Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Με επιδόσεις γραφικών πάνω από ΜΧ250 όπως δείχνει το θέμα θα ασκούσε πίεση και στην πράσινη.

Δεν μπορεί να πάει εντελώς κόντρα στην πράσινη, μιας και πολλά Laptops θα παίξουν με Nvidia Max-Q λύσεις.

 

Στο notebookcheck τρώνε κράξιμο για το τεστ τους

Asus Zephyrus G14 Ryzen 9 GeForce RTX 2060 Max-Q Laptop Review: Kicking Core i9 to the Curb - NotebookCheck.net Reviews

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα να πάει κόντρα όσο να χτυπήσει τον συνδυασμό intel + MX150/250/350 χωρίς την ανάγκη πρόσθετων γραφικών.

Αυτό για τους OEM είναι λεφτά στην τσέπη. Έτσι κερδίζονται design wins και άρα ευρύτερη αποδοχή/υποστήριξη.

 

Μπορεί βέβαια αυτά που λέω να έρχονται καθώς λογικά θα δούμε ακόμα πολλά μοντέλα βασισμένα σε αυτά τα APUs.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Efialtis έγραψε:

Δεν είναι θέμα να πάει κόντρα όσο να χτυπήσει τον συνδυασμό intel + MX150/250/350 χωρίς την ανάγκη πρόσθετων γραφικών.

Αυτό για τους OEM είναι λεφτά στην τσέπη. Έτσι κερδίζονται design wins και άρα ευρύτερη αποδοχή/υποστήριξη.

 

Μπορεί βέβαια αυτά που λέω να έρχονται καθώς λογικά θα δούμε ακόμα πολλά μοντέλα βασισμένα σε αυτά τα APUs.

 

Εχουν πει πως θα βγουν και άλλα μοντέλα.

Περίμενε να δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Ο Γερμανός το έλυσε και έβαλε liquid metal.

 

 

Και καρφώθηκε στα 4Ghz all core. 

 

Να δούμε και τις άλλες υλοποιήσεις και πως θα πηγαίνει και ο 4900H που θα έχει υψηλότερο TDP και μάλλον θα μπαινει σε desktop replacement φορητά και όχι στα λεπτούλια 14άρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Εγώ βλέπω πως ο 4900HS είναι στα ίδια με τον δικό μου έχοντας τα μισά watt....

Σίγουρα Ryzen 2 έχουν βάλει?

Ο 4900 είναι full 7nm και νομίζω monolithic.

Ο 3700Χ είναι δύο τσιπάκια και το ένα από αυτά στα 12nm.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GFFermari said:

Εγώ βλέπω πως ο 4900HS είναι στα ίδια με τον δικό μου έχοντας τα μισά watt....

Σίγουρα Ryzen 2 έχουν βάλει?

 

Σχεδιάστηκε εξαρχής σαν ulv chip  Eιναι μονολιθικος οπως σου πε ο yanni  οποτε σε καποια πραγματα θα χει λιγοτερο latency, απο την άλλη όμως έχει 8mb l3 cache αντι για 32mb που έχουν οι desktop γιατι καταναλώνει αρκετο ρεύμα οπότε σε κάποια άλλα θα χάνει

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

vsk5GwnybyQasfiG.jpgimage.thumb.png.c88a8e19687399be19c948ef018dd491.png

Ετσι ειναι. Εχετε δικιο. (btw εχω την εντυπωση πως αν τα chiplets εμπαιναν καθετα, θα χωρουσαν τρια στη σειρα. Κομπογιανιτικος τροπος σκεψης, μη λαμβανοντας υπ'οψη καμια αλλη παραμετρο - απλα στην εικονα που χτυπησε τα OCD μου το ''wasted space'' μεταξυ των chip.)

 

Προφανως για πανω απο 8 πυρηνες σε μονολιθικο, ειναι μεγαλο ρισκο. Οταν ωριμασει ο τροπος παραγωγης θα ερθουν βεβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

vsk5GwnybyQasfiG.jpgimage.thumb.png.c88a8e19687399be19c948ef018dd491.png

Ετσι ειναι. Εχετε δικιο. (btw εχω την εντυπωση πως αν τα chiplets εμπαιναν καθετα, θα χωρουσαν τρια στη σειρα. Κομπογιανιτικος τροπος σκεψης, μη λαμβανοντας υπ'οψη καμια αλλη παραμετρο - απλα στην εικονα που χτυπησε τα OCD μου το ''wasted space'' μεταξυ των chip.)

 

Προφανως για πανω απο 8 πυρηνες σε μονολιθικο, ειναι μεγαλο ρισκο. Οταν ωριμασει ο τροπος παραγωγης θα ερθουν βεβαια.

 

Ήδη η θερμότητα ανά μονάδα επιφάνειας είναι πολλή, παρ' όλο που τα chiplets έχουν μικρό αριθμό τρανζίστορ για τις δυνατότητες των 7nm.

Αν τα έβαζαν και πιο στριμωγμένα, θα ψύχονταν ακόμη πιο δύσκολα.

Κι αυτό είναι μόνο μία παράμετρος, ο προσανατολισμός τους παίζει ρόλο και στις συνδέσεις.

 

Πάντως και στα μονολιθικά πρέπει να έχουν πλέον καλά yields.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό των φορητών είναι πως ειναι όλη η πλατφόρμα BGA. 

Στην ASUS ακομα και τις μνήμες "κολλητές" τις έβαλαν.

Δηλαδή μια στραβή να γίνει και αντίο φορητό. 

