Jump to content



Κόλλα για μέταλλο;


Recommended Posts

Το μπόιλερ του ηλιακού θερμοσίφωνά μου το άνοιξα πριν λίγες μέρες για συντήρηση.

Στο στόμιο είχε σκουριές και το έξυσα με συρματόβουρτσα και γυαλόχαρτο (προσεκτικά).

Όμως τώρα δεν μπορώ να το στεγανοποιήσω...έχει διαρροή.

Το έχω ανοίξει - κλέισει 3 φορές, αλλάζοντας φλάτζα και προσθέτοντας και σιλικόνη στη φλάτζα και στα ύποπτα σημεία.

Δεν κατάφερα όμως τίποτα με αυτά, η διαρροή συνεχίζεται και δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος από ποιο σημείο προέρχεται γιατί είναι αδύνατον να το εντοπίσω (στενότης χώρου).

Οπότε λέω να το ξανανοίξω και στα 'ύποπτα σημεία' να βάλω κάποια κόλλα για μέταλλα, ή υγρό μέταλλο ή τέλος πάντων κάτι κατάλληλο γι αυτή την περίπτωση.

Έχετε κάποια κόλλα να προτείνετε;

Θα πρέπει να αντέχει στο νερό και στην υψηλή θερμοκρασία (εντάξει, κάτω από 100 °C  είναι λογικά η θερμοκρασία του νερού αφού...δεν βράζει...)

Έχετε δοκιμάσει καμία;

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικονη δεν προκειται να πιασει αν συνεχιζει και δακρυζει αυτο. Αδειασε τον πρωτα κλεινοντας την παροχη νερου και ξαναβαλε σιλικονη αφου το στεγνωσεις οσο πιο καλα μπορεις. Αλλα και παλι δε νομιζω οτι θα ειναι μονιμη λυση. Για αυτο που θες εσυ δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο, περιμενε βοηθεια απο πιο ειδικους :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιο ψάξιμο είμαι μεταξύ J-B Weld και Permatex Cold Weld.

Κι επειδή την J-B Weld δεν την βρίσκω σε μαγαζί κοντά μου καταλήγω στην Permatex Cold Weld που την βρίσκω σχετικά κοντά (Χαλάνδρι, εγώ είμαι Μαρούσι).

Ή η Permatex liquid metal filler.

Πιστεύω κάποια από αυτές κάνει, τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Αυτές δε τις έχω υπ οψιν αλλά νομίζω θα κάνει και η Bison η πλαστελίνη που είναι και αυτή εποξική.

Σε θερμοσίφωνα δεν έχω δοκιμάσει, αλλά εικάζω πως θα πρέπει να κρατήσει.

 

Edit,

Επίσης, φλαντζόκολλα (αυτή η μαυρη) δε παίζει να κρατήσει;;

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Το μπόιλερ του ηλιακού θερμοσίφωνά μου το άνοιξα πριν λίγες μέρες για συντήρηση.

Στο στόμιο είχε σκουριές και το έξυσα με συρματόβουρτσα και γυαλόχαρτο (προσεκτικά).

Όμως τώρα δεν μπορώ να το στεγανοποιήσω...έχει διαρροή.

Το έχω ανοίξει - κλέισει 3 φορές, αλλάζοντας φλάτζα και προσθέτοντας και σιλικόνη στη φλάτζα και στα ύποπτα σημεία.

Δεν κατάφερα όμως τίποτα με αυτά, η διαρροή συνεχίζεται και δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος από ποιο σημείο προέρχεται γιατί είναι αδύνατον να το εντοπίσω (στενότης χώρου).

Οπότε λέω να το ξανανοίξω και στα 'ύποπτα σημεία' να βάλω κάποια κόλλα για μέταλλα, ή υγρό μέταλλο ή τέλος πάντων κάτι κατάλληλο γι αυτή την περίπτωση.

Έχετε κάποια κόλλα να προτείνετε;

Θα πρέπει να αντέχει στο νερό και στην υψηλή θερμοκρασία (εντάξει, κάτω από 100 °C  είναι λογικά η θερμοκρασία του νερού αφού...δεν βράζει...)

