Jump to content



Call of Duty: Modern Warfare


Recommended Posts

26 minutes ago, SpirosKGR said:

3200 CL16 οτι αναγράφεται στο κουτί

 

Αυτό είναι OC του IMC. O επεξεργαστής σου 2666 έχει official υποστήριξη μνημών.

 

Τρέξε το stressapptest να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτός ο υπαίτιος.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

tAyFjhBvSXDXKhiPqk6WuS-1200-80.jpg
WWW.PCGAMER.COM

Infinity Ward pledged more ban waves in July, but many players are unsatisfied...

Φοβερό αυτό πάντως. Το μυστικό είναι να παρακαλέσεις τον άλλο να μην κλέψει. Θα συγκινηθεί και θα μεταμορφωθεί σε αμνό του Κυρίου.

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει και αφορούν multiplayer θα γίνεται της Κακομοιρας από τσιτ

παλιά CoD, Battlefield, Siege (το πρώτο χρόνο ειδικά ήταν απελπισία μέχρι να μπει το battleye )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι καταλαβαίνω το anti-cheat έχει δύο δρόμους

 

α) φτιάχνεις κάποιο τύπου denuvo που έχει δικαιώματα root και ξεψαχνίζει τον υπολογιστή, αλλά είναι σοβαρό θέμα ασφαλείας και καταναλώνει πόρους και γενικά τέτοια anti-cheat τρώνε κράξιμο. Άσε που είναι και κακογραμμένα και δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα.

 

β) Έχεις ένα σύστημα report/καταγραφής replay και βάζεις ανθρώπους να κοιτάνε συνεχώς τα reports. π.χ. αν κάποιος παίκτης έχει 1000 reports ε δεν μπορεί το ψάχνεις. Αυτό βέβαια θέλει να πληρώνεις ανθρώπους να κάνουν τη δουλειά και όχι να είσαι άπληστος βάζοντας τα δισ. που κερδίζεις στο "στρώμα". Στην περίπτωση που έπιανες τους cheaters έτρωγαν παραδειγματικό και κραυγαλέο ban με διαγραφή account και μόνιμο ban κτλ. Θα μου πεις θα επανέλθει με άλλο account, αλλά δεν πειράζει θα ξεκινήσει από το μηδέν το σίχαμα. Θα τον ξανακάνουν report και φτου και από την αρχή. 

 

 

Αν υπάρχει άλλη λύση πείτε μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, εκτός από τα απροκάλυπτα cheaterάκια που τα "φορτώνουν" όλα και φαίνονται εξ αρχής, πλέον παίζουν τα πιο έξυπνα combo cheats-macros που δυσκολεύουν πολύ το όλο έργο. Για να ασχοληθεί κάποιος με τέτοιου είδους reports θα πρέπει να σχετίζεται με κάποιο competitive ή cup με χρηματικά έπαθλα (όπως γινόταν στο esl ) με τους admins των games να ζητάνε demo vids όταν κάποιος είχε γίνει report πολλάκις. Public casual games που σκοπός είναι να πουλήσουν όσο πιο πολύ μπορούν μέχρι να βγεί το επόμενο στο schedule δεν τους συμφέρει η οποιαδήποτε extra δαπάνη. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το stuttering είναι ενοχλητικό. Νόμιζα ότι αρχικά ήταν υπεύθυνος ο chrome στο background και τον έκλεισα. Το πρόβλημα παρέμεινε ως εξής:

 

Με recommended ρυθμίσεις (ακόμα και υποδεέστερες) μπορώ να παίξω έναν αριθμό παιχνιδιών online σερί χωρίς πρόβλημα. Από ένα σημείο και μετά αρχίζει το stuttering και δεν επιλύεται παρά μόνο με reboot του παιχνιδιού ή του λειτουργικού. 

 

Παρατηρώ ότι παρά τις ρυθμίσεις στα menu, η χρήση VRAM πάει σχεδόν 100%, δεν ξέρω αν έχει σχέση. Η κάρτα μου έχει 6GB VRAM.

 

Υπέβαλα bug report στην AMD από το ενσωματωμένο tool των adrenaline drivers, αλλά υποθέτω ότι ουδείς θα ασχοληθεί αν δεν υπάρξουν εκατοντάδες/χιλιάδες αναφορές. 

