώσει δεν έχει κάποιο τρελό scaling max 30% σε συγκεκριμένους τίτλους. Περίμενε για Volta και την άνοιξη που θα πέσουν οι RAM. Οι RAM σήμερα έχουν πάρει αύξηση 102% από πέρισυ. 

Κάπου διάβασα ότι αναμένεται πτώση των τιμών στις μνήμες το πρώτο τρίμηνο του 2018. Μετά θα πάρουν την ανηφόρα ξανά. Μακάρι, γιατί, όσο το σκέφτομαι, με τα λεφτά που δίνεις για ν' αγοράσεις 16gb, παίρνεις εξαιρετική μητρική. Τραγικό να κοστίζουν τόσο πολύ οι ram.

Επιμένω, πάντως, ότι για 4k@144hz θες τρομερή κάρτα. Δεν ξέρω κατά πόσον οι volta θα μπορέσουν να οδηγήσουν τέτοιες οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Γενικα το 4Κ gaming θεωρω οτι ειναι υπερβολη for the time being...

Εξαρτάται. Προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου.

Αλλά: η έλευση της 1080ti κατέστησε το 4k@60hz επιτεύξιμο για πρώτη φορά.

Τώρα, φαίνεται ότι πάμε στο επόμενο στάδιο. 4k@144hz. Υπερβολές. Εδώ το κανονικό 4k είναι για λίγους και αφορά λίγους και η βιομηχανία σπρώχνει προς το 4k@144hz;

Σε ποιον απευθύνονται τέτοιες οθόνες, πόσο θα κοστίζουν και τι είδους κάρτα/ες θα χρειάζεσαι για να παίξεις;

Καλό, επίσης, είναι να θυμόμαστε πότε πότε ότι λίγοι έχουμε μεράκι με τα pc. Οι περισσότεροι παίζουν στα 1080p ή ακόμα πιο χαμηλά και δεν ασχολούνται.

Όχι ότι αυτό είναι κατακριτέο, αλλά αυτά που συζητάμε εδώ αφορούν λίγους.

Link to comment
Share on other sites

Το ακομα καλυτερο ειναι οτι παιζουν με κατι τραγικα framerates πολλοι και σου λενε ναι μια χαρα παιζω... Και αν παω να παιξω εγω εκει θα κανω εμετο πανω στο πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε σπίτι και έβλεπα άτομα να απολαμβάνουν gaming όπου η οθόνη είχε πιο πολλά tearing από τσαλακωμένη VHS κασσέτα και ζαλιζόμουνα kαι μου λέγανε ότι είμαι υπερβολικός. :lol:

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα 4Κ@144Hz για gaming. Αν θέλουμε να μιλάμε για υλικά που μπορούν να αποδώσουν στις συγκεκριμένες ρυθμίσεις για πάνω από 2 χρόνια.

Για παράδειγμα η 1080 είναι για 1080p/144Hz ή 1440p/60Hz και αποδίδει στο 90% των παιχνιδιών. Η 1080Ti είναι 1440p/100Hz(ούτε για αστείο 144 εκτός αν μιλάμε για CS) και 4Κ/60Hz.

Σε 1 χρόνο η 1080Ti δε θα μπορεί να πάει πάνω από 1440p/60Hz στα νέα παιχνίδια.

Εν ολίγοις για 4Κ/144 θέλουμε 2 γενιές ακόμα μετά τo Volta.

 

Στο θέμα:

Κρατάς τον υπολογιστή σου όπως έχει και αλλάζεις την 7970 με μεταχειρισμένη 1070/1080. Όχι 1080Ti.

Ο 2600 (με λίγο ανέβασμα) είναι ακόμα δυνατός για σήμερα.

H 1080 σου δίνει αρκετό χρόνο μέχρι να πέσουν οι τιμές των μνημών, βγουν οι ryzen 2, ίσως και οι επόμενοι της Intel κλπ. αλλά και μέχρι να βγουν οι επόμενης γενιάς gpu's.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω βρει να δωσω σε πολυ καλη τιμη τωρα το pc μου και γι αυτο ελεγα να κανω την αναβαθμιση...δεν σκεφτομαι σε καμια περιπτωση πλεον το 4κ για gaming οποτε ελεγα να παω σε αυτο το μονιτορ

https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70.html

με μια 1080ti 

νομιζω ειμαι αρκετα μπερδεμενος στο να κανω την κινιση η οχι !

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Jim@kiS έγραψε:

εχω βρει να δωσω σε πολυ καλη τιμη τωρα το pc μου και γι αυτο ελεγα να κανω την αναβαθμιση...δεν σκεφτομαι σε καμια περιπτωση πλεον το 4κ για gaming οποτε ελεγα να παω σε αυτο το μονιτορ

https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70.html

με μια 1080ti 

νομιζω ειμαι αρκετα μπερδεμενος στο να κανω την κινιση η οχι !

Το ανωτέρω monitor έχει freesync. Με τη 1080ti, δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη sync τεχνολογία.

Μήπως να έβλεπες κάποιο gsync monitor;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χρόνο η 1080Ti δε θα μπορεί να τρέξει 1440p/60Hz? Λιγάκι υπερβολή νομίζω... Να έλεγες για 4Κ/60Ηz ίιιισως και πάλι υπερβολή θα το έλεγα, εκτός αν μιλάμε για full details τα πάντα όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.