Jump to content



Συζήτηση για το όνομα της ΠΓΔΜ


jax7480

Recommended Posts

τι ακριβώς σε πείραξε το 74

το αλλάζω ωραία από το 40 και μετά όλοι στο σκαμνί  ?

σε πειράζει και και αυτό ε ωραία από 1821 και μετά όλοι στο σκαμνί !  κλπ κλπ κλπ

μην χάνετε το δάσος μένοντας στο δέντρο

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Συμφωνώ @DEADLAZARUS

Εννοείται η βία είναι καταδικαστέα όπου και αν προέρχεται <--- υποκρισία όποιος το λέει αλλά who cares μαζί και εγώ

 

Ρεαλιστικά τώρα και όχι φανφαρολογίες το σύστημα για να το χτυπήσεις πρέπει να το χτυπήσεις με τα μέσα που σου δίνει το ίδιο το σύστημα και αυτό είναι στις Εκλογές σταματήστε να σκέφτεστε το μ@@@@@μένο ρουσφέτι αλλά για τα γ@@@@μένα παιδιά σας που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα πλέον και ναι η λύση δεν είναι να φύγουμε στο εξωτερικό αλλά να πάμε στην γ@@@@μενη κάλπη και να ψηφίσουμε ότι θα κάνει καλύτερο το μέλλον αλλά να είμαστε ενημερωμένοι και ρεαλιστές, όχι του τύπου λεφτά υπάρχουν κλπ (στην εύκολη λύση).

Και φυσικά να κατέβετε όσοι περισσότεροι γίνεται δεν γίνεται να αποφασίζουν άλλα άτομα και μετά να σκούζεις απλά χάνεις το δικαίωμα να σκούζεις αν δεν πας να ψυφίσεις

 

Τώρα όσο για το φασισμό κλπ αηδίες εδώ είναι η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο έχω γράψει αρκετές φορές ότι όλοι είμαστε τα ίδια σ@@@@τά και οι αναρχικοί είναι φασίστες και όχι επαναστάτες όπως νομίζουν καλή ώρα όπως και οι ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ, όταν τους έχεις ποτίσει τα κεφάλια με παπ@@@@ρολογίες και έχει γίνει διαστρέβλωση 360 μοίρες στις ονομασίες λέξεις κλπ εκεί καταλήγουμε!

 

Τέλος γενικά εδώ στην Ελλάδα μας αρέσει να παίζουμε πολύ με τις λέξεις όπως για παράδειγμα με το ΔΝΤ ήρθε η Τρόικα μετά τους βαφτίσαμε Θεσμούς μετά τους βαφτίσαμε Εταίρους ! και ούτε ρουθούνι δεν άνοιξε όλα μέλι γάλα

 

αλλά θα έρθει η ώρα που θα κάτσουν όλοι στο σκαμνί από το 74 και μετά ?

1.Για να υπάρχει λύση της κάλπης που ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ  πρέπει να υπάρχουν και καλές λύσεις...Οταν εμένα με έστειλε ο καραγκιόζης ο τσίπρας στην κάλπη...Δεν ψήφισα το ΣΑΠΙΟ το ΝΔ γιατι ΗΘΕΛΑ..η γιατι πιστευα οτι μας δίνει μια καλή λύση...Αλλα το ψήφισα γιατι το Συριζα πιστευα οτι ητνα ΑΚΟΜΑ χειρότερο και απο ενα μάτσο ΑΣΧΕΤΟΥΣ που διάβασαν σε 10βιβλία πως είναι η πολιτική και ξαγνικά τους έδωσαν βουλή.Αλλα τι να έκανα στην κάλπη?να ψήφιζα Σύριζα και να έβλεπα αυτα τα ξεφτυλίκια που βλέπω τώρα?Η να ψήφιζα Χρυσή Αυγη(μιλάμε για παράταξη που πρέπει να έχει iq λιγότερο του 10 όπως και το συνάφι της)...Αρα??η ψήφος μου στην κάλπη δεν ηταν για το καλό της χώρας...Αλλα ήταν για το μικρό κακό...Γίνεται έτσι δουλειά ρε φίλε?Να πας να ψηφίσεις και να είναι όλοι τομάρια?ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να κάνεισ δημοψήφισμα και το 80% να μην είναι ΣΙΓΟΥΡΟ για το τι σημαινει η απόφαση του???
Αυτα που λές είναι σητν θεωρία...Οταν έβαλαν MK απο MAKEDONIA στις πινακίδες δεν ξέραμε να το κόψουμε αλλα ο Ελληνας έτσι είναι...κοντόφθαλμος βλέπει μονο το σήμερα.Κριμα πως έγινε έτισ η χώρα μας ΚΡΙΜΑ.(και το λεει ενας "νέοσ" 27 χρονό..Αυτο δεν είαν ιακόμα μεγαλύτερο κρίμα?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέμε και αν δεν ψηφίσεις θα πάει ένας άλλος για σένα τώρα φέραμε και εισαγόμενους πολίτες τι δεν καταλαβαίνετε.

