Jump to content



Συζήτηση για το όνομα της ΠΓΔΜ


jax7480

Recommended Posts

3 hours ago, DEADLAZARUS said:

Αναμένω με ενδιαφέρον την προσπάθεια να παρουσιαστεί το χθεσινό φιάσκο ως διπλωματική νίκη της Ελλάδας. 

 

Στα Σκόπια και το εξωτερικό, κάθε πλευρά ήδη το παρουσιάζει όπως την συμφέρει, επικαλούμενοι ότι "ο λαός μίλησε".

Από την πλευρά της Ελλάδας είναι σίγουρα win/win βραχυπρόθεσμα, γιατί και δείξαμε διάθεση για επίλυση και εξώκειλε με ευθύνη των Σκοπιανών. Μακροπρόθεσμα μας συμφέρει και εμάς μία πραγματική λύση, αλλά παρότι δεν είναι zero sum, κάποιος πρέπει να χάσει περισσότερο από τον άλλο...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

 

Στα Σκόπια και το εξωτερικό, κάθε πλευρά ήδη το παρουσιάζει όπως την συμφέρει, επικαλούμενοι ότι "ο λαός μίλησε".

Από την πλευρά της Ελλάδας είναι σίγουρα win/win βραχυπρόθεσμα, γιατί και δείξαμε διάθεση για επίλυση και εξώκειλε με ευθύνη των Σκοπιανών. Μακροπρόθεσμα μας συμφέρει και εμάς μία πραγματική λύση, αλλά παρότι δεν είναι zero sum, κάποιος πρέπει να χάσει περισσότερο από τον άλλο...

 

Διαφωνώ. Έχουμε χάσει από τη στιγμή που παραχωρήσαμε το όνομα της Μακεδονίας. Ούτε συνθετικά, ούτε περιφραστικά, ούτε διακοσμητικά. Οι Σκοπιανοί δεν έχουν καμία σχέση με τη Μακεδονία. Εξαρχής, εκεί έπρεπε να επικεντρωθούμε. Τώρα έχουμε εισέλθει σε κατάσταση damage control.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Διαφωνώ. Έχουμε χάσει από τη στιγμή που παραχωρήσαμε το όνομα της Μακεδονίας. Ούτε συνθετικά, ούτε περιφραστικά, ούτε διακοσμητικά. Οι Σκοπιανοί δεν έχουν καμία σχέση με τη Μακεδονία. Εξαρχής, εκεί έπρεπε να επικεντρωθούμε. Τώρα έχουμε εισέλθει σε κατάσταση damage control.

Στις χώρες, όπως και σε άλλα πράγματα, είσαι ό,τι δηλώσεις. Στον περισσότερο δυτικό κόσμο που είναι μακριά από τα Βαλκάνια αυτό φαντάζει αυτονόητο.

Γι' αυτό έπρεπε να υπερβούμε το εμπόδιο να εξηγήσουμε στον υπόλοιπο κόσμο γιατί [πρέπει να] έχουμε λόγο για το πώς αυτοπροσδιορίζονται οι γείτονες.

 

Από την άλλη, οι συμφωνίες είτε γίνονται, είτε όχι. Εάν αυτή δεν ολοκληρωθεί, κάθε παραχώρηση αίρεται και η επόμενη διαπραγμάτευση ξεκινάει από την αρχή. Γι' αυτό λέω ότι βραχυπρόθεσμα είναι κέρδος. Εάν όμως τα Σκόπια δεν έρθουν τελικά στην σφαίρα επιρρόης της Δύσης και εάν δεν δεσμεύονται από θεσμικά όργανα της Ευρώπης, δυνητικά μπορούν να μας δημιουργήσουν περισσότερες οχλήσεις...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Και τα ντόπια που μιλάνε(με) απο τις Σέρρες μέχρι τη Φλώρινα πως μας βγήκαν? 

Και στο χωριό μου μιλάνε(-με). Τρεις Βουλγαρικές, σκληρές κατοχές τα τελευταία 100-150 χρόνια, με πλήρη απαγόρευση της Ελληνικής γλώσσας είχαν αυτό το αποτέλεσμα. Η γιαγιά μου, μου έλεγε χαρακτηριστικά ότι, κατά την διάρκεια της τελευταίας Βουλγαρικής κατοχής (το '40) της ξέφευγε καμιά φορά την νύχτα κανένα από τα Ελληνικά τραγούδια της περιοχής και την σκούνταγε η προγιαγιά μου να σιωπήσει, μη τυχόν και τους ακούσει κανένας Βούλγαρος χωροφύλακας του χωριού, και φάνε το κεφάλι τους. Ακόμα και Βούλγαρο παπά φέρανε στην Εκκλησία του χωριού. Το σχολείο μετατράπηκε σε Βουλγαρικό, και ο παππούς μου που ήταν τότε 4η Δημοτικού και η γιαγιά μου στην 3η, φύγανε από το σχολείο και έτσι δεν μάθανε άλλα γράμματα. Μπορώ να σου διηγούμαι διάφορα για το θέμα, αλλά τα ξανα-έχω γράψει πιό πίσω, και δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι.

