Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Φιλε μου καλυτερα να το ξανασκεφτεις και να παρακαμψεις την κ@υλα που εχεις  στο μυαλο σου ..

Και να πας να κανεις την 9μηνη θητεια σου οσο χαλαρα ειναι αυτη τη στιγμη, να περασεις οσο το δυνατον καλυτερα γιατι θα ειναι οι τελευταιες σου διακοπες.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cna said:

Σκέψου μόνο ότι το Πυροβολικό είναι Όπλο ενώ το Τεχνικό και οι Διαβιβάσεις Σώματα...

η μόνη εκπαίδευση που πέρασα στο ΚΕΠΒ ήταν να μάθω να κοιμάμαι μεσημέρι :hehe: Επίσης έπιασε λοχίας παιδί από το θάλαμο με 1,5 λίτρο ρακή, και απλά ήρθε μετά από 2 λεπτά με μπουκαλάκι 0,5l για να του το γεμίσει. Τώρα, δεν μπορώ να σκεφτώ πόσο πιο χαλαρά μπορεί να είναι στο ΚΕΤΧ και στο ΚΕΔΒ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, deninho said:

η μόνη εκπαίδευση που πέρασα στο ΚΕΠΒ ήταν να μάθω να κοιμάμαι μεσημέρι :hehe: Επίσης έπιασε λοχίας παιδί από το θάλαμο με 1,5 λίτρο ρακή, και απλά ήρθε μετά από 2 λεπτά με μπουκαλάκι 0,5l για να του το γεμίσει. Τώρα, δεν μπορώ να σκεφτώ πόσο πιο χαλαρά μπορεί να είναι στο ΚΕΤΧ και στο ΚΕΔΒ.

Τρεις μέρες αξύριστος ο Τεχνικάριος κολλητός (πριν από 15+ χρόνια) και κανείς δεν του είπε τίποτα. Αντίθετα ως ΥΕΑ στον Αυλώνα μόνο που δεν μας περνούσαν με βαμβάκι κάθε πρωί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jamesbond said:

Γιατί να μην αξιοποιήσω αυτούς τους 9 μήνες και να μάθω και τίποτα από τις ειδικές δυνάμεις

Για να καθίσουν να ασχοληθούν με κάποιον στις ΕΔ θα πρέπει αυτός ο κάποιος να έχει και κάποια υποδομή. Δεν είναι τυχαίο που ξεκινούν οι πορείες και οι δοκιμασίες πριν καν την ορκωμοσία...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος jamesbond έγραψε:

Γιατί να μην αξιοποιήσω αυτούς τους 9 μήνες και να μάθω και τίποτα από τις ειδικές δυνάμεις

Και στο πεζικο τη θα κάνω να κάθομαι όλοι μέρα

Κάμψεις και ελξεις με δυσκολεύουν περισσότερο

Πήγαινε ΟΥΚ, θα γίνεις και άσσος στο κολύμπι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, jamesbond said:

Γιατί να μην αξιοποιήσω αυτούς τους 9 μήνες και να μάθω και τίποτα από τις ειδικές δυνάμεις

Και στο πεζικο τη θα κάνω να κάθομαι όλοι μέρα

Κάμψεις και ελξεις με δυσκολεύουν περισσότερο

Αφου δεν τα πας καλα με τα αθληματα, σε δυσκολευουν οι καμψεις και οι ελξεις και απο οτι καταλαβα δεν το εχεις οταν εισαι υπο ψυχολογικη πιεση...καλυτερα να μην πας εκει που λες. Ασφαλως και εισαι ελευθερος να δηλωσεις οπου θελεις. Η επιλογη ειναι δικη σου. Πιστευω ομως οτι καλυτερα θα ηταν ο καθενας απο εμας να μπορει να καταλαβαινει τι μπορει να κανει και τι οχι. Τι ειναι το καλυτερο για τον εαυτο του. 