Τώρα για την Χρυσή Αυγή θα ανέβει και άλλο γιατί πολύ απλά είναι ανίκανοι οι υπόλοιποι και όταν δημιουργούνται εσωτερικές (ψυχολογικές κατά τους έθνους στο τέλος νικάει το έθνος το έχουμε δει στην ΙΣΤΟΡΙΑ ).

Εγώ προσωπικά τι πιστεύω αν την ψηφίσει ο κόσμος την Χ.Α να βγει να κυβερνήσει αυτή αλλά και ο οποιοσδήποτε πάρει την ψήφο και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ και το ΚΚΕ δεν μπορείς να κρίνεις από πριν ότι αυτοί είναι κακοί όπως και τους υπόλοιπους θερμοκέφαλους ΚΚΕ - ΑΝΤΑΡΣΥΑ κλπ αλλά είδαμε στην πράξη ΣΥΡΙΖΑ - ΠΑΣΟΚ - ΝΔ.

Τι χειρότερο μπορεί να γίνει πλέον όλα σκ@@@τ@@@@ είναι

Τέλος γνωρίζω ότι ουτοπική δημοκρατία δεν υπάρχει και αποδεικνύετε ότι είναι το χειρότερο πολίτευμα όπως έχει υλοποιηθεί στην Ελλάδα !

Επίσης σιγά τα οά σου ρίχνω δύο χρονάκια 25 ετών εγώ και απλά βλέπω μια τρύπα το να ξεκινήσω/ουμε επανάσταση απλά δεν συμβαδίζει με τα τωρινά σημερινά δεδομένα διότι απλά θα χαρακτηριστείς τρομοκράτης φασίστας και στο τέλος ούτε εγώ ξέρω τι, όλες οι επαναστάσεις από φασίστες πατριώτες (τις έκαναν με τα μυαλά που κουβαλάνε εδώ είπα και πριν έχουμε χάσει την σημασία των λέξεων πια) ξεκίνησαν επειδή θέλανε να ελευθερώσουν τις πατρίδες τους από τον κάθε έναν που καπηλευόταν την εξουσία !

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ARMAGEDDON said:

Ξαναλέμε και αν δεν ψηφίσεις θα πάει ένας άλλος για σένα τώρα φέραμε και εισαγόμενους πολίτες τι δεν καταλαβαίνετε.

Τώρα για την Χρυσή Αυγή θα ανέβει και άλλο γιατί πολύ απλά είναι ανίκανοι οι υπόλοιποι και όταν δημιουργούνται εσωτερικές (ψυχολογικές κατά τους έθνους στο τέλος νικάει το έθνος το έχουμε δει στην ΙΣΤΟΡΙΑ ).

Εγώ προσωπικά τι πιστεύω αν την ψηφίσει ο κόσμος την Χ.Α να βγει να κυβερνήσει αυτή αλλά και ο οποιοσδήποτε πάρει την ψήφο και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ και το ΚΚΕ δεν μπορείς να κρίνεις από πριν ότι αυτοί είναι κακοί όπως και τους υπόλοιπους θερμοκέφαλους ΚΚΕ - ΑΝΤΑΡΣΥΑ κλπ αλλά είδαμε στην πράξη ΣΥΡΙΖΑ - ΠΑΣΟΚ - ΝΔ.

Τι χειρότερο μπορεί να γίνει πλέον όλα σκ@@@τ@@@@ είναι

Τέλος γνωρίζω ότι ουτοπική δημοκρατία δεν υπάρχει και αποδεικνύετε ότι είναι το χειρότερο πολίτευμα όπως έχει υλοποιηθεί στην Ελλάδα !

