Jump to content



Συζήτηση για το όνομα της ΠΓΔΜ


jax7480

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

Γιατί δεν είμαστε η Ελλάδα του 1912 και φυσικά ούτε τα υπόλοιπα κράτη είναι τα κράτη του 1912. Δεν έχουμε να κάνουμε με μία παραπαίουσα Οθωμανική αυτοκρατορία όπως τότε αλλά με μια Τουρκία που προφανώς και θα υπερασπιστεί τα συμφέροντά της. Επειδή, όμως, έχω διαβάσει τη συμφωνία θα σου πω ότι κάναμε μεν πίσω στο όνομα αλλά πήραμε το  90-95% των όσων θέλαμε...

http://s.kathimerini.gr/resources/article-files/symfwnia--2.pdf

 

τι ακριβώς κερδίσαμε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Matia έγραψε:

Όσα δεν φτάνει η αλεπού της φταινε τα τρολλακια @eleozz

 

Η υποκρισία είναι μεγάλο ατού του νεοελληνα, μας το διαφημίζουν καθημερινά δεκαετίες τώρα οι πολιτικοί μας, γιατί πρέπει να την αφουγκραζεστε και να την συντηρείτε εσείς οι αφυπνισμενοι  πολιτες; Μήπως τελικά δεν είστε και τόσο αφυπνισμενοι; Υιοθετητε τόσο αβιαστα τον ρόλο της "αντιπολίτευσης" που καταντάει κουραστικο και το μόνο που καταφέρνετε είναι να πολωνεστε και να πολωνετε, πραγματικό επίτευγμα λογικής. 

 

Εκνευρίζομαι αφάνταστα με την τωρινη ΝΔ για αυτήν ακριβώς την υποκρισία όπως και με τους πουθεναδες του πασοκ και τρελαίνομαι που παρόλαυτα καταφέρνουν και επηρεάζουν τόσους πολλους ανθρώπους οι οποίοι ως δια μαγειας, και με την βοήθεια προσφάτως  και του μακεδονικού , διέγραψαν τα κακουργήματα τους και τα μετέφεραν αυτόματα ολα στον ΣΥΡΙΖΑ. Είναι τρομακτικό να βλεπεις τέτοια υποκρισία σε τόσο μεγάλο κομμάτι του πληθυσμου, ξέρω ότι τα άβουλα πρόβατα στην Ελλάδα ήταν μερικά εκατομμύρια αλλά ηλπιζα μετά την βαριά κρίση ότι κάτι θα άλλαζε. Γράψε λάθος, η αμορφωσια ακόμη κυριαρχεί. 

 

Σημείωση για όποιον πάρει φόρα, δεν είμαι πολιτικά προσκείμενος πουθενά, είμαι με την λογική, και η λογική μου υπαγορεύει να περιμενω υπομονετικά για να κρίνω η να επικρίνω τον ΣΥΡΙΖΑ και να μην παίρνω καθόλου μα καθόλου στα σοβαρα τους υπόλοιπους που έχουν ήδη κριθεί, πολλάκις. Πατήστε κανένα ρεσετ που και πού γιατί το μηχανάκι το χρειάζεται.

 

 

γιατί σε ένα thread που αφορά την συζήτηση σχετικά με το όνομα της ΠΓΔΜ βγαίνεις offtopic με τα παραπάνω?

 

το αν θα επικρινεις εσύ, εγώ και οι άλλοι τον σύριζα και το πότε θα γίνει αυτό είναι επιλογή του καθενός, και τελείως off-topic.

 

το θέμα μας εδώ είναι το πώς ο πρωθυπουργός μίας χώρας υπογράφει μία "συμφωνία" σε ένα εθνικό θέμα, χωρίς να έχει πάρει το οκ της βουλής,  χωρίς να έχει πάρει το οκ του λαου και να αφήνει τους υπουργούς του να κάνουν σχόλια όπως «Όσοι δεν δέχονται τον όρο Μακεδονία θα είναι παρέα με τον Μπαρμπαρούση!»

 

όσο για τον σύριζα και την νέα δημοκρατία κάνε ένα thread νά σου την άποψή μου.

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 4
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, eleozz said:

http://s.kathimerini.gr/resources/article-files/symfwnia--2.pdf

 

τι ακριβώς κερδίσαμε?

