Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

91% χτύπησε η AMD στο mindfactory.de

 

Από ότι φαίνεται, ότι ήταν να κερδίσει από το DIY έχει ήδη γίνει.

 

Η AMD τώρα πρέπει να επεκταθεί στα OEMS και τι καλύτερο από τα Ryzen 4000 APUs .

 

Εκεί πρέπει να κοιτάξει γιατί αν και το DIY το πήρε, δεν έχει καταφέρει να γυρίσει την αγορά.

Ακόμα τα καβουρδιστηρια της Intel πουλάνε οι OEMs. 

Αυτό πρέπει να αλλάξει και για να αλλάξει χρειάζεται δυνατά APUs με καλό efficiency.

RD7Mo39.png.48ec83f9312e6831ddc87b928484b231 (1).png

lM163Aq.png.0613988e0c1cc47ae3df4cd82cecbd61.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι μπλε έχουν άπειρο χρήμα για κάψιμο. Εδώ έχουν φτάσει να πληρώνουν τους OEM να βγάζουν Intel με τα πιο ωραία χρώματα και AMD με τα "χειρότερα" μόνο και μόνο για να περιορίσουν τις πωλήσεις της AMD. Σύμφωνα με τους OEM επίσης το όνομα INTEL είναι πιο αναγνωρίσιμο και η πλειονότητα του κόσμου που δεν έχει τεχνικές γνώσεις, αγοράζει Intel. Και κάπως έτσι υπάρχουν πανεπιστήμια για το marketing. Ο πλανήτης ολόκληρος είναι μια μάζα προβάτων που κοντρολαρεται από το καλό marketing. Η AMD θα πρέπει να συνεχίσει καλή τιμολογιακή πολιτική για να βελτιώσει ακόμα περισσότερο το brand στη συνείδηση του κόσμου. Οι ZEN 3 ελπίζω να είναι εκπληκτικό προϊόν για να καταφέρει ένα ακόμα συντριπτικό χτύπημα στον γίγαντα με τις ατέλειωτες τσέπες που ελέγχει με το χρήμα όλη την αγορά. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

YUznksyamRD55CfI.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Reviews of AMD's flagship mobile processor, the Ryzen 9 4900HS went live today, and the verdict is clear. Intel has lost both performance and battery-efficiency leadership over its most lucrative computing segment: mobile...

 

Έγινε επεξεργασία από dimi80
  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fatalara said:

Και ψαχνεις φορητο με 4900hs και 2060 και εχει μονο την κομμενη. Εννοειται οτι με 2070 2080 ουτε για δειγμα στα rog τουλαχιστον.

 

Ρε σεις τι να την κάνετε την ενσωματωμένη κάρτα πάρτε και φτιάξτε external βαλιτσάκι για τους μερακλίδες

psu 500 wattakia ένα απλό τον 50 ευρώ, άλλο ένα 50αρι για τo module που θα κουμπώσει η κάρτα και αγορά κάρτας ότι θέλετε  RTX 2080 Ti , 3080Ti gtx 1650 rx 580 κλπ

 

 

 

 

πρέπει να περάσουν τα λάπτοπ σε αυτήν την λογική κάποια στιγμή να κοπανάμε εκεί το USB C και να γίνονται όλα χωρίς μόντες

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Και ψαχνεις φορητο με 4900hs και 2060 και εχει μονο την κομμενη. Εννοειται οτι με 2070 2080 ουτε για δειγμα στα rog τουλαχιστον.

 

Ήθελα να ήξερα αν είναι απλά ξεφτίλες οι OEM ή ακόμα και τώρα τα παίρνουν χοντρά...

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gdp77 said:

Ήθελα να ήξερα αν είναι απλά ξεφτίλες οι OEM ή ακόμα και τώρα τα παίρνουν χοντρά...

έχουν θεματάκια με αυτό που γράφετε μάλλον. Αν αρχίσουν να ζορίζονται σε θερμοκρασίες δεν τους είναι εύκολο να τα βολέψουν σε πολύ μικρό χώρο. Μετά αρχίζουν τα throttling και τα καβουρδιστήρια, βγαίνει δυσκολότερα η εξίσωση.

CPU-GPU- (είναι κι η RAM κάπως δυσκολότερη, ειναι και οι Nvme που ολοένα και τσιμπάνε)-οι οθονες σε αυτή την κατηγορία συνήθως είναι μεγαλύτερες, αν τις θέλουν και καλές πάρε άλλη λίγη θερμοκρασία κι απο εδώ- θέλουν και χρόνο αυτονομίας για λόγους marketing-μπαταρίες δεν έχουν προχωρήσει τόσο πολύ σε ισχύ με 'γκο/βάρος (κάτι από τα δύο πρέπει να θυσιαστεί κάπως)- όλο το πακετάκι δεν είναι και πολύ εύκολο για πανίσχυρη κάρτα. Έχουν κι από δίπλα τις εξόδους (thunderbolt/usbc) που χουν κι αυτές άλλα ρεύματα απ' την σαπίλα τα USB1/2, λίγο λίγο μαζεύεται πολύ πράγμα. Ούτε στα intel είναι εύκολο.