Επίσης σιγά τα οά σου ρίχνω δύο χρονάκια 25 ετών εγώ και απλά βλέπω μια τρύπα το να ξεκινήσω/ουμε επανάσταση απλά δεν συμβαδίζει με τα τωρινά σημερινά δεδομένα διότι απλά θα χαρακτηριστείς τρομοκράτης φασίστας και στο τέλος ούτε εγώ ξέρω τι, όλες οι επαναστάσεις από φασίστες πατριώτες (τις έκαναν με τα μυαλά που κουβαλάνε εδώ είπα και πριν έχουμε χάσει την σημασία των λέξεων πια) ξεκίνησαν επειδή θέλανε να ελευθερώσουν τις πατρίδες τους από τον κάθε έναν που καπηλευόταν την εξουσία !

 

Ααα είσαι hothead...
1.Δεν είπα οτι δεν θα ψηφίσω..Ειπα οτι ο κάλπη δεν μου δίνει το αποτέλεσμα-μελλον που θα ήθελα γιατι όπου και να ρίξω τα λεφτά μου θα πάρω ΚΑΛΠΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ.
2.Εσυ πιστευεις την Χ.Α??Αρα δεν μπορώ να μιλήσω σίγουρα μαζί σου...
3.Αυτη την ΗΛΙΘΙΑ--ΚΟΥΤΗ-ΧΑΖΗ-ΑΠΕΡΙΣΚΕΠΤΗ κουβέντα ατάκα "Τι χειρότερο μπορεί να γίνει πιάσαμε πάτο" λέγανε και όσοι ψήφισαν Συριζα για ΑΛΛΑΓΗ..."Ε ρε φίλε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια σκατά τα κάνανε...δεν εχει να πάει κάτι χειρότερα..Ασ δούμε τι θα κάνει ο Τσίπρασ..."...Τώρα λοιπόν απο την 1 ημέρα πριν την κάλπη μέχρι και σήμερα πεσ μου ΕΑΝ υπάρχει χειρότερα η είχεσ πιάσει πάτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

petrolhead είμαι

2.εσύ αυτό το συμπέρασμα έβγαλες ???  απλά πήρα τα άκρα αν ψηφιστούν είτε το ένα είτε το άλλο δεν έχω πρόβλημα ποιο κάτω δεν πάει μετά αλλάζουμε όνομα σαν χώρα απλά πράματα

3.Όχι εδώ θα διαφωνήσω δεν λέγανε αυτή την χαζή κουτή ατάκα με τον ΣΥΡΙΖΑ Πρώτη φορά Αριστέρα λέγανε ένα κράτος Πρόνοιας κλπ και ότι θα έσκιζε τα μνημόνια και θα χόρευαν οι αγορές !

Ο κόσμος έμεινε σε αυτό το σλόγκαν την Δεύτερη φορά που έγιναν οι εκλογές άσχετα αν τσακώνονταν η ΝΔ και το ΣΥΡΙΖΑ στα ΠΑΝΕΛ ποιος θα εφαρμόσει καλύτερα το μνημόνια ποιος θα κάνει περισσότερες θυσίες (να πεινάσει περισσότερο ο λαός κλπ)

 

Για το σύστημα που είναι στημένη η Δημοκρατία έστω ότι 1 άτομο θέλει να γίνει πρωθυπουργός και αυτά που λέει μας καλύπτουν όλους και θέλει να κατέβει μόνος του στις εκλογές, και αν τον ψηφίσει ο κόσμος με 80% να γίνει πρωθυπουργός αμ δε, δεν γίνεται αυτό γιατί πρέπει να έχει στις περιφέρειες άτομα κλπ κλπ γενικά έχουμε μια λεκάνη που είναι τρύπια από όλες τις μεριές !

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Είπες οτι "ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ".....Ειπες οτι ΠΡΙΝ να δράσουν δεν μπορείς να κρίνεις...Για αυτό έβγαλα αυτο το συμπέρασμα...Πως να στο πώ..Προτιμώ να ψοφίσω παρά να ψηφίσω Χ.Α

Κάτσε ρε παλικάρι μου καλό ..Πως θα διαφωνήσουμε αυτο δεν είανι υποκειμενικό είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ...Ολοι λέγανε ΠΑΝΤΟΥ οτι πιο κάτω δεν έχει να πάμε επομένως ασ δοκιμάσουμε Συρίζα...

