Jump to content



Συζήτηση για το όνομα της ΠΓΔΜ


jax7480

Recommended Posts

7 minutes ago, SpirosKGR said:

200-350χιλιαδες μαξ

κάντο στρογγυλό 400.000

αλλά ξαναλέω σε άλλη εποχή πάρτο και κάντο x 3 άρα πολιτικά ήταν 1,5μίριο

 

απλά έχουμε ξεχάσει όλοι τις μας έχουν πλασάρει τα προηγούμενα χρόνια ...

 

γενικά δεν βρίσκω λύματα για παλαιότερα Μεγαλειώδη συλλαλητήρια

 

edit

βρήκα μόνο του Μητσοτάκη αλλά και πάλι δεν λένε πόσοι ήταν

θεωρητικά σε 34.000τμ μας λένε ότι χωράνε 34.000 άτομα κούνια που τους κούναγε , έστω και 2,5 x Στμ = 85.000 , τώρα κάντο και εις στην πολτική μονάδα μέτρηση 85.000 x 3 = 255.000 χιλιάδες οπότε αν βρεθεί αναφορά ότι ήταν 250000 στέκει όλος ο παραπάνω συλογισμός

image.thumb.png.2a1051de28578a47569567e08a7026a9.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα
Ελα ντε.
Καλα ηθελα να ξερα, τοοοοοσοι φωτογραφοι, τοοοοοοσοι γκατζεντακηδες, κανενας δε πεταξε με drone?  Μονο της αστυνομιας εχουμε καλυψη δλδ;
Ειχαν απαγορευσει για καποιο λογο η απλα δεν ετυχε ;
Παντως συμφωνα με το βιντεο της αστυνομιας, τα νουμερα λενε κοντα στο 200αρη

 

http://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/858459/syllalitirio-athina-oli-i-alitheia-gia-ton-kosmo-poy-pige-sto-syllalitirio-deite-to-xarti

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομία έκανε λόγο (και δεν έχει αλλάξει κάτι) για 140.000 ανθρώπους.

Γενικά, διακρίνω μια προσπάθεια ευτελισμού του συλλαλητηρίου. Συζητάμε για το αν ο Μίκης είναι φασίστας ή ξεμωραμένος, αν είχε 140.000 ή 150.000 ανθρώπους, αν είμαστε εθνικόφρονες ή πατριώτες κ.τ.λ.

Για το ότι είμαστε έτοιμοι να δώσουμε το όνομα, τηρείται σιγή ιχθύος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Όσοι θέλουν να ψαχτουν περισσότερο -ιστορικα- ας ψάξουν λίγο καλύτερα για το όνομα. Η "ιστορία" ξεκινά πριν 100 χρόνια

 

Η συνθήκη του Βουκουρεστίου χωρίζει τη Μακεδονία στα τρία: στη Σερβία το κεντρικό τμημα 'η Μακεδονία του Βαρδάρη', στη Βουλγαρία το μικρό τμήμα της 'Μακεδονίας του Πιρίν' και σε εμάς η 'Μακεδονία του Αιγαίου'. 

 

Πηγή: http://oneman.gr/keimena/diabasma/megala_keimena/makedonia-mia-peripeteia-sto-onoma-mias-onomasias.5055940.html

 

 

Μας προτρεπεις να ψαχτουμε ιστορικα και παραθετεις συνδεσμο απο oneman? Ειναι επιεικως απαραδεκτο. Παρολα αυτα, διαβασα το κειμενο και κανει μπαμ οτι αβανταρει τους "μακεδονες", που "οι ανθρωποι θελουν απλα να αναγνωριστει η εθνικη τους ταυτοτητα".

Επισης, σκοπιμως αναφερει σλαβικα τοπωνυμια των περιοχων, λες και αυτες δεν ειχαν ονομα πριν απο 100-200-300 χρονια. Ελληνικο, Αλβανικο η Γαλλικο δε με νοιαζει και πολυ αυτη τη στιγμη. Και ναι, αυτοι οι αυτοαποκαλουμενοι "μακεδονες" δεν υφισταντο καν πριν απο 100 χρονια.