Φαντάζομαι η απάντηση σε αυτό θα είναι, όσα φοβόμασταν ότι χάσαμε από την αδράνεια και την ανικανότητα των πολιτικών μας των τελευταίων 100 χρόνων, αλλά κυρίως των τελευταίων 25. Όσα φοβόμασταν ότι θα χάναμε στο μέλλον από τα αγάλματα του Γκρουέφσκι. Διότι στην τελική η μόνη υποχώρηση των Σκοπιανών ήταν το "Εντάξει μωρέ, άντε δεν είμαστε απόγονοι των Αρχαίων Μακεδόνων. Θα μας δώσετε τώρα ΟΛΑ τα άλλα που ζητάμε;" Και η απάντηση ήταν "Ω τι ευτυχία!!! Μα και βέβαια". Βέβαια υπάρχει και η άποψη ότι δεν είχαμε χάσει τίποτα και δεν θα χάναμε και τίποτα, εφόσον δεν συμφωνούσαμε ΕΜΕΙΣ. Και ας τους είχαν αναγνωρίσει 200 χώρες και ο διπλανός γαλαξίας.

 

Πάντως δεν είναι παράξενο η συζήτηση να ξεφεύγει και σε άλλα θέματα, σχετικά με την παρούσα κυβέρνηση. Μιας και η παρούσα κυβέρνηση συνεχώς πανηγυρίζει επειδή η κάθε συμφωνία που επιτυγχάνει, περιλαμβάνει και βαζελίνη, οπότε είναι μεγάλη επιτυχία για την χώρα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, eleozz said:

http://s.kathimerini.gr/resources/article-files/symfwnia--2.pdf

 

τι ακριβώς κερδίσαμε?

1) Αποκοπή από οτιδήποτε αρχαιομακεδονικό.

2) Δικαίωμα των Ελλήνων Μακεδόνων να προσδιορίζονται Μακεδόνες χωρίς προσθήκες κ.λπ. Αυτό έχει σχέση με το επόμενο:

3) Αποδοχή ότι δεν υπάρχει Μακεδονικό έθνος. Το nationality στο αγγλικό κείμενο αφορά αυτό που λέμε ιθαγένεια ή, όπως αναφέρει το επίσημο λεξικό της Αγγλικής του Πανεπιστημίου του Cambridge, την έννομη σχέση του κατοίκου που γεννήθηκε εκεί με το κράτος και είναι διακριτό από τον όρο ethicity (εθνικότητα). Κατά συνέπεια δεν υφίστανται μειονότητες σε άλλες χώρες αλλά διασπορά (όπως άλλωστε αναφέρει και η συμφωνία).

 

Τι χάσαμε:

1) Σύνθετη ονομασία που περιλαμβάνει τον όρο Μακεδονία.

2) Θα αποκαλούνται Μακεδόνες/Πολίτες της Βόρειας Μακεδονίας.

3) Θα ελεγχθούν για αλυτρωτισμό και τα δικά μας βιβλία ιστορίας.

 

Αυτά είναι τα κυριότερα. Στα κέρδη ίσως να πρέπει να σημειώσουμε την στενή στρατιωτική συνεργασία που φτάνει στο επίπεδο του νταβατζή αφού λίγο - πολύ αναλαμβάνουμε την προστασία τους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sosna said:
Quote

Η Μακεδονία που γίνεται παιχνίδι μικροπολιτικών σκοπιμοτήτων, την καπηλεύονται χρυσαυγίτες βουλευτές οι οποίοι φαντασιώνονται να δουν και πάλι τα τανκ και το στρατό στους δρόμους, η Μακεδονία που συσπειρώνει όλο το εθνικιστικό μέτωπο το οποίο καλεί διαρκώς σε οργισμένα συλλαλητήρια με στόχο να μην λυθεί ένα διαχρονικό γεωπολιτικό ζήτημα.


Με την ανακοίνωση της συμφωνίας μεταξύ Ελλάδας και πΓΔΜ, η οποία έρχεται για να δώσει λύση στο ζήτημα της ονομασίας της γειτονικής χώρας, η ελληνική κοινωνία αντιμετωπίζει νέες προκλήσεις καθώς μια μερίδα κόσμου αντιδρά, σαν να μην αντιλαμβάνεται το κοινό συμφέρον των δύο χωρών από το τέλος ενός άτυπου ψυχρού πολέμου στην καρδιά των ταλαιπωρημένων Βαλκανίων. Τι είναι όμως εκείνο που ωθεί πολιτικούς να μην ντρέπονται να εκτεθούν διπλώνοντας το χάρτη της χώρας στη μέση, δείχνοντας ότι χρειάζονται «απλά μαθήματα γεωγραφίας» και πολίτες να μασκαρεύονται ως άλλοι Μεγαλέξανδροι επιδιώκοντας να συνεχίζεται μια αέναη διένεξη;

 

Ήδη στις δύο πρώτες παραγράφους ΜΕ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ.

 

Quote

 

To koutipandoras.gr, θέλοντας να ενημερώσει το αναγνωστικό κοινό με μια ψύχραιμη ματιά

 

Στο κόκκινο γελάω, στο πράσινο αναγνωρίζω άλλο ένα "εμείς θα σου πούμε πιο είναι το ψύχραιμο, το λογικό, το σωστό, το ......."