Η λύση που γράφει ο Armageddon δεν είναι για πολλούς ούτε και το λες λαπτοπ αυτό το σύνολο αλλά αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς είναι μάλλον το μοναδικό που μπορεί να κάνει κάποιος που πραγματικά ενδιαφέρεται για παρατεταμένο gaming με φορητό.

Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά να αγοράσει τέτοιο μηχάνημα θέλει προσοχή να ελέγχει προ αγοράς τι ακριβώς συμβαίνει σε κάθε συγκεκριμένο μοντέλο και configuration που κοιτάει (και στους τίτλους που τον ενδιαφέρουν) χωρίς να μεταφέρει αυτόματα επιδόσεις από desktop configurations.

jmho

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, salde said:

έχουν θεματάκια με αυτό που γράφετε μάλλον. Αν αρχίσουν να ζορίζονται σε θερμοκρασίες δεν τους είναι εύκολο να τα βολέψουν σε πολύ μικρό χώρο. Μετά αρχίζουν τα throttling και τα καβουρδιστήρια, βγαίνει δυσκολότερα η εξίσωση.

Για Intel μια χαρά τα φτιάχνουν. Οι AMD 4000 είναι πιο efficient. Δεν έχουν καμία δικαιολογία

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, gdp77 said:

Για Intel μια χαρά τα φτιάχνουν.

δεν είναι μια χαρά τα αντίστοιχα intel. Αυτό γράφω. Καθόλου μια χαρά δεν είναι σήμερα που μιλάμε. Σε 6μήνες 12 μήνες 30 μήνες ας ελπίσουμε ότι θα βγάλουν καλυτερες λύσεις, προς το παρόν, «πανίσχυρος επεξεργαστής+πανίσχυρη κάρτα, σε φορητό = buyer beware».

Τότε γιατί υπάρχουν -έστω λίγα intel- αλλά κανένα AMD;
Καλή ερώτηση στην οποία δεν ξέρω ακριβώς την απάντηση. Ισχυρίζομαι όμως ότι όπως -παρότι δεν ξέρω ποια απάντηση είναι η σωστή- ξέρω να σου πω ότι είναι λάθος η απάντηση «φτιάχνουν μερικά intel γιατί είναι πιο όμορφη η γραμματέας της intel» έτσι λάθος είναι κι η απάντηση «επειδή τους δωροδοκεί η intel».

Από πέρυσι τέτοια εποχή μέχρι τώρα, η εικόνα στην αγορά των φορητών (όσον αφορά στο τι επιλογές προσφέρουν) έχει αλλάξει ριζικά. Από εκεί που ήθελες τηλεσκόπιο για να βρεις έστω και μία επιλογή AMD στην μέση/ανώτερη/ανώτατη retail αγορά φορητών (στα πολύ αδύναμα έβρισκες και πέρυσι), φέτος όχι μόνο βρίσκεις κάμποσες αλλά τις βρίσκεις και σε όλο το εύρος. Λογικό είναι για διάφορους λόγους η αλλαγή τούτη να γίνεται με διαφορετικό ρυθμό στο φορητό από όσο γίνεται στο desktop retail. To αναμενόμενο είναι ότι θα εμφανιστεί σύντομα και σύνθεση AMD με αντίστοιχη GPU και στα μηχανήματα των 4000. Εκεί τι θα έχει γίνει; Θα έχει σταματήσει «να τους δωροδοκεί» η ιντελ;

Εταιρείες είναι όλες τους βρε τζιντι. Οι μεγαλοι ΟΕΜ είναι και κολοσσοί, δεν είναι ο «salde Κάτω Πετραλώνων» για να εκβιάζεται με το παραμικρό (να μην έχει την παραμικρή διαπραγματευτική ισχύ απέναντι στην τιμολόγηση που το προτείνεται). Από την στιγμή που η AMD καταφέρνει να προσφέρει ανταγωνιστικό προϊόν (πλήρως μάλιστα, επιδόσεις, τιμή, διαθεσιμότητες, ενέργεια, υποσυστήματα) θα βρει μια χαρά το δρόμο του στην αγορά.