Αναφερει <<Την ίδια εποχή, ((και εννοει το μεσοπολεμο)) στο δικό μας κομμάτι, τη 'Μακεδονία του Αιγαίου', λαμβάνει χώρα η πρώτη απογραφή του διασυμμαχικού καθεστώτος και σύμφωνα με τα στοιχεία πέρα από τους 200 χιλιάδες Έλληνες, στην περιοχή υπάρχουν 600 χιλιάδες Σλάβοι, 300 χιλιάδες Τούρκοι και 100 χιλιάδες Εβραίοι.

Με λιγα λογια ισχυριζεται οτι μας χαρισαν την Μακεδονια ενω ειμασταν μια μικρη μειοψηφια...

Δεν αναφερομαι καθολου στον αλυτρωτισμο, απλα θα γραψω το εξης: πριν δυο χρονια στο εθνικο ιστορικο μουσειο της πολης Skopje, ο επισημος ξεναγος του μουσειου μου ειπε οτι η Βεργινα βρισκεται υπο Ελληνικη κατοχη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το κείμενο δεν έκατσα να το ξεψαχνισω ως ιστορικός. Πάντως όλο αυτό το θέμα σκάει σαν βόμβα μια περίοδο που ο βασικός μισθός έπεσε στα 300 ευρώ καθαρα, πλειστηριασμούς κατοικιών, και όλα όμορφα. Γι αυτά σα λαός σαν χώρα θα "φωνάξουμε" ποτέ ή θα συνεχίσουμε να παίζουμε με τις " περικεφαλαίες " και τις σημαίες μας; 

 

Γενικά το όλο θέμα φτάνει στα όρια ψυχεδελικου εθνικιστικού παραληρήματος. Η σύνθετη ονομασία έχει κλείσει εδώ και δεκαετίες και απλά πετάγονταν στάχτη στα μάτια του κόσμου. 

 

Δε λέω ωραία σαν Έλληνες να υποστηρίξουμε ότι ιστορικά έχουμε αλλά όχι να θάβουμε την κακή μας νοοτροπία ( στα πάντα ) , την αδιαφορία μας για ότι συμβαίνει γύρω μας σε ανθρωπιστικό, περιβαλλοντικό επίπεδο( πόσος ντόρος έγινε με τις σακούλες, αδυνατεί ο Ελληναρας να καταλάβει τις περιβαλλοντικές συνέπειες των τόνων σκουπιδιών που αμολαει τόσα χρόνια ), για να νιώσουμε λίγο υπερηφάνεια και αυτολοκληρωση.

 

Έχουμε μια αποτυχημενη νοοτροπία, οκ πριν ΧΨ χρόνια κάναμε αυτό και τώρα χαλαρά μωρέ από... Δευτέρας θα θα θα θα. 

Δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου, είμαστε μια μικρή χώρα χωρίς πλάνο διαφυγής, χωρίς ενα σχέδιο, χωρίς ρότα.

 

Ακούω συχνά από ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας να κατηγορούν και να προσβάλουν σε φασιστο-εθνικιστικο επίπεδο γειτονικούς λαούς αλλά οι γύρω που κορόιδευαν, επουλωσαν τις πληγές τους και βγήκαν μπροστά, εμείς χαρταετό και "υπερήφανοι".

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συμμετάσχει στη συζήτηση, αλλά την παρακολουθώ (ομολογώ στην αρχή υπό το φόβο εκτροπών και αντεγκλήσεων). Χαίρομαι που η ανησυχία μου δεν επιβεβαιώθηκε, αλλά πλέον προβληματίζομαι λίγο γιατί και στα Μέσα και εδώ η περιγραφή των προβλημάτων που σχετίζονται με το όνομα της ΠΓΔΜ μοιάζει αποσπασματική.

