Jump to content



Συζήτηση για το όνομα της ΠΓΔΜ


jax7480

Recommended Posts

2 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Ελπίζω να μην μεταφερθεί και αυτό

 

Γιατί να μεταφερθεί; Εφόσον είναι σχετικό με το θέμα, καλώς βρίσκεται εδώ. Αν νομίζεις ότι κάποιο άλλο μήνυμά σου μεταφέρθηκε λανθασμένα, μια αναφορά ή ένα πμ και το ξανακοιτάμε. :T:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν, λέει ο γεράκος, θέμα εθνικού κινδύνου είς χρόνον μακρόν...πόσο ψέμα έχει βγεί από αυτό το στόμα..σχεδόν όλες οι πολιτικές αποφάσεις ΠΑΣΟΚ/ΝΔ που ήδη λουζόμαστε δεν ήταν θέματα εθνικού κινδύνου είς χρόνον μακρόν..αλλά το όνομα ήταν...για ακόμη μια φορά κοιτάμε το δέντρο..

 

Εγώ θα έβαζα το τραγουδάκι του Χάρρυ Κλύνν "Δηλώνω Εθνικόφρων", αφιερωμένο σε όλους τους "πατριώτες" που όμως δεν δίνουν δεκάρα για τον πλησίον τους.

"Αγοράζω φτηνά, πουλάω ακριβά, δηλώνω εθνικόφρων"

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Just now, ARMAGEDDON said:

δεν είναι καταχωρημένη στο λεξικό μου ..... με τα ήδη

 

Δεν κατάλαβα. :hmm:

 

Οι λέξεις οιοσδήποτε, οιαδήποτε, οιοδήποτε είναι υπαρκτές. Μικρό ατόπημα είναι ότι στο κείμενο υπάρχουν διάσπαρτες και οι πιο σύγχρονες εκδοχές τους (οποιοσδήποτε κοκ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

άστο είναι για το ήδος μου

 

(έγραφα αρκετές φορές το ήδη ---ως>>> είδη .... και κατάντησε αστείο δεν με παρακολουθείς βλέπω :p πάμε παρακάτω)

 

πότε θα ανάψουμε τα κάρβουνα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ορθόδοξος Εβραίος

 

 

 

Κασιδιάρης τα χώνει

 

ασχέτως τι πιστεύει ο καθένας απλά τα αναφέρει συνοπτικά τα κύρια σημεία της συμφωνίας

 

 

μετά περνάμε στην ΝΔ

 

 

 

παπαρήγα για την 4η αξιολόγηση πέρα βρέχει

 

είπε και ο κουτσούμπας δυο πράματα μετά για τους νόμους

οι άλλοι εξαφανισμένοι ανύπαρκτοι

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ARMAGEDDON said:

είπε και ο κουτσούμπας δυο πράματα μετά για τους νόμους

 

Και πολλά είπε. Όσο περισσότερο θα μιλούσε, τόσο περισσότερο θα εκτίθετο. Αφού στο βάθος συμφωνεί με τα πεπραγμένα. Το πολύ πολύ να ζήταγε επίσπευση

 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

https://www.liberal.gr/arthro/208299/apopsi/stili-alatos/mia-sumfonia--radiourgia.html

 

Το πιο σημαντικό:

Quote

 

6. Η συμφωνία προβλέπει ότι με την έγκριση της συμφωνίας από τη σκοπιανή Βουλή η ελληνική κυβέρνηση θα δώσει το πράσινο φως ώστε τα Σκόπια να αποκτήσουν το δικαίωμα να ενταχθούν στην ΕΕ και, κυρίως, στο ΝΑΤΟ! Χωρίς προηγουμένως η ελληνική Βουλή να έχει αποφασίσει!

