Jump to content



Θέλω να καταστρέψω παλιά κινητά τηλέφωνα


Recommended Posts

Πριν τα αποσύρω σε κάποιον κάδο ανακύκλωσης ηλεκτρονικών θέλω να είμαι σίγουρος ότι τα όποια δεδομένα έχουν μέσα π.χ. φωτό ή κωδικούς πρόσβασης σε mail κτλ θα καταστραφούν. Δεν μπορώ να τα ανοίξω να τσεκάρω γιατί το μεν πρώτο είναι παμπάλαιο με proprietary φορτιστή που δεν ξέρω πού βρίσκεται και το δεύτερο φορτίζει από usb αλλά έχει σπασμένη οθόνη και δεν μπορώ να το χειριστώ με ευκολία. Υπάρχει κάποια σίγουρη μέθοδος π.χ. βύθισης σε κάποιο υγρό που υπάρχει σπίτι για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα λειτουργήσουν ποτέ ξανά; Μην μου προτείνετε να πάρω σφυρί να τα κοπανάω γιατί δεν έχω διάθεση να μαζεύω γυαλιά και κομμάτια που θα πετάγονται αριστερά και δεξιά. Γενικά ποια είναι η πιο "κομψή" μέθοδος καταστροφής πριν στείλουμε για ανακύκλωση κάποια ηλεκτρονική συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις μέσα σε μια σακούλα με πλαστικό αντοχής και τα κοπανάς εκεί. Κανένα γυαλί δεν θα πεταχτεί πουθενά. Αυτό πιθανόν δεν βοηθάει το θέμα της ανακύκλωσης, αλλά σίγουρα βοηθάει εσένα. Αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρος(αν και το πάμε στην υπερβολή της υπερβολής), μετά το σπάσιμο εντοπίζεις τα τσιπάκια NAND και τα ψήνεις με κανένα κολλητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις στον φούρνο μικροκυμάτων και δεν μένει τίποτα! :-))

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα βάζεις στον φούρνο μικροκυμάτων και δεν μένει τίποτα! :-))

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μην το κάνεις βέβαια αν και θα εχει αποτέλεσμα γιατί θα κανει μπαμ μέσα

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, kpetros said:

Will it blend?

 

(fixed) will it bend?

ακομα και χημικα (εχεις?) ισως δεν κανουν δουλεια αν φοβασαι τοσο πολυ οτι καποιος θα προσπαθησει να παρει δεδομενα

πχ αλατονερο και βυθισε το μιση ωρα και μετα ασε την οξειδωση να κανει δουλεια (αμφιβολο γιατι πολλες επαφες ειναι επιχρυσωμενες)

ισως αν το βαλεις σε σκουλα οπως προαναφερθηκε και το λυγισεις/τσακισεις καπως

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία...
Σπάστα σε ενα κουτι η καμια γερη σακούλα πλαστική,ρίξτα σε εναν κουβά με χημικά διάφορα..
Χλωρίνη,νερό, ο,τι αηδία έχεις διαθέσιμο  άστα μια μερούλα μέσα και είσαι ready.
Αν κάποιος μετά απο αυτό προσπαθήσει να πάρει data και πάρει data τότε κατα πάσα πιθανότητα είχα και αλλα data οσο δουλευεις τα κινητά σου και πλέον μιλάμε για περίπτωση λες και έχεις κυβερνητικό ιο για πόλεμο WW3...ΠΙΣΤΕΥΩ οτι για να έχεις τέτοια data θα είχες και κάποιον που να σβήνει data η ενα πάση περιπτώση δεν θα έγγραφες στον Λάμπι για αυτά.

CHEERS!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.