 

Καταρχάς, στα του συλλαλητηρίου ακούγονται πολλές υπερβολές. Νομίζω ότι ο αριθμός που ανακοίνωσε η Αστυνομία είναι μάλλον κοντά στο κάτω όριο του πραγματικού και σίγουρα πολύ εγγύτερα στην πραγματικότητα από τα εξωπραγματικά νούμερα που κυκλοφορούν. Πχ, οι συνδικαλιστές της Αστυνομίας είδαν "δεκάδες γήπεδα ΟΑΚΑ", δηλαδή κατ' ελάχιστο 1,4 εκατομμύρια ανθρώπους (20x), ενώ στην ίδια αποστροφή κάνουν λόγο και για 1 εκατομμύριο ανθρώπους.
 

Ας δεχτούμε όμως ως βάση συζήτησης το τριπλάσιο του επίσημου αριθμού (~400k) και ας αναρωτηθούμε αν στέλνει κάποιο μήνυμα αυτή η εκδήλωση. Κατ' εμε μόνο το χρήσιμο μήνυμα στους εταίρους μας ότι η Κυβέρνηση δεν έχει πολλά περιθώρια υποχωρήσεων κατά τη διάρκεια της διαπραγμάτευσης (εφόδιο που κάκιστα επιλέγει να αγνοήσει). Όμως, ουσιαστικά η γνώμη αυτού του κόσμου έχει βαρύτητα μόνο αν βασίζεται στα πραγματικά σημερινά δεδομένα, στα ιστορικά γεγονότα, αλλά ταυτόχρονα υπηρετεί το εθνικό συμφέρον. Επιτρέψτε μου να έχω αμφιβολίες και στα τρία επίπεδα.

 

Το κρατίδιο στα βόρεια σύνορά μας έχει πια de facto εξασφαλίσει το προνόμιο της χρήσης του όρου Μακεδονία στο όνομά του (έστω και ως "Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατίας της"). Γεωγραφικά δε, συνορεύει με τη Μακεδονία, οπότε κατανοώ απόλυτα την επιθυμία τους να χαρακτηρίζονται Μακεδόνες αντί Αξιώτες, Βαρντάρσκοι ή Παίονες. Εμείς, από την άλλη, έχουμε ουσιαστικό συμφέρον να συνορεύουμε με ένα ανεξάρτητο σλαβικό κράτος που μας οφείλει την ύπαρξή του, αντί με μια αλβανική επαρχία. Οπότε, το φλέγον ερώτημα είναι πώς θα το εξασφαλίσουμε, με τις ελάχιστες δυνατές παραχωρήσεις και εξαλείφοντας κάθε κίνδυνο αλυτρωτικών κινήσεων από την πλευρά των γειτόνων.

 

Η συζήτηση δεν μπορεί να είναι γύρω από το τι μας οφείλει η ιστορία. Πρέπει να γίνει γύρω από το τι μπορούμε να πετύχουμε για το μέλλον. Προσωπικά, δε θα είχα πρόβλημα αν το πακέτο λύσης περιλάμβανε το όνομα Γκορναμακεντόνιγια, αν επίσης απαιτούσε να αναφέρονται οι κάτοικοι ως Γκορνομακεδόνες, και με ρήτρες αποβολής τους από τους Διεθνείς Οργανισμούς τους δέσμευε να περιλαμβάνουν για πάντα στο Σύνταγμά τους απόρριψη κάθε επεκτατικής βλέψης ή αλυτρωτισμού και οποιασδήποτε αλλαγής του ονόματος χωρίς τη σύφωνη γνώμη των γειτόνων τους.

