Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Για future proofing κυρίως αλλά και για ξεχαρμάνιασμα σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον 1600 του συστήματός μου με τον 3700Χ (παιχνίδια δεν παίζω, μόνο για εργασία χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής). Δεν θέλω να παραμείνω 6/12 για ψυχολογικούς λόγους θέλω να πάω 8/16. Σεκφτόμουν τον 2700Χ αλλά έχασα την ευκαιρία προ πανδημίας που είχε πέσει η τιμή στο πάτωμα. Τώρα τσίμπησε πάλι, οπότε αρχίζω και καλοβλέπω τον 3700Χ. Πιστεύετε ότι θα πέσει η τιμή του εν αναμονή των Comet Lake, αλλά και της 3ης γενιάς Ryzen? Και αν ναι πού πιστεύετε ότι μπορεί να φτάσει από τα 290€ που τον βρίσκει κανείς τώρα?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο σε τιμές ~2700X λίγο μετά την κυκλοφορία της νέας γενιάς.. εγώ βασικά αυτό περιμένω για αναβάθμιση του δικού μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για future proofing κυρίως αλλά και για ξεχαρμάνιασμα σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον 1600 του συστήματός μου με τον 3700Χ (παιχνίδια δεν παίζω, μόνο για εργασία χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής). Δεν θέλω να παραμείνω 6/12 για ψυχολογικούς λόγους θέλω να πάω 8/16. Σεκφτόμουν τον 2700Χ αλλά έχασα την ευκαιρία προ πανδημίας που είχε πέσει η τιμή στο πάτωμα. Τώρα τσίμπησε πάλι, οπότε αρχίζω και καλοβλέπω τον 3700Χ. Πιστεύετε ότι θα πέσει η τιμή του εν αναμονή των Comet Lake, αλλά και της 3ης γενιάς Ryzen? Και αν ναι πού πιστεύετε ότι μπορεί να φτάσει από τα 290€ που τον βρίσκει κανείς τώρα?

 

Πόσο είχες βρει τον 2700Χ ?

 

166€ έχει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, adpanos said:

166€ έχει τώρα.

Πού ? Link? Εγώ τον βλέπω από 195+

 

Προ πανδημίας νομίζω είχε πέσει στα 150€ και ο "απλός" 2700 στα 130€

13 hours ago, Efialtis said:

Πιστεύω θα μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο σε τιμές ~2700X λίγο μετά την κυκλοφορία της νέας γενιάς.. εγώ βασικά αυτό περιμένω για αναβάθμιση του δικού μου.

Επειδή, όπως γράφω, δεν έχω ανάγκη τους πυρήνες ή τις παραπάνω επιδόσεις, αλλά για future proofing γίνεται η κίνηση, θα με ενδιέφερε και η εγγύηση του καινούργιου. Οπότε δεν πρόκειται να κοιτάξω στα μεταχειρισμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πού ? Link? Εγώ τον βλέπω από 195+

 

Προ πανδημίας νομίζω είχε πέσει στα 150€ και ο "απλός" 2700 στα 130€

Επειδή, όπως γράφω, δεν έχω ανάγκη τους πυρήνες ή τις παραπάνω επιδόσεις, αλλά για future proofing γίνεται η κίνηση, θα με ενδιέφερε και η εγγύηση του καινούργιου. Οπότε δεν πρόκειται να κοιτάξω στα μεταχειρισμένα.

 

Μην σε απασχολεί που λεει μη διαθέσιμος. Μέχρι εχθές ήταν.

Θα ξαναγίνει σε 2-3 ημέρες.

Αυτό κάνει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

 

Μην σε απασχολεί που λεει μη διαθέσιμος. Μέχρι εχθές ήταν.

Θα ξαναγίνει σε 2-3 ημέρες.

Αυτό κάνει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Γουαου... Το συγκεκριμένο δεν είναι στο skroutz και δεν το ήξερα... Πόσο αξιόπιστο είναι;

 

Εdit: Τώρα που το σκέφτομαι είναι πολύ μεγάλη η διαφορά στην κατανάλωση του 2700Χ. Θα επιβαρύνω κατά πολύ το λειτουργικό κόστος και δεν το θεωρώ συνετό. Καλύτερα να περιμένω ένα 6μηνο για σοβαρή μείωση τιμής του 3700Χ και να τον προτιμήσω. Εξάλλου βλέπω σε ορίζοντα τουλάχιστον 3ετίας, οπότε νομίζω θα είναι και η καλύτερη επιλογή. Μέχρι τότε μένω με τον ταπεινό 1600...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γουαου... Το συγκεκριμένο δεν είναι στο skroutz και δεν το ήξερα... Πόσο αξιόπιστο είναι;