τέλος πάντων όλα αυτά είναι περισσότερο δική μου και δική σου συζήτηση, δεν ενδιαφέρει και πολύ αν στο συγκεκριμένο έχει δίκιο ο ένας ή ο άλλος, εκείνο που ενδιαφέρει είναι το αρχικό: μην πολυενθουσιαζόμαστε προς το παρόν για πολύ δυνατούς συνδυασμούς σε φορητά, είναι ψιλοπαγίδα με τις παρουσες συνθηκες και για τους τρεις κατασκευαστές (intel, amd, nvidia) που κυριαρχούν στην εικόνα cpu+gpu για παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, salde said:

έτσι λάθος είναι κι η απάντηση «επειδή τους δωροδοκεί η intel».

 

18 minutes ago, salde said:

Εταιρείες είναι όλες τους βρε τζιντι. Οι μεγαλοι ΟΕΜ είναι και κολοσσοί, δεν είναι ο «salde Κάτω Πετραλώνων» για να εκβιάζεται με το παραμικρό (να μην έχει την παραμικρή διαπραγματευτική ισχύ απέναντι στην τιμολόγηση που το προτείνεται). Από την στιγμή που η AMD καταφέρνει να προσφέρει ανταγωνιστικό προϊόν (πλήρως μάλιστα, επιδόσεις, τιμή, διαθεσιμότητες, ενέργεια, υποσυστήματα) θα βρει μια χαρά το δρόμο του στην αγορά.

 

Αγαπητέ salde, η Intel είναι μεγαλύτερος κολοσσός με άπειρο χρήμα. Μπορεί και να εκβιάσει και να δωροδοκήσει. Το έκανε και στο παρελθόν και το κάνει και τώρα (έστω και πιο δύσκολα γιατί η AMD έχει καλό προϊόν, αλλά το κάνει). Και μην πιστεύεις εμένα. Δες και τους ανθρώπους που έχουν απευθείας επαφές με πηγές.

 

 

Ή μήπως νομίζεις ότι και το "σκάνδαλο" με το USERBENCHMARK είναι τυχαίο?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αμφισβητώ ότι η ιντελ και κάθε ιντελ (της AMD περιλαμβανομένης) προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κινηθεί -ακόμα και κάτω από το τραπέζι- προκειμένου να βγάλει περισσότερο χρήμα και να κυριαρχήσει ει δυνατόν ως μονοπώλιο.
Την αποτελεσματικότητα αυτής της προσπάθειας αμφισβητώ ώστε να μου αρκεί αυτή η εξήγηση [παρένθεση: δεν δικαιολογώ όταν γράφω για μια κακή/ανήθικη/παράνομη πρακτική, περιγράφω το πώς νομίζω ότι συμβαίνει κάτι] ως απάντηση σε μια σωστή ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε παρουσιαση της Dell πριν μερικες μερες για τα νεα business line up φορητών, δεν υπηρχε ουτε μια λυση με AMD. Σε σχετικη ερωτηση μου, δεν πηρα και απαντηση γιατι δεν υπαρχει κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H Dell δεν ήταν πριν μερικά χρόνια που έπαιρνε τόσες "επιδοτήσεις" από Intel ώστε αποτελούσαν ένα γενναίο ποσοστό των εσόδων της;

Είχε αποκαλυφθεί και εσωτερικό έγγραφο επί αυτού.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Efialtis said:

H Dell δεν ήταν πριν μερικά χρόνια που έπαιρνε τόσες "επιδοτήσεις" από Intel ώστε αποτελούσαν ένα γενναίο ποσοστό των εσόδων της;

Είχε αποκαλυφθεί και εσωτερικό έγγραφο επί αυτού.

Παίδες δεν είναι μόνο η DELL. 3-4 μεγάλοι OEM είναι για τα laptops, τα παίρνουν κανονικά ή εκβιάζονται ή δωροδοκούνται. Εγώ πιστεύω ότι είναι συνδυασμός και των τριών. Η Intel εδώ και δύο τουλάχιστον χρόνια δίνει δισ. για επαναγορά των μετοχών της για να μην κατρακυλήσει η τιμή τους. Γιατί να μην κάνει το ίδιο και με τους ΟΕΜ? Είναι πρακτική που άλλωστε την έχει επαναλάβει πριν από 15 χρόνια όταν η AMD είχε και πάλι πολύ καλό προϊόν με τους τότε Athlon.

 

Κοιτάχτε τι ΕΛΕΕΙΝΑ γραφήματα έβγαλε η ASUS για τους νέους 10900K. Ξαναγράφω η ASUS!!!! Όχι η INTEl.

 

MpKcqR8Z8NhzeTJf.jpg

 

Ο αδαής θα δει το single core και θα σκεφτεί ουάου ο 10900Κ είναι top για gaming!!! Πάμε να αγοράσουμε. Είναι top btw, αλλά όχι με αυτή τη διαφορά που φαίνεται από την ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ κλίμακα των γραφημάτων που δεν ξεκινάνε από το 0, έτσι ώστε στο signle core να δείχνουν τη διαφορά μεγαλύτερη για τους Intel. Τα σωστά γραφήματα με σωστή κλίμακα που έφτιαξα στο Libre Calc θα έπρεπε να είναι έτσι:

 

1.png.fcc89011f338b62ed8c8b0a6e3669015.png

 

3.png

 

Με την ίδια κλίμακα 0-4.500!

