Jump to content



Call of Duty: Modern Warfare


Recommended Posts

Λοιπόν μετά τον γολγοθά που πέρασα με το hardware μου, έχω και ένα άλλο θεματάκι με το παιχνίδι.

 

Ενώ στα πρώτα matches (warzone) με τις ρυθμίσεις γραφικών που έχω (pc της υπογραφής) παίζω ~125 FPS (100 έως 150+) smooth, μετά από 4-5 παιχνίδια αρχίζει να μου κάνει ένα stuttering που κυρίως συμβαίνει όταν σκάνε κάποια εκκωφαντικά εφέ του παιχνιδιού, π.χ. όταν λουτάρω ένα box ή όταν τρέχω πολύ γρήγορα σε κλειστούς χώρους και αλλάζω κατευθύνσεις απότομα. Σε κάποια παιχνίδια γίνεται αρκετά έντονο. Δεν μπορώ να το απομονώσω για να καταλάβω αν είναι θέμα ρυθμίσεων/hardware ή θέμα server/δικτύου.

 

Αυτό όμως που παρατήρησα πρόσφατα είναι αυτό:

 

2020.08.10-11.18.png

 

Αν και η κάρτα μου έχει 6GB VRAM το σημείο "MAX" είναι αρκετά κάτω από το όριο αυτό και η μπάρα με τη VRAM κοκκινίζει αν το περάσω. Μέχρι τώρα δεν το είχα παρατηρήσει και έπαιζα με VRAM πάνω από το "MAX" καθώς θεωρούσα ότι επαρκεί η VRAM. Αν πάω να κάνω apply στα παραπάνω settings μου βγάζει το μήνυμα (που δεν το είχα παρατηρήσει μέχρι σήμερα- ίσως είναι προσθήκη του season 5):

 

2020.08.10-11.19_01.png

 

Ουσιαστικά με προειδοποιεί για stuttering (frame drops).

 

Παίζοντας με τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού διαπίστωσα ότι αυτή που κάνει τη μεγάλη διαφορά στη χρήση VRAM είναι το "texture resolution", οπότε ρυθμίζοντάς το από high σε normal η χρήση VRAM πέφτει:

 

2020.08.10-11.19.png

 

Θα τεστάρω και με αυτές τις ρυθμίσεις να δω αν ήταν αυτός ο λόγος του stuttering.

 

Σε κάθε περίπτωση το ερώτημά μου είναι, γιατί να υπάρχει πρόβλημα εφόσον ούτως ή άλλως δεν έφτανα στα 6GB VRAM που διαθέτει η κάρτα μου; Με τις ρυθμίσεις που έπαιζα έκανα χρήση ~5GB και υπήρχε και 1GB αχρησιμοποίητο. Γιατί θέλει το παιχνίδι χρήση VRAM μέχρι ~4GB + ~2GB αχρησιμοποίητα για να μην σου πετάει την προειδοποίηση για "frame drops, instabilities" κτλ ?

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κολπακι με το 0.55 το έκανες που σου είχα ποσταρει;

Κανένα θέμα με 5700ΧΤ με το 0.55 "fix"

Ας κοκκινίζει

unknown.png

 

 

Επίσης το παιχνίδι τρώει πολύ παραπάνω vram από ότι λένε τα μενού, έχε το υπόψη σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, SpirosKGR said:

Το κολπακι με το 0.55 το έκανες που σου είχα ποσταρει;

Κανένα θέμα με 5700ΧΤ με το 0.55 "fix"

Ας κοκκινίζει

unknown.png

 

 

Επίσης το παιχνίδι τρώει πολύ παραπάνω vram από ότι λένε τα μενού, έχε το υπόψη σου

 

Το κολπάκι το είχα κάνει όταν είχα τις ελαττωματικές μνήμες, αλλά μετά το επανέφερα. Εφόσον όπως λες χρησιμοποιεί παραπάνω vram , θα μείνω με τις ρυθμίσεις γραφικών που δείχνουν κάτω από τη γραμμή max , φαίνεται να λειτουργούν καλά και την ώρα που παίζω να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω διαφορά στα γραφικά. Αν συναντήσω πάλι stuttering, θα το.ξαναδώ

 Για ποιο λόγο δεν βάζουν την πραγματική χρήση vram στη μπάρα να ξεμοερδεύουμε, δεν καταλαβαίνω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Για το stuttering αν δεν φταίει το standby memory των windows που δεν αδειάζει (Microsoft programming skills ) φταίει το παιχνίδι ! 

 

Τσέκαρε εδώ

Spoiler

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, γιατί αγνοούμε το προφανές; Το ίδιο το game σε προειδοποιεί ότι αν ξεπεράσεις τη max χρήση VRAM (που για κάποιον λόγο είναι 2GB λιγότερα από τα 6GB που έχει η κάρτα μου) θα έχεις stuttering, instabilities κτλ.

 

Βλέπω ότι και στον @SpirosKGR το max είναι και πάλι στα ~4GB και ας έχει 8GB η δικιά του κάρτα.

 

Πάντως με χρήση κάτω από το "max" δεν έχω συναντήσει ακόμα stuttering. Θα δούμε και το βράδυ που μπαίνει ο περισσότερος κόσμος και είναι πιο απαιτητικά τα πράγματα (για να αποκλειστεί ως αιτία του stuttering το δίκτυο).

 

@SpirosKGR θα δοκιμάσω και τη ρύθμιση που λες και θα ξεπεράσω το "max" αφού πρώτα τσεκάρω ότι με τις τρέχουσες ρυθμίσεις δεν υπάρχει θέμα. Ξέρουμε αυτή η ρύθμιση τι ακριβώς κάνει; Εσύ μπορεί να μην έχεις θέμα γιατί η κάρτα σου έχει 8GB VRAM, η δικιά μου όμως έχει 6GB και μπορεί να έχω θέμα ακόμα και με το "fix". Θα δούμε στην πράξη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Βλέπω ότι και στον @SpirosKGR το max είναι και πάλι στα ~4GB και ας έχει 8GB η δικιά του κάρτα.