Για αυτό δεν είναι στο skroutz. Επειδή παλιά έπεφτε το κράξιμο του αιώνα από ότι θυμάμαι. Και τον καιρό που ήταν στο skroutz είχε πάντα τις καλύτερες τιμές, αλλά θυμάμαι πολύ αρνητική κριτική για το after sales του και τους χρόνους παράδοσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γουαου... Το συγκεκριμένο δεν είναι στο skroutz και δεν το ήξερα... Πόσο αξιόπιστο είναι;

 

Εdit: Τώρα που το σκέφτομαι είναι πολύ μεγάλη η διαφορά στην κατανάλωση του 2700Χ. Θα επιβαρύνω κατά πολύ το λειτουργικό κόστος και δεν το θεωρώ συνετό. Καλύτερα να περιμένω ένα 6μηνο για σοβαρή μείωση τιμής του 3700Χ και να τον προτιμήσω. Εξάλλου βλέπω σε ορίζοντα τουλάχιστον 3ετίας, οπότε νομίζω θα είναι και η καλύτερη επιλογή. Μέχρι τότε μένω με τον ταπεινό 1600...

Ποιο λειτουργικο κοστος?

Link to comment
Share on other sites

Το after sales σε boxed cpu δεν σε πολυνοιάζει. Ιδιαιτέρως αν υπάρχει δυνατότητα αντικαταβολής. Θυμάμαι κι ε΄γω αμυδρά να είχα διαβάσει κάπου/κάτι, ίσως κι εδώ πέρα, αλλά όλοι δεν έχουν τέτοια;

Στην ερώτηση «πόσο κάτω νομίζουμε ότι θα πάει» ο 3700Χ δεν θα τολμούσα προβλέψεις, κυρίως ως προς το πότε θα γίνει αυτό. Δημιουργήθηκε ανωμαλία -ειδικά σε φορητά- όπου μάλλον όρμησαν πολλοί να αγοράσουν, ύφεση έρχεται, δεν ξέρουμε καν πώς θα εξελιχθεί, να τον ρίξουν εντελώς χώμα δεν μοιάζει λογικό γιατί θα κανιβαλίσουν τα μικρότερα, έχουν ούτως ή άλλως σύγκρουση με ιντελ στο πεδίο τιμών, δεν τολμώ πρόβλεψη για το πόσο θα επηρεάσουν όλα αυτά και κυρίως πότε τις τιμολογιακές αλλαγές. Έχουν και τα γνωστά θέματα διαθεσιμοτήτων με τα εργοστάσια. Στα 300 ευρώ αν είναι μονάχα για αόριστο future proofing δεν θα τον αγόραζα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, fatalara said:

Ποιο λειτουργικο κοστος?

Έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με τον 1600 που έχω.

 

image.png

 

1295
WWW.GURU3D.COM

We review the new 12nm Zen+ AMD Ryzen update, the Ryzen 7 2700X processor is on da house and gets reviewed today. What will they bring in terms of performance, paired as well with the new X470 series ... Power...

 

 

 

15 minutes ago, salde said:

Στα 300 ευρώ αν είναι μονάχα για αόριστο future proofing δεν θα τον αγόραζα.

Στα ~290 είναι τώρα και αν τον είχα ανάγκη εννοείται είναι εξαιρετική τιμή. Θα έμπαινα σε σοβαρό πειρασμό όταν (ότε + αν) πέσει στα ~200

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fatalara said:

Μιλας για 0,02 λεπτα του ευρω ετσι? 

Με πρόχειρους υπολογισμούς στον χρόνο βγαίνει 20€ διαφορά για τη χρήση H/Y που κάνω. Αλλά το θέμα είναι περιβαλλοντικής συνείδησης. Ας πούμε ότι είμαι αρκετά ευαίσθητος σε αυτό. Σκέφτομαι ότι δεν μου είναι απαραίτητος επομένως έχω την "πολυτέλεια" να κοιτάζω και το θέμα της κατανάλωσης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, gdp77 said:

Στα ~290 είναι τώρα και αν τον είχα ανάγκη εννοείται είναι εξαιρετική τιμή. Θα έμπαινα σε σοβαρό πειρασμό όταν (ότε + αν) πέσει στα ~200

συμφωνώ πλήρως. Εξαιρετική τιμή σήμερα (σε δυο μήνες θα δείξει), αν το χρειάζεται κάποιος σήμερα ορμάει, εσύ δεν τον χρειάζεσαι -έχεις και το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι νιώθεις με αρκετά καλή ακρίβεια αν όντως δεν τον χρειάζεσαι (υπάρχει κόσμος που λέει δεν χρειάζομαι κάτι σε Η/Υ κι απλώς δεν πολυκαταλαβαίνουν)-, στα 200 αξίζει να τον τσιμπήσεις αν τον πετύχεις, νομίζω μάλιστα ότι θα καταλήξει ίσως και λίγο κάτω από εκεί αλλά σου εξήγησα παραπάνω γιατί δεν μου πολυαρέσει η πρόβλεψη στην παρουσα κατάσταση κι αν για οποιονδήποτε λόγο καθυστερήσει η αλλαγή θα επανεξετάσεις τότε αν το 200άρι θα συμφέρει, βλέπεις τότε.