 

Μια χαρά τα λένε οι άνθρωποι πιο κάτω, αλλά εντάξει, 100 ακαδημαϊκοί, δεν θα βρεις δύο που θα ταυτίζουν το σωστό με αυτό που ΕΣΥ θέλεις να προωθήσεις;

Επαναλαμβάνω ότι δεν εκφράζω άποψη για τις απόψεις των ακαδημαϊκών. Απλά συχαίνομαι την προπαγάνδα - κατά την γνώμη μου - της εισαγωγής.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα βρήκα ψύχραιμο και λογικό, ειδικά στο σημείο που λένε ξεκάθαρα ότι δεν ξέρουν για τα "δύσκολα" σημεία.

Εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος όσο ο @cna για να πω ξεκάθαρα ότι δεν τίθεται θέμα εθνότητας, αλλα εν γένει είναι μία αντικειμενική περιγραφή της κατάστασης, με τα θετικά και τα αρνητικά της.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά και νομικά δεν τίθεται. Τί θα γίνει στο τέλος, όμως, είναι άλλη ιστορία, μιας και μπαίνει και η πολιτική στη μέση. Θα έχουν το σθένος οι μελλοντικές κυβερνήσεις μας να υπενθυμίζουν στους Σκοπιανούς τα συμφωνηθέντα; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος cna έγραψε:

1) Αποκοπή από οτιδήποτε αρχαιομακεδονικό.

2) Δικαίωμα των Ελλήνων Μακεδόνων να προσδιορίζονται Μακεδόνες χωρίς προσθήκες κ.λπ. Αυτό έχει σχέση με το επόμενο:

3) Αποδοχή ότι δεν υπάρχει Μακεδονικό έθνος. Το nationality στο αγγλικό κείμενο αφορά αυτό που λέμε ιθαγένεια ή, όπως αναφέρει το επίσημο λεξικό της Αγγλικής του Πανεπιστημίου του Cambridge, την έννομη σχέση του κατοίκου που γεννήθηκε εκεί με το κράτος και είναι διακριτό από τον όρο ethicity (εθνικότητα). Κατά συνέπεια δεν υφίστανται μειονότητες σε άλλες χώρες αλλά διασπορά (όπως άλλωστε αναφέρει και η συμφωνία).

 

Τι χάσαμε:

1) Σύνθετη ονομασία που περιλαμβάνει τον όρο Μακεδονία.

2) Θα αποκαλούνται Μακεδόνες/Πολίτες της Βόρειας Μακεδονίας.

3) Θα ελεγχθούν για αλυτρωτισμό και τα δικά μας βιβλία ιστορίας.

 

Αυτά είναι τα κυριότερα. Στα κέρδη ίσως να πρέπει να σημειώσουμε την στενή στρατιωτική συνεργασία που φτάνει στο επίπεδο του νταβατζή αφού λίγο - πολύ αναλαμβάνουμε την προστασία τους.

 

 

O όρος Μακεδόνας προσδιορίζει ένα αρχαίο Ελληνικό φύλλο , όπως οι Σπαρτιάτες , οι Αθηναίοι κ.λ.π. 

Η λέξη λοιπόν από μόνη της προσδιορίζει την ιστορία, την εθνότητα, την ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ενός λαού.

 

Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω πως μπορεί να υπάρξει Μακεδόνας χωρίς τα βασικά στοιχεία του Μακεδόνα.

 

Από εκεί και πέρα άκουσα τον κονζιά να λέει πως έχουν δικαίωμα στον αυτοπροσδιορισμό. Και πως αυτό πρεσβεύει και ο ΟΗΕ .

Ναι φυσικά και έχουν δικαίωμα να λέγονται όπως θέλουν ΑΡΚΕΙ να ΜΗΝ υποκλέπτουν την ταυτότητα κάποιοι άλλου. !!!

Αυτό ο Κονζιάς ξέχασε να το αναφέρει.

Και υπάρχει και προηγούμενο. Το ηνωμένο βασίλειο ήθελε να λέγεται Βρετανία. Της το ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ οι Γάλλοι ...λόγω Βρετάνης !

Και νομίζω πως το ίδιο έγινε και σε κάποια κράτη της Ασίας που ήθελαν να έχουν την ονομασία της Κίνας, όπως και στην Λατινική Αμερική.

 

Αν ο κύριος Κοντζιάς θέλει να έχουμε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, αύριο το πρωί αλλάζω ταυτότητα και μετονομάζομαι σε Κοντζιάς ζητώντας αναγνώριση σαν υπουργός εξωτερικών και κάτοχος 10 πτυχίων και μεγάλης περιουσίας....

