Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

2 hours ago, GoMaR said:

θα δοκιμασουμε λογικα εντος της ημερας και το 2ο μηχανημα με τον 3900χ και θα σας πω αν εχουμε τα ιδια θετικα αποτελεσματα.

λοιπον 8 βαθμους κατω στο ενα μηχανημα (ολα στοκ)

και 12 στον αλλον (4.2ghz)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα λιγο gaming με τον 3700Χ

Πολυ διαφορετικη η εμπειρια στο bfv. Το cpu usage κυμαινοταν στο 50-60% και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα το παιχνιδι να τρεχει αρκετα πιο ομαλα σε σχεση με τον 4790k. 

 

Ωραιος φαινεται.....

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Σημερα δοκιμασα λιγο gaming με τον 3700Χ

Πολυ διαφορετικη η εμπειρια στο bfv. Το cpu usage κυμαινοταν στο 50-60% και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα το παιχνιδι να τρεχει αρκετα πιο ομαλα σε σχεση με τον 4790k. 

 

Ωραιος φαινεται.....

 

Λεγε τετοια να βαλω τον δικο μου στο φουρνο μικροκυματων.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το παρατηρησιμο ειναι η βελτιωση των frame drops. Τωρα το αν αυξηθηκαν τα frames δεν μπορω να το απαντησω με σιγουρια γιατι εδω και πολυ καιρο παιζω χωρις να δινω ιδιαιτερη σημασια στα frames. Σκεψου οτι ειδικα το τελευταιο διαστημα δεν ειχα καν monitoring οποτε δε θυμαμαι ολα τα fps σε ολα τα map.

 

Αλλα η smoothιλα που λεμε και στο χωριο μου, ειναι εμφανως σε ανωτερα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

Στις 10 λουπες τι θερμοκρασία πιάνει; έχει επιλογή να ρυθμίσεις δευτερόλεπτα. Βάλτου 999 και αστο.

 

Χωρίς PBO πιάνει 88 βαθμούς μαξ στα συνεχομενα loops. Η συχνοτητα all core πεφτει στα 3750. Αλλά όπως θα δεις στη φωτογραφία η ψύκτρα δεν φτανει μονο που ειναι μικρή αλλα και οι ανεμιστήρες καλυπτουν τη μισή επιφανεια λογω υψους μνημων. Προσωρινα αυτα μέχρι να βρω χρονο να μπει υδροψυξη.

 

20200131_110643.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, giorgos2187 said:

Αλλα η smoothιλα που λεμε και στο χωριο μου, ειναι εμφανως σε ανωτερα επιπεδα.

 

...ειμαι πολυ μακρια απο αυτο. Ο επεξεργαστης απλα δεν μπορει - εχω frame drops παντου.

 

Κρατιεμαι οριακα να μη χτυπησω τιποτα Ζ370/Ζ390+i7/i9 που ειναι πολυ φθηνα. Αλλα ειπα να παω σε Χ570...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GFFermari said:

Κρατιεμαι οριακα να μη χτυπησω τιποτα Ζ370/Ζ390+i7/i9 που ειναι πολυ φθηνα. Αλλα ειπα να παω σε Χ570...

δεν το ανοίγεις καλύτερα σε ξεχωριστό θέμα μήπως σε βοηθήσει κανείς από τα παιδιά που έχουν ryzen με τα σεταρίσματα; Δεν είναι λογικό να έχεις εντελώς διαοφρετική συμπεριφορά. ΟΚ να είναι πιο αργό αλλά όχι μέρα νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, yog-sothoth said:

 

Χωρίς PBO πιάνει 88 βαθμούς μαξ στα συνεχομενα loops. Η συχνοτητα all core πεφτει στα 3750. Αλλά όπως θα δεις στη φωτογραφία η ψύκτρα δεν φτανει μονο που ειναι μικρή αλλα και οι ανεμιστήρες καλυπτουν τη μισή επιφανεια λογω υψους μνημων. Προσωρινα αυτα μέχρι να βρω χρονο να μπει υδροψυξη.

 

λογικό η ψήκτρα πολύ μικρή πάρε εκεί μια DARK ROCK PRO AM4 η την  NH-U14S TR4-SP3 , αν δεν θέλεις να μπλέξεις με υδροψήξεις κλπ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

 

λογικό η ψήκτρα πολύ μικρή πάρε εκεί μια DARK ROCK PRO AM4 η την  NH-U14S TR4-SP3 , αν δεν θέλεις να μπλέξεις με υδροψήξεις κλπ

 

Έχω μπλέξει από εποχές block του eleven. Για μένα είναι μονόδρομος η υδροψυξη. Η ψύκτρα απλά μου έχει ξεμείνει από τον 7551P πριν τον βάλω και αυτόν στο νερό. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ARMAGEDDON said:

 

λογικό η ψήκτρα πολύ μικρή πάρε εκεί μια DARK ROCK PRO AM4 η την  NH-U14S TR4-SP3 , αν δεν θέλεις να μπλέξεις με υδροψήξεις κλπ

Ναι ειδαμε και την dark rock pro του Ζαχου που βαραει ~95 ??

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GoMaR said:

Ναι ειδαμε και την dark rock pro του Ζαχου που βαραει ~95 ??

που ήμουν και έχασα τέτοιο επεισόδιο

 

αποκλείετε τι θερμοκρασία έχει το δωμάτιο ... ? και τι θερμαγώγιμη ? τουλάχιστον καμιά mx4

 

edit

https://www.cgdirector.com/best-cpu-coolers-ryzen-threadripper/

 

edit 2

πες μου τι έχεις στον 3900x  από ψύξη στην δουλειά και τι διεργασία θέλεις να του βάλω στον δικό μου να συγκρίνουμε θερμοκρασίες για να περάσει η ώρα

cryorig R1 universall φοράω στον δικό μου (το καλοκαίρι θα περάσουμε ωραία)

 

 

edit 3

δεν βγάζει εκεί η noctua μια D15 για TR4

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR oκ με τα νερά
πρέπει να καινοτομήσουν βλέπω στον αέρα διότι με 280watt+, δεν το περίμεναν ότι θα την φάνε έτσι, αλλά θέλω να μάθω θερμοκρασία δωματίου που έπιασε 95 βαθμούς !
τώρα δεν έχουν βγάλει και καμιά σοβαρή υδρόψηξη και βλέπω ότι η amd προτείνει 3πλα ψυγεία κλπ

? είμαι υπέρ του άερα γιατί δεν χαλάει ? 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ARMAGEDDON said:

θέλω να μάθω θερμοκρασία δωματίου που έπιασε 95 βαθμούς


χειμώνας, πόσο να είναι η θερμοκρασία δωματίου πια... 23;24;25 χλωμό. Πιθανόν να είναι κάτω από 20. Ούτε βάζει κάποιος τον υπολογιστή δίπλα σε φούρνο. Μόνο αν το τοποθετήσει κάποιος ακριβώς δίπλα σε θερμαντικό σώμα θα είχε νόημα να δίνουμε τόση έμφαση στο δωμάτιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.