Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

πριν 15 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τα βλεπω κ ανεβαζω....

 

IMG_20200212_181740.thumb.jpg.0b5af4edfd1e35033451a4c39a31aefd.jpg

 

Το στορυ:

Πηγαινα για μτχ Ζ370/Ζ390 ΙΤΧ, μνημες της κακιας ωρας κ 9900 απο Κονγκο.

Την κυριακη παρακολουθουσα δημοπρασια στο ebay κ λιγο το μοντελο, λιγο το hype, λιγο το upgrade path, εκατσε (σε τιμη απλης Χ570Ι) κ το auction κ ιδου το αποτελεσμα...

 

Tι καρτόνι πήρες ρε φίλε ... Μου τρέχουν τα σάλια.

Πόσο πήγε το μαλλί ?

 

kv_m.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, adpanos said:

Tι καρτόνι πήρες ρε φίλε ... Μου τρέχουν τα σάλια.

 

...ειπε ο κυριος δωδεκαπυρηνος. :D

 

Ειναι μουρατη μητρικη με αστεια ομως πλεονεκτηματα σε σχεση με τις ''απλες'' Χ570Ι.

Ιδια VRM απλα καλυτερη ψυξη (κ heatpipe στη πλατη) , ιδια καρτα ηχου με εξαιρεση το DAC, ιδια m.2 απλα ψυχονται καλυτερα επειδη ειναι κ τα δυο πανω κ οχι πανω/κατω, ιδια applicable συχνοτητα μνημης, λιγα παραπανω εξτραδακια πχ ledoθυρες κ φανς κ αμορτισερ κ μπουγατσα τυρι κ μιλκο κλπ.

Μονο το layout ειναι καλυτερο απο τα αλλα Χ570Ι.

Κ προφανως τα χρηματα που ζηταει ειναι εκτος πραγματικοτητας.

 

Θα ανεβασω φωτο σε λιγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20200213_212127.thumb.jpg.eba6b6843a84b3589ee6abb2b1405057.jpgIMG_20200213_212149.thumb.jpg.9fda00b6483ea2690cd4ef7ead5819bc.jpg

 

Χαρτια, αυτοκολλητα κλπ κλπ. Τα καλωδια και ο ανταπτορας για τους δισκους ειναι sealed. Δε τα ανοιξα ακομη. Μονο τα προστατευτικο (πλαστικο) της μητρικης κλπ κλπ εβγαλα.

Αυριο ερχονται οι μνημες. Οχι τιποτα ιδιαιτερο - Corsair 2x16GB 3600Mhz.

 

Κ εμεινε η πονεμενη ιστορια του επεξεργαστη. Ακομα δεν εχω αποφασισει ποσο χαμηλα να πεσω (Ryzen 5?).

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

IMG_20200213_212127.thumb.jpg.eba6b6843a84b3589ee6abb2b1405057.jpgIMG_20200213_212149.thumb.jpg.9fda00b6483ea2690cd4ef7ead5819bc.jpg

 

Χαρτια, αυτοκολλητα κλπ κλπ. Τα καλωδια και ο ανταπτορας για τους δισκους ειναι sealed. Δε τα ανοιξα ακομη. Μονο τα προστατευτικο (πλαστικο) της μητρικης κλπ κλπ εβγαλα.

Αυριο ερχονται οι μνημες. Οχι τιποτα ιδιαιτερο - Corsair 2x16GB 3600Mhz.

 

Κ εμεινε η πονεμενη ιστορια του επεξεργαστη. Ακομα δεν εχω αποφασισει ποσο χαμηλα να πεσω (Ryzen 5?).

Όχι τίποτα ιδιαίτερο, μωρέ. Πήρα εκεί πέρα να βρίσκονται 32gb@3600mhz?.

3700x. Τέλος.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

IMG_20200213_212127.thumb.jpg.eba6b6843a84b3589ee6abb2b1405057.jpgIMG_20200213_212149.thumb.jpg.9fda00b6483ea2690cd4ef7ead5819bc.jpg

 

Χαρτια, αυτοκολλητα κλπ κλπ. Τα καλωδια και ο ανταπτορας για τους δισκους ειναι sealed. Δε τα ανοιξα ακομη. Μονο τα προστατευτικο (πλαστικο) της μητρικης κλπ κλπ εβγαλα.