 

Και εσεις οι υπολοιποι παιδια...αφηστε τον ανθρωπο να λεει οτι θελει και ας παει οπου θελει. Ετσι και αλλιως αν δεν αξιζει απλα δεν θα περασει. Μην ασχολειστε, ειναι ματαιο. Λυσαμε ολα μας τα προβληματα στους υπολογιστες μας και το χομπυ μας και γενικα στη ζωη μας και το μονο μας προβλημα ειναι που θελει να παει ο φιλος μας και τι θα γινει...οκ. Ας παει οπου θελει και ας κανει οτι θελει. Ευχομαστε το καλυτερο.

 

Καλη συνεχεια σε ολους. :)

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην αξιοποιήσω αυτούς τους 9 μήνες και να μάθω και τίποτα από τις ειδικές δυνάμεις
Και στο πεζικο τη θα κάνω να κάθομαι όλοι μέρα
Κάμψεις και ελξεις με δυσκολεύουν περισσότερο


Μπορείς να δηλώσεις κ ΕΛΔΥΚ. Είναι λίγο πιο τσίτα και μαθαίνεις κ κάτι περισσότερο από αλλού.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, jamesbond said:

Δεα όχι δεν θέλω να γίνω

@kuza έφτιαξα και άλλο και ξαναπηρα Ban το καταλαβαινουν απο την ip 

Νομίζω υπάρχει και το forum thoiteia αλλά δεν απαντάει κάνεις εκεί μέσα

ρε φιλε να σου στειλω λογαριασμο μου που εχω απο το 11 δεν θα σε παρει χαμπαρει κανεις.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαίνω γιατί να σοβαρευτούμε όταν αναζητάει ειδικές δυνάμεις που το trolling πάει σύννεφο εκεί..ειναι μέρος της απάντησης του:) αν τσαντιζεται με τα τόσο απλά, δε θέλω να σκεφτώ τι φυλακή θα πέσει στον στρατό.

 

Διονύση στο κεπβ που πήγα και γενικά στο πυροβολικό που πολύ το αγαπώ(τραγούδι)

μας είχαν σούζα και δε μάθαμε τι σημαίνει ξεκούραση.

δε ξέρω αν άλλαξαν τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

Διονύση στο κεπβ που πήγα και γενικά στο πυροβολικό που πολύ το αγαπώ(τραγούδι)

μας είχαν σούζα και δε μάθαμε τι σημαίνει ξεκούραση.

δε ξέρω αν άλλαξαν τα πράγματα..

Πέρσι το Μάιο που ήμουν Θήβα τα πράγματα ήταν λίγο πιο αυστηρά από τις κατασκηνώσεις του ΤΥΠΕΤ. Απ'ότι μου έλεγε και ο γαμπρός μου, μάλλον έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα. Για μετά το κέντρο δε θα μιλήσω γιατί δεν είναι γενικό και ότι πω ισχύει μόνο για την πυροβολαρχία που ήμουν

Link to comment
Share on other sites

@deninho

@GoMaR

Θηβα Φλεβαρη 2011 που παρουσιαστηκα (ΚΕΠΒ), ηταν καπου στη μεση τα πραγματα. Ειχε πεσει μια κλασικη επιδημια , και 500 (out of 1000κατι ) ατομα ημασταν αναρρωτηριο με πυρετους κλπ (για κανα πενθημερο). <---- Ζαχαρη :p 

Εκανα πρωτη φορα μπανιο με ζεστο νερο εκει. Γιατι επανω, επρεπε να πας 3 το ξημερωμα για να'χει ζεστο νερο. Το εκανα μια φορα αυτο!!

 

Απλα δε μαθαμε τιποτα. Μονο πως να φοραμε την εξαρτηση μαθαμε :p

Και ενω οι μισοι ηταν αρρωστοι , και επεφτε πανω στην (μια και μοναδικη) βολή, ειπαν "οσοι κανατε βολη, κανατε". Δεν επαναπρογραμματιστηκε ξερω γω, γιατι οι μισοι δεν ειχαμε κανει τιποτα.

Oh well... Λυση αρμολογηση επισης, εμαθα στη μοναδα. Δε ξερω αν εγινε κατι οσο ημουν στο αναρρωτηριο (λογικα θα εγινε).

