Jump to content



Ιδιωτικότητα - Google: 0-1


Recommended Posts

Έπεσα πάνω στο παρακάτω tweet (~30 tweets στο σύνολο) το οποίο λέει πράγματα που ξέρουμε αλλά εγώ τουλάχιστον δεν τα είχα ξαναδεί.

Το μέγεθος της πληροφορίας που κρατάει η Google και η Facebook είναι ασύλληπτο. 
 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά είναι γνωστά

τίποτα δεν είναι τσάμπα

για να χρησιμοποιείς το ίντερνετ δωρεάν τα ανταλλάζεις με τα δεδομένα σου

αν δεν έχεις να κρύψεις τίποτα απλά δεν σε νοιάζει

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

αν δεν έχεις να κρύψεις τίποτα απλά δεν σε νοιάζει

Για να είμαι ειλικρινής αυτή την αντιμετώπιση την θεωρώ θλιβερή. Η προστασία των δεδομένων μας είναι πολύ σημαντική.
Δεν χρειάζεται να είσαι εγκληματίας για να σε αφορά η ιδιωτική σου ζωή. Γιατί να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν το δικαίωμα να ξέρουν πράγματα για σένα χωρίς την έγκρισή σου? Ποιος τους έχει ορίσει ανώτερους από σένα?

Με αυτά τα δεδομένα μπόρεσαν να επηρεάσουν εκλογικά αποτελέσματα. Πως ξέρεις ότι δεν επηρεάζουν κι εσένα?
Επίσης αυτές οι εταιρίες βγάζουν εκατομμύρια (αν όχι παραπάνω) από αυτά τα δεδομένα και σε μένα τουλάχιστον δεν έχουν στείλει μέρος από τα κέρδη..

Υ.Γ. Το ίντερνετ δεν είναι δωρεάν, το πληρώνουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσοι φοβάστε απλά πετάξτε ότι ηλεκτρονικό έχετε, end of story

 

Απλά θλίβομαι όταν ξαφνικά ανακαλύπτουν κάποιοι ξανά το τροχό για γνωστά θέματα όπου στην επιστημονική κοινότητα είναι γνωστά από εποχή dial up

Το internet είναι δωρεάν στην θεωρία απλά χρειάζεσαι αυτόν που θα σε συνδέσει σε αυτό, άλλο αυτό διότι το internet δεν είναι η σύνδεσή σου είναι μεν αλλά το 0.00000000005% από το όλο concept γιατί και χωρίς εσένα πάλι θα υπάρχει αυτό

Το internet είναι τα "δωρεάν αγαθά" που μπορείς να συναναστραφείς όπως youtube, mail, εφημερίδες επικοινωνία , δίκτυα κοινωνικής δικτυώσεις κλπ κλπ αυτό είναι το internet , απλά ο άνθρωπος βρήκε τρόπο να βγάλει και από εκεί λεφτά simple
 

Μετά έχουμε τα concept με τα τσιπαρίσματα κλπ κλπ κλπ κλπ

 

Και έρχεται το ερώτημα

Τελικά πόσο ελεύθεροι είμαστε ?

Τέλος, ένα χελιδόνι δεν μπορεί να φέρει την άνοιξη , ούτε δύο , ούτε τρία ...........

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Συνδέομαι στο ίντερνετ από εποχές dial-up αλλά βλέπω πως από το 2014 και μετά έχουν καταγράψει τα πάντα για μένα, τουλάχιστον όσα μπορώ να δω. Σίγουρα όσο περνάν τα χρόνια θα χειροτερεύει αυτό.
Εναλλακτικές για πιο ιδιωτικό internet υπάρχουν και ίσως αν ο κόσμος ενημερωθεί και συνειδητοποιήσει τι συμβαίνει να στραφεί προς τα εκεί.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που κατέβασα το αρχείο δραστηριότητας μου από το Google δεν έχει κρατήσει τίποτα απολύτως πέρα από αυτά που έχω πει εγώ (πχ επαφές) και κάποια που είναι απαραίτητα για να λειτουργήσουν κάποιες υπηρεσίες (πχ τους συνδρομητές στο YouTube).

 

Επίσης πως περιμένετε να λειτουργήσουν κάποιες υπηρεσίες άμα δεν κρατάνε δεδομένα; Αν δεν το έκαναν θα ήμασταν 10 χρόνια πίσω.

Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι κατά πόσο σβήνονται τα δεδομένα μας όταν πατάμε διαγραφή και απ' ότι φαίνεται από τα αρχεία δραστηριότητας μου σβήνονται, εκτός και αν τα κρατάνε και απλά δεν τα έβαλαν στο αρχείο δραστηριότητας.

Link to comment
Share on other sites

Και αν η κατεγραμενη τοποθεσια μπορουσε να λειτουργησει σαν αλοθι σε κατι που σε κατηγορουνε ? 

Και αν το αποθηκευμενο μυνημα μπορει να διαλευκανει μια υποθεση ? 

κλπ κλπ κλπ 

 

Πολυ ευαισθησια χωρις λογο , 

Γιατι δηλαδη η πουλημενη πληροφορια να ειναι για το κακο μας ? Δεν μπορει να ειναι για να βγει ενα καλυτερο προιον συμφωνα με τα γουστα των καταναλωτων ή κατι παρομοιο ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο tor δεν είναι απαραιτήτως ασφαλής, η πτώση των επιδόσεων είναι σημαντική. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει ζήτημα, ειδικά με κινητά σε περιβάλλον Android. Παρενθετικά @UltraB μπορείς κι από το ΦΒ να κατεβάσεις το ιστορικό σου, υποτίθεται από την αρχή της εγγραφής σου σε αυτό: Settings/πας κάτω κάτω κι έχουν βάλει τη δυνατότητα Download a copy of your Facebook data. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

εκτός και αν τα κρατάνε και απλά δεν τα έβαλαν στο αρχείο δραστηριότητας.

Δεν σβήνονται εκτός και αν αφαιρέσεις τα πάντα από όσες συσκευές έχεις δώσει δικαίωμα πρόσβασης, step by step. 

Προσωπικά καλή φάση που είδα που πήγα πέρυσι το καλοκαίρι :hehe::p Αλλά έχει minimum data σε εμένα γιατί πρέπει να έχεις ενεργό το "access to my location" στις ρυθμίσεις του GPS σου για να σου βγάλει κάτι αντίστοιχο. Και ναι, όποτε το είχα, είδα που πήγα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Ο tor δεν είναι απαραιτήτως ασφαλής, η πτώση των επιδόσεων είναι σημαντική. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει ζήτημα, ειδικά με κινητά σε περιβάλλον Android. Παρενθετικά @UltraB μπορείς κι από το ΦΒ να κατεβάσεις το ιστορικό σου, υποτίθεται από την αρχή της εγγραφής σου σε αυτό: Settings/πας κάτω κάτω κι έχουν βάλει τη δυνατότητα Download a copy of your Facebook data. 

Το γνωρίζω και το είχα κατεβάσει μάλιστα παλαιότερα. Ούτε και εκεί όμως θα έλεγα ότι είδα κάτι που δεν περίμενα.

πριν 6 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν σβήνονται εκτός και αν αφαιρέσεις τα πάντα από όσες συσκευές έχεις δώσει δικαίωμα πρόσβασης, step by step. 

Προσωπικά καλή φάση που είδα που πήγα πέρυσι το καλοκαίρι :hehe::p Αλλά έχει minimum data σε εμένα γιατί πρέπει να έχεις ενεργό το "access to my location" στις ρυθμίσεις του GPS σου για να σου βγάλει κάτι αντίστοιχο. Και ναι, όποτε το είχα, είδα που πήγα. 

Δεν θυμάμαι ποτέ να έκανα κάτι τέτοιο. Πάντα από τον από την διαχείριση λογαριασμού τα έκλεινα ή διέγραφα ιστορικό, αλλά σίγουρα όταν εμπλέκονται πολλές συσκευές δυσκολεύουν τα πράγματα. Τώρα τα έχω όλα κλειστά για παράδειγμα και όπως είναι φυσικό κάποιες λειτουργίες δε λειτουργούν.

