Jump to content



Call of Duty: Modern Warfare


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν ειχα ποτε θεματα πανω απο μιση μερα με stutter. Διορθωνοταν με patch. Αρα δεν εχω ψαξει ποτε τετοια πραγματα

 

Δεν εχεις amd gpu γιαυτο :p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Σβησε το αρχειο κανε ενα ρεσταρτ και χωρις να ανοιξεις τιποτε αλλο ανοιξε το cod, η τιμη πιθανοτατα θα αλλαξει.

Απλα κοιταει ποση vram εχεις ελευθερη οταν ξεκιναει και βαζει αυτοματα οριο το ιδιο. Αλλες φορες πετυχημενα αλλες οχι. Ειπαμε console port....
 

με 0.9 έβγαζε directX error το έβαλα 0.85 σε multiplayer ειναι οκ μεχρι στιγμής

Πείραμα κάνω - με 0.55 που το έχω από τη βδομάδα της καραντίνας δεν ειχα κανένα θέμα παντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατί σας ακούω και τα πειράζω χαχαχα τώρα ενώ έπαιζε μια χαρά με το 0.85 για κάποιο λόγο με το που μπω μενού Solved: DirectX Encountered an Unrecoverable Error | by Amanda Gao ... Directx Unrecoverable Error

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδή ειχα ξεχάσει να καθαρίσω την cache εδώ? γιατι μολις το έβαλα πάλι 0.55 και καθάρισα το Capture.thumb.PNG.4e8f60d472eb22ed7e2a2dc10f97f43e.PNGπεριεχόμενο των φακέλων εκτός του radeonsoftware παίζει μια χαρά

 

ΙΣΩΣ πρέπει στην αλλαγή πχ 0.85 να κάνω την ιδια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2020 at 6:54 ΜΜ, το μέλος panoc έγραψε:

Ειναι 4GB γιατι εχει πειραξει το VideoMemoryScale που σου λεει να πειραξεις και εσυ. Χοντρικα αυτο καθοριζει ποση μεγιστη vram θα χρησιμοποιησει το cod τα υπολοιπα πανε στη ram. Στο 0.85 σε 8αρα καρτα ειναι 0,85*8=6.8GB, το 0.55 ειναι 4.4GB.
Επισης κανενα παιχνιδι δε δυναται να χρησιμοποιησει ολη το vram οπως το σκεφτεσαι. Εκτος απο το game τα windows και τα υπολοιπα προγραμματα επισης χρησιμοποιουν τη vram καθως επισης και ενα μερος της χρησιμοποιειται σαν frame buffer.
 

Πάντως όσο το δοκίμασα 

Τιμές vram

0.85 

menu: 7200mb vram

MW: 7200+- MB vram usage

WZ: 7500-7600MB -//-

 

0.55

menu: 4800<

MW: 4800-5000+ MB vram

WZ: 6800~ 

 

Γενικά κανένα θέμα ούτε είδα να φορτώνει στη ραμ κάτι και να γίνεται ασταθές.

Πάντως, διαβάζω στο reddit, και άλλοι με AMD έχουν θέματα τελευταία κ όλοι όσοι δοκίμασαν το 0.55 έστρωσε σε μεγάλο βαθμό.

Τώρα δε το πειράζω ξανά.

Πριν τον Απρίλιο έπαιζε μια χαρά με 0.85 αλλά θυμάμαι σε κάποιο πατς ή οδηγούς είχα κάτι άκυρα σπασιματακια στη κίνηση και έτσι το χα αλλάξει.

Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή σε 3ο δίσκο ένα φορμάτ με άλλη εγκατάσταση ξανά με 0.85 για δοκιμές. 

 

Ε μετά θα ξαναδούμε όταν θα αγοράσω nvidia πάλι ?