Πρεπει να ειχε και 1-2 πεζοποριες, σαν εκδρομη στην εξοχη εμοιαζε :hehe: . Απλα ψοφοκρυο. Τιποτα αλλο δε μου'χει μεινει απο εκει.

 

Για τη μοναδα , ισχυει οτι πρεπει να εισαι και λιγο τυχερος, να τυχεις σε καλο ΔΙΚΑ κλπ, και παντου θα υπαρχει ενας τυπος που θα φιδιαζει,θα θες να τον βαρεσεις κλπ κλπ :p  Θα υπαρχει ο καψιμιτζης που θα κλεβει τα αντερα του, και ο ΕΠΟΠ που θα θες να του αδειασεις το τζι-τρια στο κεφαλι :p 

Σταθηκα τυχερος γιατι Αλεξανδρουπολη οπου υπηρετησα (174 ΜΕΑ/ΑΠ) , ηταν σε μοναδα που πολλοι την θεωρουσαν "βυσματικη*" μετα απο το περασμα ενος Διοικητη, οπου, τους εδινε ΤΑΕ 1 τα μεσανυχτα :hehe: Και οχι , δεν ημουν στην πολη μου (Θεσσαλονικη εμενα τοτε). Οποτε δεν ειχα διανυκτερευσεις και αλλα τετοια σχετικα. 

Μαλλον ετυχα στον καλυτερο δυνατο Διοικητη.

Πρεπει να ημουν και η τελευταια σειρα που δε περνουσε ΣΠΕΝ ή υπηρχε μια παυση σε αυτου του ειδους την εκπαιδευση. Γιατι οι επομενοι περασαν κανονικα. Δε θυμαμαι αν περνουσαν πριν απο εμας (σειρα 314).

Παντως ολα τα κουλα του στρατου, τα περασαμε ακομη και  σε "βυσματικη" μοναδα. Αλλωστε τι στρατο θα καναμε αν δε τα περνουσαμε; :haha: 

 

*Τωρα ειδα οτι ειχα αναφερει και παλιοτερα οτι δεν ειχε η μοναδα ΜΟΥ (3 ηταν στο στρδ) σκοπια. Χεχε! :p Τις ειχαν οι αλλες 2 μοναδες! 

Βεβαια ολα αυτα πριν δεν ισχυαν , καθως δεν ειχαν "κοπει" καποιες σκοπιες (ειχαν μεινει πλεον πυλη και απ.οπλισμου). Ειχε και υπερυψωμενες κλπ και κανανε ολοι κανονικα.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

@jamesbond Όταν ήμουν 17 και αρκετά γυμνασμένος, ψηνόμασταν άγρια με έναν ξαδελφό μου επειδή βλέπαμε και ένα παληκάρι που ήταν στα αλεξίπτωτα. Ο τύπος ήταν λίγο κοντός αλλά ήταν σιδερένιος, τελείως ράμπο, αναβολικά αλλά όχι τούμπανο, γράμμωση φουλ. Και αφού του πρήξαμε τα @@ με το τί κάνουν και πώς είναι και Μεγάλο Πεύκο και M16 και αν θα τις βγάζουμε τις ασκήσεις και αν θα την παλέψουμε και αν πέφτει καψόνι και πόσα χλμ είναι η πορείες και μα μου σου του, μας είπε: για να πας εκεί και να είσαι με μάχιμη μονάδα (γιατί υπάρχουν και "γιωτάδες" και εκεί, κοινώς μέσα) αυτά δε θα έπρεπε καν να τα ρωτάμε (και τώρα ρωτάς εσύ). Αν έχουμε αμφιβολίες για το πώς θα είναι και μήπως δεν την παλέψουμε, μην πάμε καθόλου πρασινομπερέδες. Και αυτό θα σου προτείνω κι εγώ. Βάλε να πας το πολύ πεζοναύτες, κάνουν κι αυτοί αρκετή προπόνηση, αλλά όχι τόσο hardcore όσο οι πράσινοι κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.