 

Εκπλήσσομαι όταν ακούω τη συζήτηση να καταλήγει στο πόσο εύκολο μας είναι να τους ισοπεδώσουμε. Προφανώς και είναι. Όμως, για λόγους που έχουν να κάνουν με την ιστορία μας και την εθνική μας ταυτότητα, ως Έλληνες είμαστε εδώ και 100 χρόνια λυσσαλέα κατά της αλλαγής συνόρων στην περιοχή. Δεν μπορεί να παραδίνουμε το ηθικό πλεονέκτημα και να αλλάζουμε γνώμη ad hoc, απλώς επειδή βρισκόμαστε σε θέση ισχύος.

 

Τέλος, χωρίς να κάνω ευθείς παραλληλισμούς, θέλω να θυμίσω από τη σύγχρονη ιστορία του Έθνους μας τις συνέπειες του εθνικ(ιστικ)ού μαξιμαλισμού. Υπήρξε μια εποχή που μας ανατέθηκε να προστατέψουμε τους χριστιανικούς πληθυσμούς της Μικράς Ασίας. Ταυτόχρονα, μας επεστρέφησαν ή μας εδόθησαν η Βόρεια Ήπειρος, η Ανατολική Θράκη, τα Δωδεκάνησα (με αστερίσκο), η Ιμβροτένεδος και μια αντίστροφη μέτρηση για τα παράλια αλλά και Ρόδο, Καστελλόριζο, Κύπρο. Τότε, αποπέμψαμε τον άνθρωπο που είχε κομβικό ρόλο στη διαμόρφωση αυτής της κατάστασης, κάναμε Δημοψήφισμα και επαναφέραμε τη βασιλεία και βαδίσαμε προς την Άγκυρα (και την καταστροφή), διότι "αι Ελληνικαί δυνάμεις ήτο υπέρτερες".

 

Το "Σκοπιανό" ή "Μακεδονικό" δεν είναι το πρόβλημα που περιγράφουν τα Ελληνικά Μέσα, που προσπαθούν να ξεπλύνουν κάθε πολιτικό τους σύμμαχο των τελευταίων 25 ετών στην Κολυμβήθρα του Σιλωάμ. Είναι και το πρόβλημα που περιγράφουν τα Ευρωπαϊκά, τα Βρετανικά, τα Αμερικανικά Μέσα. Οι άνθρωποι στους οποίους απευθύνονται είναι αρκετά μακριά από την περιοχή, ώστε να είναι αποστασιοποιημένοι, αλλά έχουν να εξυπηρετήσουν και δικά τους γεωπολιτικά συμφέροντα. Από αυτή τη σκοπιά πρέπει να μελετάμε τη λύση. Λιγότερο συναισθηματικά και περισσότερο πραγματιστικά.

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος unseen έγραψε:

Δεν θα με παραξενέψει καθόλου αν σε μερικά χρόνια η Τουρκία έμμεσα ή άμεσα βρίσκεται και στον βορά μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Κοίτα το κείμενο δεν έκατσα να το ξεψαχνισω ως ιστορικός. Πάντως όλο αυτό το θέμα σκάει σαν βόμβα μια περίοδο που ο βασικός μισθός έπεσε στα 300 ευρώ καθαρα, πλειστηριασμούς κατοικιών, και όλα όμορφα. Γι αυτά σα λαός σαν χώρα θα "φωνάξουμε" ποτέ ή θα συνεχίσουμε να παίζουμε με τις " περικεφαλαίες " και τις σημαίες μας; 

 

Γενικά το όλο θέμα φτάνει στα όρια ψυχεδελικου εθνικιστικού παραληρήματος. Η σύνθετη ονομασία έχει κλείσει εδώ και δεκαετίες και απλά πετάγονταν στάχτη στα μάτια του κόσμου. 

 

Δε λέω ωραία σαν Έλληνες να υποστηρίξουμε ότι ιστορικά έχουμε αλλά όχι να θάβουμε την κακή μας νοοτροπία ( στα πάντα ) , την αδιαφορία μας για ότι συμβαίνει γύρω μας σε ανθρωπιστικό, περιβαλλοντικό επίπεδο( πόσος ντόρος έγινε με τις σακούλες, αδυνατεί ο Ελληναρας να καταλάβει τις περιβαλλοντικές συνέπειες των τόνων σκουπιδιών που αμολαει τόσα χρόνια ), για να νιώσουμε λίγο υπερηφάνεια και αυτολοκληρωση.