Δικαίωμά μου είναι ... βάση αυτών που ομολογεί.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος cna έγραψε:

Αυτά είναι τα κυριότερα. Στα κέρδη ίσως να πρέπει να σημειώσουμε την στενή στρατιωτική συνεργασία που φτάνει στο επίπεδο του νταβατζή αφού λίγο - πολύ αναλαμβάνουμε την προστασία τους.

 

 

Αυτό από που μας έρχεται ? ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Αυτό με την Βρετανία και τους Γάλλους δεν ισχύει. Το Great το έβαλαν οι Άγγλοι από κόμπλεξ...

 

 

Δεν υπάρχει GREAT BRITAIN σαν αναγνώριση στον ΟΗΕ, αλλά UNITED KINGDOM . Ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, adpanos said:

 

 

Δεν υπάρχει GREAT BRITAIN σαν αναγνώριση στον ΟΗΕ, αλλά UNITED KINGDOM . Ετσι δεν είναι?

Όχι, γιατί το Great Britain αφορά το νησί (Αγγλία, Ουαλία και Σκωτία) ενώ το United Kingdom και τη Β. Ιρλανδία. Δες κι εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/United_Kingdom .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ...διαφήμιση περιοδικού ιχωρ, μπλα μπλα μπλα....διαφήμιση περιοδικού ιχωρ...μπλα μπλα μπλα.  Με τα βιντεάκια των απανταχού λιακοπουλων ερχόμαστε αντιμέτωποι; Δεν το ήξερα ότι το thread υποτιμάει τόσο πολύ την νοημοσύνη μας, no offence, αποχωρώ και πάω πίσω στην σπηλιά μου ως τρολλακι. Λυπάμαι που βλέπω αυτή την κατάντια σε αυτό το φόρουμ, έστω και σε οφφτοπικ thread. Ο καθένας μπορεί να νομίζει και να πιστεύει ότι θέλει αλλά όχι τέτοια κατάντια στυλ λιακοπουλου, πραγματικά όχι, όχι και πάλι όχι. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Matia έγραψε:

Θα σου πω εγώ...διαφήμιση περιοδικού ιχωρ, μπλα μπλα μπλα....διαφήμιση περιοδικού ιχωρ...μπλα μπλα μπλα.  Με τα βιντεάκια των απανταχού λιακοπουλων ερχόμαστε αντιμέτωποι; Δεν το ήξερα ότι το thread υποτιμάει τόσο πολύ την νοημοσύνη μας, no offence, αποχωρώ και πάω πίσω στην σπηλιά μου ως τρολλακι. Λυπάμαι που βλέπω αυτή την κατάντια σε αυτό το φόρουμ, έστω και σε οφφτοπικ thread. Ο καθένας μπορεί να νομίζει και να πιστεύει ότι θέλει αλλά όχι τέτοια κατάντια στυλ λιακοπουλου, πραγματικά όχι, όχι και πάλι όχι. 

 

 

Δες το βίντεο.

Ο συγκεκριμένος δεν μιλάει στον αέρα. Εχει όλα τα έγγραφα για να αποδείξει αυτά που λέει.

Από εφημερίδα της κυβερνήσεως μέχρι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Matia έγραψε:

Θα σου πω εγώ...διαφήμιση περιοδικού ιχωρ, μπλα μπλα μπλα....διαφήμιση περιοδικού ιχωρ...μπλα μπλα μπλα.  Με τα βιντεάκια των απανταχού λιακοπουλων ερχόμαστε αντιμέτωποι; Δεν το ήξερα ότι το thread υποτιμάει τόσο πολύ την νοημοσύνη μας, no offence, αποχωρώ και πάω πίσω στην σπηλιά μου ως τρολλακι. Λυπάμαι που βλέπω αυτή την κατάντια σε αυτό το φόρουμ, έστω και σε οφφτοπικ thread. Ο καθένας μπορεί να νομίζει και να πιστεύει ότι θέλει αλλά όχι τέτοια κατάντια στυλ λιακοπουλου, πραγματικά όχι, όχι και πάλι όχι. 

 

Πολλές αποχωρήσεις, ρε παιδιά. Big brother το κάναμε. 

πριν 14 ώρες, το μέλος sosna έγραψε:

Το αντικειμενικό Κουτί της Πανδώρας καταγράφει την πραγματικότητα του Σκοπιανού ζητήματος. Σεβαστή η άποψή των ακαδημαϊκών, αλλά η εισαγωγή του άρθρου (ή Μακεδονία είναι γεωγραφική περιοχή και τη μοιράζονται 3 χώρες, really;) είναι ενδεικτική της ποιότητας των δημοσιογράφων του πονήματος.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.