Και αφου είσαι petrolhead να στο πω αλλιως...
Το να επιλέξω Συριζα-ΝΔ-ΠΑΣΟΚ με του πολιτικούς που έχουμε είναι σαν να με βάζεις να τρέξω αγώνα με μια καρότσα ΧΩΡΙΣ cage...με ενα μοτερ απο 2jz ...Και απο το ένα μου λες...Λείπει το τιμόνι..Απο το αλλο η μπιέλα και απο το αλλο οι ρόδες...Και εγώ στο τέλος αναγκάζομαι να επιλέξω ενα απο τα 2 που εχουν ρόδες μονο και μόνο γιατι τσουλάνε ενω το αλλο όχι...Οπως δεν κάνεις Drift χωρις wisefab...Οπως δεν τρέχεις rallye με slick λάστιχο...Οπως δεν τρέχεις F1 χωρις μπροστινή αεροτομή...

Link to comment
Share on other sites

που το γράφω ότι την πιστεύω !

βρες το μου κάντο print scr και θ διαγράφω το account μου και βάφομαι μπλε και πηδάω στην θάλασσα

εγώ είπα τι πιστεύω ότι θα γίνει αν συνεχίσουν να κάνει μ@@@@κίες η πρώτη φορά Αριστέρα

 

πάρε μερικές βαθιές ανάσες γιατί έχει παραγίνει το κακό όλη την ώρα να βλέπουμε δράκους παντού και πάντα

 

πειστήρια για να μην γίνει κανένα edit

image.png.c90bc9dd643536bad5829fa756a51326.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ARMAGEDDON said:

Συμφωνώ @DEADLAZARUS

Εννοείται η βία είναι καταδικαστέα όπου και αν προέρχεται <--- υποκρισία όποιος το λέει αλλά who cares μαζί και εγώ

 

Ρεαλιστικά τώρα και όχι φανφαρολογίες το σύστημα για να το χτυπήσεις πρέπει να το χτυπήσεις με τα μέσα που σου δίνει το ίδιο το σύστημα και αυτό είναι στις Εκλογές σταματήστε να σκέφτεστε το μ@@@@@μένο ρουσφέτι αλλά για τα γ@@@@μένα παιδιά σας που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα πλέον και ναι η λύση δεν είναι να φύγουμε στο εξωτερικό αλλά να πάμε στην γ@@@@μενη κάλπη και να ψηφίσουμε ότι θα κάνει καλύτερο το μέλλον αλλά να είμαστε ενημερωμένοι και ρεαλιστές, όχι του τύπου λεφτά υπάρχουν κλπ (στην εύκολη λύση).

Και φυσικά να κατέβετε όσοι περισσότεροι γίνεται δεν γίνεται να αποφασίζουν άλλα άτομα και μετά να σκούζεις απλά χάνεις το δικαίωμα να σκούζεις αν δεν πας να ψυφίσεις

 

Τώρα όσο για το φασισμό κλπ αηδίες εδώ είναι η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο έχω γράψει αρκετές φορές ότι όλοι είμαστε τα ίδια σ@@@@τά και οι αναρχικοί είναι φασίστες και όχι επαναστάτες όπως νομίζουν καλή ώρα όπως και οι ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ, όταν τους έχεις ποτίσει τα κεφάλια με παπ@@@@ρολογίες και έχει γίνει διαστρέβλωση 360 μοίρες στις ονομασίες λέξεις κλπ εκεί καταλήγουμε!

 

Τέλος γενικά εδώ στην Ελλάδα μας αρέσει να παίζουμε πολύ με τις λέξεις όπως για παράδειγμα με το ΔΝΤ ήρθε η Τρόικα μετά τους βαφτίσαμε Θεσμούς μετά τους βαφτίσαμε Εταίρους ! και ούτε ρουθούνι δεν άνοιξε όλα μέλι γάλα

 

αλλά θα έρθει η ώρα που θα κάτσουν όλοι στο σκαμνί από το 74 και μετά ?

 

Δηλαδή όλοι από το 74 και μετά είναι για σκαμνί, αλλά μόλις γίνουν νέες εκλογές θα λυθούν τα προβλήματα...

Ακριβώς αυτή η νοοτροπία μας έφερε εδώ που είμαστε. Δεν έχω καμία προσδοκία ότι μπορεί να υπάρξει αδιάφθορη διακυβέρνηση. Όμως σε θέματα εξωτερικής πολιτικής είναι απολύτως κρίσιμο να υπάρχει σύμπνοια και συνέχεια, ανεξάρτητα με το ποιο κόμμα βρίσκεται στην κυβέρνηση, ή σε ποιά κάστα ψηφοφόρων απευθύνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητη δικαιοσυνη θα πρεπει να υπαρξει καποτε σε αυτον τον τοπο και αρση της βουλευτικης ασυλιας.