 

Έχουμε μια αποτυχημενη νοοτροπία, οκ πριν ΧΨ χρόνια κάναμε αυτό και τώρα χαλαρά μωρέ από... Δευτέρας θα θα θα θα. 

Δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου, είμαστε μια μικρή χώρα χωρίς πλάνο διαφυγής, χωρίς ενα σχέδιο, χωρίς ρότα.

 

Ακούω συχνά από ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας να κατηγορούν και να προσβάλουν σε φασιστο-εθνικιστικο επίπεδο γειτονικούς λαούς αλλά οι γύρω που κορόιδευαν, επουλωσαν τις πληγές τους και βγήκαν μπροστά, εμείς χαρταετό και "υπερήφανοι".

Συγγνώμη αλλά τι σχέση έχουν όλα αυτά που αναφέρεις με το ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων; Καλώς πράττεις και τ' αναφέρεις (και τα στηλιτεύεις) και οφείλουμε να τα διορθώσουμε. Εδώ, όμως, έχουμε να κάνουμε με ένα διαφορετικό ζήτημα. Καλό θα ήταν να μην ανακατεύουμε άσχετα μεταξύ τους υλικά.

Επί του θέματος: διακρίνω μια άνευ προηγουμένου υποχώρηση σε όλα τα μέτωπα. Εάν δώσουμε το όνομα, θα είμαστε εκτεθειμένοι στον βορρά. Την ίδια στιγμή, επιχειρείται το ίδιο στα νησιά του Αιγαίου. Επειδή ζω στη Μυτιλήνη, χωρίς να θέλω να γίνω Κασσάνδρα, ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού είναι πλέον μετανάστες/πρόσφυγες. Εκτιμώ ότι δεν θ'αργήσει η στιγμή που θα τεθεί ζήτημα μουσουλμανικής μειονότητας, της οποίας τα δικαιώματα καταπατώνται ή δεν κατοχυρώνονται. Εύχομαι να διαψευστώ.

Η παράδοση του ονόματος της Μακεδονίας στο κράτος των Σκοπίων συνιστά, κατ' εμέ, μέγιστη ύβρη. Δεν παραχωρείς και δεν διαπραγματεύεσαι την ιστορία σου. Αν δεν μπορείς να φανείς αντάξιος αυτής, φρόντισε, τουλάχιστον, να παραδώσεις στις επόμενες γενιές όσα παρέλαβες. Οι Σκοπιανοί ουδεμία σχέση έχουν με τη Μακεδονία. Αν μιλάμε για γεωγραφικό προσδιορισμό, να ονομάσουμε και την Ινδία π.χ. Μεγάλη Βρετανία ή Ασιατική Μεγάλη Βρετανία. Γεωγραφικά, η Ινδία ανήκε στη Βρετανική Αυτοκρατορία.

Οι διεθνείς συσχετισμοί μεταβάλλονται διαρκώς και εμείς είμαστε σε μόνιμη ακινησία. Αφήσαμε το θέμα να κακοφορμίσει και τώρα θα πάμε να το κλείσουμε στη λογική του "ε, αφού το αφήσαμε που το αφήσαμε, μήπως να τους δίναμε το όνομα, σύνθετο εννοείται, να τελειώνουμε"; Καφενειακή, ας μου επιτραπεί η φράση, λογική.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, UltraB said:

Δεν θα με παραξενέψει καθόλου αν σε μερικά χρόνια η Τουρκία έμμεσα ή άμεσα βρίσκεται και στον βορά μας.

