Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Ρε παίδες είναι η τρίτη φορά που με καλούν για μετεκπαίδευση για τρίτη φορά! Τι στο καλό;

 

Επίσης υπάρχει κάπου γραπτό το τι ισχύει για τις άδειες την πληρωμή από την εταιρεία κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε και σε μενα να με καλεσουν 3 φορες μαλιστα οι 2 τελευταιες ηταν μεσα σε ενα χρονο!

Η καλυτερη λυση ειναι να πας απο την στρατολογια της περιοχης σου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Η καλυτερη λυση ειναι να πας απο την στρατολογια της περιοχης σου.

Η καλύτερη λύση για να μη με ξανακαλέσουν ή για τις απορίες μου; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Η καλύτερη λύση για να μη με ξανακαλέσουν ή για τις απορίες μου; :p

Kαι για τα 2 :hehe:

Την τριτη φορα που μου ηρθε ειδοποιηση πηγα στην στρατολογια τους ειπα οτι 2 φορες στην ιδια χρονια και οτι εχω δικη μου δουλεια.

Εκανε κατι χαρτια ο αξιωματικος επιτοπου και μου λεει αν δεν ερθει αλλο χαρτι δεν θα πας, δεν ηρθε και ετσι δεν πηγα την τριτη φορα.

Και το ποιο σημαντικο ειναι οτι δεν ξαναρθε χαρτι ποτε ουτε με ενοχλησαν απο κει και περα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

3 και 5 χρονια μετα απο την απολυση με καλεσαν οσο για το χαρτι 20 χρονια τωρα και ακομα ειναι πρασινο...

Και κατι πηρε το ματι μου σημερα οτι 48 ετων αλεξιπτωτιστης με ειδικοτητα ανιχνευτης τον καλεσαν μεσα.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πριν 13 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ωραία φαίνονται, εμείς είχαμε κάτι χάλια τότε.

 

Φανταστείτε πλάκα που θα πάθουν οι καραβανάδες με τα νέα άρβυλα .

Φαίνονται  σαν καστόρινα και άρα δεν θα χρειάζονται γυάλισμα .

πριν 11 ώρες, το μέλος alexcrx έγραψε:

ωραια το 2018 καταφεραμε να φτιαξουμε αρβυλα!!!!!!!!!!!!!!

 

Ο στρατός πάντα είναι μπροστά στην τεχνολογία , και σιγά μην κατάφεραν να τα φτιάξουν .

Από το 2014 το παλεύουν να τα φτιάξουν http://newpost.gr/politiki/405741/xrysa-plhrwname-ews-twra-arbyla-poy-htan-trypies-barkes  και μπορεί και νωρίτερα .

Πάντως στο βίντεο που ανέβασε ο Lakisss  ακόμα τα παλιά τα μαύρα φτιάχνουν , άρα τα νέα θα αργήσουν και άλλο , μπορεί το 2028 . 

Και βέβαια όπου υπάρχει δουλειά στο δημόσιο υπάρχουν και οι σχετικές ένδειξις για σκάνδαλα   https://www.militaire.gr/σκανδαλο-αρβυλα-ποιοι-με-το-έτσι-θέλω/

Έγινε επεξεργασία από GEORGIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος ιδιώτης έχει ακόμα απόθεμα σε πρώτη ύλη για τα μαύρα άρβυλα, θα βρεθεί ένας υπουργός, γωνστός, παρα το υπουργώ κλπ. που θα διατάξει το οποιοδήποτε δημόσιο εργοστάσιο να μην παράγει το κερδοφόρο για αυτό, αλλά για τον ιδιώτη. Μέχρις εξαντλήσεως των αποθεμάτων.