Έχετε δοκιμάσει καμία;

 

Αυτά που θα σου πω προϋποθέτουν ότι σκοπεύεις να επισκευάσεις τη διαρροή και όχι να σφραγίσεις γενικώς το μπόιλερ.

Εννοώ ότι θα είναι στεγανό, αλλά θα μπορείς να το λύσεις αν χρειαστεί.

 

Με την δουλειά καθαρισμού που έκανες βλέπεις να έχεις πληγώσει την επιφάνεια πάνω στην οποία κάθεται η φλάντζα?

Αν ναι, τότε θα την "στοκάρεις" με την Permatex και αφού τραβήξει θα την τρίψεις να έρθει η επιφάνεια και πάλι επίπεδη.

 

Αν όμως δεν βλέπεις στις επιφάνειες που πατάει η φλάτζα τίποτε τόσο "συγκλονιστικό" που να δικαιολογεί την μη στεγανοποίηση, τότε είναι πολύ πιθανόν το πρόβλημά σου να είναι στην "βάση" της φλάτζας (εκεί που κάνει το λαιμό και συναντά το καζάνι) 

Τότε μπορείς να πάρεις είτε την Permatex και απλά να την αλείψεις περιμετρικά στην ύποπτη περιοχή, είτε να πάρεις την πλαστελίνη της Bison που  είπαν τα παιδιά και να σφραγίσεις την ύποπτη περιοχή.

 

Πάντως θα βοήθαγε να βάλεις και καμιά φωτογραφία (να φαίνεται ε! ) για να δούμε αν υπάρχει και κάτι άλλο που θέλει προσοχή ! :)

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω πληγώσει την επιφάνεια στην οποία κάθεται η φλάτζα αφού η σκουριά ήταν κι εκεί.

Όμως απ' όσο βλέπω (καθώς λίγα πράγματα μπορεί να δει κανείς εκεί) η διαρροή γίνεται πριν τη φλάτζα, άρα η φλάτζα κάνει σωστά τη δουλειά της.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Οι κάδοι έχουν πάχος περίπου 2.5 χιλιοστά οπότε αν η σκουριά έχει φάει το μέταλλο δεν νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά και μόλις ζεσταθεί αυξάνεται η πίεση στον κάδο και θα έχει πάλι διαρροή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, ελπίζω να έχετε άδικο.

Θα το προσπαθήσω και βλέπουμε.

Τελικά πήρα την Durostick εποξειδική κόλλα σε μορφή στόκου.

Έχω αδειάσει τελείως το μπόιλερ και περιμένω να στεγνώσει για να εφαρμόσω την κόλλα.

Τα σημεία που θα μπει έχουν και σκουριά που 'ναι αδύνατον να καθαριστεί ενώ κανονικά η κόλλα πρέπει να μπει σε καθαρή επιφάνεια χωρίς σκουριά.

Τέσπα δοκιμάζω και βλέπω.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι στα σημεία που θα μπει η κόλλα (επειδή εκεί που είναι δεν μπορώ να τα ξύσω) να βάλω αναγωγέα σκουριάς FARREN RUGINOX:

'μετατρέπει τη σκουριά σε μέταλλο'.

Τi λέτε; Το 'χετε χρησιμοποιήσει;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να βάλω φωτογραφία, μια μαύρη τρύπα θα δείτε τίποτα άλλο.

Εδώ δεν βλέπω εγώ τίποτα, πόσο μάλλον η φωτογραφική μηχανή.

Να ξύσω δεν μπορώ, έχει μπόλικη σκουριά και μάλλον θα πετύχω πολύ λίγα πράγματα με ξύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Δεν έχει νόημα να βάλω φωτογραφία, μια μαύρη τρύπα θα δείτε τίποτα άλλο.

Εδώ δεν βλέπω εγώ τίποτα, πόσο μάλλον η φωτογραφική μηχανή.