Βρισκεται ηδη εκει, φροντιζοντας ωστε η δημογραφικη, οικονομικη και πολιτιστικη δυναμικη στην ευρυτερη περιοχη να εξελισσεται προς οφελος της. Τα υπολοιπα ειναι θεμα χρονου. Εμεις βεβαια στον μικροκοσμο μας, οταν ερθει η ωρα θα αναρωτιωμαστε τι εγινε (παλι). Σαν να βλεπεις crash test σε slow motion.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

 Η σύνθετη ονομασία έχει κλείσει εδώ και δεκαετίες και απλά πετάγονταν στάχτη στα μάτια του κόσμου.

 

Οι λυσεις συνεργασιας απαιτουν αξιοπιστους εταιρους. Αυτοι προσπαθησαν (και επετυχαν) να αναγνωριστουν ως "Δημοκρατια της Μακεδονιας" ενω ειχαν πρωτα συμφωνησει στην ενδιαμεση συμφωνια  να αποκαλουνται FYROM και τωρα επιδιωκουν να μπουνε σε ΕΕ και ΝΑΤΟ ως "Μακεδονια", πατριδα του Μ. Αλεξανδρου, προστατιδα του Μακεδονικου "εθνους" που εκτεινεται περα απο τα συνορα της και που μιλαει γλωσσα "Μακεδονικη" με ανταλλαγμα την αλλαγη του ονοματος ενος αεροδρομιου, μιας πλατειας και 5 αγαλματων.

Αυτη ειναι η σταχτη στα ματια που πεταγονταν στα ματια του κοσμου απο τα ΜΜΕ και τις "προοδευτικες δυναμεις" που εκαναν την ηττοπαθεια ρεαλισμο, οτι μια χωρα ασημαντη μας εμπαιζει και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε γι'αυτο.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Κοίτα το κείμενο δεν έκατσα να το ξεψαχνισω ως ιστορικός.

Spoiler

Εγω ομως το κανω αυτοματα οπως το διαβαζω. Καταγομαι απο τη Μακεδονια, την εχω γυρισει ολη και εχω μιλησει με πραγματικα πολλους ανθρωπους της περιοχης για το θεμα. Εχω διαβασει παρα πολλες ωρες επι του θεματος και εχω την πεποιθηση οτι εχω μια πολυ καλη γνωση του προβληματος. Εχω γυρισει ΟΛΗ τη χωρα των Σκοπιων και εχω μιλησει και με πολλους ανθρωπους εκει. Εχω γνωστο μου που ειναι ελληνικης καταγωγης αλλα ισχυριζεται οτι ειναι "μακεδονας" και οτι πρεπει να σταματησει η καταπιεση των Ελληνων πανω στους "μακεδονες". Χρηματοδοτειται ο ιδιος απο αμερικανικα ιδρυματα για να συμμετεχει σε "ενημερωτικα συνεδρια" για την "μακεδονια" ανα τον κοσμο. Δεν το αναφερω συνωμοσιολογικα αλλα τονιζω την υπαρξη αυτης της -οχι και τοσο κρυφης- προπαγανδας.

Τα κακως κειμενα που γραφεις για τους Ελληνες και το κρατος ισχυουν και θα ηταν πολυ καλο να διορθωθουν αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν με το θεμα μας.

@acct Κι εγω παρακολουθουσα απο την αρχη διστακτικα χωρις να συμμετεχω αλλα νοιωθω οτι βιαζεται η ιστορια. Βεβαια στις διεθνεις σχεσεις δεν εχει τοση σημασια η ιστορια οσο η διπλωματια και η ισχυς. Με μπερδευει λιγο το κειμενο σου. Κραταω αυτο

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Οπότε, το φλέγον ερώτημα είναι πώς θα το εξασφαλίσουμε, με τις ελάχιστες δυνατές παραχωρήσεις και εξαλείφοντας κάθε κίνδυνο αλυτρωτικών κινήσεων από την πλευρά των γειτόνων.

Θελω να σε ρωτησω, η παραποιηση της ιστοριας δεν σε ενοχλει?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το φονικό «μόρφωμα» γίνονται ΟΛΑ.