 

Btw επειδή πάντα τσεκαρω τα άλλα υποσυστήματα:

Gpu undervolt είναι οκ σε άλλα τόσα παιχνίδια αλλά και σε bench/ και στο ίδιο το παιχνίδι μήνες τώρα

Cpu oc είναι σταθερό OCCT small AVX/AVX2, + large ~ 1h+, + IBT VERY HIGH

Ραμ - δε πειράζω ποτέ μόνο XMP

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό θέλω να το δω μήπως είναι θέμα καθαρά με AMD για να το κάνω report μέσω των οδηγών ( εφόσον έχω διασταυρώσει σχόλια και από άλλους κατόχους amd gpu )

Πάντως με 0.55 και γω δεν είχα ποτέ κανένα θέμα, χθες που το γύρισα 0.85 άνοιξαν οι Πύλες της Κολάσεως ή απλά ήθελε καθαρισμό την cache όπως ανέβασα πάνω το screenshot

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Σπυρο καλα σου  λεει ο racoon...

Δε ξέρω βρε συ Μάριε. Πρέπει να κάνω τον beta tester να μάθω τι έγινε κάθε φορά. Δεν είχα θέμα τόσους μήνες. Δε ξέρω καλή χρυσή η κάρτα ωραία αλλά κάτι γίνεται και έχω πείσμα να μάθω το τι. Εχθές που παίζαμε με τα παιδιά με το 0.55 όπως το είχα τόσους μήνες παίζει μια χαρά κανένα κόλλημα, smoothly. Να βγούνε οι 3000 σειρές να τελειώσει το μαρτύριο. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

Δε ξέρω καλή χρυσή η κάρτα ωραία αλλά κάτι γίνεται και έχω πείσμα να μάθω το τι. Εχθές που παίζαμε με τα παιδιά με το 0.55 όπως το είχα τόσους μήνες παίζει μια χαρά κανένα κόλλημα, smoothly.


 

Quote

 

Γι αυτό θέλω να το δω μήπως είναι θέμα καθαρά με AMD για να το κάνω report μέσω των οδηγών ( εφόσον έχω διασταυρώσει σχόλια και από άλλους κατόχους amd gpu )

Πάντως με 0.55 και γω δεν είχα ποτέ κανένα θέμα, χθες που το γύρισα 0.85 άνοιξαν οι Πύλες της Κολάσεως

 

 

 

 

 

Πες μου κάτι. Το stuttering στο έκανε από το πρώτο game ή έπρεπε να παίξεις αρκετή ώρα; Σε μένα ισχύει το δεύτερο.

 

Παρατήρησα ότι με ρυθμίσεις κάτω από το "max" της μπάρας που έχει το CoD το stuttering και πάλι ήρθε μετά από αρκετά games, αλλά σε πολύ πιο ανεκτό βαθμό. Θα συνεχίσω το testing και σε επόμενη φάση θα δοκιμάσω με το 0.55 fix.

 

Επίσης, εφόσον με το 0.55 fix δεν έχεις κανένα θέμα, γιατί θες να "στείλεις" την κάρτα; Δες το και κοινωνικά: Να βρεθεί μια λύση συμβάλλοντας απειροελάχιστα σε αυτό με πειραματισμούς για να έχουμε ανταγωνισμό. Μια που ήδη την έχεις την κάρτα... Δοκιμάζω παράλληλα με εσένα και εγώ με την 5600ΧΤ.

 

ΥΓ έχω μια αίσθηση ότι μπορεί να φταίει και το OC του επεξεργαστή και θέλω να δοκιμάσω με default. Ρε συ βάλε στην υπογραφή σου τα specs σου να συνεννοούμαστε... ?

 

ΥΓ2 Για τη διερεύνηση της υπόθεσης προσθέτω το στοιχείο ότι στην εγγραφή του παιχνιδιού που κάνω μέσω του Radeon Instant Replay παρατήρησα ότι το stuttering ΔΕΝ φαίνεται! Η εγγραφή είναι 100% smooth. Μας βοηθάει σε κάτι αυτό;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για να μη σας μπερδέψω δεν έχω stuttering πουθενά. Απλά έβγαζε το παραπάνω error. Θα δοκιμάσω ότι έκανα και στο 0.55 μήπως δουλέψει το 0.85 που αναφέραμε μια σελίδα πίσω.