Θα πώ μόνο μια φράση που έλεγε χαρακτηριστικά ο παππούς μου (αιωνία η μνήμη του). "Χίλιες φορές ο Ιταλός και ο Γερμανός, παρά ο Βούλγαρος...". Τόσο σκληρή ήταν η Βουλγαρική κατοχή. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και στην Ήπειρο μιλάνε(με) βλάχικα και έχει και αρβανίτικα χωριά ακόμα και έξω από την Αθήνα που μιλάνε Αρβανίτικα .

Δεν άκουσα ποτέ κανένα να λέει ότι δεν είναι Έλληνας και ότι θέλει αλλαγές σε σύνορα .

Θα αρχίσουμε να τραβάμε νέες γραμμές στο χάρτη ; 

Δουλειά δεν έχουμε να κάνουμε και δουλειά βρήκαμε ;

Δεν μας φτάνουν τα προβλήματα που έχουμε και ψάχνουμε και άλλα ; 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^^ Τα σλάβικα φύλα, ανέκαθεν είχαν τον ίδιο διακαή πόθο: Έξοδο στο Αιγαίο. Την θάλασσα και την θέση για το εμπόριο είναι αυτό που ανέκαθεν εποφθαλμιούσαν. Και προκειμένου να επιτύχουν αυτόν το σκοπό, οι αυτόχθονες, και το τι θα μιλάνε, είναι δευτερεύουσας σημασίας. Θέση ζητάνε. Η παραχάραξη της ιστορίας είναι για αυτούς το αντικλείδι. Τίποτα άλλο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, colt3003 said:

οι αυτόχθονες, και το τι θα μιλάνε, είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Δεν είναι τόσο δευτερεύον. Ήταν και είναι (με άλλη μορφή σήμερα) επεκτατικοί λαοί σε όλους του τομείς. Αυτά που περιέγραψα πιό πάνω αυτό φανερώνουν. Οι Γερμανοί ούτε Γερμανικά σχολεία άνοιξαν, ούτε την γλώσσα επέβαλαν. Συμφωνώ για την έξοδο στο Αιγαίο και τα υπόλοιπα. Στην παραχάραξη της Ιστορίας είχαν μάθει τόσα χρόνια και με το παλιό καθεστώς. Ήταν πάγια τακτική, εξάλλου, των Κομμουνιστών οι μετακινήσεις πληθυσμών κ.λπ. ώστε να αμβλυνθούν οι εθνικές/ιστορικές συνειδήσεις και να παγιωθεί η ταξική συνείδηση, που είναι βασικός κορμός της ιδεολογίας τους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^^ οι ''αγαπούληδες'' να τα διαβάζουν αυτά....

όταν γράφω δευτερεύουσας σημασίας, εννοώ, ότι δεν αποτελούν τον κύριο στόχο τους. Απλά διευκολύνει το κύριο σχέδιό τους. 

Δυστυχώς όμως, από ότι φαίνεται, πολλοί ακόμα δεν έχουν καταλάβει, ότι το 65% που δεν πήγε να ψηφίσει, συνιστά τους σκληρούς σοβινιστές, που δεν δέχονται ''τίποτα λιγότερο''. 

 

Σύνοψη:

https://www.liberal.gr/arthro/222137/apopsi/stili-alatos/4-chastoukia-apo-tous-skopianous.html

 

 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To αρχικό μου point είναι πως οι σλαβόφωνοι είναι μέρος της κουλτούτρας της Μακεδονίας απο τον προπερασμένο αιώνα τουλάχιστο.

Δεν μπορει να λέει κάποιος πως δεν έχουν σχέση. Καθαρα επ'αυτού τοποθετούμαι, οχι επι του αν δικαιολογεί η σχέση τους με την Μακεδονία την υιοθέτηση της ονομασίας μακεδονικά για την γλώσσα της ΠΓΔΜ. Η οποία ΠΓΔΜ, ακροβατεί με την υιοθέτηση της αλβανικής σαν δεύτερη επίσημη γλώσσα by the way.