Οσο για τα εξωτερικα θεματα χρειαζεται ενα συμβουλιο ασφαλειας που να σχεδιαζει σε βαθος χρονου.

 

Και κατι για προβληματισμο σε οτι αναφορα την λυση συνθετης ονομασιας.

Η σχολή απόρριψης κάθε συμβιβασμού με την ΠΓΔΜ έχει ισχυρότατο επιχείρημα… ιδού!

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ARMAGEDDON said:

τι ακριβώς σε πείραξε το 74

το αλλάζω ωραία από το 40 και μετά όλοι στο σκαμνί  ?

σε πειράζει και και αυτό ε ωραία από 1821 και μετά όλοι στο σκαμνί !  κλπ κλπ κλπ

μην χάνετε το δάσος μένοντας στο δέντρο

 

Δε με πείραξε τίποτα, μια χαρά θα ήταν και από το '74. Είπα απλά "μη φας, έχει γλαρόσουπα". Κανείς δε θα κάτσει στο σκαμνί για πολιτικό θέμα. Για λεφτά, ίσως. Τα περί (εσχάτης μάλιστα) προδοσίας δεν τα παίρνω σοβαρά, γιατί δεν θα τα πάρει και κανένα δικαστήριο. Αλήθεια, δεν έχουν καταθέσει μερικές μηνύσεις κατά του Κοτζιά (και μερικών προηγούμενων) γι αυτό το θέμα; Πώς πήγαν αυτές;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/diethnis-asfaleia/691162_nato-evale-apo-tora-ta-skopia-sti-symmahia-skopianoi

 

Το ΝΑΤΟ «έβαλε» από τώρα τα Σκόπια στη συμμαχία: Σκοπιανοί στρατιώτες στην άσκηση «Saber Strike» στα σύνορα με τη Ρωσία

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση που υπάρχει είναι η διπλή ονομασία. Δυστυχώς κανένας και τίποτα δεν μπορεί να εμποδίσει κανέναν, να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει. Και επί αυτού δεν υπάρχει πρόσφορος τρόπος πίεσης (εκτός και αν είστε έτοιμοι να τους το επιβάλλουμε με τη βία). Εσωτερικά λοιπόν ας ονομάζονται όπως θέλουν. Στο εξωτερικό όμως θα έχουν άλλο όνομα, και ας διαλέξουν ποιό θα είναι. Και πριν πείτε πως αυτά δεν γίνονται, σκεφτείτε λίγο τι γίνεται με εμάς, με τους Γερμανούς, τους Ούγγρους, τους Αλβανούς, και πλείστους άλλους. 

Τέλος -δυστυχώς και πάλι- εθνική ομοψυχία δεν πρόκειται να υπάρξει, όσο μια μικρή μερίδα διεθνιστών, αλλά με ισχυρή φωνή (ώστε να αποκαλεί φασίστα ουσιαστικά οποιονδήποοτε διαφωνεί μαζί τους) εμμένει στις αντιλήψεις της. (και πάλι πριν πείτε πως είναι λίγοι , και δεν έχει σημασία, ξανασκεφτείτε το).

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε, πάντως, να βρούμε μία μη-λύση, να φορτώσουμε την ευθύνη σε αυτούς και να περιμένουμε λίγο ακόμη μέχρι να διαλυθούν. Κάτι που δεν είναι τόσο μακρινό πια, μιας και οι Αλβανοί που ζουν εκεί έχουν από καιρό δείξει αποσχιστικές τάσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, adpanos said:

Το ΝΑΤΟ «έβαλε» από τώρα τα Σκόπια στη συμμαχία: Σκοπιανοί στρατιώτες στην άσκηση «Saber Strike» στα σύνορα με τη Ρωσία | Pronews

 

Το ΝΑΤΟ «έβαλε» από τώρα τα Σκόπια στη συμμαχία: Σκοπιανοί στρατιώτες στην άσκηση «Saber Strike» στα σύνορα με τη Ρωσία

 

Εντελώς καλοπροαίρετα έψαξα σε 5-6 sites να βρω την ανακοίνωση που επικαλείται το ProNews. Πόσο δύσκολο είναι για ένα μέσο ενημέρωσης να παραθέτει τις πηγές του?