Ειναι 4GB γιατι εχει πειραξει το VideoMemoryScale που σου λεει να πειραξεις και εσυ. Χοντρικα αυτο καθοριζει ποση μεγιστη vram θα χρησιμοποιησει το cod τα υπολοιπα πανε στη ram. Στο 0.85 σε 8αρα καρτα ειναι 0,85*8=6.8GB, το 0.55 ειναι 4.4GB.
Επισης κανενα παιχνιδι δε δυναται να χρησιμοποιησει ολη το vram οπως το σκεφτεσαι. Εκτος απο το game τα windows και τα υπολοιπα προγραμματα επισης χρησιμοποιουν τη vram καθως επισης και ενα μερος της χρησιμοποιειται σαν frame buffer.
 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, panoc said:

Χοντρικα αυτο καθοριζει ποση μεγιστη vram θα χρησιμοποιησει το cod τα υπολοιπα πανε στη ram. Στο 0.85 σε 8αρα καρτα ειναι 0,85*8=6.8GB, το 0.55 ειναι 4.4GB.

 

Άρα αν το ρυθμίσω και εγώ 0.55 τότε το παιχνίδι θα χρησιμοποιεί 0.55*6GB = 3.3GB VRAM. Δεν θα είναι χειρότερο για το παιχνίδι να μειώσω τη χρήση VRAM που είναι πιο γρήγορη και να χρησιμοποιηθεί η πιο αργή RAM? Πώς είναι δυνατόν αυτή η ρύθμιση να είναι ευνοϊκή ως προς το πρόβλημα του stuttering;

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Άρα αν το ρυθμίσω και εγώ 0.55 τότε το παιχνίδι θα χρησιμοποιεί 0.55*6GB = 3.3GB VRAM. Δεν θα είναι χειρότερο για το παιχνίδι να μειώσω τη χρήση VRAM που είναι πιο γρήγορη και να χρησιμοποιηθεί η πιο αργή RAM? Πώς είναι δυνατόν αυτή η ρύθμιση να είναι ευνοϊκή ως προς το πρόβλημα του stuttering;

Θεωρητικα θα ειναι χειροτερα, αλλα μιλαμε για console port, μπορει να κανει prefetch στη vram και επειδη διαβαζει οτι γουσταρει (σε εμενα ειναι 0.85, στο htpc με 1050ti ειναι στο 1) να τα κανει μπαχαλο ολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Θα πέσουν έξω οι ξεφτίλες ε;

 

 

Ποτε δεν ειχε το cod servers ουτε αυτο εχει, γιαυτο εχει 12 (δωδεκα) tik rate, γιατι με παραπανω οι κονσολες θα τον επιναν πατοκοφα και οπως ειπε και ο Icy οι σερβερ κοστιζουν πολλα για τους τσιπηδε. 83ms δηλαδη + το ping για να αποφασισει το game εαν πετυχαινει η οχι... 2020 εχουμε ετσι ?

12 tik δεν ειχε ουτε το UT2004 στο οποιο παιζαμε επι το πλειστον με 30τικ και pstn/isdn γραμμες σε pc με 1/20 της δυναμης της κονσολας.

Αναγκη δεν εχουν, καθε χρονο βγαινει νεο cod και τα πιτσιρικια τρεχουν και αγοραζουν.

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Νταξει, ωραια και δεκτα ολα αυτα.. Αλλα κι εσεις δηλαδη παιζετε με larency πανω απο 100;;;

σημερα παιζει γυρω στο 70-75 σε εμενα, πριν καμια βδομαδα που ειχα παιξει ηταν γυρω στα 60

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με 5700ΧΤ ή παρόμοια κάρτα με 8GB vram όμως να μου πει ποια ειναι η default επιλογή που του βγάζει στο " VideoMemoryScale" ? 

( το είχα αλλάξει σε 0.55 επειδη παλια ειχα κατι ψιλοθεματακια με stuttering - τα οποία είχε διορθώσει η επιλογή αυτή και θέλω να δω αν εχουν διορθωθεί με τα τελευταία patch του game - παλιά ηταν 0.85 θυμάμαι εξού και θέλω να κάνω ενα πείραμα να δω εάν άλλαξε κάτι)

Capture.thumb.PNG.4615f3fdc9b2846623e124a97cbc4d99.PNG @panoc @icy20 @ARMAGEDDON @giorgos2187 ( σας ταγκάρω καθώς ειστε οι μονοι που γράφουμε τελευταία στο παρόν thread 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

0.85 ειναι σε εμενα σε 8GB vram, στη 1050ti me 4GB ειναι 1.0 lol

παλιά ηταν 0.85 θυμάμαι και σε μένα (5700ΧΤ) εξού και θέλω να κάνω ενα πείραμα να δω εάν άλλαξε κάτι καθώς διέγραψα το "0.55" για να πάρει εκ νέου "καθαρή" την εντολή και βλέπω 0.9

Untitled.thumb.png.93e78399a83d10bf94504f9e154547e5.png

βέβαια τώρα έχουν χ@στει οι σερβερ 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Σβησε το αρχειο κανε ενα ρεσταρτ και χωρις να ανοιξεις τιποτε αλλο ανοιξε το cod, η τιμη πιθανοτατα θα αλλαξει.

Απλα κοιταει ποση vram εχεις ελευθερη οταν ξεκιναει και βαζει αυτοματα οριο το ιδιο. Αλλες φορες πετυχημενα αλλες οχι. Ειπαμε console port....
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.