Η σκουριά δεν είναι στο χείλος εκεί που ακουμπάει η αντίσταση; πως δεν θα δείξει η φωτό;

Resistance-Explode.jpg ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΦΩΤΟ.jpg

 

Λες ότι η διαρροή είναι πριν τη φλάντζα, έχεις καταλήξει που;

Έιναι 2ης η 3ης ενεργείας; Έχει διαρροή πχ. το κλειστό κύκλωμα τον καθρεπτών; Δεν μας έχεις πει τίποτα, στο γενικό μας έχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5ae34e55bcb77_diatomi_iliakou1.thumb.png.c16952374a2ae6dbb8c1cdb3df3f2fbc.png5ae34e5201c4b_diatomi_iliakou2.thumb.png.107b0a8796634d7f90323022f3c8f0a7.png

Ναι σόρι παιδιά έχετε δίκιο αλλά το σημείο που είναι η σκουριά είναι αδύνατον να το δω και αδύνατον να το φωτογραφίσω.

Και στα δύο σχεδιαγράμματα απεικονείζεται με κόκκινες τελίτσες.

Πιστεύω τώρα είναι κατανοητό.

 

 

πριν 43 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

1 Βγάλε τελείως την σκουριά

2 φτιάξε καινούρια φλάντζα από λάστιχο 3-4-5 χιλ

 

1. Εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις, :D πώς στο καλό να τη βγάλω από αυτό το σημείο;

2. από τι λάστιχο εννοείς να φτιάξω φλάτζα; Πάντως αν δεις το σχέδιο η φλάτζα δεν έχει σχέση με το σκουριασμένο σημείο (το οποίο υποψιάζομαι ως σημείο διαρροής).

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Είχε άλατα μέσα; Πιθανόν στο σημείο που δείχνεις είναι η κόλληση του στόμιου πριν την φλάντζα. Αν δεν πετύχει ρώτα κανέναν σιδερά μήπως επισκευάζεται μιας και για κάδο χρειάζονται πάνω από 200 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Για την φλάντζα χρησιμοποιείσαι αυτή την σιλικόνη. Την χρησιμοποιούσαμε σε βιομηχανικού τύπου λέβητες 3-4 τόνων για την στεγανοποίηση/κατασκευή φλάντζας με 100% επιτυχία στην εφαρμογή και ποτέ δεν έσφαλε ως υλικό.

Το σημείο της διαρροής αν είναι όντως αυτό που δείχνεις πολύ δύσκολα θα επισκευαστεί χωρίς να κοπεί το εξωτερικό περίβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το κόλλησα με Durostick εποξειδική κόλλα σε μορφή στόκου, 3 στρώματα.

Από την Πέμπτη που τον έβαλα πάλι σε λειτουργία, δείχνει να δουλεύει μια χαρά!!!

Καμία διαρροή!

Θα τον παρακολουθώ για κάνα μήνα, ελπίζω να είναι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως διορθώθηκε η διαρροή που αναφέρω.

Όμως υπάρχει (από παλιά) και διαρροή στο δεύτερο κύκλωμα, του κυκλώματος του συλλέκτη (όπου κυκλοφοράει το αντιψυκτικό).

Κι απ' ότι έχω διαπιστώσει αυξάνεται.

Εκεί δεν μπορώ να κάνω κάτι, έτσι δεν είναι;

Υποψιάζομαι ότι είναι στις 4 γωνίες του συλλέκτη επειδή και στις 4 φαίνεται να έχει σκάσει το χρώμα και να έχει χρωματσιτεί μπλε (μπλε είναι και το χρώμα του αντιψυκτικού, οπότε μάλλον αυτό το μπλε είναι αντιψυκτικό που διέρρευσε...).

Πάντως όσο και να τα παρατηρώ αυτά τα σημεία είναι συνεχώς στεγνά.

Υποθέτω ότι η διαρροή είναι πολύ μικρή και εξατμίζεται και πολύ γρήγορα λόγω υψηλής θερμοκρασίας.

Εδώ βλέπετε την άνω αριστερή γωνία και το σημείο που υποψιάζομαι (κόκκινο βέλος).

Σε όλες τις γωνίες, επαναλαμβάνω, συμβαίνει το ίδιο.

 

DSC-0109.thumb.jpg.caeb908daa19ee1ce514d6bacf1df615.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.