Η μόνη λεπτομέρεια που θα κοιτούσα ενδεχομένως διαφορετικά, ίσως ίσως δεν περιοριζόμουν σε αγορά GR, θα έριχνα ματιές και προς Ευρώπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, salde said:

H μόνη λεπτομέρεια που θα κοιτούσα ενδεχομένως διαφορετικά, ίσως ίσως δεν περιοριζόμουν σε αγορά GR, θα έριχνα ματιές και προς Ευρώπη.

Όσες φορές έχω δει ευρωζώνη το τελευταίο διάστημα, οι τιμές από skroutz είναι ίδιες ή καλύτερες. Έχεις κάτι συγκεκριμένο υπόψιν σου, να έχω το νου μου?

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε. Αν πετύχω τίποτα κατά τύχη θα σε έχω υπόψιν. Σε ανάλογα ψαξίματα κάνω το εξής αν έχω πολυτέλεια να περιμένω μπας και χωρίς να με πολυκαίει η αγορά: βάζω ένα tab σε κάποιο ψαχτήρι, συνήθως στο geizhals μερικές φορές στο idealo, σε κάποιον browser που δεν χρησιμοποιώ όλη την ώρα. Το παρατάω εκεί ανοιχτό με τα αποτελέσματα κι όποτε τύχει ρίχνω μια ματιά. Εσύ είσαι πιο μεθοδικός από μένα και ερευνάς πιο προσεκτικά, ο λόγος που το κάνω έτσι είναι γιατί βαριέμαι να κάνω την αναζήτηση από την αρχή.
Κατά καιρούς ενδέχεται να πετύχω αποκλιση σε τιμές. Σε γενικές γραμμές για CPU ισχύει αυτό που γράφεις, είναι ψιλοκαλές οι ελληνικές τιμές. Μια διαφορά που ενδέχεται να συναντήσεις έχει να κάνει με διαθεσιμότητες, μπορεί δλδ κάτι που δύσκολα βρίσκεις διαθέσιμο σε μας να τύχει να το πετυχαίνεις κάπου ως διαθεσιμο.
Μειονέκτημα αυτών των ψαξιμάτων είναι ότι δεν αρκεί να το βρεις, πρέπει να ελέγχεις κιόλας αν στέλνουν Ελλάδα, αν συμφέρουν τα μεταφορικά, πώς θέλουν την πληρωμή κλπ.

το άλλο που κάνω διαφορετικά από εσένα, σε αυτό απόρησα πώς και δεν το κάνεις, σχεδόν ποτέ δεν κοιτώ μόνο σκρουτζ. Αν ψάχνω για Ελλάδα πάω γκουγκλ και ψάχνω με site:.gr στο τέλος της αναζήτησης. Οι τιμές σπάνια είναι συντριπτικά καλύτερες από τα καλύτερα του σκρουτζ αλλά: α) εμφανίζονται αποτελέσματα απο μαγαζιά που δεν είναι στο σκρουτζ καμιά φορά β) ακόμα κι αν είναι ίδια ή ελάχιστα ακριβότερη η τιμή μπορεί να προτιμήσω αγορά από φυσικό κατάστημα που μου αρέσει περισσότερο παρά από σκρουτζοαποθήκη. Μειονέκτημα αυτού του τρόπου είναι ότι ανάλογα το πρϊόν στο γκουγκλ θα πεταχτούν αποτελέσματα που δεν είναι για αγορά και πρέπει να διαλέγω με το μάτι ποιο λινκ μου μυρίζει μαγαζί και ποιο είναι κάτι άλλο (ρηβιού. φόρουμ, ο,τιδήποτε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Efialtis said:

Γιατί κοιτάμε καταναλώσεις του 2700Χ, για τον 3700Χ ήταν το θέμα σωστά;. 65W και οι δύο (1600-3700Χ)

 

Επειδή είχα γράψει αρχικά:

 

22 hours ago, gdp77 said:

Σκεφτόμουν τον 2700Χ αλλά έχασα την ευκαιρία προ πανδημίας που είχε πέσει η τιμή στο πάτωμα. Τώρα τσίμπησε πάλι, οπότε αρχίζω και καλοβλέπω τον 3700Χ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.