Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

22 minutes ago, jamesbond said:

Και εγώ εμπειρίες θέλω να μάθω

Με τα δεδομένα που έχεις θέσει μέχρι τώρα οι εμπειρίες λένε ότι δεν πρέπει να πας εκεί που σκέφτεσαι. Από εκεί και μετά οι μεταθέσεις είναι τεχνικές λεπτομέρειες που δεν ενδιαφέρουν και τόσο πολύ. Άλλωστε πάνω απ' όλα είναι οι ανάγκες της υπηρεσίας, που σημαίνει ότι μπορεί να ξεμείνεις στον Έβρο μέχρι να απολυθείς (σπάνιο βέβαια για έφεδρο)...

 

Link to comment
Share on other sites

το θεϊκό τις υπόθεσης είναι ότι ο αδερφός μου παρουσιάζεται μεγάλο πεύκο τον άλλο μήνα και θα βγει τίποτα ι3 - ι4 επειδή έχει

https://en.wikipedia.org/wiki/Wolff–Parkinson–White_syndrome

θες να κανονίσουμε να πας εσύ στη θέση του?

@jamesbond

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος jamesbond έγραψε:

Πεν,λυβ και τ/πεν τι είναι? 

 

 

On 12/15/2016 at 4:40 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Ως ενήλικος που είσαι, βρες ένα τηλέφωνο στρατολογικού γραφείου και μίλα με κάποιον εκεί για να σου λύσει τις απορίες σου.

 

Το επόμενο μήνυμα σου πρέπει να ξεκινά με εσένα να παραθέτεις τις πληροφορίες που σου έδωσαν στο στρατολογικό γραφείο.

https://lmgtfy.com/?iie=1&q=λυβ+ειδικες+δυναμεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος jamesbond έγραψε:

3 ειδών πουλαδων υπάρχουν στατικου,δαφνοπουλαδα και αστεροπουλαδα υπάρχουν άλλες? 

Υπάρχουν και αυτές Freerange8.jpg

 

Θα σοβαρευτείς ή θα συνεχίσεις το βιολί σου; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου μιας και μόλις απολύθηκα:

 

παρουσιάστηκα 11/1 Αυλώνα για να υπηρετήσω 20ήμερη θητεία με εξαγορά.

Κατ'αρχάς όντας εξ'αναβολής (ανυπότακτος από το 2011 ήμουν απλά έκανα διακοπή ανυποταξίας με το τη συμπλήρωση του 35ου έτους ηλικίας ώστε να έχω το δικαίωμα εξαγοράς) μπήκαμε μαζί με κάθε καρυδιάς καρύδι (πολλούς ρομά κλπ.) που απλά ήθελαν να πάρουν αναβολή ή i5.

Είχα μελετήσει όλα τα φόρα και είχα όλο τον κατάλληλο εξοπλισμό, αλλά το βασικό είναι ότι βρεθήκαμε μια ομάδα 7 ατόμων οι οποίοι βγάλαμε τις μέρες άνετα (και ελπίζω να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο!).

 

Στα μειονεκτήματα ότι μπήκα με 15-20 πόντους χιόνι και η θέρμανση λειτουργούσε ελάχιστες ώρες οπότε όλοι αρρωστήσαμε, εγώ μάλλον πιο βαριά από τους άλλους. Ενώ σκεφτόμουν να κάτσω όσο περισσότερο γίνεται ώστε να γλιτώσω χρήματα + να δω που θα έρθει η μετάθεσή μου (μιας και λόγω PhD θα ήταν θεωρητικά Αθήνα), έχοντας κάνει και τα χαρτιά μου για κατ'εξαίρεση μετάθεση, αποφάσισα ότι καλύτερα να εξαγοράσω το συντομότερο δυνατόν να τελειώνω μια ώρα αρχύτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, honda22 said:

Πόσο πήγε το μαλλί δεν μας λες.

810 ο μήνας είναι.

Λόγω θανόντος γονέα υπηρετώ 8μηνη, οπότε υπηρεσία 20 μέρες βγαίνει εξαγορά 7 μηνών 10 ημερών.

7.33 * 810 = 5937

Υπάρχει και η δυνατότητα καταβολής σε 3 ετήσιες δόσεις (4 για τους 9μηνους), οπότε at the moment πλήρωσα 1980 έουρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

Στα πόσα χρόνια δεν χρωστάς τίποτα

Με το που γεννιέσαι στην ελλάδα, πλέον, χρωστάς 35 χιλιάρικα φιλαράκι. Α, ώπα, για το στρατό λες :p Υποτίθεται ότι μέχρι τα 45 παρουσιάζεσαι στο στρατό. Μετά απαλλάσσεσαι υποθέτω. Στο ενδιάμεσο, βέβαια, έχεις το θέμα ότι θεωρείσαι ανυπότακτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, l2phile said:

Στα πόσα χρόνια δεν χρωστάς τίποτα; Ή δεν παίζει τέτοιο σκηνικό;

Στα 45 παύεις να έχεις την υποχρέωση στράτευσης και αίρονται οι διάφορες κυρώσεις.

 

Ο μόνος τρόπος να το κάνεις χωρίς ανυποταξία είναι να γίνεις Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού (7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό ή 11 χρόνια διαβίωσης).

Σε αυτή την περίπτωση έχεις υποχρέωση 6μηνης θητείας αλλά επιλέγεις εσύ το πότε θες να πας, σε περίπτωση που είσαι >35 ετών μπορείς να υπηρετήσεις τις 20 ημέρες και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο από τους 6 μήνες.

 

Αυτά σύμφωνα με τον παρόντα νόμο, δυστυχώς οι στρατολογικοί νόμοι αλλάζουν κάθε 1-2 χρόνια πλέον και δύσκολα μπορείς να παρακολουθήσεις τις εξελίξεις.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.