 

Επίσης κάτι πολύ απλό. Σκεφτείτε ότι αν δεν κρατούσαν δεδομένα τοποθεσίας για παράδειγμα τώρα δεν θα υπήρχε ενημέρωση για την κίνηση στους δρόμους στο Google Maps, καλύτερες και πιο γρήγορες διαδρομές, ώρες αιχμής στα καταστήματα, που βρίσκεται το κινητό σας από την στιγμή που το χάσατε για παράδειγμα και άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους! Προβληματίζομαι και εγώ πολλές φορές με το θέμα των δεδομένων μας εκεί πάνω στο...σύννεφο! Αλλά με μια απλή και λογική χρήση (και χωρίς πολλά πολλά πού ήμουν, με ποιους, τι έκανα και πώς αισθανόμουν) εγώ νιώθω ικανοποίηση με τις διευκολύνσεις που παρέχουν πολλές φορές αυτά τα "μπισκοτάκια"! Πρόσφατα για παράδειγμα έψαχνα για κάποια υπηρεσία και άρχισα να βλέπω στο ΦΒ διαφημίσεις που αφορούσαν αυτό που έψαχνα και μπορώ να πω πως με βοήθησε κιόλας! Προσωπικά το προτιμώ από το να βλέπω άσχετα πράγματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Πολλές φορές ψάχνω για κάποιο συγκεκριμένο θέμα στο Google, και έπειτα κάνω μια αρκετά πιο γενική αναζήτηση που θα μπορούσε να μου επιστρέψει ένα σωρό άσχετα αποτελέσματα αλλά όχι, μου επιστρέφει αυτό που θέλω να δω.

 

Πολλές φορές με εντυπωσιάζει κιόλας. Βέβαια όλα αυτά έχουν και κάποιο αντίκτυπο όσο αφορά την ιδιωτικότητα αλλά για να λειτουργήσουν πολλά από αυτά, και μάλιστα "σωστά" ώστε να επιστρέφουν τα αποτελέσματα που θέλουμε και όχι άσχετα, δεν γίνεται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απορούμε που ενας ιδιωτικός φορέας κάνει κάτι "νόμιμο"; ?

 

Όπως ανέφερε και ένας φίλος, ανταλλάσουμε την απολαβή των υπηρεσιών του εκάστοτε fb με την χρήση των κινήσεων και όσων στοιχείων δώσουμε ώστε το εκάστοτε fb να τα χρησιμοποιήσει για στατιστικούς σκοπούς ή και να τα πουλήσει, ίσως. 

 

Αυτά είναι γνωστά. Αν κάποιος δεν το δέχεται δεν γίνεται κάτι επ'αυτου. Είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις που παρέχουν υπηρεσίες υπό όρους! Δεν μπορούμε να θελουμε και την πιτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!

Link to comment
Share on other sites

https://www.telegraph.co.uk/technology/2018/09/20/google-admits-hundreds-companies-read-gmail-inbox/

 

Quote

Google is allowing hundreds of companies to scan people’s Gmail accounts, read their emails and even share their data with other firms, the company has confirmed. 

 

Quote

App developers can access Gmail data, including names, subject lines, message text and email signatures, to offer services such as price comparison, travel planning and market research. Most scanning is done by computers but some is performed by human employees who use them to check whether the AI is doing its job.

 

H google καλά κάνει ότι κάνει. Το θέμα είναι όλοι οι χρήστες να ξέρουν τι συμβαίνει γενικότερα στο διαδίκτυο. Καλά είναι τα terms of use αλλά κρύβουν 3 γραμμές σε 10 σελίδες σαβούρες. Άμα τα διαβάζαμε όλα, ούτε email δεν θα είχαμε προλάβει να δημιουργήσουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανε το 3-0 η Google με κενό ασφαλείας που είχε στο Google+, που είχε αποτέλεσμα να διαρεύσουν στοιχεία χρηστών.

 

Quote

A security bug allowed third-party developers to access Google+ user profile data since 2015 until Google discovered and patched it in March, but decided not to inform the world. When a user gave permission to an app to access their public profile data, the bug also let those developers pull their and their friends’ non-public profile fields. Indeed, 496,951 users’ full names, email addresses, birth dates, gender, profile photos, places lived, occupation and relationship status were potentially exposed, though Google says it has no evidence the data was misused by the 438 apps that could have had access.

https://techcrunch.com/2018/10/08/google-plus-hack/

 

Σε αυτή την περίπτωση η Google δεν εκμεταλλεύτηκε την προσβαση που έχει στα δεδομένα των χρηστών, αλλά δεν φρόντισε ούτε να τους προστατεύσει ούτε να τους ενημερώσει..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.