 

Και επειδή χαρίζει η ομάδα, άντε να το δώσω και με κλίμακα 0-250:

 

 

2.png.6365ca21563eefef1fe606143a01cbc4.png

 

Αθώο λάθος της ASUS, που όντως μετά την κατακραυγή άλλαξε τα γραφήματα; Δεν νομίζω;

 

Για μένα οι OEM απλά κάνουν τα πάντα με το αζημίωτο εις βάρος των πελατών τους. Δεν έχω πρόβλημα να τα παίρνουν, εταιρείες είναι, χέστηκα. Έχω πρόβλημα να προσπαθούν να εξαπατήσουν τους ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ και δυνητικά εμένα ΕΠΕΙΔΗ τα παίρνουν. ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ ΞΕΦΤΙΛΕΣ!!!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Παίδες δεν είναι μόνο η DELL. 3-4 μεγάλοι OEM είναι για τα laptops, τα παίρνουν κανονικά ή εκβιάζονται ή δωροδοκούνται. Εγώ πιστεύω ότι είναι συνδυασμός και των τριών. Η Intel εδώ και δύο τουλάχιστον χρόνια δίνει δισ. για επαναγορά των μετοχών της για να μην κατρακυλήσει η τιμή τους. Γιατί να μην κάνει το ίδιο και με τους ΟΕΜ? Είναι πρακτική που άλλωστε την έχει επαναλάβει πριν από 15 χρόνια όταν η AMD είχε και πάλι πολύ καλό προϊόν με τους τότε Athlon.

 

Κοιτάχτε τι ΕΛΕΕΙΝΑ γραφήματα έβγαλε η ASUS για τους νέους 10900K. Ξαναγράφω η ASUS!!!! Όχι η INTEl.

 

MpKcqR8Z8NhzeTJf.jpg

 

Ο αδαής θα δει το single core και θα σκεφτεί ουάου ο 10900Κ είναι top για gaming!!! Πάμε να αγοράσουμε. Είναι top btw, αλλά όχι με αυτή τη διαφορά που φαίνεται από την ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ κλίμακα των γραφημάτων που δεν ξεκινάνε από το 0, έτσι ώστε στο signle core να δείχνουν τη διαφορά μεγαλύτερη για τους Intel. Τα σωστά γραφήματα με σωστή κλίμακα που έφτιαξα στο Libre Calc θα έπρεπε να είναι έτσι:

 

1.png.fcc89011f338b62ed8c8b0a6e3669015.png

 

3.png

 

Με την ίδια κλίμακα 0-4.500!

 

Και επειδή χαρίζει η ομάδα, άντε να το δώσω και με κλίμακα 0-250:

 

 

2.png.6365ca21563eefef1fe606143a01cbc4.png

 

Αθώο λάθος της ASUS, που όντως μετά την κατακραυγή άλλαξε τα γραφήματα; Δεν νομίζω;

 

Για μένα οι OEM απλά κάνουν τα πάντα με το αζημίωτο εις βάρος των πελατών τους. Δεν έχω πρόβλημα να τα παίρνουν, εταιρείες είναι, χέστηκα. Έχω πρόβλημα να προσπαθούν να εξαπατήσουν τους ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ και δυνητικά εμένα ΕΠΕΙΔΗ τα παίρνουν. ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ ΞΕΦΤΙΛΕΣ!!!

 

 

 

Welcome to the world... LOL

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ο αδαής θα δει το single core και θα σκεφτεί ουάου ο 10900Κ είναι top για gaming!!! Πάμε να αγοράσουμε. Είναι top btw, αλλά όχι με αυτή τη διαφορά που φαίνεται από την ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ κλίμακα των γραφημάτων που δεν ξεκινάνε από το 0, έτσι ώστε στο signle core να δείχνουν τη διαφορά μεγαλύτερη για τους Intel. Τα σωστά γραφήματα με σωστή κλίμακα που έφτιαξα στο Libre Calc θα έπρεπε να είναι έτσι:

Εγω δε βλεπω καμια απατη, απλα ειναι πιο ευαναγνωστα απο τα δικα σου. Εξαλλου γραφουν απο κατω τιμες

Δεν προσπαθει να κρυψει κατι

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, slalom said:

Εγω δε βλεπω καμια απατη, απλα ειναι πιο ευαναγνωστα απο τα δικα σου. Εξαλλου γραφουν απο κατω τιμες

Δεν προσπαθει να κρυψει κατι

Πλάκα μας κάνεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.