 

Αν αρχίσει φυσικά το δημόσιο, με υπογραφή, να παράγει ας πούμε την πρώτη ύλη, και να στερήσει το κέρδος από τον παραπάνω ιδιώτη, τότε μάλλον την άλλη μέρα, θα έχουμε χούντες, απολυταρχικά καθεστωτα, περιορισμό της ελευθερίας του ατόμου, και θα βγεί και ο Νονός IV.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, χαίρομαι που επιτέλους αναβαθμίστηκαν (αν και υποψιάζομαι μόνο για τους μόνιμους, όχι τους κληρωτούς), αλλά εγώ εκπλήσσομαι που τυγχάνει τόσο μεγάλης αποδοχής το εγχείρημα. Είναι δραστηριότητα τόσο μεγάλης προστιθέμενης αξίας για το στράτευμα η κατασκευή άρβυλων; Είναι αποτελεσματική χρήση των πόρων των ΕΔ να διατηρούν βιομηχανία ένδυσης και υπόδησης;

 

Αυτά είναι κατεξοχήν πράγματα που μπορούν εύκολα να τα προμηθευτούν από ιδιώτες με συγκριτικά ευτελές κόστος, δίνοντας έμφαση σε πιο ουσιαστικές δραστηριότητες. Τα στελέχη που έχουν εμπειρία στο αντικείμενο ας εξαντλήσουν την αυστηρότητά τους στη διεξαγωγή διαγωνισμού και επιλογή αναδόχου για την προμήθεια.

 

Οι γείτονες κατασκευάζουν άρματα, κορβέτες, υποβρύχια και πυραυλικά συστήματα και εμείς αφιερώνουμε χρόνο και χρήμα σε ρούχα και παπούτσια -και το αναγάγουμε και σε μείζον θέμα. :hmm:

  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

αν θέλανε θα μπορούσανε να κάνουν πολλά πράγματα στο στρατό.

  1. Να εκμεταλλευτούν τις ειδικές δυνάμεις και τα ΟΥΚ και να εκπαιδεύσουν όλους μόνιμους και κληρωτούς στις πολεμικές τέχνες και όχι να κάνουν οπλασκήσεις και άλλες τέτοιες μπούρδες.
  2. Να επαναφέρουν την μόμα για να φτιάχνει δρόμους σε χωριά και νησιά.
  3. Να χρησιμοποιηθεί το paintball σαν εξομοιωτής πολέμου.

Αντα αυτού έχουν κάνει τη ΣΜΥ υπηρέτη στους μετανάστες, αντί να φυλάνε τα σύνορα σε Έβρο και νησιά.

Να μην πω για αυτούς που είναι σε γενικές θέσεις στο ΝΑΤΟ κτλ και είναι κάθε μέρα στα ΚΑΑΥ και το αερίζουν ?

απο φιγούρα ποιος μας πιάνει στην ουσία 0 στο πηλίκο ?

 

 

Θα μας φάνε λάχανο οι Τούρκοι έτσι και κάνουν ντου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος xaris2335 έγραψε:

Να εκμεταλλευτούν τις ειδικές δυνάμεις και τα ΟΥΚ

Δηλαδη ?

btw ιδιο αρμα που κερασε κρασακι στον στρατηγο εκανε περσι πετυχημενη (παγκοσμιο ρεκορ ) βολη

στα 6 χιλιομετρα και ξαναγραφουν οι γερμανοι το user manual απο την αρχη... :p

 

Και να μην πω τι θα μας κανουν οι τουρκοι δεν με παιρνει να πω τετοια λογια στο forum :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον έβρο τον ξέρω καλά καλύτερα και απο την παλάμη του χεριού μου και έχω πάει σε διάφορες περιοχές δίκαια,ορμένιο,δορίσκο,καβύλη,λαγό,Αλεξανδρούπολη,Ορεστιάδα,Διδυμότειχο κτλ Σε αντίθεση με κάτι γιωτάδες του ΓΕΣ που ζούνε στο μικρόκοσμο της Αθήνας.