 

Επίσης, ασχετο/σχετικό, θα ήθελα αποψη επ αυτού,  η δικιά μου δεν έχει οριμάσει ακόμα, 

-> αν ακούσετε τα δικά τους μέσα, πχ ενημερωτικά talk show, πολλές φορές αναφέρονται στο γεγονός ότι η Ελλάδα δεν έχει καν μακεδονική ιθαγένεια αρα δεν καταπατούν/καταχρώνται τίποτα.

Και διερωτούμαι,  αν μπάιναμε στη διαδικασία να θεσπίσουμε μακεδονική ιθαγένεια για να "προφυλάξουμε" το όνομα, θα άνοιγε ο ασκός του αιόλου για τοπικιστικό χάος? 

 

 

_________________

 

@pnick Δεν είπα βουλγάρικα, είπα ντοπια. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Για τους βουλγαρους και τους τούρκους και τους κούρδους(ναι, ναι,) τα ξέρω και απ τους δικούς μου παππούδες/γιαγιάδες και επίσης πολύ καλά θυμάμαι τις διηγήσεις από το τι έπαιζε όταν ήρθαν απο Τουρκία το '20 και το τι γλώσσες μιλιούνταν, δεν έπεσα απ το φεγγάρι, ούτε εθελοτυφλώ. Νομίζω έχουμε ξανανεφερθεί σε αυτό.

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

Οι Γερμανοί ούτε Γερμανικά σχολεία άνοιξαν, ούτε την γλώσσα επέβαλαν.

Απλά τους χώνανε στην εκκλησία/σχολείο/λάκο όλους και τους καίγανε/πυροβολούσανε. Γέμισε ο τόπος οβελίσκους με ονόματα.

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Δεν είπα βουλγάρικα, είπα ντοπια. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

"Εντόπικα", κατά άλλους. Ασφαλώς δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Αλλά κατά μεγάλο μέρος είναι. Για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Ας πούμε ότι τα Βουλγαρικά είναι η βάση, με πολλές παρεφθαρμένες λέξεις, διάφορες τουρκικές επίσης (λένε και στο χωριό μου π.χ. μάσαλα εκ του mashallah) κ.λπ. Δεν αντιδικώ μαζί σου, αλίμονο. Τα εντόπικα φαίνονται στους Βούλγαρους περίπου όπως φαίνονται στους Αθηναίους τα Κρητικά ή Κυπριακά (χοντροειδές παράδειγμα). 

 

Για τα πρώτα που ρωτάς, δεν θα απαντήσω. Αυτοί λένε διάφορα απίστευτα. Το να πάρουν αυτοί Μακεδονική εθνικότητα/ιθαγένεια επειδή εμείς επίσημα δεν έχουμε κάτι τέτοιο και οι Μακεδόνες έχουν Ελληνική ιθαγένεια, είναι σαν να αρχίσουν μερικοί κάτοικοι της Βορείου Αιγύπτου να λένε ότι θα ήθελαν (για διάφορους φανταστικούς ιστορικούς λόγους, παράδειγμα δίνω) να πονομαστούν Κρήτες και να πάρουν Κρητική ιθαγένεια, εφόσον οι Κρήτες δηλώνουν Ελληνική ιθαγένεια και όχι Κρητική, και άρα πού είναι το πρόβλημα... F@@@ Logic, και συγγνώμη για την έκφραση.

 

Για το τελευταίο που είπες συμφωνώ απόλυτα. Ναι, οι Γερμανοί το έκαναν εύκολα αυτό. Δεν αντιλέγω, ούτε (αλίμονο) τους αμνήστευσα για τις ανείπωτες θηριωδίες τους. Αλλά πάντα ο Έλληνας (για να θυμηθώ τον πατρο-Κοσμά πριν την επανάσταση του '21) δεν φοβόταν τόσο τον θάνατο του σώματος, όσο την αλλοίωση της ψυχής του, του πνεύματός του, της κουλτούρας του. Η Ελληνική Ιστορία είναι γεμάτη ασφυκτικά από παραδείγματα που το αποδεικνύουν αυτό. Δεν φοβήθηκε ο Έλληνας τόσο το Γερμανικό τουφέκι, ή το Τούρκικο γιαταγάνι στο παρελθόν, όσο φοβήθηκε τον ύπουλο εκλατινισμό, εκφραγκισμό, εκτουρκισμό, εκβουλγαρισμό, εκ..., εκ...  κ.ο.κ. στην ροή της Ιστορίας.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Και τα ντόπια που μιλάνε(με) απο τις Σέρρες μέχρι τη Φλώρινα πως μας βγήκαν? 