Η κυβέρνηση διατυπώνει την τεράστια μπαρούφα ότι αν δεν εκπληρώσει πλήρως τα συμφωνηθέντα η ΠΓΔΜ θα αναιρεθεί η ένταξή της στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ! Δηλαδή, θα πάει η ελληνική κυβέρνηση, που γυαλίζει τα παπούτσια της Μέρκελ και του Τραμπ, να αξιώσει από τη Μέρκελ και τον Τραμπ να βγάλουν από το ΝΑΤΟ και την ΕΕ τα Σκόπια, γιατί δεν τηρούν τη συμφωνία! Είτε αυτοί που τα συμφώνησαν είναι ηλίθιοι είτε περνάνε εμάς για ηλίθιους. Ή και τα δύο.

 

Χάνεται μια για πάντα το όπλο της πίεσης προς τα Σκόπια.

http://s.kathimerini.gr/resources/article-files/symfwnia--2.pdf

4η σελίδα του pdf κάτω κάτω: "Μολις το Δεύτερο Μέρος γνωστοποιήσει......το Πρώτο Μέρος(εμείς δηλαδή) θα κυρώσει χωρίς καθυστέρηση την παρούσα συμφωνία"

 

Και το ωραίο που εκστόμισε ο "δραχμιστής", "σοσιαλιστής", "ρωσόφιλος" Τσίπρας:

Quote

Και το μόνο σοβαρό επιχείρημα που είπε ο κ Τσίπρας ήταν ανατριχιαστικό! Πρώτον γιατί δεν είναι δικό του, είναι καθ υπαγόρευση του ΝΑΤΟ, και δεύτερον γιατί υπονομεύει τις σχέσεις της Ελλάδας με τη Ρωσία! Είπε ο αυλόδουλος αυτός πρωθυπουργός ότι η συνέχιση της διένεξης «θα ενίσχυε το ρόλο τρίτων δυνάμεων στα βόρεια σύνορά μας»! Υπονοώντας σαφώς τη Ρωσία. Μάλιστα κύριε Παπάγο!

 

Και μετά από αυτά έχεις τους ""να ψοφήσετε όλοι εσείς, να περνάω καλά εγώ""  "Μένουμε Ευρώπη" της Εκάλης, του Ψυχικού και των λοιπών ΒΠ να ειρωνεύονται επειδή δεν μας βοήθησαν οι Ρώσοι. Ποιόν να βοηθήσουν οι Ρώσοι; Τη μαριονέτα των ΗΠΑ και της ΕΕ. Ένα κασετόφωνο που παίζει τα λόγια άλλων;

Εν τω μεταξύ, τόσο μεγάλος ταξικός εχθρός των "Μένουμε Ευρώπη" είναι ο "κομμουνιστής" Αλέξης Τσίπρας, που με το τέχνασμα των αντικειμενικών αξιών μετακύλησε ΕΝΦΙΑ από την Κηφισιά και την Εκάλη στο Πέραμα !!!!

Όχι τίποτε άλλο μας δουλεύουν άγρια και από πάνω. Άντε τώρα ο μέσος Έλληνας να πολεμήσει ή να νοιαστεί για σύνορα σε μία χώρα την οποία μοιράζεται με τέτοια άτομα. Μου φαίνεται πως τελικά αυτός ο πρωθυπουργός είναι ό,τι μας αρμόζει.

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν παραχωρουμε μόνο όνομα, ιθαγένεια και γλώσσα , παραχωρουμε και έδαφος ....

 

Έχω στεναχωρεθει τόσο πολύ .... 

 

Το άρθρο 13 της συμφωνίας λέει στην ουσία πως παραχωρουμε AOZ στον Θερμαϊκό στα Σκόπια ... και έξοδο στην θάλασσα ...

 

 

 

Εχθές ο Λιατσος στην εκπομπή του του βράδυ αρνιόταν να διαβάσει το άρθρο αυτό της συμφωνίας που τον πίεζε ο Βελόπουλος .... 