Τράβα να σε ενημερώσουνε οι στρατηγάρες και οι ταξίαρχοι, αυτοί είναι η δουλειά τους άλλωστε  να είναι κοντά στου Έλληνες και τα ελληνόπουλα που πάνε στο στρατό για να υπηρετήσουν την πατρίδα και όχι να βγάλει το κάθε κόμπλεξ του ο κάθε μακάκας?

Άντε να κάνουν κανα ρουσφετάκι σε κανα ιό περιφερειάρχη ή πολιτικού να συνεχίσουν να παίρνουν τα 2 χίλιαρα και τα 3 χίλιαρα 

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
Link to comment
Share on other sites

Και ο στρατος ειναι ενας μικροκοσμος της κοινωνιας μας, οσο αναφορα το ρουσφετι υπαρχουν αξιωματικοι που δεν δεχονται να πεσει τηλεφωνο.

Αλλοι παλι εχουν παει σπιτι τους γιατι δεν εγιναν υπηρετεςτου συστηματος, αυτους τους αξιωματικους να σκεφτεσαι και να θυμασαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Και ο στρατος ειναι ενας μικροκοσμος της κοινωνιας μας, οσο αναφορα το ρουσφετι υπαρχουν αξιωματικοι που δεν δεχονται να πεσει τηλεφωνο.

Αλλοι παλι εχουν παει σπιτι τους γιατι δεν εγιναν υπηρετεςτου συστηματος, αυτους τους αξιωματικους να σκεφτεσαι και να θυμασαι.

Επειδή έχω καταλάβει πολύ καλά πως λειτουργεί ο στρατός σε πληροφορώ ότι αυτοί οι "μάχιμοι" είναι πολύ λίγοι.

Εγώ ένα πράγμα δεν χώνευα και δεν χωνεύω τους γιωτάδες που κοιτάνε να τη βγάλουν λούφα και παραλλαγή.

Έλα όμως το σύστημα προωθεί σε θέση στρατηγού αυτούς που έχουν καλές σχέσεις με πολιτικούς και όχι τους μάχιμους ?

Έχω φιλαράκι που είναι ταγματάρχης παιδικός φίλος και είναι 100% μάχιμος και άξιος Αξιωματικός σέβεται τον στρατιώτη και έχω και έναν άλλον ο οποίος κοιτάει να τη βγάλει λούφα και παραλλαγή και είναι μέσα στα ρουσφέτια αυτόν τον κόβω να γίνεται στρατηγός. ?

Ενώ ο άλλος ο μάχιμος δυστυχώς θα είναι πάντα στην απέξω γιατί αυτοί που πάνε και υπηρετούν στον Έβρο θεωρούνται ανεπιθύμητοι αυτό έχω καταλάβει σε αυτή τη χώρα. Άλλο αν η καρδιά του στρατού χτυπά στον Έβρο.

Συν το ότι κάποιοι γαλουχίζουν τα παιδιά τους με την ιδέα ότι οι στρατιώτες είναι υπηρέτες δικοί τους και τους κάνουν ότι θέλουν.

Υπηρέτης δεν είναι κανένας στρατιώτης τα παιδιά πάνε να υπηρετήσουν την πατρίδα και μόνο την πατρίδα και όχι να γίνουν υπηρέτες κάποιων οι οποίοι έχουν απωθημένα απο τη σχολή της Ευελπίδων. ;)

         Εἷς οἰωνὸς ἄριστος, ἀμύνεσθαι περὶ πάτρης 

troy-poster.jpg

Κάποτε ο στρατός δούλευε ρολόι τώρα τον έχουν διαλύσει με τα ρουσφέτια και τις δημόσιες σχέσεις. ?

Και αυτά δεν είναι λόγια δικά μου, αλλά λόγια αξιωματικού που ήταν στο στρατό.

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Απο δευτερα με ξεχνατε , το καθυστερησα οσο δεν τραβαγε αλλα πλεον πρεπει να μπω και γω . 

Αν κανεις λαμπητης ειναι απο ροδο , θα εκτιμουσα πληροφοριες για το νησι . 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.