 

-Edit το αρχείο 0.85, μετά save ( read only ) A)

Capture.PNG.6de0998dd4281b6e67e78dcd56229d86.thumb.png.d488f65dc894042f5f7b10d6b638de89.png

-Καθαρισμα τους φακέλους στη cache των drivers

B)IMG_20200812_192115.thumb.png.eeb7ddb8e2b5ffca690b7c944c834adf.png

** Εν συνεχεία της αλχημείας ίσως χρειάζεται μέσα από το παιχνίδι reinstall shaders **

Δεν δοκίμασα κάτι με τους τελευταίους οδηγούς. Όλες οι δοκιμές έχουν γίνει με τους 20.7.2

 

Επίσης με ΣΤΟΚ κάρτα αν και είναι σταθερο πλήρως το UNDERvolt/UNDERclock profile ( από τους drivers το κάνω το σημειώνω αυτό όχι από 3α προγράμματα )

 

ΕΑΝ με όλα αυτά συνεχίζει να αναπαράγει το ίδιο πρόβλημα α) drivers related πρόβλημα οπότε μπορούμε να το κάνουμε report να το κοιτάξουν,β) σχέση Amd gpu + game 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να κάνω edit.

Πάντως overall dev error 6068 / 5736 είχα μόλις μια φορά μέσα σε 4 μήνες με το 0.55 "fix" και ΚΑΝΕΝΑ ίχνος stuttering τόσο καιρό.

 

Χθες από περιέργεια το πείραξα στα 0.85 όπως είναι στους περισσότερους και ξεκίνησε αυτό με το να κρασαρει στο μενού ή με το που κάνω alt tab ή αλλαγή σε fullscreen ( κλασσικά bugged borderless screen ) με το παραπάνω direct x error.

 

Πάντως το 0.55 κάνει θαύματα και σε άλλους 5000 users + αν διαβάσεις τα σχόλια στο βίντεο που σου είχα παραθέσει.

 

ΑΡΧΙΚΑ το είχα χρησιμοποιήσει καθώς έπειτα από το Season 3 patch είχα ΤΟΤΕ κάτι κοψιματακια στη κίνηση αλλά Μόνον στο multiplayer ΟΧΙ στο Warzone και με το 0.55 διορθώθηκε. ( είχα κάνει κ.επιτηδες τεράστιο το msi afterburner graph για να φαίνεται αυτό το κοψιματακι που έκανε )zmf1jdg63jk41.png?width=1069&format=png&

 

 

Χθες όσο πρόλαβε να δουλέψει το 0.85 δεν έκανε τα κοψίματα αυτά. Θεωρώ ότι βρίσκομαι κοντά στο να λύσω το όλο θέμα. 

#ItsAScoobyDooMystery after all

 

Screenshot_20200812-164007.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR

 

Με μπέρδεψες, Δεν έχεις θέμα stuttering με το 0.55, αυτό καταλαβαίνω. 

 

Έχεις λοιπόν directX error. 

 

Κάτι μου θυμίζει.... Αν και εγώ είχα πιο πολλά dev errors και λιγότερα directX error.

 

Με όλους τους πειραματισμούς σου χάνεις αρκετό χρόνο.

 

Αυτό που σου λέω εδώ το δοκίμασες? 10 λεπτά υπόθεση είναι

 

https://www.thelab.gr/forums/topic/184383-ίσως-το-μοναδικό-stress-test-για-να-ελέγξετε-τις-μνήμες-σας-σε-ρεαλιστικά-σενάρια-gaming/?do=findComment&comment=2750044

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΝΑ ίχνος stuttering τόσο καιρό με το 0.55. Αλλά και με το 0.85 που δοκίμασα smooth έτρεχε.

 

Θα δω και τις μνήμες αλλά δεν τις έχω κλοκαρει. Στοκ πάντοτε μένουν δε περάζω μνήμες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.