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα και με nvidia ή είναι μόνο θέμα AMD. Επίσης δεν ξέρω αν είναι θέμα hardware ή θέμα drivers.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο gpu usage έχεις όσο παίζεις; Εμένα καμιά φορά κάνει κάτι περίεργα και πέφτει από το 95-97% σε κάτι 80-90 αλλά αν επίτηδες κάνω 3-4 αλτ ταμπ νιώθει λίγο και σταματάει. Εκεί βλέπω ενα πολυυυυ μικρό stuttering αλλά φεύγει με τον παραπάνω τρόπο. Κατά τα άλλα με 0.55 "fix" επαιζα προχθές ώρες χωρίς να κανει κιχ.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpirosKGR said:

Πόσο gpu usage έχεις όσο παίζεις; Εμένα καμιά φορά κάνει κάτι περίεργα και πέφτει από το 95-97% σε κάτι 80-90 αλλά αν επίτηδες κάνω 3-4 αλτ ταμπ νιώθει λίγο και σταματάει. Εκεί βλέπω ενα πολυυυυ μικρό stuttering αλλά φεύγει με τον παραπάνω τρόπο. Κατά τα άλλα με 0.55 "fix" επαιζα προχθές ώρες χωρίς να κανει κιχ.

 

1) Για το GPU usage θα τεστάρω και θα αναφέρω.

2) Θα δοκιμάσω και με το 0.55 αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλει αρκετή ώρα gaming για να ξεκινήσει το stuttering και δεν την έχω προσδιορίσει ακόμα π.χ. αν μειώνεται ή αυξάνεται ο χρόνος που θα ξεκινήσει το stuttering ανάλογα με τα alt+tab που θα κάνω για να δω κάτι στο desktop. Είμαι σε συνεχείς δοκιμές. 

3) Καλό είναι να το αναφέρουμε στην ΑMD μήπως και γίνει μπούγιο και βγάλουν κάποιο fix για το παιχνίδι σε συνεργασία με infinity ward χωρίς 0.55 "fix" κτλ. Το παιχνίδι πρέπει να τρέχει σωστά χωρίς "fix", ειδικά ένα τόσο δημοφιλές.

 

Μπορείς να μου πεις ποιον είναι το δικό σου VRAM USAGE χωρίς background apps π.χ. chrome ανοικτό? Εμένα πάει 100% παρά το γεγονός ότι στα settings των γραφικών από το παιχνίδι οι ρυθμίσεις είναι για λιγότερη από 4GB χρήση VRAM

 

Είμαι περίεργος, τώρα που περιμένω να μου στείλει η Corsair 16GB RAM από RMA, αν με συνολικά 32GB RAM υπάρχει κάποια διαφορά.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png

 

Λοιπόν δοκίμασα αρχικά να ανεβάσω το RenderWorkerCount από default 4 στα 6 (με 0.85 VideoMemoryScale) μήπως και δω διαφορά. Όχι. Έπαιξα 4-5 matches, άφησα το παιχνίδι στο ακόλουθο σημείο για μια ώρα

 

2020.08.17-23.22.png

 

Και μετά πήγα να παίξω και άρχισε το stuttering,

 

reboot και δοκιμάζω το 0.55 "fix". Λοιπόν παρατήρησα ότι μετακίνησε την γραμμή "max" στα graphics settings στη VRAM και οι ρυθμίσεις που είχα, πλέον, κοκκίνιζαν τη μπάρα. Όμως η διαφορά ήταν ότι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού πλέον με το monitoring του adrenaline λογισμικού έβλεπα ότι η VRAM δεν τερμάτιζε (όπως πριν) αλλά έβλεπα max χρήση ~5.3-5.4 GB. Άρα αυτή η ρύθμιση δεν αφήνει το παιχνίδι να "μπουκώσει" τη VRAM και για αυτόν τον λόγο προφανώς βελτιώνει το θέμα του stuttering. Όσο και αν έπαιξα από εκεί και πέρα δεν συνάντησα stuttering, ενώ οι επιδόσεις του παιχνιδιού παρέμειναν ίδιες ~150FPS με τα settings που παίζω. Συνεχίζω το testing και θα αναφέρω, αλλά πιθανόν να μην είναι θέμα AMD. Κάτι κάνει στραβά ο κώδικας του παιχνιδιού και μπουκώνει τη VRAM με αποτέλεσμα το έντονο stuttering, ενώ με τη χρήση 0.55 "fix" δεν τερματίζει τη VRAM. 