Άσε που σε upgrade έχεις μηδενική επιλογή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρένο ή Τραίνο .... τους πάει;

 

XMG APEX 15 Enthusiast Notebook Packs The AMD’s Flagship Ryzen 9 3950X 16 Core CPU Configured at 65W ECO Mode – Up To 64 GB DDR4 Ram, RTX 2070 8 GB Graphics

 

AMD-Ryzen-2nd-Gen_7.png
WCCFTECH.COM

XMG has unveiled its new APEX 15 enthusiast notebook lineup, featuring desktop AMD CPUs up to the flagship 16 core Ryzen 9 3950X.

 

 

 

Μέχρι τώρα δεν πολυπονούσε η Intelα.

Αλλά με την δυναμική είσοδο της AMD στα φορητά ... θα αλλάξει νομίζω η κατάσταση.

AMD φορητό για κάθε χρήση.

Και εκεί που λέγαμε πως ένας AMD R7 1700 επανάσταση ... τότε το 2017.

 

Αντε και στην APPLE (MAC) σε λίγο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Το κακό των φορητών είναι πως ειναι όλη η πλατφόρμα BGA. 

Στην ASUS ακομα και τις μνήμες "κολλητές" τις έβαλαν.

Δηλαδή μια στραβή να γίνει και αντίο φορητό. 

Άσε που σε upgrade έχεις μηδενική επιλογή.

 

Το G14 που είδα στα γρήγορα έχει και κολλημένη RAM και θέση SODIMM. Έτσι μπορεί να παίξει και dual channel.

 

Πάντως η επικράτηση στα φορητά δεν είναι προκαθορισμένη. Αφενός η 10 γενιά Intel είναι αξιοπρεπής, αφετέρου οι OEMs έχουν πολλές προτιμήσεις πέρα από το πιο είναι "καλύτερο".

Κατά τα άλλα, ακούγεται πολύ ότι η Apple μπορεί να γυρίσει ακόμα και σε ARM based φορητό, το οποίο θα αλλάξει εντελώς το σκηνικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

 

Το G14 που είδα στα γρήγορα έχει και κολλημένη RAM και θέση SODIMM. Έτσι μπορεί να παίξει και dual channel.

 

Πάντως η επικράτηση στα φορητά δεν είναι προκαθορισμένη. Αφενός η 10 γενιά Intel είναι αξιοπρεπής, αφετέρου οι OEMs έχουν πολλές προτιμήσεις πέρα από το πιο είναι "καλύτερο".

Κατά τα άλλα, ακούγεται πολύ ότι η Apple μπορεί να γυρίσει ακόμα και σε ARM based φορητό, το οποίο θα αλλάξει εντελώς το σκηνικό.

 

Στις τιμές θα παιχτούν όλα.

Θετικό για την AMD είναι πως έχει στο πακέτο μια δυνατή ενσωματωμένη, που σημαίνει μείωση του κόστους προς τον τελικό καταναλωτή , απλοποίηση σχεδιασμού στους ΟΕΜ.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

Στις τιμές θα παιχτούν όλα.

Ryzen Roundup: A Quick Overview of Ryzen Mobile 4000 Laptops From Acer, ASUS, Dell, & MSI

Παράθεση

Acer’s Aspire 5 (A515-44) is aimed at  those looking for something bigger and less portable. This machine is equipped with a Full-HD IPS 15.6-inch LCD and uses AMD’s six-core Ryzen 5 4500U mobile CPU that is accompanied by up to 24 GB of RAM, up to 1 TB PCIe SSD, and a 2 TB hard drive. This system will hit the market in June at an MSRP starting at $519.99.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Το άρθρο είναι εκνευριστικό. Το ExtremeTech μπαίνει χαλαρά σε Black list από εμένα. Ακούς εκεί προσέγγιση του στυλ "Μπράβο στην MathWorks που σαμποτάριζε τους AMD από το 2008"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, adpanos said:

Τρένο ή Τραίνο .... τους πάει;

 

XMG APEX 15 Enthusiast Notebook Packs The AMD’s Flagship Ryzen 9 3950X 16 Core CPU Configured at 65W ECO Mode – Up To 64 GB DDR4 Ram, RTX 2070 8 GB Graphics

 

AMD-Ryzen-2nd-Gen_7.png
WCCFTECH.COM

XMG has unveiled its new APEX 15 enthusiast notebook lineup, featuring desktop AMD CPUs up to the flagship 16 core Ryzen 9 3950X.

 

 

 

Μέχρι τώρα δεν πολυπονούσε η Intelα.

Αλλά με την δυναμική είσοδο της AMD στα φορητά ... θα αλλάξει νομίζω η κατάσταση.

AMD φορητό για κάθε χρήση.

Και εκεί που λέγαμε πως ένας AMD R7 1700 επανάσταση ... τότε το 2017.

 

Αντε και στην APPLE (MAC) σε λίγο.

 

Τετοια laptop-desktop replacement υπηρχαν απο Ryzen 1η γενια. Δε πουλανε αυτα, δυστυχως.

Η ''σαβουρα'' πουλαει. Το λεπτο με τη μπαταρια να κραταει κανα 5-6ωρο. γκλοσι οθονη-καθρεφτης-δυο-σε-ενα και γραφικα για 24-30 κινηματογραφικα fps για immersive εμπειρια στη πασιεντζα spider που ναι βαρια. Φευγουν με το κιλο κ οι τσεπες της Ιντελας γεμιζουν στο λεπτο. Τετοια λαπτοπ η AMD ειχε. Ολα τα σαπιοAPUs που κυκλοφορει απο την FX εποχη μεχρι σημερα τετοια ηταν. Αλλα δε τα παιρνε κανεις, γιατι δεν εγραφε Intel inside.

 

Εβαλαν αυτοι τον 3950Χ σε λαπτοπ....! Γιατι ποιος πηρε το Acer με τον 2700 κ του ρθε λιγος? Κανενας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.