Πλέον οι Σλάβοι κατεβαίνουν στο Αιγαίο, αυτό που για παραπάνω από 2 αιώνες προσπαθούσαν με κάθε κόστος ....

 

Συλλυπητήρια.... 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

 

Δεν παραχωρουμε μόνο όνομα, ιθαγένεια και γλώσσα , παραχωρουμε και έδαφος ....

 

Έχω στεναχωρεθει τόσο πολύ .... 

 

Το άρθρο 13 της συμφωνίας λέει στην ουσία πως παραχωρουμε AOZ στον Θερμαϊκό στα Σκόπια ... και έξοδο στην θάλασσα ...

 

 

 

Εχθές ο Λιατσος στην εκπομπή του του βράδυ αρνιόταν να διαβάσει το άρθρο αυτό της συμφωνίας που τον πίεζε ο Βελόπουλος .... 

Πλέον οι Σλάβοι κατεβαίνουν στο Αιγαίο, αυτό που για παραπάνω από 2 αιώνες προσπαθούσαν με κάθε κόστος ....

 

Συλλυπητήρια.... 

Αναρωτιέμαι κι εγώ γιατί γίνεται ειδική μνεία σε αυτό, δεδομένου ότι ήδη de jure ισχύει. Τόσο εμείς, όσο και η FYROM έχουμε υπογράψει τον κανονισμό για το Δίκαιο της Θάλασσας, το οποίο επικαλείται αυτό το άρθρο, κάτι που παρεμπιπτόντως δεν έχει κάνει η Τουρκία.

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ:

http://www.elzoni.gr/html/ent/984/ent.29984.asp

Βασικά σημαίνει ότι θα πρέπει να τους βοηθάμε να ψαρέψουν...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τη συμφωνία χάλι μαύρο όπως ακριβώς την περίμενα. Δύο παρατηρήσεις:

 

1. Οτιδήποτε κάνει σημαία ο Βελόπουλος συνήθως είναι μπούρδα οπότε μη βασίζεστε σε αυτόν ακόμα και στις περιπτώσεις που τυχαίνει να έχει δίκιο.

 

2. Υπάρχει ένα ανέλπιστο σενάριο το οποίο λέει ότι οι σλάβοι είτε λόγω του Ιβάνοφ είτε λόγω δημοψηφίσματος, ή δεν ξέρω και εγώ με ποιον άλλον τρόπο απορρίψουν τη συμφωνία, ενώ ταυτόχρονα οι δικοί μας οι 300 πούνε ναι στη συμφωνία με αποτέλεσμα να ενισχυθεί στη διεθνή κοινότητα το επιχείρημα ότι εμείς είμαστε οι καλοί της υπόθεσης και οι άλλοι είναι οι σούπερ ανένδοτοι. Με λίγη (εξίσου ανέλπιστη) τύχη, ο επόμενος γύρος οποιονδήποτε διαδικασιών του ονοματολογικού θα γίνει α. ποτέ, β. με άλλη κυβέρνηση, ή γ. έστω με καλύτερη για εμάς αφετηρία και λίγη διεθνή μεροληψία υπέρ μας. Στην περίπτωση α. εμπίπτει και η πιθανή μελλοντική διάλυση του κρατιδίου την οποία η Ελλάδα μπορεί να εκμεταλλευτεί άριστα εάν έχει μία κυβέρνηση που ξέρει τι κάνει.

 

Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

 

ΥΓ: Εννοείται ότι η πιθανότητα να πει όχι η ελληνική βουλή είναι μικρότερη από το να μας παραχωρήσουν οι Τούρκοι την Πόλη αύριο το πρωί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Βελοπουλος που λεει μπουρδες τα λεει εδω και 20 χρονια και να που βγαινουν ολα οσα εχει πει ενα-ενα.

Το καζινο βρισκεται στην Παρνηθα, τζογαδοροι πολιτικοι και μαλιστα σε Εθνικο θεμα να μας λειπουν Γιαννη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.