 

 

 
 
Παράθεση

 

vash-hpa-skopia.jpg

 

image.ashx.jpeg

 

Οι Αμερικανοί θέλουν πάση θυσία και με οποιοδήποτε κόστος να μπει η περιοχή στο ΝΑΤΟ, και ασφαλώς θα το καταφέρουν.
.
Πολύ λίγοι γνωρίζουν ότι είναι ήδη εγκατεστημένη στα σύνορα FYROM και Κοσόβου η μεγαλύτερη παγκοσμίως αμερικανική βάση, που ονομάζεται «Camp Bondsteel» και απέχει μόλις 150 χλμ. από τα ελληνικά σύνορα. Η βάση αυτή έχει έκταση 4.000 περίπου στρεμμάτων, 300 περίπου κτίρια (μεταξύ των οποίων το καλύτερα εξοπλισμένο νοσοκομείο όλης της Ευρώπης), 25 χλμ. οδικού δικτύου στο εσωτερικό της, 10.000 άτομα στρατιωτικό προσωπικό, 140 περίπου αεροσκάφη και ελικόπτερα και τον πιο βαρύ πολεμικό εξοπλισμό που υπάρχει στην Ευρώπη.
Τέλος, ελάχιστοι γνωρίζουν ότι, πέρα από τις θεόρατες στρατιωτικές εγκαταστάσεις, εξίσου γιγαντιαία και πολυάνθρωπη είναι η Πρεσβεία των ΗΠΑ στα Σκόπια, όπου λειτουργούν και δύο μυστικές υπηρεσίες που παρακολουθούν και εποπτεύουν τη Βαλκανική, αλλά και την ευρύτερη περιοχή από Ισραήλ μέχρι Τσεχία.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Simon said:

Θελω να σε ρωτησω, η παραποιηση της ιστοριας δεν σε ενοχλει?

 

Βεβαίως. Αλλά θα με ενοχλεί περισσότερο αν η ολιγωρία μας δημιουργήσει μια νέα κατάσταση χειρότερη από της Κύπρου στα βόρεια σύνορά μας. Δηλαδή, να έχουμε (ιστορικά και ηθικά) δίκιο, πιθανότατα χωρίς καν τα ψηφίσματα του Συμβουλίου Ασφαλείας και όλος ο υπόλοιπος κόσμος να το αγνοεί και να συνεχίζει τη δουλειά του σα να μη συμβαίνει τίποτα. Και ταυτόχρονα, αυτό το σλαβικό κρατίδιο να μετατραπεί σε αλβανόφωνο μουσουλμανικό δορυφόρο που παπαγαλίζει και τις αλβανικές αλυτρωτικές διεκδικήσεις.

 

Προτιμώ μια κακή λύση από καθόλου λύση; Όχι βέβαια. Αλλά νομίζω ότι εθελοτυφλούμε αν πιστεύουμε ότι οι γείτονες ξαφνικά θα απεμπολήσουν το προνόμιο της συμπερίληψης του όρου "Μακεδονία" στο όνομά τους, το οποίο εμείς τους έχουμε παραχωρήσει 25 χρόνια τώρα.

 

Κι αν κανείς ακόμη αναρωτιέται πόσο σημαντικό είναι το "δίκιο" στις Διεθνείς Σχέσεις, σχεδόν καθόλου. Θυμίζω ότι γειτονεύουμε με δύο από τις χώρες που αγνοούν επίμονα ψηφίσματα του Συμβουλίου Ασφαλείας (Τουρκία και Ισραήλ) και συνεχίζουν δια της επιβολής να επιδιώκουν το εθνικό συμφέρον τους. Με γεια τους με χαρά τους.