Αυριο ερχονται οι μνημες. Οχι τιποτα ιδιαιτερο - Corsair 2x16GB 3600Mhz.

 

Κ εμεινε η πονεμενη ιστορια του επεξεργαστη. Ακομα δεν εχω αποφασισει ποσο χαμηλα να πεσω (Ryzen 5?).

 

R9 μήπως ?

Μην κοστίζει η μητρική και οι μνήμες όσο 5 X R5 .........

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη δε μου βγηκε ακριβα. Γι'αυτο μπηκα στην αγορα Χ570/AMD κλπ. Αλλιως 15ο χερι μτχ Ιντελ θα παιρνα.

Οι μνημες δεν ειναι κατι ιδιαιτερο δλδ 4000+Mhz και CL14. Απλες μνημες ειναι. 32GB γιατι τα 16 φαινονται λιγα με τις εφαρμογες που ανοιγω.

 

Ελεγα για R5 3600 μεχρι να ερθει η 4η σειρα. Κ σε περιπτωση που ΔΕΝ δουλευει η τελευταια σε Χ570, τοτε 3900/3950Χ.

Αλλα ναι κ εμενα μου χτυπα καπως το X570 Impact, 32GB k R5 3600 (απλο, οχι Χ). Ισως καταληξω σε 3700Χ για να εχει κ λιγο νοημα η αναβαθμιση (4/8 σε 8/16).

 

BTW μιας κ μπηκα σε ''απροβλεπτα'' εξοδα, λεω να παρω κ εναν m.2 για λειτουργικο κ κανα δυο προγραμματα. 500/1GB ειναι υπεραρκετα.

Samsung, Corsair or WD?

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η μητρικη δε μου βγηκε ακριβα. Γι'αυτο μπηκα στην αγορα Χ570/AMD κλπ. Αλλιως 15ο χερι μτχ Ιντελ θα παιρνα.

Οι μνημες δεν ειναι κατι ιδιαιτερο δλδ 4000+Mhz και CL14. Απλες μνημες ειναι. 32GB γιατι τα 16 φαινονται λιγα με τις εφαρμογες που ανοιγω.

 

Ελεγα για R5 3600 μεχρι να ερθει η 4η σειρα. Κ σε περιπτωση που ΔΕΝ δουλευει η τελευταια σε Χ570, τοτε 3900/3950Χ.

Αλλα ναι κ εμενα μου χτυπα καπως το X570 Impact, 32GB k R5 3600 (απλο, οχι Χ). Ισως καταληξω σε 3700Χ για να εχει κ λιγο νοημα η αναβαθμιση (4/8 σε 8/16).

 

BTW μιας κ μπηκα σε ''απροβλεπτα'' εξοδα, λεω να παρω κ εναν m.2 για λειτουργικο κ κανα δυο προγραμματα. 500/1TB ειναι υπεραρκετα.

Samsung, Corsair or WD?

 

ADATA XPG 8200 PRO

ή

PNY CS3030

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

BTW μιας κ μπηκα σε ''απροβλεπτα'' εξοδα, λεω να παρω κ εναν m.2 για λειτουργικο κ κανα δυο προγραμματα. 500/1GB ειναι υπεραρκετα.

Samsung, Corsair or WD?

 

Πήγαινε σε Samsung(εάν τα 20- 30 € δεν είναι θέμα). Δες εδώ, πως μειώνεται η ταχύτητα, όταν είναι γεμάτος ο δίσκος (κυρίως ο Adata 8200).

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Ονειρος said:

 

Πήγαινε σε Samsung(εάν τα 20- 30 € δεν είναι θέμα). Δες εδώ, πως μειώνεται η ταχύτητα, όταν είναι γεμάτος ο δίσκος (κυρίως ο Adata 8200).