Σε κανένα μεγάλο ξένο μέσο ή στην σύντομη ανακοίνωση του Αμερικανικού στρατού δεν διάβασα κάτι για το "ατόπημα" που περιγράφει το άρθρο.

Για τα καφριλίκια στα σχόλια ουδέν σχόλιο...

 

 

1 minute ago, colt3003 said:

Η καλύτερη λύση που υπάρχει είναι η διπλή ονομασία. Δυστυχώς κανένας και τίποτα δεν μπορεί να εμποδίσει κανέναν, να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει. Και επί αυτού δεν υπάρχει πρόσφορος τρόπος πίεσης (εκτός και αν είστε έτοιμοι να τους το επιβάλλουμε με τη βία). Εσωτερικά λοιπόν ας ονομάζονται όπως θέλουν. Στο εξωτερικό όμως θα έχουν άλλο όνομα, και ας διαλέξουν ποιό θα είναι. Και πριν πείτε πως αυτά δεν γίνονται, σκεφτείτε λίγο τι γίνεται με εμάς, με τους Γερμανούς, τους Ούγγρους, τους Αλβανούς, και πλείστους άλλους. 

Τέλος -δυστυχώς και πάλι- εθνική ομοψυχία δεν πρόκειται να υπάρξει, όσο μια μικρή μερίδα διεθνιστών, αλλά με ισχυρή φωνή (ώστε να αποκαλεί φασίστα ουσιαστικά οποιονδήποοτε διαφωνεί μαζί τους) εμμένει στις αντιλήψεις της. (και πάλι πριν πείτε πως είναι λίγοι , και δεν έχει σημασία, ξανασκεφτείτε το).

 

Δεν μπόρεσα να βρω ούτε μία πρόταση από το παραπάνω στο οποίο να συμφωνώ.

Επειδή όμως έχουν γραφτεί τόνοι μελάνι για το γιατί η διπλή ονομασία ουσιαστικά είναι μονή και όχι η "διεθνής", ξεκίνα από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

Δεν μπόρεσα να βρω ούτε μία πρόταση από το παραπάνω στο οποίο να συμφωνώ.

Επειδή όμως έχουν γραφτεί τόνοι μελάνι για το γιατί η διπλή ονομασία ουσιαστικά είναι μονή και όχι η "διεθνής", ξεκίνα από εκεί...

 

δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνήσεις.

Καλύτερα, είναι να ξεκινήσουμε εμείς να αποδεχόμαστε τότε σε ότι ''μας παραχωρήσουν''. Γιατί οτιδήποτε άλλο, είναι χρύσωμα του χαπιού που ετοιμάζεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 (εκτός και αν είστε έτοιμοι να τους το επιβάλλουμε με τη βία).

Παραθέτω τον εαυτό μου από μία συζήτηση μέσω mail που είχα με ένα φιλαράκι ο οποίος έχει παρόμοιο σκεπτικό.

 

Μία οποιαδήποτε ουγκ εισβολή, ναι, μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα. Μια ελληνική ειρηνευτική δύναμη η οποία θα έσωζε μία "έκτακτη" κατάσταση, ίσως να ήταν μία καλή ιδέα για ξεκίνημα. Αλλά πριν χρειαστεί (ή χωρίς καθόλου να χρειαστεί να φτάσουμε εκεί), θα έπρεπε να είχαμε βάλει βαθιά το χέρι μας στο πολιτικό τους γίγνεσθαι. Ο Γκλιγκόροφ δεν είχε πει ότι υπάρχει μειονότητα 200.000 Ελλήνων εκεί πέρα; Αυτοί τι γίνανε; Εξαϋλώθηκαν; Ασχολείται το ελληνικό κράτος μαζί τους; Μήπως δεν τους αναγνωρίζει καν; Μήπως θα ήθελε να μην υπάρχουν; Που είναι οι δικές μας μαριονέτες στη σκοπιανική βουλή όπως έχει ο Ερντογάν καμιά 100ριά στη δική μας + πολλούς ακόμα στα ελληνικά ΜΜΕ; Γιατί κάναμε τη ζωή τους ευκολότερη με την άρση του εμπάργκο χωρίς σοβαρά ανταλλάγματα; Γιατί δεν είχαμε κάνει σημαία μας το βιντεάκι του Γκλιγκόροφ ο οποίος παραδεχόταν ότι είναι μπαρούφες τα περί μακεδονικής καταγωγής ενώ αντίθετα το είχαμε θαμμένο ακριβώς όπως το δικό τους πολίτικό σύστημα σαν να είμασταν στην ίδια γραμμή με αυτούς; Μήπως κρυφοφανεροήμασταν πουλημένοι;