 

https://grivanews.wordpress.com/2011/04/07/εντόπια-η-μακεδονική-ελληνική-διάλεκ/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Και διερωτούμαι,  αν μπάιναμε στη διαδικασία να θεσπίσουμε μακεδονική ιθαγένεια για να "προφυλάξουμε" το όνομα, θα άνοιγε ο ασκός του αιόλου για τοπικιστικό χάος? 

Η ιθαγενεια δεν ειναι σαν εμπορικο σημα για να κατοχυρωνεται ?

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Απλά τους χώνανε στην εκκλησία/σχολείο/λάκο όλους και τους καίγανε/πυροβολούσανε. Γέμισε ο τόπος οβελίσκους με ονόματα.

Οι Γερμανοι ηθελαν απλα συνεργασια, δεν ηταν ο αμεσος σκοπος τους να σε εχουν υπο κατοχη. Αν τους επετρεπες την διελευση και τους υποστηριζες, δε θα σε πειραζαν. Αν αντιστεκοσουν σε εξοντωναν.

Οι Βουλγαροι ομως ηθελαν επεκταση. Και ευκολοτερο ηταν να αλλοιωσουν τον πληθυσμο παρα να ξεκινησουν πολεμο. Αυτο εγινε με ποικιλους τροπους. Στην τελικη παντως, αν αντιστεκοσουν σε εξοντωναν και αυτοι, και μαλιστα με παραδειγματικο τροπο για να τρομοκρατησουν τον πληθυσμο.

Τα εντοπια/εντοπικα/ντοπια/ντοπικα ειναι οπως λεει και η λεξη μια τοπικη διαλεκτος. ΜΙγμα σλαβικων, ελληνικων, τουρκικων και βουλγαρικων. Ο καθενας τη χρησιμοποιει σαν επιχειρημα δικης του πληθυσμιακης υπαρξης τονιζοντας τις δικες του λεξεις και απομωνονοντας τις υπολοιπες. Ειναι αστειο παντως να λεγεται  απο τους αυτοαποκαλουμενους μακεδονες οτι τα ντοπια ειναι η δικη τους διαλεκτος διοτι σε αυτην υπερτερουν αλλες γλωσσες.

Ενω η γλωσσα ειναι ενα σοβαρο κριτηριο "διαλογης", μεχρι τον περασμενο αιωνα το κυριοτερο ηταν το θρησκευμα. Γι αυτο και οι Βουλγαροι "ανεξαρτητοποιηθηκαν" επι βαλκανικων και αρχισαν να φτιαχνουν ξαφνικα εκκλησιες μαζικα, πονηρα σκεπτομενοι οτι οταν ερθει η ωρα της κρισεως, η μακεδονια απο Φλωρινα μεχρι Καβαλα θα τους αποδοθει δικαωματικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλοίωση πληθυσμού .... ?

Τι μου θυμίζειμίζει τι μου θυμίζει ?

Προτείνω να στείλουμε όλους τους μετανάστες στα Σκόπια ώστε να γίνει Ισλαμαμπάντ εκεί πάνω !

 

Έχουμε δεν έχουμε 1-2 μύρια εδώ και εκεί ας τους στείλουμε στα σύνορα να τελειώνει η υπόθεση να βάλουμε και 300 κάμερες ώστε και αν τους φάνε να τους κατακραξουμε και μετά να βάλουμε τα τανκς σαν τους Αμερικανούς να απελευθερώσουμε την FYROM

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Αλλοίωση πληθυσμού .... ?

Τι μου θυμίζειμίζει τι μου θυμίζει ?

Προτείνω να στείλουμε όλους τους μετανάστες στα Σκόπια ώστε να γίνει Ισλαμαμπάντ εκεί πάνω !

 

Έχουμε δεν έχουμε 1-2 μύρια εδώ και εκεί ας τους στείλουμε στα σύνορα να τελειώνει η υπόθεση να βάλουμε και 300 κάμερες ώστε και αν τους φάνε να τους κατακραξουμε και μετά να βάλουμε τα τανκς σαν τους Αμερικανούς να απελευθερώσουμε την FYROM

Δεν ειναι σοβαρη αντιμετωπιση αυτη..

Οταν εγραψα αλλοιωση εννοουσα προς το βουλγαρικο, δεν φαινεται? ? Αυτο που γραφεις ειναι λιγο ασχετο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.