 

Θα δείξει αν η κατάσταση θα βελτιωθεί με μελλοντικό patch του Warzone ή με μελλοντικό patch των adrenaline drivers (εγώ πάντως το ανέφερα στην ΑΜD το θέμα).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς γράψε μου ακριβώς πώς τους το περιέγραψες να τους το στείλω και γω. Πάντως με 0.85 είδα χρήση ραμ γύρω στα 7400 ( μάλιστα έκανε και κάτι σπασιματάκια κάποιες φάσεις ) και με 0.9 έφτασε τα 7600. Διαφορές δεν είδα αλλά έμοιαζε σαν αυτό που λες 

πριν 6 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

μπουκώνει τη VRAM με αποτέλεσμα το έντονο stuttering, ενώ με τη χρήση 0.55 "fix" δεν τερματίζει τη VRAM. 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

Πάντως με 0.85 είδα χρήση ραμ γύρω στα 7400 ( μάλιστα έκανε και κάτι σπασιματάκια κάποιες φάσεις ) και με 0.9 έφτασε τα 7600. Διαφορές δεν είδα αλλά έμοιαζε σαν αυτό που λες 

 

Αναφέρεσαι στη VRAM, σωστά;

 

Σε μένα η VRAM τερμάτιζε με 0.85 ενώ με 0.55 έκανε χρήση ~5.4GB (από τα 6GB της κάρτας), ανεξαρτήτως αν στο παρασκήνιο είχα chrome με 5-6 tabs ανοικτά ή όχι.

 

Η χρήση RAM (συστήματος) και στις δυο περιπτώσεις ήταν μεταξύ 11 και 12 GB (από τα 16GB)

 

Σε λίγες μέρες θεωρητικά θα μπορώ να δοκιμάσω και με 32GB RAM να δούμε αν υπάρχουν κάποιες διαφορές.

 

Για το άλλο θέμα που αναφέρεις, δεν θυμάμαι τι ακριβώς τους έγραψα γιατί ήταν μέσω του bug reporting tool και δεν έχω αντίγραφο, αλλά κάτι τέτοιο  (το ξανασυμπλήρωσα για να σου στείλω screenshot):

 

image.png

 

Στην περιγραφή έγραψα "After a number of online matches (warzone) there is intense stuttering even though I use recommended settings. Then the only solution to play normally (without stuttering) is to reboot the system. Stuttering appears again after a undetermined number of matches"

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο, τους έγραψα και για ενα μικρο downclocking / low gpu usage που κάνει η κάρτα κάποιες φορές το οποίο για κάποιο λόγο στρώνει μόνο με 3-4 αλτ ταμπ ( ενώ ειναι 95-97% πέφτει 80-90% - εκεί το βλέπεις το stuttering μόνο σε μένα )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, SpirosKGR said:

Ετοιμο, τους έγραψα και για ενα μικρο downclocking / low gpu usage που κάνει η κάρτα κάποιες φορές το οποίο για κάποιο λόγο στρώνει μόνο με 3-4 αλτ ταμπ ( ενώ ειναι 95-97% πέφτει 80-90% - εκεί το βλέπεις το stuttering μόνο σε μένα )

 

Επειδή με ρώτησες και ξέχασα να το αναφέρω. Εγώ παρατηρώ ~70-75% χρήση GPU σε εσωτερικούς χώρους και ~95-99% σε εξωτερικούς χώρους με μάχες κτλ. Με τις δικές μου παρατηρήσεις δεν μπόρεσα να συσχετίσω το stuttering με το gpu usage. Η αίσθησή μου είναι ότι μάλλον συσχετίζεται με τη VRAM και το caching που κάνει το παιχνίδι. Κάτι δεν πάει καλά εκεί είτε από τον κώδικα του παιχνιδιού είτε από τη διαχείριση που γίνεται από τη GPU μέσω των drivers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update 19/8

 

Λοιπόν το παιχνίδι με σύνθεση συστήματος 32 GB RAM, δεν φαίνεται να αξιοποιεί παραπάνω από τα ~11GB συνολική χρήση RAM συστήματος. Ίδια χρήση έχω είτε με 16GB RAM είτε με 32 GB RAM. Μόνη διαφορά ήταν ότι με 32GB RAM η χρήση VRAM δεν τερμάτιζε τα 6GB της κάρτας. Όμως και με 32GB RAM παρουσιάστηκε stuttering.