 

Σε κάθε μεγάλο και δύσκολο θέμα αυτό γίνεται. Η ανικανότητα και η δόλια αδράνεια 10ετιών των ελληνικών κυβερνήσεων δημιουργεί τετελεσμένα τα οποία φτάνουν κάποια στιγμή στο απροχώρητο και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε κακές λύσεις. Εν τω μεταξύ όμως όλων αυτών των δεκαετιών άπειρης ελληνικής ανοησίας, οι ίδιοι άνθρωποι που τώρα επιχειρηματολογούν υπέρ μίας από τις κακές λύσεις (αυτή που δήθεν θεωρούν λιγότερο κακή), είναι οι ίδιοι που από την αρχή δεν πίστευαν, ούτε επεδίωκαν ούτε ήθελαν μία καλή λύση. Οπότε φρόντισαν τώρα να έρθουμε και οι υπόλοιποι στα λόγια τους και αυτάρεσκα να περηφανεύονται του στυλ "αν τους είχαμε δώσει από τότε την τάδε κακή λύση, τώρα θα ήμασταν καλύτερα - σας τα λεγα". Συγγνώμη αλλά αυτό εγώ δεν το δέχομαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Γιάννης_84 said:

Παραθέτω τον εαυτό μου από μία συζήτηση μέσω mail που είχα με ένα φιλαράκι ο οποίος έχει παρόμοιο σκεπτικό.

 

Μία οποιαδήποτε ουγκ εισβολή, ναι, μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα. Μια ελληνική ειρηνευτική δύναμη η οποία θα έσωζε μία "έκτακτη" κατάσταση, ίσως να ήταν μία καλή ιδέα για ξεκίνημα. Αλλά πριν χρειαστεί (ή χωρίς καθόλου να χρειαστεί να φτάσουμε εκεί), θα έπρεπε να είχαμε βάλει βαθιά το χέρι μας στο πολιτικό τους γίγνεσθαι. Ο Γκλιγκόροφ δεν είχε πει ότι υπάρχει μειονότητα 200.000 Ελλήνων εκεί πέρα; Αυτοί τι γίνανε; Εξαϋλώθηκαν; Ασχολείται το ελληνικό κράτος μαζί τους; Μήπως δεν τους αναγνωρίζει καν; Μήπως θα ήθελε να μην υπάρχουν; Που είναι οι δικές μας μαριονέτες στη σκοπιανική βουλή όπως έχει ο Ερντογάν καμιά 100ριά στη δική μας + πολλούς ακόμα στα ελληνικά ΜΜΕ; Γιατί κάναμε τη ζωή τους ευκολότερη με την άρση του εμπάργκο χωρίς σοβαρά ανταλλάγματα; Γιατί δεν είχαμε κάνει σημαία μας το βιντεάκι του Γκλιγκόροφ ο οποίος παραδεχόταν ότι είναι μπαρούφες τα περί μακεδονικής καταγωγής ενώ αντίθετα το είχαμε θαμμένο ακριβώς όπως το δικό τους πολίτικό σύστημα σαν να είμασταν στην ίδια γραμμή με αυτούς; Μήπως κρυφοφανεροήμασταν πουλημένοι;

 

Σε κάθε μεγάλο και δύσκολο θέμα αυτό γίνεται. Η ανικανότητα και η δόλια αδράνεια 10ετιών των ελληνικών κυβερνήσεων δημιουργεί τετελεσμένα τα οποία φτάνουν κάποια στιγμή στο απροχώρητο και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε κακές λύσεις. Εν τω μεταξύ όμως όλων αυτών των δεκαετιών άπειρης ελληνικής ανοησίας, οι ίδιοι άνθρωποι που τώρα επιχειρηματολογούν υπέρ μίας από τις κακές λύσεις (αυτή που δήθεν θεωρούν λιγότερο κακή), είναι οι ίδιοι που από την αρχή δεν πίστευαν, ούτε επεδίωκαν ούτε ήθελαν μία καλή λύση. Οπότε φρόντισαν τώρα να έρθουμε και οι υπόλοιποι στα λόγια τους και αυτάρεσκα να περηφανεύονται του στυλ "αν τους είχαμε δώσει από τότε την τάδε κακή λύση, τώρα θα ήμασταν καλύτερα - σας τα λεγα". Συγγνώμη αλλά αυτό εγώ δεν το δέχομαι.