 

 

Πραγματικά πιστεύεις ότι δικαιολογείται η extra τιμή των Samsung γι αυτόν τον λόγο; Υπάρχει έστω και ένας χρήστης που έχει γεμίσει 100% full τον SSD λειτουργικού του; 

Για να καταλάβουμε όλοι τι είναι οι SSD: Η απόδοση και η χαρτογράφηση ενός SSD είναι μια ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ που παρουσιάζει ο controller στο λειτουργικό. Η απόδοση που εμείς βλέπουμε είναι κυρίως η ταχύτητητα της SLC ΝΑΝD που λειτουργεί σαν buffer και των "μαγικών" που κάνει ο controller με τα δεδομένα μας. Είναι λογικό όταν ο SSD γεμίσει να μην μπορεί να λειτουργήσει σωστά το caching. Προφανώς οι samsung κάτι κάνουν καλύτερα σε αυτό το θέμα (είτε χρησιμοποιούν ταχύτερη TLC NAND είτε ο controller τους είναι πιο έξυπνος στο σενάριο που γεμίζει ο δίσκος). Δεν το ήξερα και σε ευχαριστώ για το link. Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η extra τιμή του samsung επειδή όταν γεμίσει είναι ταχύτερος. Δηλαδή για το 0,1% της χρήσης του, στο τέλος της ωφέλιμης ζωής του, καθώς λογικά δεν υπάρχει χρήστης που θα δει τον δίσκο λειτουργικού του να γεμίζει και δεν θα προχωρήσει σε αντικατάσταση με μεγαλύτερη χωρητικότητα.... Γενικά τους SSD του δουλεύουμε με τουλάχιστον ένα 10% αέρα χώρου για να μπορεί ο controller να "αναπνέει" και να κάνει τα "κόλπα" του με τα δεδομένα.

 

ΥΓ Η διαφορά τιμής στο skroutz (για 1 TB) είναι 50€ btw. Δηλαδή πληρώνεις 33% πιο ακριβά για τον samsung για να έχεις καλύτερες επιδόσεις όταν τον γεμίσεις, αλλά ίδιες ή χειρότερες σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια ζωής του (το 99%)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Πραγματικά πιστεύεις ότι δικαιολογείται η extra τιμή των Samsung γι αυτόν τον λόγο;

Ναι, εάν το budget, δεν είναι περιορισμένο.

 

Παράθεση

Υπάρχει έστω και ένας χρήστης που έχει γεμίσει 100% full τον SSD λειτουργικού του; 

Δεν αγοράζει κανείς δίσκο για να τον κρατάει άδειο.

Θα  ήταν χρήσιμο να είχαμε και πληροφορίες, πως συμπεριφέρεται ο δίσκος, όταν είναι μισό γεμάτος.

 

Παράθεση

Δηλαδή για το 0,1% της χρήσης του, στο τέλος της ωφέλιμης ζωής του

Νομίζω υπερβάλλεις.

 

Παράθεση

Γενικά τους SSD του δουλεύουμε με τουλάχιστον ένα 10% αέρα χώρου για να μπορεί ο controller να "αναπνέει" και να κάνει τα "κόλπα" του με τα δεδομένα.

Σωστός, ίσως και περισσότερο.

 

Η ερώτηση του GFFermari ήταν:

Παράθεση

Samsung, Corsair or WD?

Ο Corsair είναι μεν καλός αλλα για τιμή μικρότερη κατά 20  

Για τον WD δεν έχω διαβάσει και τα θετικότερα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο κ ο ADATA κ ο PNY ειναι ακριβοι εδω στην Αγγλια. Ειδικα ο τελευταιος ειναι ακριβοτερος του WD SN750.

Οι Corsair MP510, Crucial κ αλλοι ειναι φθηνοτεροι.

 

Δεν εχω κανενα θεμα με την μαρκα. Ρωτησα για Corsair, WD, Samsung απο καθαρη, ανοθευτη και ατοφια αγνοια για το τι γινεται στον χωρο των m.2 (βλεπεις ακομη ειμαι με συμβατικους SSD).