 

Μέχρι τώρα βλέπω ότι με χρήση του 0.55 "fix" και απενεργοποίηση  "cache sun shadown" και "cach spot shadows" από το μενού του παιχνιδιού, δεν έχω παρατηρήσει stuttering όση ώρα έχω δοκιμάσει. Επίσης οι δοκιμές γίνονται και με background chrome tabs ανοιχτά, που με το 0.55 "fix" δεν φαίνεται να επηρεάζουν.

 

Επομένως θεωρώ ότι αυτή είναι η λύση. Εξακολουθώ και δεν γνωρίζω αν το πρόβλημα οφείλεται στους Adrenaline drivers ή στον κώδικα του παιχνιδιού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μέχρι τώρα βλέπω ότι με χρήση του 0.55 "fix" και απενεργοποίηση  "cache sun shadown" και "cach spot shadows" από το μενού του παιχνιδιού, δεν έχω παρατηρήσει stuttering όση ώρα έχω δοκιμάσει. 

Αυτή είναι-ηταν η λύση που σου έχω προτείνει καιρό τώρα. Ότι διαφορετικό δοκίμασα/με με AMD GPU έχει προβλήματα.

cacheαρει στη ραμ για να ελαφρύνει τη vram το cache spot shadow-sun με αποτέλεσμα επειδή είναι πολύ πιο αργή και κάτι γίνεται και με τις navi gpu γίνεται της κακομοιρας.

 

Οπότε με off τα παραπάνω ναι μεν τρώει λίγο παραπάνω μνήμη στην κάρτα αλλά δε κολλάει ούτε έχει "λόξυγκα"

 

0.55 "FIX" + DISABLE CACHE SPOT SHADOWS // SUN 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpirosKGR said:

Αυτή είναι-ηταν η λύση που σου έχω προτείνει καιρό τώρα. Ότι διαφορετικό δοκίμασα/με με AMD GPU έχει προβλήματα.

cacheαρει στη ραμ για να ελαφρύνει τη vram το cache spot shadow-sun με αποτέλεσμα επειδή είναι πολύ πιο αργή και κάτι γίνεται και με τις navi gpu γίνεται της κακομοιρας.

 

Οπότε με off τα παραπάνω ναι μεν τρώει λίγο παραπάνω μνήμη στην κάρτα αλλά δε κολλάει ούτε έχει "λόξυγκα"

 

0.55 "FIX" + DISABLE CACHE SPOT SHADOWS // SUN 

 

Παίζει να χρειάζεται μόνο το 0.55 "fix". Με αυτό σε εμένα η VRAM δεν τερματίζει ακόμα και με τα cache shadows ενεργοποιημένα. Δεν έχω δοκιμάσει εκτεταμένα μόνο με το 0.55 "fix" και με ενεργοποιημένα cache shadows για να σου πω σίγουρα. Πάντως κάτι δεν μου κάθεται καλά στη συμπεριφορά. Λογικά θα έπρεπε με enabled τα cache shadows να μην έχεις πρόβλημα, ενώ με disabled να έχεις. Το caching υποτίθεται ότι ευνοεί τις καλύτερες επιδόσεις και όχι το αντίστροφο.... Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί είτε με 0.55 είτε με 0.85 η VRAM που χρησιμοποιείται είναι πολύ παραπάνω από αυτή που αναγράφεται στη σχετική μπάρα στο μενού του παιχνιδιού. Τέλος πες ότι σε εμένα 6GB VRAM δεν επαρκούν, αλλά εσύ είσαι με 8GB VRAM. Άρα δεν είναι η ποσότητα της VRAM αλλά κάτι που γίνεται από τη διαχείριση του παιχνιδιού (κακογραμμένος κώδικας // nvidia optimized // whatever) σε συνδυασμό με τις NAVI ή κάποια χαζομάρα από τους drivers.

 

Άλλο ανεξήγητο είναι ότι πρέπει να παίξεις κάμποσα παιχνίδια για να αρχίσει το stuttering. Κάτι φαίνεται να "μπουκώνει" μετά από κάποια ώρα παιχνιδιού και αυτό είναι ένδειξη ίσως για κάποιο σφάλμα τύπου "memory leak" που εμφανίζεται στις NAVI και όχι στις Νvidia, στον συγκεκριμένο τίτλο? Ξέρουμε ότι όλοι οι κάτοχοι Nvidia δεν έχουν θέμα σίγουρα;

 

ΥΓ Δοκίμασα να παίξω το παιχνίδι σε VULKAN mode και εκεί τα ίδια. Άρα ούτε με το DX έχει σχέση. Τι διάολο είναι, ελπίζω να μην μείνω με την απορία

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.