 

 

''εμείς δεν είμαστε τίποτα φασίστες'' θα σου απαντήσουν οι απανταχού ειρηνιστές, ''προοδευτικοί'' κλπ κλπ.

 

ένα απο τα βασικά προβλήματα που έχουμε, είναι ότι βάζουμε ψηλότερα από το εθνικό συμφέρον της χώρας μας, στείρες, και κενές περιεχομένου ιδεολογίες. Αδυνατούμε να αντιληφθούμε οτι δεν ζούμε στο συννεφάκι που είναι σκαρφαλωμένοι μερικοί, και όταν έρχεται μια στραβή (καλή (not) ώρα) βρισκόμαστε σε αδιέξοδο. Όταν δε, άτομα τέτοιων αντιλήψεων κυβερνάνε τη χώρα (ή ακόμα χειρότερα υπακούν σε τέτοιες ιδεολογίες, φοβούμενοι το πολιτικό κόστος), τα αποτελέσματα..... επί της οθόνης...

 

''Εάν δίνεις προσοχή στην κοινή γνώμη και στα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων, τότε δεν κυβερνάς, αλλά υπακούς.. (Μάργκαρετ Θάτσερ, φυσικά) 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2018 at 10:02 PM, cna said:

μιας και οι Αλβανοί που ζουν εκεί έχουν από καιρό δείξει αποσχιστικές τάσεις.

Και ένα μεγάλο ποσοστό που έχει βουλγαρική συνείδηση, να συμπληρώσω. Μη ξεχνάμε ότι το μείζον θέμα, πέρα από το 25-30% Αλβανών που ανέφερες, είναι οι Σκοπιανοί που δηλώνουν Βούλγαροι, αλλάζοντας και ταυτότητα ή διαβατήριο (πολλές φορές κρυφά) για να το επισημοποιήσουν. Τρανό παράδειγμα ο πρώην Πρωθυπουργός των Σκοπίων Λιούμπκο Γκεοργκίεφσκι που έχει βγάλει Βουλγαρικό διαβατήριο και δηλώνει Βούλγαρος.

Σημειωτέον, η Βουλγαρία ήταν η πρώτη χώρα που αναγνώρισε τα Σκόπια ως πΓΔΜ, αλλά δεν δέχεται να ακούσει περί "Μακεδονικής" εθνότητας και γλώσσας, αφού θεωρεί το "Σλαβομακεδονικό" κομμάτι του κράτους αυτού ως ταυτόσημο εθνικά και γλωσσικά. Πιστεύω ότι έχει βάσιμους λόγους να αντιδράσει στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ αν η συμφωνία που επίκειται δεν την καλύπτει σε αυτό το κομμάτι.

 

Υπενθυμίζω τί έλεγε ο Γκεοργκίεφσκι για την Ελληνικότητα της Μακεδονίας

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να διακινδυνεύσω και μια πρόβλεψη; Νομίζω ότι είτε δοθεί λύση, είτε όχι, το κρατίδιο αυτό είναι καταδικασμένο εκ των πραγμάτων να διαλυθεί.

Για να υπάρξει σαν οντότητα χρειάζεται επειγόντως  "μεταμόσχευση" ιστορίας που δεν του ανήκει. Ακόμα και αν η μεταμόσχευση γίνει, το μόσχευμα είναι ασύμβατο, γιατί είναι ουσιαστικά ξένο με την ταυτότητά τους. Πώς θα δεχθούν τέτοιο καπέλωμα οι Αλβανοί και οι Βουλγαρόφιλοι της γείτονος; 

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το αν υπάρχει κάποιος, έστω στοιχειώδης, σχεδιασμός για την επόμενη ημέρα. Γιατί, αν το κρατίδιο αυτό όντως διαλυθεί και τα κομμάτια που θα προκύψουν αναζητήσουν μητροπολιτική προστασία, πιστεύω ότι θα ανοίξουν και άλλα ζητήματα, π.χ. με τους Έλληνες των Σκοπίων ή της Βορείου Ηπείρου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.