BTW εχει κανενα οφελος να παω σε Gen4 m.2? Ειναι αρκετα πιο ακριβοι αλλα δεν εχω ιδεα αν εχει νοημα.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Ονειρος said:

 

Πήγαινε σε Samsung(εάν τα 20- 30 € δεν είναι θέμα). Δες εδώ, πως μειώνεται η ταχύτητα, όταν είναι γεμάτος ο δίσκος (κυρίως ο Adata 8200).

 

 

 

Ολοι οι δισκοι πανω απο το 75% αναλογα με το μεγεθος τους αρχιζουν και χανουν σε επιδοσεις. Μεχρι εκει οι επιδοσεις τους ειναι οπως οταν ειναι αδειοι.

Στην συγκεκριμενοι περιπτωση που τον εχουν γραψει ολοκληρο κιολας απο πριν, προφανως αυτη η χρηση δεν ειναι τυπικη για consumers και αν αυτο ειναι το σεναριο χρησης καλυτερα να παει σε καποιον αλλον

 

Το slc buffer τους παντως ειναι μεγαλυτερο, αν και μεταβαλλομενο και ειναι καλύτερο στην πλειονοτητα των περιπτωσεων για καποιον που θελει να κανει απλα μια μεγαλη μεταφορα ενος αρχειου 100gb, καθως η συνολικη ταχύτητα μεταφορας θα ναι μεγαλυτερη.

 

spacer.png

 

Προφανως αναλογα με το μεγεθος του δισκου και ποσο γεματος ειναι τα νουμερα αλλαζουν.

 

4 hours ago, GFFermari said:

Για καποιο λογο κ ο ADATA κ ο PNY ειναι ακριβοι εδω στην Αγγλια. Ειδικα ο τελευταιος ειναι ακριβοτερος του WD SN750.

Οι Corsair MP510, Crucial κ αλλοι ειναι φθηνοτεροι.

 

Δεν εχω κανενα θεμα με την μαρκα. Ρωτησα για Corsair, WD, Samsung απο καθαρη, ανοθευτη και ατοφια αγνοια για το τι γινεται στον χωρο των m.2 (βλεπεις ακομη ειμαι με συμβατικους SSD).

BTW εχει κανενα οφελος να παω σε Gen4 m.2? Ειναι αρκετα πιο ακριβοι αλλα δεν εχω ιδεα αν εχει νοημα.

 

Για consumers οπου σε ενδιαφερει η αποκριση του συστήματος,δλδ 4k random reads, ο,τι εχει silicon motion sm2262en controller με intel/micron 64layer nand ειναι γρηγοροτερο. Για ssds με sm2262en controller δες εδώ.

 

Οι mp510 κλπ χρησιμοποιουν phison e12 link που ειναι λιγο πιο αργοι σε 4κ random reads , και καλυτεροι σε server workloads. Συνηθως συνοδευονται με toshiba 64layer nand που ειναι λιγο πιο αργη απο της micron's.

 

Oι gen 4 εχουν phison e16 contorller που ειναι ιδιος με phison e12 με αλλαγμενο phy ωστε τα seq reads/writes να μην περιοριζονται απο pcie 3.0 limits. Τα υπολοιπα ειναι ιδια, ενω εκπεμπουν περισσοτερη θερμοτητα.

 

Samsung 64layer nand εινα πιο αργή απο micron's, χρησιμοποιουν ιδιο controller για consumer/server workloads οποτε δεν εχει καπου εμφανεις αδυναμιες χωρις ωστοσο να ειναι καπου και πιο γρηγοροι απο τους αλλους πλην ειδικων περιπτωσεων με πολλους workers και threads. Qlc τους ειναι παρα πολυ αργή αλλα εχει πολυ καλο endurance σε σχεση με ανταγωνιστες αλλα φανταζομαι δεν σε ενδιαφερει. Μεινανε λιγο πισω τα τελευταια χρονια γιατι το r&d πηγε σε z-nand και πώς να ανταγωνιστουν optane. Περιμενουμε καινουριους pcie 4.0 980 pro και μάλλον evo και qvo q2/2020, αλλα δεν θα ναι φτηνοι.

 

Προσωπικα θα πήγαινα σε sm2262en ή αν δεν βιαζεσαι περιμενε.

 

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.