 

Στη δική μας περίπτωση προκρίνω τη διπλωματική λύση και νομίζω ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να είναι περισσότερο συμφέρουσα. Από την άλλη, αν κουτουλήσουμε σε τοίχο αδιαλλαξίας, ας κόψουν το λαιμό τους και οι γείτονες. Αλλά σ' αυτήν την περίπτωση τουλάχιστον ας είμαστε προετοιμασμένοι για τις συνέπειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

1)Και ταυτόχρονα, αυτό το σλαβικό κρατίδιο να μετατραπεί σε αλβανόφωνο μουσουλμανικό δορυφόρο που παπαγαλίζει και τις αλβανικές αλυτρωτικές διεκδικήσεις.

 

2)Προτιμώ μια κακή λύση από καθόλου λύση; Όχι βέβαια. Αλλά νομίζω ότι εθελοτυφλούμε αν πιστεύουμε ότι οι γείτονες ξαφνικά θα απεμπολήσουν το προνόμιο της συμπερίληψης του όρου "Μακεδονία" στο όνομά τους, το οποίο εμείς τους έχουμε παραχωρήσει 25 χρόνια τώρα.

 

3)Κι αν κανείς ακόμη αναρωτιέται πόσο σημαντικό είναι το "δίκιο" στις Διεθνείς Σχέσεις, σχεδόν καθόλου. Θυμίζω ότι γειτονεύουμε με δύο από τις χώρες που αγνοούν επίμονα ψηφίσματα του Συμβουλίου Ασφαλείας (Τουρκία και Ισραήλ) και συνεχίζουν δια της επιβολής να επιδιώκουν το εθνικό συμφέρον τους. Με γεια τους με χαρά τους.

 

4)Στη δική μας περίπτωση προκρίνω τη διπλωματική λύση και νομίζω ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να είναι περισσότερο συμφέρουσα. Από την άλλη, αν κουτουλήσουμε σε τοίχο αδιαλλαξίας, ας κόψουν το λαιμό τους και οι γείτονες. Αλλά σ' αυτήν την περίπτωση τουλάχιστον ας είμαστε προετοιμασμένοι για τις συνέπειες.

1) Παντα ηταν αυτο που λες.

2) Ηδη εθελοτυφλουμε που δεν τους εχουμε μοιρασει απο την αρχη.

3) Σωστο, ας τους ριξουμε καμια σφαλιαρα λοιπον γιατι δεν φτανει που εχουμε αυτους θα εχουμε και τους βαρντασιανους τωρα.

4) Κουτουλας σε τοιχο εδω και τοσα χρονια και τωρα σε κοροιδευουν κιολλας. Μας λενε να τους δωσουμε το brand name για να το βαλουν επισημα κατω απο τη σημαια και δεν ξερω εγω που αλλου και αυτοι θα το βγαλουν απο αεδρομια πλατιες και οδους!!! 

 

Και αντι να πεταχτει ενας και να πει official δεν θα εχεις ουτε αεροδρομια ουτε πλατιες ουτε οδους ουτε σημαια αν δεν αλλαξεις πλευρο καθομαστε να γελαει ο κοσμος με την παρτυ μας ΚΑΙ σε αυτο.

 

Παντως ο κοσμος δεν παει καλα γενικοτερα... Σλαβοι θελουν να λεγονται μακεδονες, ετσι και μιλησεις σε θυληκο ειναι sexual assault, το να εισαι Straigh ειναι μπαναλ, τα grid girls εφαγαν ban απο την formula 1 και δεν μπορουμε να παιξουμε και ενα Game της προκοπης πλεον. 

 

 

Αυτη η σκηνη ειναι οτι πρεπει και με λιγες αλλαγες στις λεξεις κολλαει με την περιπτωση.

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@acct Με καλυψες, θενκ γιου

Εγω δεν εχω και πολλες ελπιδες για τη μη παραχωρηση του ορου "μακεδονια" στο ονομα των γειτονων. Ευχομαι τουλαχιστον να υπαρχει ειρηνικο κλιμα στα Βαλκανια διοτι το αντιθετο θα ηταν καταστροφη για ολους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.